[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Deliabiba
Forum Index » Profile for Deliabiba » Messages posted by Deliabiba
Message
Am cumparat si eu unul de la jbl in ideea de a scapa de furtune si alte chesti de prin acvariu - dar intradevar bulele sunt cam mari - mult peste dimensiunea pe care le aveam de la cel intern...
ca si imresie generala cu el parca ph-ul scade mai repede decat inainte ce ma duce totusi la gandul ca este totusi mai bine absorbit in apa ...
am folosit si eu reteta si a functonat re-o 7 luni fara probleme.

cred ca iti scapa presiune pe la sticla unde ti sarea de lamaie, daca ar scapa prin alta parte atunci ar merge sarea de lamaie in sticla de bicarbonat
din pacate astazi a decedat femela de german blue ram, femela de guppy (de asta nu imi pare rau) si unul din tetra neon...
din pacate boala sa raspandit la aproape toti pesti iar pe deasura au si fin rot - fac tratament de mai bine de o saptamana si parca sunt mai rau nu mai bine (
Am cumparat 2 x JBL Testlab Pro Scape (unul a fost gratis) si am o problema cu testele de PO4 si SiO2 ambele aratand maxm.

Am mai cumparat un test Po4 Salifert si rezultatele snt complect diferite

Salifert imi arata 0.25-0.5 ppm de Po4
JBL imi arata > 1.8 ppm de Po4
am facut un alt test cu 1/4 apa acvariu cu apa de Osmooza si imi arata 1.2 ppm de Po4

Nevasta zice ca este posibil da sie altceva in apa la care reactivi sa fie sensibili si de aceea am citirile asa de mari...

A mai incercat cineva sau are idee ce poate sa indice asa mult?
temperatra este intre 28 si 28.5
Ceva poze cu locuitori care sunt sub tratament pt Ich - White spot

Rami - sunt mult mai bine
Dupa ce am facut ca si alti se planng de testele de la JBL m-am hotarat sa cumpar astazi unn test de PO4 de la Salifert ca sa verific

testul de la salifert imi arata 0.25-0.5 ppm
testul JBL - mai mult de 1.6ppm - 10ml appa din acvariu
al doilea JBL cel mai deschis imi arata 1.2-1.6ppm - a fost realizat folosind 2.5ml apa din acvariu si 7.5ml apa de osmoza inversa adica 1 la 4

mai am un JBL testlab Pro ne inceput - o sa il desfac saptammana ce vine sa vad daca nu cumva reactivi sunt varza
Subscriu - si eu foolosesc JBll si am aceiasi proobllema cu culorile --- o pun pe nevasta sa le citeasca (o facut facutla de bio-chimie si oo lucrat in laborator)- deci are experienta
Am facut analize la apa si arata cam asa:

Temp - 24.8'C
KH - 4
pH - 6.7
GH - 7
NO2 - 0
NO3 - 10
PO4 - 1.8
SiO2 - 6
Fe - 0.1
K - >15
Mg - 2

PO4 si Sio2 sunt peste nivel , restur se incadreaza..
testele sunt realizate cu JBl Proscae Testlab
Salut - se pare ca am oo problema cu ramirez... unul din pesti este cam linistit si isi tine inootatoarele strannse - respira mai reppede si sta cu coada in sus - celalalt este ok - cel putin asa pare si mai am si o femela si un mascul de guppy in aceiasi situatie...
HELP!!!
dozatorul il am cam de 2 luni si pot sa spun ca sunt multumit de el.
l-am luat cu 2 capete in ideea ca am nevoie pt micro si macro + poti sa adaugi la el o alta unitate Slave cu 2, 3 sau 4 capete - iar pretul la unitatea Slave este foarte ieftinna

programarea este un pic mai interesanta inspecial daca vrei sa il faci sa dozeze o substanta intr-o si si alta in cealalta zi, dar cu un pic de rabdare se poate face relativ usor
Nu este vb.de a avea 1000 de pareri... vreau ceva concret

Ex: Parerea mea este ca extraterestri sunt printre noi, iar tu esti unul dintre ei aceasta este o parere pe care tu poti sa o demonstrezi ca nu esti extraterestru... sau esti

La fel cum parerea mea este ca Dacia este cea mai buna masina din lume, iar pamantul este plat si nu o sfera.... parerii, parerii.

Vreau ceva concret... asa sunt eu un fel de Toma...
avand in vedere ca dozez in fiecare zi - opprirea uv-ului pe timpul zilei ar rezolva problema... cel putin in teorie

mai astept pareri
Da. este sterilizator UV.
Acuma daca am nevoie sau nu de el... nu prea stiu... stiu ca a costat o gramada de bani.
Am vazuut tot felul de comenturi pro si contra la UV in acvariu plantat.
Nici nu stiu ce sa mai cred.
Daca cineva are pareri pro sau contra sunt dispus sa le aud (citesc) doar ca doresc si argumente concrete.

Acuma ma gandesc sa il pun pe programator pe timpul nopti sa functioneze... din nou doresc pareri despre asta

Cat despre dezastrul din cabinet (dulap)... abia l-am amplasat de 2 saptamani... mai am de lucrat la el - sper sa il rezolv in urmatoarele zile...
sunt prea ocupat cu munca 10-12 ore pe zi... 7 zile pe saptamana.. nooroc ca vine pastele si am 2 zile libere
cabinnetul
- Credema ca scalari l-au mancat. Nici eu nu am crezut cand sotia mi-a sus ca il mananca. Pur si simplu vin la el si il apuca pana il scot afara din nisip sau il rup si il mananca, inca se mai dau unu dupa altu sa fure firele de iarba.
- este foarte interesant ca in acvariul vechi nu aveau nici o problema cu iarba - nici nu se atingeau de ea
- sunt 4 scalari 2 mai vechi pe care ii am de un an si 2 care sunt de 2 luni la mine - nu stiu ca timp aveau cand i-am adus

pun si poza cu cabinetul acuma merg sa o fac
Scalari mi-au mancat plantele
Lemnul (copacul) din pacate nu vrea sa stea la fund - il mai las cateva zile in speranta ca se imbiba de apa si o sa stea la fund - daca nu vrea - va trebui sa gasesc o alta solutie - ca piatra nu are ce cauta acolo.

Am instalat astazi unitatea UV Eheim - trebuie lasata sa mearga non-stop, sau trebue anumite ore pe zi ?

Din cate am observat pesti mi-au cam scos iarba afara si au mai si mancat din ea ... - ma pregatesc sa iau alta daca continua asa
si scalari
Este cel cu 3usi. 4 scalari. Fac ceva poze cand termin in vre-o 2/3 ore
 
Forum Index » Profile for Deliabiba » Messages posted by Deliabiba
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com