[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bigbibi
Forum Index » Profile for Bigbibi » Messages posted by Bigbibi
Message
Poza 2
Salutare,

Cum la mine se mai opreste curentul din cand in cand cate 10-30 min (reteau e subdimensionata, inteleg), m-am tot framantat cum sa contrez problema.
Am gasit un filmulet fara nici o explicatie si am purces la treaba.
Ca si pompe am 2 jebao, 2000 pt retur si 1200 pentru UW si display refugiu, ambele functioneaza la 24 v dc.
Aveam deja bateria de 12 v, incarcator baterie , ca si backup pentru pompele mp10.
Am mai cumparat:
Dc\dc booster , care duce cei 12 v ai bateriei, la 24 v cat au nevoie pompele jebao.
Relee + soclu , bobina la 24 vdc , 5 la numar.
Mufe tata mama dc.
Cutie proiect
Cablu
Dupa cateva incercari i-am dat de cap !
Practic pot alimenta simultam 5 pompe la 24 vdc, in caz de pana de curent.
Ca si circuit, treaba e simpla,
Transformatorul pompei alimenteaza bobina si un circuit NO al releului
Bateria +booster este legata la un circuit NC al releului.
In momentul in care se opreste curentul, bobina releului se inactiveaza si releul muta pe circuitul NC si gata ! Bateria preia aproape instantaneu sarcina .
Cu ce 2 pompe conectate la baterie (simulat pana de curent) am functionat 2 ore , dupa care am reconectat transformatoarele.

Ca si alternativa la booster, am varianta sa mai cumpar o baterie de 12 v identica cu prima si sa le leg in paralel, alimentand direct cu 24 v. Atunci cred ca o sa tina bateriile minim 4 ore.
Sper sa va fie cu folos.
Claudiu
Am 2 clowni care inca se gandesc la anemona lor mancata de un Auriga Butterflyfish...

Astept oferte in privat.

Multumesc

Claudiu
Valabil !

multumesc,
Claudiu
Neata.

Pompa 2 pleaca la Mugur.

Se poate inchide.

Va multumesc ,
Claudiu
Seara buna,

Marinache a spus pas, asa ca mugur, te rog sa-mi confirmi ca o vrei.
Cum spuneam, disponibila undeva saptamana viitoare, in functie si de cum mi se livreaza noua pompa de dozaj.

Claudiu
Dragilor,

inca o piesa din colectie, scoasa la lumina.

Controelaza 1 sau 2 pompe in sincron sau alternativ, cu interval intre 5 secunde si 6 ore, functie de feed mode.

Gandit in special pentru pompe de valuri AC clasice, care nu pot fi altfel controlate. Dar, pana la urma, se pot gasi si alte intrebuintari (pompe DC etc), fiind un on/off switch de mare calitate.

Achizitionat cu 3-4 ani in urma, folosit vreo 6 luni la momentul respectiv impreuna cu 2 pompe Koralia nano, pana am inlocuit totul cu 2 MP10.

Functioneaza perfect.

Pret: 150 lei.

Multumesc Claudiu
Buna ziua,
Pompa 1 a plecat la Alin.

Colegul marinache a promis ca saptamana viitoare imi confirma pentru a 2 a, cat de repede.

Claudiu
Buna dimineata,

Cum am primit mai multe cereri pentru aceste pompe, trebuie sa le onorez cronologic, asa ca:

pompa 1 este rezervata pana sambata pentru colegul alin.tache.

pompa 2, care va fi disponibila saptamana viitoare (este momentan in functiune la acvariul meu) :

1. colegul marinache - te rog, cat de repede, sa-mi confirmi ca o vrei.

2. colegul mugur - ajunge la tine daca marinache nu confirma.

3. colegul grafferu - ultimul sosit

Va multumesc pentru interes.

Claudiu
PS. Am atasat si instructiunile de folosire.
Am 2 astfel de pompe, una inca in in actiune.

Cand o inlocuiesc revin aici sa va anunt.

Model NS-T01, 3 capete, cumparate de pe fish str.

Pret: 150 lei /buc.

Trimit prin curier contract cost, daca e nevoie.

Multumesc,
Claudiu
asa zice producatorul...sunt totusi osram..

Salut.

Pentru moment, lampa functioneaza . TC420 are un rol strict de dimmer , prin urmare nu este sub nici un stres (e alimentat la 12 v, si e setat sa scoata max 10v, si mA necesari pt dimare.

Singura problema, este :
Gasind sa cumpar inca o sursa eln 60 48d, am separat cele 2 siruri de RB , astfel incat fiecare e cu sursa lui. 16 pe un circuit, 16 pe celalalt.
Culmea e ca acum fiecare sir independent, nu trage mai mult de 400mA !
Svr2 e la maxim, semnalul de dimare e la 10v si totusi ampermtrul arata 400mA.
Toate lledurile sunt identice si de calitate
Osram Oslon SSL, Albastru Royal, 1219mW 1x1 cm placuta

Acum ma gandesc ca problema vine de la faptul ca sursa este folosita la maxim (16 leduri x 3V (@700Ma) = 48v) si poate reducand curentul la 400 mA, se protejeaza ...
Am 2 variante:
scot un led , raman cu 15
din SVR1 poate fi dupa pana la 52V

Ce ziceti?

PS. inteleg avantajele LDD-urilor, dar in setup-ul actual, nu pot sa le implementez.
TC420 scoate semnat analog 1-12 v(limitat la 10v), LDD au nevoie de PWM.
Partea buna este ca , folosind device-ul care transforma semnalul analog in PWM (atasat la fiecare canal de output din TC420) , as putea sa trec pe combinatia
1 sursa de putere mare care scoate undeva peste 48v si multi A (de calculat cat am nevoie mai exact) + LDD 700mA pentru fiecare sir.
Seara buna,

Am facut un test cu acest transformator si va pot confirma ca functioneaza.
Dandu-i un impuls de 1-10 v , a dimat o sursa ELG-75-C1400B (conectata la 13 leduri in serie) intre 0 si 700 mA (masurat cu multimetru).


Ati folosit asa ceva?
0-5V/0-10V Voltage To 0-100% PWM Converter Board Duty Cycle PWM Adjustable Conversion Module Applied to Motor Control PWM Module

https://www.aliexpress.com/item/0-5V-0-10V-Voltage-To-0-100-PWM-Converter-Board-Duty-Cycle-PWM-Adjustable-Conversion/32828969462.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3da24c4dvFOZLF

inteleg ca ia semnalul analog de 0-10v si il transforma in 0-100% PWM,

Ca 440
Mg 1560
O saptamana si ceva mai tarziu, dupa concediu...

- pompa inca merge, dar comandat o pompa de la chinezi
- PH max 8,2, fata de 8,1
- Alkalinitatea a scazut la 6,1 !
- am inceput sa dozez Kh plus.

In concuzie, functioneaza !
Am vazut intre timp ca este gr de Facebook.

Chiar si asa, baietii din grup nu pot livra la o adresa de UK , pusa la dispozitie de https://www.eshopwedrop.ro/ ?

Imi fac cont pe forumul asta din UK
Salut.

Multumesc pt avertizare !

In reactor trebuie sa intre apa de osmoza, deci nu pot sa folosesc o pompa de aer.

Ce alta pompa de 12 v sa folosesc? Trebuie sa fie si silentioasa...

Multumesc,
Claudiu
Salut,
Pe hartie, cu 0,25 dh, ceea ce ar fi ok . Dar , in prima faza, s-ar putea sa scada un pic, datorita ratei mai mari de calcifiere.
 
Forum Index » Profile for Bigbibi » Messages posted by Bigbibi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com