[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ionutlatcan
Forum Index » Profile for ionutlatcan » Messages posted by ionutlatcan
Message
As fi eu interesat
No offence....

Sa continuam. Niste pompe Sun Sun de 6000 l cu magnet am vazut ca sunt vreo 80 de lei bucata. Pentru inceput doua bucati ar fi ok.

dar.....hai sa mai asteptam si pe colegul nostru sa vedem ce a mai citit, ce a hotarat. Vad ca noi ne stresam pozitiv aici dar @koala nu mai zice nik.
Reactorul de calciu se poate cumpara cu un pret ok. Insa cine nu stie va fi surprins si de necesitatea pompei peristaltice, si sistemului complet de CO2. Deja la pret de magazin vorbim de minim 2000 de lei. In startarea unui bazin, pentru mine cel putin, 2000 este o suma. Nu te-a acuzat nimeni de nimic. Purtam o discutie din care vreau sa cred ca se pot trage si concluzii. Peace.... scrisul asta nu transmite emotii deloc...ori nu stiu eu a scrie.

Si ca sa revenim....

Daca se doreste evitarea sumpului....un skimmer foarte bun este TUNZE DOC Skimmer 9010 recomandat pt bazine pana la 1000 de litri.
Tu ai dreptate cu tentatiile. Dar daca ai vedea ceea ce s-a scris mai sus......
Si eu am fost tentat. Faza proasta e ca pe unii lipsa timpului, a rabdarii, a BANILOR, ii face sa bnu mai fie asa de tentati. Aici este decizia celui care vrea sa faca astfel de bazin. Parerea mea este ca daca vrei marin....poti avea. E ca si cum ai spune ca vrei sa-ti iei o masina dar nu ai bani de BMW.
Bazine se pot tine in fel si chip. Daca vrei un bazin de 500 de litri cu ceva Nemo , o anemona si alti corali nepretentiosi se poate tine lejer. Un skimmer foarte bun si ceva medii de filtrare biologica si chimica rezolva treaba. Trebuie sa fim atenti la ce isi doresc colegii nostri. Daca ar fi spus ca vrea 6 ciortani de 2o cm fiecare poate ca erau alte discutii. Dar cativa nemo si alti pesti mici si medii cred ca merg. Nici eu nu sunt expert dar cei 2 ani de cand tin bazinul meu ma fac sa cred ceea ce spun. Asa cu lecturile de pe forumuri si carti poti sa limitezi pierderile de bani, timp, vietuitoare , dar nu poti emite opinii bazate pe experiente practice, experiente care de multe ori ne invata lucruri noi, diferite de teorie.

Daca amicul nostru crede ca ar fi o provocare si isi doreste acest lucru nu cred ca trebuie sa fie inhibat de niste liste interminabile de echipamente si preturi de autoturisme.

Eu cred ca un bazin de 500 cu doua canistre (matrix, carbon, antifosfati) , 50 kg de piatra poroasa, aditii de bacterii, schimb de apa de 10% , autocompletare automata apa osmoza , se poate realiza si poate fi casa pentru 2-3 perechi de clovni cu anemone si coreli de piele, kenya tree, GSP, etc. Daca gresesc sau imi scapa ceva...cei mai experimentati in domeniu pot continua....
Eu am un bazin de 80x47x40 si nu am nici sump, nici reactoare, etc. Il tin cu un skimmer tunze si un hang-on mare cu carbune, antifos, matrix, aditie de NOPOx de la RedSea, sare RedSea, schimb de apa la 2-3 saptamani, multa piatra vie. Bazinul este destul de populat de corali moi, ceva LPS si SPS. Nu este nici pe departe un bazin de top dar are deja doi ani si spaimele astea de pe forumuri si listele cu echipamente fara de care nu se poate trai nu m-au facut sa renunt.

Daca vrei un bazin cu ceva anemone si niste corali nepretentiosi se poate realiza. Aici e de discutat mult. Eu cred ca niste teste bune si niste aditivi de top, materiale filtrante....poti face ceva sa mearga ok.

De ex. ...iti trebuie lumina. La 500 l .... 15 leduri de 10w eu cred ca iti ajung. Ai consum mic , nu degaja caldura, poti chiar scapa de investitia cu chillerul daca ai si livingul climatizat.
Deparazitati pisica, vaccinati-o si poate sta linistita. Care ar fi motivul pentru care nu pot convietui?
Poti trimite la Focsani pe microbuz 10 buc?
Filtrul este disponibil.
Butelia este rezervata pana duminica. daca intervin odificara va anunt.
Schimb Capac acvariu Juwel Rekord 600 . Ma intereseaza substrat Deponit mix, difuzor CO2, Plante, Neoane T5 24w 550 mm.
Ph-Controllerul este la 450 lei.
Ph-controllerul l-am avut pe un bazin de apa dulce pe care l-am desfiintat. Functioneaza ok. A fost folosit 3 ani si nu are sonda. Recomand tuturor sa achizitioneze sonda noua, daca se poate reincarcabila.
Electrovalva, reductorul si reactorul s-au vandut.
Filtrul este modelul 2128.
Atasez si ceva poze.

image
By ionutlatcan at 2011-11-28

image
By ionutlatcan at 2011-11-28
Se vand urmatoarele :

1. Acvariu Juwell Rekord 60 folosit, functional, fara zgarieturi 350 lei
2. Acvariu Juwell Rekord 600 folosit, functional, fara zgarieturi 400 lei.
3. Acvariu Juwell Lido , fara filtrul intern, folosit, functional, fara zgarieturi 500 lei. (set neoane noi pt apa dulce sau pt apa sarata, fundal albastru)
4. Acvariu custom made 50x40x40 , sticla de 8 , cantuit 300 lei.
5. Sistem CO2 - PH-controller AquaMedic, electrovalva Dupla, numarator de bule, reductor de presiune Dupla, butelie 10 kg , reactor CO2 Dennerle CycloTurbo 900 lei.
6. Filtru extern Eheim Thermofilter fara termostat 500 lei.

Echipamentele sunt ale mele, parte din ele in functiune, parte trase pe dreapta.
costea_marius24 wrote:si cat ar costa toata instalatia de co2?


900 lei. La pretul asta mai vin si niste bonusuri (ferropol 500 ml, frunze de catapa, etc)
il mai am. Astept totusi poate cumpara cineva sistemul CO2 integral. Daca nu....
Acvariul si lampa s-au dat. Raman celelalte....
Ti-am trimis un pm.
 
Forum Index » Profile for ionutlatcan » Messages posted by ionutlatcan
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com