[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: popescu.cristian10
Forum Index » Profile for popescu.cristian10 » Messages posted by popescu.cristian10
Message
donez acvariu cu tot cu instalatie,[pesti subtrat,filtru extern 2,1 home made]informati 0722566902
am melci de substraat,peste 20 bucati,ghile_ghilezan09,id meu de mess
ciao,si eu am betta plus 2 femele,dar eu am plantat acvariu plus ca mai am si alte speci,daca vrei poti sa mai ai iei 1,femele,dar dupa ce o sa fie plantat mai bine acvariu sa aiba unde sa se ascunda.
sal,nici sae nici oto nu o sa iti rezolve problema,poate ceva melci dar nu o sa iti rezolve problema definitiv,algele sunt cobatute cu alte metode,mai studiaza putin.
sal,ape lipezi
salut si ape lipezi
viulian wrote:Ai conditiile unde sa tii puii masculi, odata ce cresc un pic si pot deveni agresivi ?

Daca ai nu cred ca se poate face nimic acum, n-as separa sau umbla in acvariu deocamdata, Betta isi va apara cuibul de intrusi. Data viitoare ii muti separat ... inainte sa depuna.
ms ,dar noaptea nu a mai supravietuit cuibul,cred ca devina au fost melci,oricum data viitoare o sa stiu ce sa fac,ms pt sfaturi
sal,am nevoie de niste sugesti sau sfaturi,mi-au depus icre betta in acvariu populat cu pesti,deja are cuibul format si icre depuse,cum pot sa ai ajut sau cam ce as putea sa fac,eventual in afara de mutarea lor in alt acvariu,acvariu meu are 120 l,plantat bine,pesti aprox 30buc,astept sfaturi sau sugesti,ms.
ovidiucol wrote:la asta ma refeream cand am spus ca pot sa mai cumpar o punga de manado fara probleme dar cand il trag pe cel alb se subtiaza stratul din acvariu insa te'ai exprimat mai bine tu .. luni la schimbul de apa vreau sa curat putin de alge si o sa incerc sa plantez gazon si pe acolo in speranta ca se prinde .
sal,parerea mea e ca,gazonul e foarte pretentios si nu o sa se prinda daca nu exista substrat calumea,plus ca e nisipul foarte fin si nu o sa il tina o sa iasa.
dragos58 wrote:Multumesc pt sfaturi ! Deja au aparut cativa red chery in acvariu meu .Pentru filtrare am studiat cateva modele si am decis sa imi construiesc un filtrau extern diy, sper sa iese ceva util . Cei sase corydos i-am injumatatit dr si asa cei 3 ramas imi dau batai mari de cap cu noua planttie de hemianthus cuba.
sal,eu te sfatuiesc sa nu bagi inca gazon,mai ales ca esti la inceput,plus ca e foarte pretentios,iti trebuie lumina multa substrat si co2.
detali in pm
Fiona wrote:intentionez sa "croiesc" un filtru extern din teava pvc 160, cu lungime de aprox 50 cm si o pompa evo 3 pentru un viitor acvariu de aprox 100-120l.
intrebarea mea este ce medii filtrante sa folosesc, in ce ordine sa le pun si cam cat mi-ar trebui din fiecare (orientativ)?
eventual mai pune si carbuni activi sunt buni la filtrare
bobo35 wrote:Salut co2 nu am .Amincercat tot felul de variante bomba dar am avut numai probleme .Dozez 4 picaturi dimineata dupa ce se aprinde lumina .Iar cu iluminatul am zis sa nu cumva sa apara algele de la prea multa lumina .Pestii intrdevar sint cam multi dar se simt foarte bine.Spune mi te rog un program pentru iluminat sau orice alta sugestie .Amsa o urmez fara nici o problema .Multumesc
sal,pai se poate daca ai incercat cu co2 sa fie si de acolo problema.
dorulet_stancu wrote:usor, usor a inceput acvariul meu sa se umple de alge. La inceput a fost BBA, iar acum au aparut cele de mai jos. Ajuta-ti ma sa le identific si sa le combat va rog.

sal;incearca cu easy carbo,cu o siringa sa dai direct pe alge,eu asa am facut si am avut rezultate bune.
alexos wrote:Salut.Deoarece nu sunt inca lamurit in privinta achizitionarii filtrelor pentru acvariul compartimentat(160x30x35,compartimentat in 8) va intreb si aici:ce filtre imi recomandati sa pun?
A incercat cineva JP-092?
Mentionez ca vreau sa pun 4 filtre cu debit de 250/300 l/h.

sal,eu iti recomand filtru extern
koala wrote:Vezi ca o iei intr-o directie gresita... e primul si ultimul avertisment!
aha deci alti au voie sa glumeasca eu nu,e discriminare sau?
tehrez wrote:
popescu.cristian10 wrote:
ms pt raspuns totusi,eu am plantat si vad ca le merge bine docamda


Adica ai muschi deja plantati in acvariu acum?
Poti sa pui cateva poze cu ei in stadiul actual?

Asta ca sa observi si evolutia lor. Faci niste poze acum si niste poze peste o saptamana si le comparam.
ok am sa fac poze si am sa iti trimit,dar doar la cei interesati,cei cu mistoul am sa le trimit poze cu garderoba de pantofi hahahah
irukandji wrote:Sa bagi si niste ciuperci rosii , cica arata bine, au rosu, niste picatele albe... si nu uita shoshonu' lu tataie'
p.s. Cred ca avem de-a face fie cu un pacient, fie cu un copil cu nu prea multa minte... scuze catre administratori pt tot ce am postat.. cu adevarat inutil...
sunteti foarte buni in a facem misto,dar in cele acvaristici sunteti zero
dberger wrote:
popescu.cristian10 wrote:daca se poate sa imi scrieti doar cei ce au incercat asa ceva sau doar cei ce au vazut asa ceva


o discutie, la fel de inutila, s-a purtat si aici. Acelasi rezultat...
ms pt raspuns totusi,eu am plantat si vad ca le merge bine docamda
daca se poate sa imi scrieti doar cei ce au incercat asa ceva sau doar cei ce au vazut asa ceva
 
Forum Index » Profile for popescu.cristian10 » Messages posted by popescu.cristian10
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com