[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: incepator
Forum Index » Profile for incepator » Messages posted by incepator
Message
Buna ziua la toata lumea,
Dupa cum spune si titlul voi construi un acvariu cu dimensiunile de 130x40x55 cm cu un volum de 250l
Acvariul va fi unul plantat si populat cu specii usor de intretinut, cu mentenanta minimala fiind incepator in domeniu,cu toate ca de 9 ani am grija de un acvariu de 120 l inca sustin cu tarie ca sunt incepator.
M-am apucat sa recitesc topice referitoare la lipirea acvariului, si tot ce tine de construirea lui, despre ciclare si primul setup., in timpul cat acvariul va sta la uscat voi cauta informatii despre amenajarea lui.
Astazi vreau sa mut acvariul exsistent de pe standul pregatit de cativa ani, si sa pregatesc "terenul" pentru a lipi acvariul direct stand. Atasez si niste poze cu situatia din teren
Rog un moderator sa rotesca pozele, nu stiu din ce cauza se incarca rasturnate, multumesc.
#Lucian: rezolvat!
Silviu Man wrote:Pentru 240-250 de litri, e700 este mult prea mic. Poate un e1501 sau mai curind un termofiltru de la Eheim, umplut la refuz cu Matrix sau ceva din aceeasi clasa de material filtrant.

Imi cer scuze, filtrul este un e900,o sa il umplu cu roca vulcanica, si ii montez si un prefiltru pentru filtrare mecanica.
Am primit astazi si sticla, dar am o nelamurire.
Se vorbea pe anumite topicuri de grosimea stratului de silicon, maxim 1mm, conform calculatorului de pe aquadec lateralele sunt cu 4mm mai lungi decat fundul plus grosimea lateralelor, asa am si dat comanda.
Daca lipesc acvariul cu rost de 1mm, lateralele or sa fie mai in afara cu cate 1mm pe fiecare parte cum va arata,este ok?
Ca si silicon am decis sa cumpar acest silicon https://www.hornbach.ro/shop/Silicon-pentru-acvarii-Soudal-310-ml/8082792/produs.html
Buna seara tuturor.

Revin dupa o pauza destul de lunga,avand lucruri mai importante de facut,am sistat subit proiectul, dar acuma s-au linistit apele pentru moment, si am zis sa continui cu proiectul inceput, nu mai este cale de intors.
Deci, dulapul de care vorbeam este executat, asteapta pe pozitie, momentan sta acvariul actual pe el
Aseara am comandat cablu de incalzire de 7m 50w , pentru substrat, deoarece nu vreau sa il scot pe cel din acvariul existent
Sticla este comandata, dupa calculatia celor de pe aquadec.ro este de 10 mm, norocul face sa fie si ultraclear si vine in doua trei zile
Ca si cote va avea 1300x400x550
Urmeaza sa comand si siliconul, ca idee, poate sa imi spuna cineva cu aproximatie,cat silicon ar fi necesar ? nu vreau sa raman fara la jumatatea lipiturii
Am cumparat saptamana trecuta si o butelie de 5kg CO2, cea veche de aluminiu nu mai vroiau sa o incarce, din motive de siguranta.
Salut, duritate apa 8, ce vezi este jumatate din cat a fost, umpluse acvariul.
Cand aveam CO2 inflorea destul de des
Atasez si o poza a acvariului care este la al noualea an cu acelasi seturp, a fost neglijat cativa ani din cauza ca ne-am construit alta casa au intervenit nista mutari etc.
In curand voi pune din nou in functiune instalatia de CO2, de cand am scos instalatia nici plantele nu au mai inflorit, doar "masa verde"
Ancistrusul este singurul care a mai ramas din vecea garda, sta ascuns toata ziua intre roci.
Vin cu rugamintea de a ma ajuta in a face un plan de iluminat, ma refer la durata si intensitate culori, daca se poate as fi recunoscator.
.
Va multumesc.
https://www.youtube.com/watch?v=rB5lpyh89uU
Am cumparat aceasta lampa, fata de ce se prezinta in video, in afara de modurile manual si auto mai are si modul pro unde poti adauga pe ore si zile si cateva efecte gen luna plina, fulgere ziua, noaprea, cer innorat.



Asa este, am citit si eu specificatiile filtrului actual, si ori mai pun unul in paralel, ori direct unul mare iar acesta va ramane pe actualul acvariu, depinde de ce decizie voi lua despre ce se va intampla cu acvariul care functioneaza
Asa este materialul va fi debitat pe data de 20-21, o sa il asamblez personal, filtrul este unul JBL e 700 cristalprofi, dar ma gandesc sa il las pe acvariul existent si sa cumpar ceva de generatie noua si ceva mai mare, acvariul va fi oricum unul de minim120 maxim 130 si nu mai lat de 40
Asa este, eu deja am incalzitorul de substrat, filtru extern, instalatie co2, ph controler cu sonda de sticla, un set de accesorii din acvariul original stau intr-o cutie, asa ca sa le am in situatiii de urgenta.
Taz wrote:La Hornbach , Zoomania , Animax ai fost? Au acvarii eheim , juwell etc

Da, am fost.
O sa iau legatura cu el, am scris simultan, nu am vazut mesajul.
Multumesc pentru info.
O sa astept sa iau un Eheim, nu are rost sa-mi complic existenta, dar este posibil sa mai am o varianta ;), asta daca nu se rezolva pana primesc comenzi cei de la nevertebrate.
Oricum varianta cu cei de la Buc. este mai ieftina, multumesc de link.
Da ai inteles bine, 1200 m-am mirat si eu, ma gandeam sa sun sa intreb daca nu cumva a gresit, zicea ca ultra clear e dublu la pret, am facut lateralele si lungimile, fata spate fundurile si intariturile din float, securizarea costa maxim 150.
Am sunat si la nevertebrate, doar laanul mai fac comenzi la Eheim, anul acesta gata.Deci .....la anul, sau poate gasesc altundeva ceva.Intai sa vad dulapul acasa.
Da, chiar ca e mai simplu, am fost la firma mi-au facut calculul 1200 din geam de 10 ultraclear si securizat, zice ca e mult mai rezistent la socuri mecanice, securizatul costa putin.Tinand cont ca trebuie si lipit, clar ca ies mai bine cu unul cumparat de gata.
Acuma am dat la debitat materialul,iar daca il iau pe acela din link, o sa fie mai mare standul, astept pana dupa sarbatori, pana atunci am timp sa adun bolovani radacini,si sa ma pregatesc cu tot ce implica setarea acvariului.
Multumesc de link.
Silviu Man wrote:Salut!

Cum nu ma pricep la lipit sticla ... iti urez succes si te astept la "cotitura" cu partea artistica!


Ok, astept, dar pana la "cotitura"se pare ca mai e ceva cale, astazi am fost la Darel am dat cotele dulapului, pe 21 ar fi gata, maxim pe 23 e asamblat, in schimb sticla e problema, peste tot unde am sunat, anul acesta nu mai iau comenzi, se pare ca toata lumea lucreaza cu aceiasi fabrica, mi-am adus aminte ca am pe cineva acolo, dar cum il cheama nicolae, astazi nu era de gasit, ma duc maine peste el ), poate rezolvam ceva.
Salutare la toata lumea,
Dupa o perioada destul de indelungata de cand am inceput sa am si eu grija de un acvariu plantat de 100l, o absenta indelungata de pe forum( justificat, am vandut intre timp casa si a trebuit sa ne construim alta) am ajuns la concluzia ca ar fi cazul sa imi fac un acvariu de 130x40x55 coloana de apa va fi maxim de 50cm.
Astazi am facut lista cu dimensiunile sticlei, de 10mm,
fund 400x1300x1
lateral 400x550x2
fata 1322x550x2
fund dublu 426x1326
intaritura 1322x50x2
intaritura.298x50x2
Cu multumirile de rigoare maestrului Koala caruia ii multumesc pe aceasta cale, pentru tutorialul construirii acvariului.

Dulapul de sustinere va fi facut din pal de 18, impartit in 3, pe laterale doua usi iar pe centru doua polite, in spatele usilor vor fi niste compartimentari pentru alea alea, filtre, butelie "codoi"
La baza acvariului va avea o rama ca in tutorialul amintit iar la partea de sus,capacul... exact cum se spunea in acelasi tutorial, tot o rama.
Maine o sa ma duc sa dau comanda de sticla si sa dau la taiat si cantuit piesele dulapului.
Pana cand o sa am toate materialele, va trebui sa ma decid ce fel de substrat, plante, si decor voi opta.
Ai incercat si cu curent , glumesc .
WOW.....
Cuvintele sunt de prisos... RESPECT !!
Salutare, am luat si eu acum o sapamana trei neoni (completare), din Hornbach, acasa am observat ca au defecte la coada, practic le lipsea inotatoarea si aveau o chestie(exema )alba la capatul cozii, doi dintre ei si-au revenit, sa regenerat inotatoarea si a disparut acea albeata, al treilea nu da semne ca s-ar vindeca dar inoata si el prin bazin, il tin zilnic sub urmarire, sunt curios ce se va intampla cu el, drept este ca ceilanti doi aveau ceva resuri de inotatoare, probabil a avut ce sa se regenereze, acesta neavand nimic pentru regenerare... probabil ca o sa se duca , sper sa scape .
 
Forum Index » Profile for incepator » Messages posted by incepator
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com