[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tehrez
Forum Index » Profile for tehrez » Messages posted by tehrez
Message
Se poate inchide. Multumesc frumos.
Rezervati.
Din lipsa de timp si deplasari pe perioade indelungate din oras, se face o pauza de la acvaristica.

10 creveti urmeaza sa isi gaseasca in acest sens un nou apartinator.
Crevetii vin la pachet cu niste Ludwigia peruensis (necesita putina ingrijire), o mana de Riccia si o mana de melci de substrat.
Atasat si o poza cu jungla de Ludwigia (cu scuze pentru lipsa de claritate a pozei)

Tot pachetul se poate ridica de la Piata Sudului (zona metrou) sau Fantana Florilor (Nitu Vasile x Emil Racovita x Alexandru Obregia), Bucuresti.

Primul sosit, primul servit.
0765.419.563
De aproape o saptamana am trecut pe Philips 2700 (galben-portocaliu) + Aqua Zonic Super Tropical Pink.

Momentan am redus si fertilizarea aproape de tot.
Revin acum in weekend cu poze.
Ludwigia a ajuns la mine!

Multumesc frumos!
Salut!

A mai ramas ceva de donat din acvariu (putin substrat m-ar interesa)? Ca vad ca nu ai mai inchis topicul asta...
S-a rezolvat.

Se poate lasa topicul asa, in caz ca mai doresc sa cumpar altceva pe viitor.

Multumesc lui Stefan (WDTSTEFF) pentru socluri.
Gabalex wrote: Salutare, am citit toate cele de mai sus, si la fel am si eu o intrebare despre iluminatul cu led-uri. Daca pe langa un neon "NARVA aquarium basic" LT de 15 watti daylight, mai pot adauga iluminat suplimentar cu led-uri. Am gasit led-uri cu lumina calda de exterior rezistente la umezeala. Nu stiu puterea lor in lumeni dar vreau sa stiu daca au de suferit plantele si pestisorii mei de la acest tip de iluminat. As apela la aceasata metoda deoarece mi se pare ca acesti 15W ai neonului nu sunt suficienti pentru un acvariu de 60L, cumparat de la Hornbach cu tot cu capac. Si inca un alt motiv este acela ca forma capacului nu imi permite instalarea unui al 2- lea neon, practic oricat de mult m-as chinui nu am unde sa il montez in acel capac si in acelasi timp sa fie si sigur din punct de vedere al functionarii.
Astept cu interes sfaturile voastre, multumesc anticipat.



Acvariul ala al tau de 60L e cumva Juwel?
De pus inca un neon pe langa cel standard, in mod cert se poate. Si eu aveam un singur neon, din fabrica, dar mi-am mai bricolat inca unul destul de usor. Ca pret pe echipamente te poate ajunge, in cazul tau cu neoane de 15W, de la 50 lei in sus.

Banda cu LED-uri nu recomand deoarece lumina generata nu o sa se duca asa cum trebuie/vrei catre plante.
Din pacate la Marbo Trade au program doar in cursul saptamanii, de la 09:00 la 18:00.

Are cineva drum pe acolo si imi poate lua si mie 2 socluri?
Ai idee daca se pot ridica de la sediu MarboTrade diverse produse? Pe site-ul lor nu gasesc nimic relevant si nici la telefoane nu raspund. Problema e ca daca nu au deschis si in weekend, e mai greu de luat de la ei ceva pt mine. Si sa primesc prin curier e aiurea doar pt 2 socluri.
Cumpar 2 buc. soclu G13 pentru neoane T8, precum in imaginile de mai jos:

Pestele a plecat catre o alta casa.

O sa revin probabil cu o serie de guppy de donat peste ceva vreme.

Ape limpezi tuturor!
Anuntul ramane valabil in continuare!

Pestele este tot voios si cu cea mai mare pofta de viata din lume !!!

16.01.2013 - 25.01.2013: Temperatura de culoare: 6500K

Dupa cresterea din poza atasata este dupa 1 saptamana de lumina rece.

Astazi am trecut inapoi pe combinatie de lumina calda + rece, urmand apoi test doar cu lumina calda.
06.01.2013 - 16.01.2013: Temperatura de culoare: 2700k + 6500K

Nu cu tuburi de la Juwel.

Tuburi Philips si Osram. Momentan sunt in experimente pe diverse temperaturi de culoare, pt a observa cum sunt afectate plantele.
Am vazut ca sunt scumpe. Philips si Osram indeplinesc si ele cerintele de iluminat foarte bine.

Ca solutie am bricolat 2x15W (438mm) pana la urma.
Vito de 2x18W in capac de Juwel 60?
Adica ai pus implicit si neoane de 18W? Cum au incaput, tinand cont ca sunt mai mari decat capacul? Gauri laterale in capac?
Eu folosesc la un nano, un bec economic din Ikea, 2700k de 11W... si plantele cresc foarte bine sub lumina lui.
Pestele este inca dispus sa plece catre o casa noua.

Il pot da si la schimb pe cativa creveti, daca ar fi cineva interesat.
 
Forum Index » Profile for tehrez » Messages posted by tehrez
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com