[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ciortani de la Cluj  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uoameni invididiosi, asta e!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Intr-un final am reusit sa termin cu ajutorul lui Aure,mai am un pic de lucru la aranjatul pietrelor dar poate o sa ma ajutati voi cu niste idei.....pozele le pune Aure...
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

bafta si misca-te mai repede
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Zsido wrote: niste idei.....pozele le pune Aure...


Iham ... focul pe Aure ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zsido wrote:...pozele le pune Aure...
Gata, a scapat de raspundere si nici nu mai putem sa-l batem la cap... a pasat-o elegant, pe fro' 2 beri si-o strachina de gulash. Al naibii ungur, s-a descurcat!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mda... Cum zicea si unguru', era nevoie de-o mana forte ca sa se ajunga undeva cu acvariul asta, asa ca m-am prezentat exemplar cu idei, sugestii si asteptam reclamatii. Cum reclamatiile n-au venit, ne-am pus la munca: eu "kind of" project manager, iar unguru' la bomfaier, ca cineva trebuia sa-si asume responsabilitatile, nu?!

Asadar, dupa ce duminica era sa-si arunce acvariul pe geam din cauza ca nu-si nimerea nicicum overflow-ul, i-am zis ca ce-a facut acolo nu e treaba, asa ca schimbam placa. Am renuntat la tevile alea "tip canalizare" care se imbinau asa de bine ca-i trageau aer si ieri dimineata am zburat la pipelife sa ne dotam: tevi, coturi, robineti, lipici... Seara (dupa munca, da?, nu in timpul programului, sa ne fie clar ) ne-am infiintat la fata locului si am inceput treaba: desenat, proiectat, masurat, taiat, masurat, taiat, lipit, bla, bla, stiti voi cum merg astea (adica eu masuram si gandeam, unguru' bea bere si fuma pe balcon, va e clar, nu?! )...

La final, a iesit ceva cam in halul asta:

image

image

Acvariul cu aranjamentul "floral" :

image

La un moment dat, Levi s-a simtit ca tre' sa lucre si el ceva, asa ca s-a bagat la munca :

image

In final, bazinul arata cam asa (chiar frumos, spun eu):

image

image

Iar in final, rupt de oboseala de la atata munca, Levi isi contempleaza opera:

image

Asteptam in continuare, cum zicea si el, idei, sugestii, reclamatii.
[Email] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Acu` sa astepte si el sa ne revenim, sa ne obisnuim cu noul acvariu, pe urma comentarii ...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/05/2016 09:18:49


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Faina treaba facurati, bravo!!! Care va sa zica, de aia nu v-am mai vazut activand pe forum, voi trageati la"galere"! Asteptam sirenele...pardon, murenele.
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea, de "cichlidar":

- "crengile" sunt de mare angajament... imi plac de mor! Arata exact asa cum mi-am inchipuit, inca de cand am vazut primele poze cu ele... misto!
- insa gramada de bolovani e hidoasa... plm, construiti ceva din toate pietroaiele alea. Asa cum sunt acu' aranjati, bolovanii aia parca stau si cersesc corali... ori, eu am inteles ca se doreste a fi un bazin de ciortaneala.
- as pune mana pe bormasina si-as folosi niste tevi+ciment... as incerca sa "ridic" bolovanii si sa alcatuiesc un fel de arcada, un fel de coloana... plm, o structura inalta si subtire, in jurul careia sa se invarta pestanii.
aurecj wrote:... am inceput treaba: desenat, proiectat, masurat, taiat, masurat, taiat, lipit, bla, bla, stiti voi cum merg astea (adica eu masuram si gandeam, unguru' bea bere si fuma pe balcon, va e clar, nu?! )...

Nici nu ne asteptam la altceva!

This message was edited 1 time. Last update was at 10/05/2016 09:42:24


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa ceva am vrut sa spun si eu, partea cu "crengi" a iesit prima-intaia, dar bolovanii aia arata (pardon) ca o gramajoara de.. cu mot. In rest, super treaba!

P.S. de unde ati luat crengile?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

...sa-l mai vad inchis la stand

Foarte frumos!

Se mai poate imbunatatii aranjamentul, nu e chiar pe gustul meu, in special partea de barnchuri.

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

koala wrote:- insa gramada de bolovani e hidoasa... plm, construiti ceva din toate pietroaiele alea. Asa cum sunt acu' aranjati, bolovanii aia parca stau si cersesc corali... ori, eu am inteles ca se doreste a fi un bazin de ciortaneala.


Gramada aia si eu i-am zis lui Levi ca trebuie regandita cumva, pentru ca asa nu e nici practica (decat daca vrei niste acropore, ceva, pe ea), nici foarte estetica in forma actuala. Dar totusi, ne grabim?! Este vreme, zic... Nu?!
[Email] [Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Sincer sa fiu nici mie nu imi place partea cu bolovani...o sa incerc sa fac ceva din ce mi-a propus Ricardo,crengile le-am cumparat de la Peti
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mai bine mai tarziu decat niciodata...
Arata bine ce ati facut acolo. Eu as inchide standul cat mai repede ca nu da bine asa dezbracat in living...
In rest foarte faine crengile si....tre sa faci ceva cu gramada cealalta de bolovani.
Spor in continuare si abia astept sa vad sarpele
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:Arata bine ce ati facut acolo. Eu as inchide standul cat mai repede ca nu da bine asa dezbracat in living...


Nu stiu cum e pe la voi, dar pe la noi "domnii" se ocupa cu dezbracatul, nu cu imbracatul... Aia e treaba "doamnelor", asa ca in momentul asta, sarcina asta (normal de altfel, nu?!?!?! ) a fost atribuita blondei... Domnii au alte probleme... mai o bere, mai o tigara, chestii de-astea "de domni"...
[Email] [Yahoo!]
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

Aceeasi parere ca si ceilalti: Crengile super belea, Acvariu, tevaraia totul de nota 10, Pietrele mai bine le scoti la cum arata acolo

Bravo

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ungure,mie imi place.
Cu pietrele alea vezi tu mai incolo ce faci (daca faci),ca aici oricum poti sa le tot invarti ca nu te apuca dracii pen' ca-ti cad "floricelele".

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Super treaba insa cred ca ar trebui aruncati bolovanii sau reganditi intr-o pestera ceva pt murena si as mai adauga o impletitura de crengi...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/05/2016 14:18:40


BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

As mai impleti eu dar din pacate nu mai gasesc nicaieri crengi

This message was edited 1 time. Last update was at 10/05/2016 14:20:14

 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com