[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Abonament revista TFH  XML
Forum Index » General info
Poll
Ce solutie recomandati?
1. Parinti adoptivi 62 31% [ 29 ]
2. Hranire artificiala 48 24% [ 22 ]
3. Lasa-i in pace ca se descurca ei, si mai depun peste 5 zile 90 45% [ 42 ]
Total Votes : 93
Author Message
Mishu05
Junior member

Joined: 16/07/2005 23:08:12
Messages: 19
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am votat DA. As dori sa imi fac abonament, cum procedez mai departe? Asa cum spunea cineva mai sus e mai placut sa citesti o revista frumoasa decat sa stai cu ochii in monitor. Plus ca dupa 1 an ramai cu 12 numere si poti sa le rasfoiesti cand vrei si le poti da si altora sa le citeasca, sa se informeze.
[Yahoo!]
Sicmar
Junior member

Joined: 24/04/2006 03:37:49
Messages: 78
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Cunosc intentia facilitarii acestui abonament inca de vreo 2-3 luni si inca de atunci am imbratisat-o si incurajat-o.
2. Am fost printre primii care au raspuns 'DA' la chestionar si mi se parea atat de firesc acest raspuns incat nici n-am considerat ca este nevoie de motivari si argumentari.
3. Categoric internetul ofera o mult mai larga gama de informatii decat o revista, oricat ar fi ea de voluminioasa. Ceea ce primeaza insa la o revista de tinuta (cum este Tropical Fish Hobbyst) este calitatea informatiei si certitudinea corectitudinii ei.
4. Poate sunt eu mai demodat dar nu pot renunta la ideea ca nu poti sa-ti faci o cultura sanatoasa (fie ea si tehnica) bazandu-te doar pe ceea ce gasesti pe internet si cu atat mai mult pe forumuri. Bazele stau tot in carti si consolidarea o ofera, prin informatii la zi, revistele. Internetul vine doar sa ajusteze detaliile.
5. Incontestabil, pentru multi, date fiind conditiile economico-sociale, pretul poate depasi disponibilitatile financiare; nu se pot face comentarii asupra aspectulu; de mai multe ori s-a accentuat pe acest forum ca acvaristica este un hobby relativ scump. Pe de alta parte este la fel de incontestabil faptul ca suma preconizata este departe de-a imbogati pe cineva chiar daca se va merge pe abonamente pe trei ani (cu discounturile respective) si chiar cu eventuale (desi improbabile) discounturi de cantitate.
6. Unicul raspuns "NU, pentru ca oricum sunt la zi cu toate noutatile din domeniu!" este, in aprecierea mea, dat in bascalie si nu merita comentarii. Ce merita comentarii este includerea in lista a posibilitatii darii acestui raspuns si pe asta ... o dezaprob; este pur si simplu o invitatie la bascalie.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Revista nu coincide cu interesele mele acvaristice: plantele (sau chiar discusii). Asta e singuru' motiv de a nu ma abona. Pentru ca-s realist imi dau seama ca aducerea unei reviste despre plante ar fi o idee sinucigasa vazind cit de putini cumpara plante .

Pretu' mi se pare ok , ma ocup de abonamente la servici si am idee cit costa revistele de afara.


Pentru circotasi : pretu' unui periodic e cu atit mai mare cu cit se adreseaza unui domeniu mai restrins. Iar acvaristica e un domeniu chiar foarte restrins.

N-am votat pentru ca n-am gasit intre optiuni una care sa se apropie de motivul meu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

De multe ori un poll fara justificari e mai potrivit atunci cand faci un studiu de piata.
Oricum, intentia aducerii revistei nu poate fi trecuta decat la rubrica de binefaceri pentru ca in nici un caz nu se va imbogatii cineva de pe urma acestei intreprinderi.
Daca e sa facem un calcul: 28USD abonamentul+20USD transportul duce undeva la 128RON la care se mai adauga 18RON expeditia interna. Mai raman vreo 55RON ca beneficiu dar ridicarea lunara a coletului, etichetarea si expedierea abonamentelor individuale trebuie si ea recompensata cu cumva. Deh, mai sunt si discounturi peste 6 exemplare da' vreau sa-l vad eu pe cel care traieste din asta...
In plus, un abonament individual ar face ca revista sa fie primita in vreo 4 saptamani si parca nu-i tot una sa citesti azi ce au citit altii acu' o luna.
Din pacate n-am votat DA ci cum se spunea mai sus astept "un artificiu financiar" precum "NU, pentru ca poate se aboneaza un prieten si o citim impreuna!" Deci asta e si o invitatie de co-abonare impreuna cu vreun concetatean timisorean.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru ca poll-ul o ia pe o traiectorie gresita, eram hotarat sa-l inchid, insa am vorbit cu Mosu' si a zis sa-l lasam deschis pentru a vedea parerea a cat mai multi useri.

Va invit sa face-ti calcule si atunci cand cumparati computere, autoturisme, ziarul cel de toate zilele, cand platiti lumina sau orice altceva.

Cei ce au facut calcule au omis taxa de transfer a banilor, si faptul ca din cei 50 ron/an se plateste tva-ul la stat, impozitul pe venit, hartia pentru facturi, plicurile, etichetele, eventualele reviste deteriorate sau care nu ajung de prima data la abonat si trebuiesc retrimise, softul de gestiune al abonatilor, plus transportul intern de la vama la firma si de la firma la posta, orele de munca.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Haideti sa nu ne infierbantam inutil si neproductiv. Orice dezbatere trebuie sa aiba puncte pro- si conta. Cred ca tota lumea e convinsa ca sigur nu se vor face afaceri pe seama a cateva amarate de abonamente, dar sa revenim la partea frumoasa a lucrurilor si anume la o intrega noua lume ce ni se poate deschide, fie ea la inceput doar pentru 30 oameni... E un inceput si ca orice inceput nu e usor pentru nici una din parti. Haideti sa revenim la poll si la acvaristica...

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Postul domnului chitron imi aduce aminte de bancul acela cu iadul unde nimeni nu pazea cazanul fierbator de romani.... Dar dupa cum zice si domnul Intros sa nu ne infierbantam si sa fim mai toleranti

Am votat nu, nu pentru ca nu as dori sa achizitionez si sa citesc revista ci pentru ca la momentul de fata banii care ii am la dispozitie prefer sa ii investesc intr-o canistra iar cei care vor veni dupa, intr-o instalatie profesionala de co2. Sa votez da doar pentru ca mi-as dori parca nu e corect.

Insa nu ma indoiesc ca aceasta incercare de a aduce reviste nu va fi ultima indiferent de rezultatul poll-ului. Piata evolueaza, nivelul de trai asemenea si precum acum cativa ani filtrele interne/ externe de calitate erau o raritate, plante in magazine de profil deasemenea, de substraturi imbogatite sa nu mai vorbim, iar astazi nu ne mai putem plange de lipsa lor (cel putin in marile orase) asa va fi si cu revistele.
In alta ordine de idei Daca alti brasoveni aflati in situatia mea sunt doritori a schimba un "NU pentru ca abonamentul este scump" intr-un DA hotarat atunci discutam pe pm.

...
[Yahoo!] [MSN]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Ce mai la deal la vale ca asa este discutia
George ,daca la cati sunt abonati pana aum se poate aduce revista sa se aduca si Gata
Cine nu vrea nu este obligatorie, citand un clasic in viata "nu va baga nimeni sula in coaste "
Cine vrea sa o aiba sa diversifice orizonturile acvaristicii foarte bine cine nu are bani nu trebuie de condamnat nu toata lumea are 200 ron sa ia un abonament pe an la aceasta revista
De condamnat sunt cei care au banii si acest lucru nu ar fi o problema pentru ei , dar se cred prea tari in ale acvaristicii
Eu fara alte comentarii si de la inceput am zis DA

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

N-am vrut pana acum sa particip la discutie pentru ca nu vedeam rostul.
Dar vad ca spiritele s-au cam incins pe aici ceea ce e si bine si rau.

E rau pentru ca observ doar o directie a discutiilor intotdeauna cind cineva (nu dau nume) vine cu astfel de propuneri sau cand cineva anunta importuri de plante, pesti, echipamente etc (na ca am spus-o). Ei bine discutia merge intotdeauna in directia banilor, a castigului sau a interesului "ascuns" a celui ce face astfel de propuneri. De ce? Pentru ca asa ne place noua sa discutam despre asa ceva in loc sa gandim pragmatic. Adica sa judecam daca initiativa de mai sus, dincolo de o latura materiala, are si o latura practica, educativa, benefica pentru hobby-ul nostru.
In loc sa facem socoteli citi bani ar castiga (eu va spun ca nu castiga si stiu ce vorbesc cind vine vorba de importuri) ar trebui sa gandim simplu - ce castig EU daca cumpar si citesc aceasta revista. Atat.
Ca sa dau un exemplu concret - cu ani inainte cumparam reviste despre automobile pe care le citeam cu incantare pentru ca am fost si sunt in continuare pasionat de tehnica, automobile si, de ce nu, de frumos (pentru ca formele unor anumite automobile sunt facute sa incante ochiul).
La un moment dat mi-a picat in mana un numar al revistei National Geographic in limba romana nou aparuta pe piata (isi mai aminteste cineva revista Lumea de pe vremea raposatului). Imi aduc aminte si acum cu cata aviditate am citit acel numar. O sa spuneti - asa cum se discuta mai sus - ca as fi putut obtine aceleasi informatii din acea revista de pe internet sau privind la televizor. Ei bine - nu este asa si nu argumentez. In ziua de azi cumpar lunar trei reviste National Geographic, Descopera si Geo si am in continuare abonament TV si internet. De ce? Pentru ca oricat as privi la televizor sau oricat as cauta pe internet cele mai multe informatii le gasesc tot in aceste reviste. Informatii noi si reportaje scrise care nu se transforma neaparat in subiectul unui documentar difuzat la televizor sau care nu sunt publicate pe internet.

Revenind la subiectul nostru - daca latura materiala constituie o problema de ce nu am vazut pe nimeni spunand - ok noi suntem un grup de pasionati si o sa cumparam aceasta revista pe care o sa o citim cu totii pe rand ca sa obtinem informatii. O sa spuneti ca asa ceva nu se poate, ca abonamentul trebuie sa fie individual ca revista sa ramana unei singure persoane ca sa aiba acces oricand la acea informatie. Pot sa va spun ca intr-o situatie similara as fi multumit sa detin macar o copie fie ea si alb negru.

Cineva spunea mai sus ca nu doreste revista pentru ca nu se adreseaza ariei lui de interes. Si pe mine ma intereseaza plantele si tehnica acvaristica dar am un gand ascuns. De ce sa raman mereu la acelasi nivel al acvaristicii "de apa dulce"? De ce sa nu incep sa adun informatii si sa nu ma documentez despre acvariul marin pe care, nu mi-e rusine sa recunosc, mi-l doresc?

Scuze pentru postul lung.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

INTROS wrote:Haideti sa nu ne infierbantam inutil si neproductiv. Haideti sa revenim la poll si la acvaristica...


Subscriu 100%

Inca de la inceput am indicat si am sperat sincer sa nu ajungem la discutii de ordin financiar, cu atat mai putin credeam ca o sa ajungem la cele de ordin gramatical...
Parerea mea este ca nu isi au sensul ,nici unele, nici altele
Primarul Romanescu, cel care i-a "civilizat"(intelegeti ghilimelele si nu-mi sariti la gat ) pe olteni cu fro` suta si ceva de ani in urma scria la sfarsit de mandat o caraterizare teribila... oltenii sunt niste idioti solemni . Citind ce ne preocupa pe noi... de 2 pagini de topic, daca se umple ala de bani sau daca cutare cuvant se scrie cu unu sau doi de "i" imi dau seama ca omu` ala nu a dat chiar cu barda....cam avea dreptate.

Adevarul este, pentru ca tot am vazut ca lui Leo ii place sa citeze din clasici in viata , am sa citez si eu din acelas "clasic" ...care, tot el spunea ca suntem un popor de rupti in c.u.r. :18: da` cu pretentii de mari boieri, as adauga eu si cu o gura pe masura pretentiilor...

Adica vine zana buna :zana: iti aduce revista pe masa si pe noi ne preocupa ce are la afacerea asta.
Hai sa incheiem discutia. Va zic eu adevarul este ca: George e un bulangiu, o sa isi faca casa si mertzan...ce mertan , maybach direct si o sa se imbogateasca.
Intrebarea este ce facem?...mai luam de la kknaru` asta de George sau aveti o alta sursa mai buna?
Si eu zic sa-i dam la geoale, sa nu mai luam de la el, ca se umple de bani, sincer si eu ii doresc raul ca...are oi mai multe cu mecle cornute...da hai sa luam de la ala care le aduce mai ieftin.
Ia bagati...hai sa va aud! Care-mi dati pontu` ? De la cine pot sa cumpar TFH sau sa-l o primesc eventual chiar moka si pe bune daca nu-l las in mizerie cu initiativele lui de kko cu tot.

In concluzie...oameni buni eu inteleg ca alti sunt suparati ca se misca ceva.
Stiu ca multi si-ar dori sa nu se miste nimic...mai ales dintre cei care s-au dat la oparte...dar baieti, poate nu ati inteles cum sta problema...
La acest poll cand s-au cerut pareri, apai acele pareri nu erau despre cat presupuneti voi ca ar castiga unul sau altul. Aici speram sa discutam ce beneficiu aduce aceasta revista la modul individual sau chiar al acvaristicii la modul general , pentru noi, pentru toti.

Deci va anunta Sandu ca orice discutie legat de profit o sa fie taiata cu "manutele astea doua" de acum incolo, fara mila.
V-am mai explicat odata, beneficiu financiar esential nu exista, asa ca nu duceti discutia in derizoriu cum si-ar dori probabil cativa.
Vreti sa discutam aspecte legate de acvaristica, de continutul revistei se poate...chiar si explicatii decente despre ce ar putea sa-i impiedice pe unii sa aibe acces la revista accept...merg pana intracolo sa accept si bascalia legata imposibilitatea financiara a unora de a cumpara revista ...totul, dar pana la kkanarii din astea cum ca exista careva dintre voi ce gandeste ca asta-i o afacere.

Asadar gata cu joaca, am deviat pre mult de la subiect si asa va invit sa readucem subiectul in matca ...si va anunt ca orice deviere nedorita va fi sanctionata.

Va multumesc pentru intelegere si va invit in continuare sa participam la aceasta discutie care sper ca in final sa duca la cristalizare unui grup de doritori, de hobbysti adevarati

P.S. In timp ce eu scriam au mai postat deja trei colegi, apreciez firesc decenta celor exprimate de Ginel si de Gabriel...asadar sperante sunt. La fel de mult inteleg si cele scrise de fipilica. Este un NU cinstit (cum au mai fost cazuri pe aici ) si il inteleg...explicatii de genul asteia, sincere, au un sens, pot fi intelese si nimeni nu poate sa aibe ceva cu cineva doar ca nu isi permite sa aloce 200 RON pentru moment.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Le multumesc celor ce au sustinut si sustin in continuare acest mic proiect.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Le multumesc celor ce au sustinut si sustin in continuare acest mic proiect.
Pai de fapt "noi" ne sprijinim pe noi, noroc ca nu te-ai prins... Sunt convins ca acest proiect dupa ce va fi realizat va fi apreciat ca un nou reper in acvaristica romaneasca. Nu exagerez. Vor beneficia in timp mult mai multi decat cei ce se vor abona initial. Bafta!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Chestiile care se discuta apropo de profitul pe care l-ar scoate unul si altul mi se par complet aiurea.

Daca cineva gandeste asa atunci e nasol. De ce si-a mai facut acvariu? Pai cumparand sticla i-a bagat bani in buzunar geamgiului. Cumparand hardware-ul necesar a bagat bani in buzunarul petshop-ului. Cumparand pesti l-a facut bogat pe vanzatorul de la taraba. Etc...

Care e treaba? Cineva aduce ceva; vrei sa cumperi e OK, nu vrei, tot OK. Daca ne punem problema profitului, cat scoate si de ce scoate atunci n-ar trebui sa mai cumparam nimic, absolut nimic. Nici mancare, nici tigari, nici bautura, ca doar toate aduc un oarecare profit magazinului.

E o discutie complet aiurea.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

viviparu'"]E o discutie complet aiurea.[/quote:acc559afce wrote:...asa-i Concret insa tu ce ai votat o vrei sau ba ...ca scoru` de 19 Da , 5 Nu si un Geniu` din Carpati era inca de dinaintea interventiei tale.
Am zis ca nu mai vreau pro sau contra profit...ci discutii la subiect ai votat "DA"si nici nu mai trebuie sa argumentezi in principiu sau "NU" si aici era buna o nuantare din motivele pe care le-am explicat initial.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

INTROS wrote:Pai de fapt "noi" ne sprijinim pe noi, noroc ca nu te-ai prins...


Uite ca in sfarsit cineva a spus-o pe sleau. Recunosc - nu sunt un altruist ci am in vedere numai interesul meu .

Sandu wrote:Deci va anunta Sandu ca orice discutie legat de profit o sa fie taiata cu "manutele astea doua" de acum incolo, fara mila.


Nu mi-o lua in nume de rau Sandu dar acest lucru trebuia facut de mult. Nu am indraznit sa o spun in multe ocazii dar puteti cauta pe forum. De fiecare data cind GG a spus ca vrea sa aduca ceva nou pe piata, ei bine de fiecare data discutia a alunecat spre socoteli ale profitului. Haideti sa incercam sa ramanem strict "la subiect".
Succes George.
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

Eu unul nu am sa ma abonez (deocamdata ...sper) la aceasta revista. Consider ca sunt mult prea incepator pt a folosi (si de ce nu .. a aprecia) la adevarata valoare informatia din aceasta revista. Informatia existenta pe net si raspunsurile primite pe diferite forumuri sunt deocamdata arhi-suficiente pt nivelul meu actual.

Dar nu-i nimic, las' ca ma fac eu mare .....

multumesc,
Cristi Ionescu

PS: nu am votat, doar mi-am exprimat parerea (data fiind invitatia lui Sandu la dialog)
[Yahoo!]
Mitica
Member

Joined: 08/10/2006 16:33:26
Messages: 164
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Nu.. pentru ca nu am banii astia acum si fondul FSN e si el gol
Si o mica observatie: profitul, calculat pe hartie, poate aparea muuulltt mai sexy decat e el in realitate. Atentie, acest lucru lucru e valabil si pentru femeile de pe net
cryystyy
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/01/2006 18:19:17
Messages: 19
Location: bucuresti, berceni
IP:
Offline

salutare
de cand va fi disponibila?
chiar daca nu sunt asa profesionist in acvaristica cred ca va fi interesat sa o citesc
ca orice domeniu e interesat sa vezi in ce directie se indreapta acvaristica
revista fiind de top
numai bine
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

cryystyy wrote:chiar daca nu sunt asa profesionist in acvaristica cred ca va fi interesat sa o citesc
ca orice domeniu e interesat sa vezi in ce directie se indreapta acvaristica
revista fiind de top
numai bine

Nu stiu de unde s-a format ideea ca revista este adresata "profesionistilor"...e fals. Merg pana acolo incat zic ca revista este dedicata tuturor, cu amendamentul ca cei incepatori isi scurteaza calea catre o acvaristica de nivel avansat.
Asta am zis...ca si incepatori si experimentatii se vor bucura de ea

Asadar faci foarte bine ca te gandesti sa o achizitionezi, indiferent la ce nivel ai ajuns in pasiune.

Ca sa fiu cinstit eu exact acest "segment de piata" il vizez, oamenii care sunt la inceput de drum, ca sa stie cu adevarat cum se porneste si la ce sa se astepte.

As spune chiar ca este un pas esential inaintea achizitionarii unui acvariu.
Vezi , citesti, te pui la punct cu ceea ce inseamna cerintele legate de spatiul vital, aparatura, hrana, parametri ai apei etc., ai unei anume specii asupra careia te decizi sa iti canalizezi interesul...si toate astea din gura unor oameni care au infinit mai multa scoala si notorietate decat ar putea oferi orice membru de pe un forum din Romania...fie ca el e "carpaci" sau "Guru" anuntat sau nu de "postas" ca si-a primit revista(...si aici ma refeream la postasul care iti aduce TFH-ul)...caci restul postasilor invocati de curand nu fac parte dintrun dialog pe care eu am de ce sa il dezvolt...e chestie de nivel si de loc unde am de gand sa port discutia (sau mai zis sa nu o port). Nu te amesteci in troaca cu porcii ca te mananca :p , zice o vorba din batrani . In plus noi cei cativa care am crezut si suntem angrenati in acest proiect incercam sa oferim in masura posibilitatilor si priceperii, eventuale explicatii legate de subiectele din cuprinsul lunar al revistei pe o sectiune privata a forumului.

Acolo, in TFH ai un barometru echidistant al acvaristicii pe care trebuie sa o practici...nu aici sau aiurea.
Una-i o revista de specialitate si alta-i un forum bunicel...

Deci asta este calea fireasca

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

un avantaj in plus care-l vad eu citind pe viitor revista asta ar fi perfectionarea englezei mele si invatarea totodata a unor termeni acvaristici folositi peste oceane.
abia astept s-o citesc.

abonamentul se va face pentru toata lumea incepand cu o anumita luna, sau ,in cazul in care nu dispun de banii necesari in momentul respectiv, ma pot abona incepand cu luna urmatoare?
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com