[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un sfat sau poate un sac ( de sfaturi ); sa vedem  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Vesti bune oameni buni. :bgalben: Pestici mei se insanatosesc. Dispare grisul usor usor. Ieri mai aveau ceva puncte, azi nimic. Din trei care au fost bolnavi, doi nici nu ii mai cunosc, iar al treilea, mai are doar niste urme deschise la culoare acolo a fost afectat.
In cotinuare ce fac?
-incep scaderea temperaturii, si daca daca da, tot treptat cate un grad pe zi? Si pana unde sa merg? Inainte tineam ~24-25 de grade. Este bine?
-schimburi de apa mai fac? Sambata am schimbat ~ 25%.
Inca odata, multumim pentru sfaturi eu si restul trupei

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ce spuneti, credeti ca pot incepe aditia de co2? Sau ar trebui sa mai astept?
Pentru co2 am asa. Butelie, reductor cu ceasuri, numarator bule. Inca nu am banii pentru valva, dar vin si aia. Pana atunci, cu toate ca am mai discutat asta, pe ce sistem de dispersie a co2 in apa sa merg? Sunt atatea, ca ma doare capul. Chiar daca va fi un sistem facut din bucati, "finalizarea" mi se pare cea mai importanta, asa ca acesta este motivul pentru care insist pe aceasta idee.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Ce spuneti, credeti ca pot incepe aditia de co2? Sau ar trebui sa mai astept?
Pentru co2 am asa. Butelie, reductor cu ceasuri, numarator bule. Inca nu am banii pentru valva, dar vin si aia. Pana atunci, cu toate ca am mai discutat asta, pe ce sistem de dispersie a co2 in apa sa merg? Sunt atatea, ca ma doare capul. Chiar daca va fi un sistem facut din bucati, "finalizarea" mi se pare cea mai importanta, asa ca acesta este motivul pentru care insist pe aceasta idee.


Pina nu ai sistemul complet, nu inteleg de ce te grabesti asa? Valva respectiva o avea si ea rostul ei...Ca nu dau turcii! Cu Hemianthusul "Cuba ce ai facut? Treci de la una la alta si nu le iei treptat. Asa nu o sa ajungi la nici un rezultat.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Haruko, m-ai intrebat:
Cu Hemianthusul "Cuba ce ai facut?

Scuze pentru faptul ca nu am facut precizarea de la inceput.
Am procedat cum am fost sfatuit. Am fragmentat planta si am plantat-o in pietris. Cam impropriu spus plantat, pentru ca neavand radacini, mai mult am pus pietricele peste ea. Vin si cu poze dupa amiaza. Nu am mai abordat acest subiect, deoarece m-am concentrat asupra problemelor cu pestiucii. M-am gandit ca scarmaneala prin substrat si tot deranjul care se face ii va stresa.
Pina nu ai sistemul complet, nu inteleg de ce te grabesti asa

Dupa umila mea parere, plantele sufera. Nu se dezvolta asa cum ar trebui. Culorile se pare ca nu sunt ale unor plante sanatoase. Se pare ca le-a deranjat si temperatura de 30 de grade din acvariu. Acum sigur, am scazut-o, dar urmele au ramas. M-am gandit ca pentru 2-3 saptamani pot introduce co2 si fara electrovalva. De asemenea, asa cum spunea si Faraonu', as vrea sa le servesc si fertilizanti.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Baga CO2 la debit foarte mic pina vine electrovalva. Incepe cu o bula la 2 secunde. Masoara pH-u' seara si dimineata si in functie de ce iese, vedem noi cum modificam debitu' de CO2.

Alege tu reactoru' de CO2, spune-ne ce-ai ales si noi aprobam sau nu .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Din strafundurile piramidei s-a auzit:
Baga CO2 la debit foarte mic pina vine electrovalva. Incepe cu o bula la 2 secunde.

Aici ma gandeam si eu, dar mai cu zgarcenie, chiar 1 bula la 3 secunde. Desigur cu monitorizare stricta ph. Din acest punct de vedere ce sa iau? Teste permanente? Sau altceva?

De asemenea am mai auzit:
Alege tu reactoru' de CO2, spune-ne ce-ai ales si noi aprobam sau nu .

Apreciez, dar nu accept decat cu semnatura si stampila.
Ma gandeam asa: http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/215-sisteme-co2--accesorii-pentru-co2/2086-jbl-proflora-co2-vario-diffusion-system.html
sau: http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/215-sisteme-co2--accesorii-pentru-co2/471-sera-co2-basic-set.html
De asemenea, am mai vazut acele difuzoare ceramice ADA
Ce imi convine cel mai mult, ar fi un powerhead care sa amestece co2 cu apa intr-un tub de plastic sau sticla. Asta datorita pretului mai redus.
Ei, ce ziceti?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Sa bagi CO2 din butelie, dar fara electrovalva si controller inseamna sa reglezi debitul din reductor si sa te bazezi pe el sa ramana constant. Ceea ce, in princpiu ar fi ok. Dar fii atent ca debitul gazului reglat din reductor variaza in functie de temperatura din camera. La reductoarele de la buteliile pentru bere (adica reductoarele alea de bere, originale) varitia asta e foarte mare. La reductoarele pentru acvaristica e mai mica, dar prezenta.

Nu stiu daca e un defect/bug al lor sau pur si simplu producatorii incearca sa compenseze prin reductor variatiile de presiune din butelie datorate dilatatii si contractarii gazului, cert e ca asa se intampla.

Ai grija si urmareste debitul. Sa nu reglezi ziua la 1bula/sec si sa te trezesti ca noaptea ajungi la 3 bule/sec...

Take care.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Sa bagi CO2 din butelie, dar fara electrovalva si controller inseamna sa reglezi debitul din reductor si sa te bazezi pe el sa ramana constant. Ceea ce, in princpiu ar fi ok. Dar fii atent ca debitul gazului reglat din reductor variaza in functie de temperatura din camera. La reductoarele de la buteliile pentru bere (adica reductoarele alea de bere, originale) varitia asta e foarte mare. La reductoarele pentru acvaristica e mai mica, dar prezenta.

Nu stiu daca e un defect/bug al lor sau pur si simplu producatorii incearca sa compenseze prin reductor variatiile de presiune din butelie datorate dilatatii si contractarii gazului, cert e ca asa se intampla.

Ai grija si urmareste debitul. Sa nu reglezi ziua la 1bula/sec si sa te trezesti ca noaptea ajungi la 3 bule/sec...

Take care.

Multumesc pentru precizari. Reductorul si ceasurile sunt de la ferplast, butelie de 500 gr. de unica folosinta. Si ca sa pun capac, mi-a sosit totusi si electrovalva. Raman deocamdata la acest nivel, fara ph controler.
Inca nu sunt hotarat in legatura cu reactorul/difuzorul. Dar mai sap.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Inca nu sunt hotarat in legatura cu reactorul/difuzorul.
Si reactoru' JBL si cel Sera vor face fata acvariului tau de ~ 100 litri . Eu l-as alege pe cel JBL pentru ca-i fara PowerHead = un cablu mai putin .
Nici difuzoru' ADA nu-i de lepadat.
Oricare-l alegi e bine .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Domnul Faraon spuse:
Eu l-as alege pe cel JBL pentru ca-i fara PowerHead

Pe asta il luai intr-un final, vad ca se descurca. Dizolva cca 70% din bula de co2-ochiometric masurat.
Am adaugat in substrat bilute de la JBL. Altceva nimic. Exista banuiesc o legatura intre fertilizanti si co2, deoarece am unele probleme. Spuneti-mi va rog ce am de facut. Duminica am inceput aditia de co2. Dupa cca 5 ore am vazut ca ph-ul scade verginos, avand un debit de 1 bula/2 sec. Vertiginos inseamna ca solutia din testul permanent JBL, ajunsese aproape transparenta. Am lasat luni sa se restabileasca acvariul si astazi am dat iar co2, aprox 9 ore, 1 bula/5 sec. Ph-ul a ajuns iar jos de tot, in zona galbena la 6,4. Ce-i de facut? Ce se intampla in acvarul meu, ca nu vreau sa ucid pestiucii. Si asa cred ca i-am zapacit cu variatiile astea de ph.
Am cumparat astazi Ferropol si vreau ca de maine sa-l utilizez. Juma' de doza la inceput si apoi restul. Mi-a mai spus Dl. Faraon de picaturi zilnice, care sunt alea?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Ph-ul a ajuns iar jos de tot, in zona galbena la 6,4. Ce-i de facut? Ce se intampla in acvarul meu, ca nu vreau sa ucid pestiucii. Si asa cred ca i-am zapacit cu variatiile astea de ph.
Daca-ti spun ca un pH-controller te scuteste de emotiile generate de variatii o sa ma ucizi ?
Zici ca pH-u' a coborit la 6,4. Nu-i foarte jos. De la cit a coborit? Cit era inainte?

alber wrote:Mi-a mai spus Dl. Faraon de picaturi zilnice, care sunt alea?
E o sticluta mica-mica de 10 ml din care pui zilnic o picatura la 50 litri. Cred ca Ferropol 24 scrie pe ambalaj.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Grait-a Faraonu'
Daca-ti spun ca un pH-controller te scuteste de emotiile generate de variatii o sa ma ucizi ?

Nu, si daca ti-ai putea imagina cat poftesc la unu'....Poftesc asa de rau, ca simt ca mi se apleaca. Mai dureaza max o luna si-l rezolv si pe asta. Daca va uitati oameni buni de la ce am plecat si unde am ajuns...Si inca nu-i tot. Mai sunt investitii de facut.
Bun. Sa revenim.
De la cit a coborit? Cit era inainte?

Ph-ul nu mai stiu valoric de unde a coborat, dar a fost in zona bleu-albastra a testerului. Problema este ca parca nu mai vrea sa creasca la loc, sta amaratul tot in zona galbena. O fi bine?
Caut dupa amiaza si picaturile.
Cum procedez in continuare? Bag Ferropol, Ferropol 24 si reiau co2-ul?
Sau fac un schimb mititel de apa inainte?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Poftesc asa de rau, ca simt ca mi se apleaca. Mai dureaza max o luna si-l rezolv si pe asta. Daca va uitati oameni buni de la ce am plecat si unde am ajuns...Si inca nu-i tot. Mai sunt investitii de facut.
Cu certitudine esti pe drumu' cel bun :alright: :alright: .

alber wrote:Problema este ca parca nu mai vrea sa creasca la loc, sta amaratul tot in zona galbena. O fi bine?
Nu-i bai daca ramine la 6,4. Drept sa spun dupa 10 pagini de topic nu mai tin minte ce pesti ai .......


alber wrote:Cum procedez in continuare? Bag Ferropol, Ferropol 24 si reiau co2-ul?
Sau fac un schimb mititel de apa inainte?
Da.
si
Da.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Drept sa spun dupa 10 pagini de topic nu mai tin minte ce pesti ai .......

2 Ancistrus
4 Corydoras panda
20 Neoni
8 Platy

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pai e clar: toti in afara de platy sint foarte multumiti la pH=6,4 .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Apai il las aici, si bag "ingrasaminte" si co2. Administrez co2 doar atat timp cat functioneaza lumina. Asta pana la un ph controler. Of, de-ar veni si ziua aia.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mai vin cu o intrebare si sper sa nu radeti prea tare de mine. Tot citesc prin zona si nu ma lamuresc. Ori am trecut pe langa subiect, citind cateodata rapid printre randuri, ori nu stiu sa il caut. Se vorbeste la greu despre macro si micronutrienti. Care sunt astia fratilor, ca am capiat. Dati si voi ceva nume de produse, ce au in compozitie. Eu am luat pentru plantele mele Ferropol "bilute", Ferropol saptamanal si Ferropol 24. Care este unul, care este celalat? Sau nici unul nu-i nimic? Sau cum e treba ca nu mai pot? ::hammer:. Bun, dupa atata lamentare concretizez intrebarea: care sunt macro si care sunt micronutrientii?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Arunca un ochi aici:

http://www.aquariumplants.co.za/fertilizer.htm
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Macronutrientii sunt NPK-urile, adica azotul, fosforul si potasiul, adica acele elemente indispensabile sintezei proteinelor necesare dezvoltarii corporale a plantelor.
Micronutrientii sunt acele elemente chimice de care un organism are nevoie, dar in cantitati mult mai mici...cum e fierul, manganul, magneziul, etc. De obicei, in fertilizantii de pe piata se gasesc micronutrienti, mai ales fierul. Pentru macronutrienti ai doua variante: sau iti procuri tu substantele de baza, in forma lor chimica pura, mai mult sau mai putin si-ti realizezi solutiile pe baza unor retete existente, sau iti cumperi solutiile gata preparate...ai aici un link cu asa ceva: http://www.aquasabi.de/Fertilisers/Aqua-Rebell:::43_60.html
[Email]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Scuze pentru postari consecutive....

Cat despre produse, in general fertilizantii uzuali, de firma, contin MICRO nutrienti. Cu cateva exceptii (de exemplu SERA FlorePlus)

Fertilizanti de firma care sa contina MACROnutrienti gasesti destul de greu. Dintre cei care se mai aduc pe la noi ar fi Seachem si Dennerle.

Cea mai uzuala metoda de a introduce macronutrienti in acvariu este sa iti cumperi singur de pe la firmele care vand chimicale sau de pe la oamenii care vand solutiile gata preparate.

Se folosesc:
KNO3 - nitrat de potasiu pentru a introduce nitrat
KH2PO4 - fosfat monopotasic pentru a introduce fosfat
K2SO4 - sulfat de potasiu pentru aditia de potasiu
MgSO4 - pentru aditia de magneziu

Dar inainte de a te apuca sa folosesti macronutrienti in acvariu, ar trebui sa studiezi ce si cum despre ei pentru ca poti sa ai necazuri daca ii folosesti incorect.

Toate cele bune.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com