[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cosmin G
Forum Index » Profile for Cosmin G » Messages posted by Cosmin G
Message
Si eu sa cred ca ?ut masculi amandoi( Of, mor eu pe vânz?torii astia cunosc?tori de pe?ti). Mai am o poza mai colorata. Au inceput meciurile se box oricum..deci trebuie sa ii despart oricât de mult "se iubesc" ei.
Multumesc frumos pentru pareri.
E destul de stresat/a..si nu se coloreaza ca cel?lalt.
Salut! Cine ma poate ajuta cu identificarea sexului celor doi? Unul este sigur mascul, cel viu colorat..dar poate ma insel. Cel colorat il tot figreste pe al' mai mic si mai pric?jit; nici nu pot sa imi dau seama daca e femela sau doar il alearg? sa il bata.
Salutare!
Incerc sa fac un sistem de iluminat pentru un acvariu cu 5 neoane de 18W, cu balast pt fiecare neon. Problema este urmatoarea: Un neon, conectat in parte la fiecare dintre cele 5 circuite, functioneaza. Daca incerc sa conectez alt neon, acesta nu se mai aprinde pe oricare dintre cele 5 circuite. Daca la un capat al neonului, ating cele doua fire de negativ si pozitiv, neonul se aprinde..dar se arde balastul. Nu inteleg cum acel neon, care functioneaza pe oricare dintre circuite, poate functiona legat normal...fiecare fir cu borna lui..dar celelalte 4, nu. Legaturile sunt functionale din moment ce neoul respectiv se aprinde...ma gandesc ca poate fi de la celelalte neoane, dar si ele se aprind DOAR daca pun ambele firele doar pe un singur piciorus la un capat al neonului( dar ard balastul); deci neoanele sunt functionale, circuitele sunt functionale..care sa fie problema?
Vand URGENT!

- acvariu 113 l cu capac si 4 neoane de 18w-130 lei
-3 ciclide(1 caeruleus electric yellow + o pereche auratus)-10 lei toti
-ancistrus mascul matur ~15cm+10 pui 2-3 ani(5-10cm, masculi si femele)- 10 lei cel mare, 7 lei/buc cei mici sau 50 lei toti
- Filtru resun sp-2500L cu filtru nou- 60 lei
- 2 incalziotare apa- 30 lei amandoua
- ~25 kg quart amestacat cu manado-40 lei


250 LEI TOT!!! Pentru cei interesati ofer si pietrele din imagini, ~500 ml ferropol, ~70 PlantaMin, razuitor geamuri, plantele, un SAE... plus altele.

PM sau la telefon 0736680221 pentru mai multe detalii.
Salutare!
Vand:
-6 Labidochromis Caeruleus maturi(2 masculi si 4 femele dar nu sunt 100% sigur de sexul lor)
-4 Melanochromis Auratus (un mascul si 3 femele)

50 RON toti

-10 Ancistrusi( ~un an, 5-8 cm)-5 lei/buc sau 40 toti
-1 mascul Ancistrus matur(~12 cm), cei 10 pui provin din ultimele 2 depuneri ale perechii(femela am dat-o). -20 lei



Acvariul se defiinteaza. Daca doriti si pietrele si plantele, le dau cu mare placere.
Pestii si pietrele se pot vedea in filmulet.




O zi buna, tuturor!
Salut!

De o s?pt?mâna încerc sa îmi dau seama de ce o femela de auratus pu?in mai grasuta(banuiesc ca are icre)tot alearg? masculul si nu invers.
Il fugareste atât de tare ca el sare la suprafa?a apei si se închide foarte tare la culoare (aproape negru complet).
In acvariu sunt 2 femele si un mascul de auratus si doua femele si 2 masculi de careuleus.
Femela in cauza alearg? de nebuna prin acvariu chiar si noaptea.
Care ar fi motivul ? I s-a mai întâmplat cuiva?

Multumesc anticipat!
Salut!
Am reusit sa fac rost de pietre, in sfarsit.Acum intervine o alta problema...curatarea.

Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi in legatura cu pregatirea lor,curatearea de calcar,alge..etc.
Stiu ca trebuiesc lasate la inmuiat cam 3-4 zile si dispare singur calcarul.
Aveti idee de metode care sa grabeasca acest proces?Sa adaug ceva in apa in care le-am pus la inmuiat?

Multumesc anticipat!
Salut!

Am si eu o intrebare...pentru cunoscatori.Unde pot sa gasesc in Constanta pietre cu gauri pentru ciclide(printese mai exact)?
Nu de cumparat, de "cules"!!!
Nu am nevoie de foarte multe.Cateva ca sa poata se se ascunda pestisorii.

Multumesc anticipat!
Am nevoie de 8-10 kg de pietris fin,alb cu granulatie 1-2 mm.Ofer in schimb crypto green,lotus red,bacopa m.,guppy sau cuart amestecat cu manado.
Daca aveti 1-2 kg si va intereseaza ceva din ce pot sa ofer la schimb contact PM sau id de messenger coco.element.

O seara buna!
Prima oara...este interesant.Dar dupa 3-4 depuneri cand..o sa inceapa porcusorii sa isi faca nevoile..si sa trebuiasa sa schimbi apa la 3-4 zile, atunci e distractie.

Sa-ti traiasca si la mai multi!
- 3 tufe crypto green
-1 tufa crypto brown
-1 lotus
-4 fire bacopa monnieri
-4 fire ludwigia
-5 fire rotala rotund.
-1 nucus
-5x5 marsilea hirsuta
-1 fir Heteranthera zosterifolia


Pret 20 ron

Poze la id: coco.element
Format din:
-un pot 5x5 acicularis eleocharis
-un pot marsilea hirsuta
-1 planta nymphaea s. (7 frunze)-dimensiune medie
-1 nucus(planta matura-30-35 cm inaltime)
-3 fire ludwigia repens
-2 tufe crypto green
-1 tufa crypto brown
-3 fire bacopa monnieri
-3 fire rotala rotundifolia
-4 fire heteranthera zosterifolia

PRET: 40 lei
Eu am lotus in acvariu cu 5 frunze la suprafata si boboc de floare.Inainte avea frunze la suprafata dar fara boboc si pe mine ma deranja ca facea umbra peste celelalte plante.
Am taiat frunzele care erau la suprafata si mai aveam 2-3 in apa,dupa care am scos planta si am mutat-o in alt loc.Am observat ca daca muti planta cand are frunze la suprafata incepe sa faca iar frunze mici dar in timp(o luna) cresc din ce in ce mai mari.Poti incerca si sa vezi daca...merge!

O zi buna!

Plantele cele mai intalnite..tip gazon sunt: Glossostigma Elatinoides, Marsilea Hirsuta,Hemianthus Callitrichoides Cuba, Eleocharis Parvula, Utricularia graminifolia.
Cea mai usor de intretinut este Marsilea Hirsuta,parerea mea.Eu am in acvariu Marsilea, Cuba si Parvula si pot sa zic ca marsilea daca nu o aranjezi si sa o lasi sa se intinda peste tot...creste in toate coltisearele si se baga peste fiecare planta.
Acum..poti sa citesti si tu pe net despre fiecare si vezi care iti convine..ca aspect sau cerinte.

O zi buna!
Cutia e pentru umiditate.Cand ridic cutia se vad broboane de apa pe frunze.Daca nu o puneam se ardeau frunzele.
Multumesc pentru urare!
Ca sa vedeti conditiile,nu prea pretentioase.Langa potul prezentat in acest post am mai pus inca unul mai mic.
http://imageshack.us/photo/my-images/841/img2359c.jpg/
PS:Acvariul este cu creveti RCS,pui de RCS in cutia aia mai mare si perechi de sakura in pahare(ii pun in acvariu dar intai sa scap de RCS).
Da,e mai bine ca in apa deoarece nu face alge.Nu am umblat la el pentru ca nu am avut timp nu pentru ca am vrut eu sa opresc fertilizarea.
Nu am umblat 2 saptamani la el,fara schimb de apa,fara fertilizant.Doar apindeam lumina si atat.
@Ciprian:o sa pun o poza de ansablu mai pe seara.
@vladxxl:am scris in primul post cum/cu ce este intretinut.
Multumesc pentru aprecieri!
 
Forum Index » Profile for Cosmin G » Messages posted by Cosmin G
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com