[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un sfat sau poate un sac ( de sfaturi ); sa vedem  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu planta intreaga cantitate dintr-un pot intr-un loc. Trebe s-o desprinzi in bucati mici pe care le plantezi la citiva cm una de cealalta acoperind toata suprafata pe care intentionezi sa faci covor .
Infige in sol bucatica destul de adinc sa nu iasa

Sa vedem cum o sa fac. Radacinile sunt ceva de genul firelor de par. Foarte subtiri si scurte rau. Ma straduiesc diseara sa vedem ce iese.
Pune o poza cu ce-ai realizat dupa ce plantezi si vedem noi daca-i bine

Asta in mod negresit.
Acusi vazui ca am postat in acelasi timp cu Faraonul. Scuze!

Asta pentru mine nu este o problema. Cu cat mai multe sfaturi, cu atat mai bine pentru incepator. Iar daca s-a suparat Dl. Faraon, la cum am inceput sa-l cunosc dupa posturile pe care le are, nu crez ca se supara.
Hai, alber , treci la treaba pina nu o pierzi, ca e pacat de ea!

Diseara, ca ne despart cativa km. si o ora jumate de mers cu masina. :x Locuiesc in Berceni si lucrez in Aviatiei ::hammer: , asa ca.....
Multam fain de sfaturi.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Radacinile sunt ceva de genul firelor de par. Foarte subtiri si scurte rau. Ma straduiesc diseara sa vedem ce iese.
Poti lasa afara din sol doar virfu' cu citeva frunzulite.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Poti lasa afara din sol doar virfu' cu citeva frunzulite.

Am inteles. Rezolv diseara si pun poze

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu am revenit cu poze, deoarece operatiunea "replantarea" a trebuit amanata. Am dat de alte belele, drept pentru care ma adresez din nou voua, pentru sfaturi.
Aseara am observat pe corpul a 3 neoni, ceva punctulete albe, minuscule, de cca 1 mm (chiar mai putim de atat), ce par a fi aplicate pe suprafata corpului si pe aripioare.
Dupa cum am citit, am tras concluzia, sper sa nu ma fi inselat, ca este vorba de vestitul gris, cu care nu credeam ca voi avea de-a face. Drept pentru care, aseara am crescut temperatura apei de la 24-25 grade, la 27 grade. Azi dimineata am mai crescut-o cu un grad. Nu am acvariu de rezerva pe care sa il folosesc pe post de carantina.
Spuneti-mi va rog urmatoarele:
-daca din descrierea facuta de mine, va dati seama ce boala este, sau daca este nevoie sa vin cu specificatii suplimentare.
-ce anume si daca este cazul sa cumpar ceva medicamente si care ar fi acestea, tinand cont si de faptul ca in acell acvariu am si Corydoras panda.
-una peste alta, ce sa mai fac sa fie bine pestiucilor?
Multam fain de ajutor, si astept sfaturile voastre.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pare a fi gris, dar ca sa fii sigur mai bine uita-te pe JBL Online hospital http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2 (gris-ul se cheama Ichthyophthirius in limbaj stiintific)
scrie acolo si cu ce se trateaza, si anume JBL Punktol.
te mai sfatuiesc sa ridici temperatura apei cu 1 grad pe zi pana la 30-31 de grade

dar asta numai si numai daca esti sigur ca e gris - uita-te pe site-ul ala la poze si vezi daca recunosti boala ta (punctuletele alea trebuie sa fie exact ca grisul, sau ca grauntele de sare)
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Da, se pare ca seamana cu Ichthyophthirius, cu specificatia ca la neonasii mei, sunt cca 10-12 punctulete pe cel mai afectat, iar pe ceilalti 2, cca 4-6 punctulete.
Daca administrez JBL Punktol, ceilalti pestiuci vor fi deranjati de medicament?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Si inca ceva, legat de plante de data asta, am vazut Hemianthusul "Cuba prins si pe lemn. Cum se face? Tare bine arata, iar intr-o academica discutie pe acest forum oameni cu greutate chiar pofteau la ea.Pai cred si eu, la ce prezentare avea......

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ceilalti pestiuci normal ca vor fi afectati de medicament, ca doar inoata in aceeasi apa. oricum parazitul este in apa, deci tu tratezi de fapt apa, nu pestii. problema e ca parazitul nu poate fi omorat decat in stadiul in care inoata liber in apa si nu atunci cand este pe corpul pestelui, cand e protejat de capsula aceea.
din cauza asta se recomanda cresterea temperaturii, pt ca astfel se accelereaza ciclul de viata al parazitului (care e de vreo 5 zile daca tin bine minte) si cresc sansele ca medicamentul sa prinda parazitul in stare libera si sa-l omoare. bine, de pe la 32 de grade se pare ca parazitul moare oricum, dar s-ar putea ca si plantele si animalele sa fie afectate la temperatura asta.

ai grija sa respecti intocmai indicatiile de dozare a punktol-ului, care e de fapt verde de malachit, adica nu tocmai o substanta inofensiva pentru pesti si plante. trebuie sa continui tratamentul chiar daca pestii nu mai arata semne de boala - toate astea sunt scrise in prospect.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am uitat sa mai adaug ca daca ai nevertebrate in acvariu poti sa-ti iei adio de la ele in urma tratamentului cu punktol sau alt medicament pt gris (toate sunt pe baza de verde de malachit, care contine cupru, care omoara melcii si crevetii)
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cat dureaza efectul medicamentului? Adica dupa cat timp pot fi reintroduse nevertebratele in acvariu?
Am cativa melcuti simpatici si nu as vrea sa-i pierd. Ma gandeam sa-i scot intr-un vas separat cu ceva plante si sa-i tin acolo o perioada

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu stiu. in prospect scrie ca trebuie sa schimbi apa la nu mai tin mainte cate zile dupa fiecare aplicare. probabil ca la 2-3 schimburi de apa concentratia devine safe pt nevertebrate.
tratamentul va dura undeva pana in 2 saptamani cred (eu recomand minim 2 aplicari, desi s-ar putea ca boala sa-si dea drumul si dupa prima aplicare). dupa aia o sa schimbi apa si la urmatoare schimbare (inca 1 saptamana) eu zic ca e safe pt melci.
dar baga si tu doar 1 melc in prima faza, sa vezi daca in timp de 24h mai traieste.

din cate stiu eu, verdele de malachit nu pleaca singur din apa, adica nu dispare, nu se descompune etc, deci singura modalitate de a-l scoate din apa e sa schimbi apa. oricum schimburi trebuie facute pt ca in felul asta se elimina si parazitii.

deocamdata scoate melcii si pune-i la pastrare, in definitiv nu conteaza pt ei cat timp ii tii afara din acvariu.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sau filtrezi cu carbon activ
"Following treatment, the water should be filtered through active carbon (JBL Carbomec activ or. Carbomec ultra) for 24 hours in order to remove any residues of medication"

vezi ca daca dai click pe poza aia de la JBL online hospital iti povesteste ce si cum
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Da, se pare ca seamana cu Ichthyophthirius, cu specificatia ca la neonasii mei, sunt cca 10-12 punctulete pe cel mai afectat, iar pe ceilalti 2, cca 4-6 punctulete.

I-ai separat in alt acvariu? Vezi ca grisul se extinde cu rapiditate si toti pestii vor fi afectati. Un peste bolnav se trateaza de obicei in acvariul de carantina, dar daca boala i-a afectat pe toti, atunci nu prea mai ai ce face si aplici tratamentul in tot bazinul. Problema e ca verdele de malachit poate fi fatal anumitor specii de pesti si iti decicleaza acvariul. Ai grija la variatiile de temperatura - una din cauzele aparitiei grisului.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cu ceva timp in urma scriam:
Initial, in acvariu au fost doar 2 corici, cu doi ancistrusi. Ulterior au mai sosit doi corici, plus cei 20 neoni. In toata aceasta perioada, coricii au avut un comportament jucaus, asa cred eu. Adica, de foarte multe ori, "alergau" pe suprafata acvariului, in partea din fata, oblic, urcand si coborind, in grup de 2, 3 sau chiar patru, fara a atinge suprafata apei. Ceva mai tarziu, cand am introdus in acvariu cei cativa platy, comportamentul coricilor s-a schimbat. "Merg" doar pe fundul bazinului si arareori cate unul din ei se mai ridica doar cativa cm, intr-o tentativa de joaca. In rest sunt foarte activi, cu o dorinta iesita din comun de a scormoni si cerceta fiecare coltisor.
Intrebarea mea este: cum ar trebui sa fie comportamentul lor, daca "fuga" initiala era normala, sau daca acum au un comportament normal. Si ce ar trebui sa fac pentru fericirea lor, daca acum ceva nu este in ordine. Sunt tare draguti si-i vrem pe deplin fericiti.

Ce sa vezi? le-a revenit coricilor cheful de joaca. Sa fiu mai exact.
La vremea cand am scris cele de mai sus, din neatentie, aveam incalzitorul setat la 27-28 grade. Acum, avand probleme cu grisul, am urcat din nou temperatura (am acum 29 grade).
Intr-adevar, coricii au redevenit "jucausi". Intrebarea mea este daca nu cumva asta este vreun semn ca ceva nu este in regula cu ei. Ceilalti pesti au un comportament normal, nu sunt nici mai activi, nici mai apatici decat pana acum.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

I-ai separat in alt acvariu?

Nu am alt acvariu, m-a luat problema pe nepregatite.
Problema e ca verdele de malachit poate fi fatal anumitor specii de pesti si iti decicleaza acvariul.

Ce specii de pesti pot fi afectate?
Ce pot face in privinta deciclarii?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ridica temperatura la 30 grade. pentru citeva zile . Poate scapi fara medicamente. Daca vezi semne de imbunatatire, o reduci treptat. Neonii nu prea rezista la o temperatura asa de mare, dar e o metoda sigura de a inlatura parazitul. Mai citeste la Boli/tratamente sau da SEARCH.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ridica temperatura la 30 grade. pentru citeva zile

Am ridicat deja (treptat bineinteles) la 29. Mai ridic un grad dupa amiaza.
Poate scapi fara medicamente.

M-am speriat / grabit si deja am pus medicamente. Ce sa fac in continuare? Sa continui tratamentul sau nu? Si cum fac cu acvariul daca se decicleaza/

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:M-am speriat / grabit si deja am pus medicamente. Ce sa fac in continuare? Sa continui tratamentul sau nu? Si cum fac cu acvariul daca se decicleaza/


Ce medicamente ai pus mai exact? Daca ai pus numai prima doza conform prospectului, nu cred ca exista pericolul deciclarii. Eu m-am confruntat o data cu grisul si asta din cauza incalzitorului care se defectase si nu observasem. Asa ca am procedat cam la fel ca tine - repede cu Sera Backtopur si marirea treptata a temperaturii. Noroc ca boala era inca in faza de debut si nu au fost probleme. Dar, repet, am pus o singura data, am marit aerarea si incepind cu a doua zi am inceput cu schimburi de apa, avind mare grija de data aceast ca temperaturile sa fie egale pentru a evita un nou soc pentru pesti. E drept ca nu a fost vorba de neoni, ci de tetrazona are au scapat cu bine.

Succes!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ce medicamente ai pus mai exact? Daca ai pus numai prima doza conform prospectului, nu cred ca exista pericolul deciclarii

Am folosit JBL Punktol. Si nu am pus decat aseara, o singura doza. Am un set de teste 5 in 1 de la Tetra si verific parametrii dimineata si seara. Nu am observat sa fie schimbari. Mai am un test de la JBL pentru amoniac. Nici acolo nu sunt modificari. Daca as fi deciclat acvariul ar fitrabuit sa se observe dupa sa zicem 24 de ore?
In schimb am vazut ca cei 4 Cory stau ascunsi sub buturuga, parca ar sta la umbra. Rar ies de acolo, dar la masa au fost foarte activi. Au o problema cu tratamentul asta?
Voi cum faceti sa aveti apa de schimb la aceeasi temperatura cu cea din acvariu? Aveti incalzitoare separate? O incalziti cu ceva "plonjoare-fierbatoare"?
Ooooof, iar am pus o poala de intrebari. Nu ma omorati.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, am impresia ca speciile fara solzi, cum sunt cory si ancistrus, sunt ceva mai sensibile la verdele de malachit. nu scrie in prospect?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com