[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
roci pentru ciclide  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Cosmin G
Member
[Avatar]
Joined: 10/01/2011 23:04:02
Messages: 271
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut!

Am si eu o intrebare...pentru cunoscatori.Unde pot sa gasesc in Constanta pietre cu gauri pentru ciclide(printese mai exact)?
Nu de cumparat, de "cules"!!!
Nu am nevoie de foarte multe.Cateva ca sa poata se se ascunda pestisorii.

Multumesc anticipat!

This message was edited 1 time. Last update was at 01/12/2012 20:51:52


Coz007
vvoicu
Junior member

Joined: 17/09/2010 22:35:54
Messages: 37
Location: Constanta
IP:
Offline

Pe plaja la 2Mai ( ai de unde sa alegi )
WDTSTEFF
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2010 22:47:42
Messages: 73
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salut! Eu am luat anul asta de la Mangalia. Erau foarte multe si de culori diverse. Spor!
Cosmin G
Member
[Avatar]
Joined: 10/01/2011 23:04:02
Messages: 271
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut!
Am reusit sa fac rost de pietre, in sfarsit.Acum intervine o alta problema...curatarea.

Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi in legatura cu pregatirea lor,curatearea de calcar,alge..etc.
Stiu ca trebuiesc lasate la inmuiat cam 3-4 zile si dispare singur calcarul.
Aveti idee de metode care sa grabeasca acest proces?Sa adaug ceva in apa in care le-am pus la inmuiat?

Multumesc anticipat!

Coz007
WDTSTEFF
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2010 22:47:42
Messages: 73
Location: bucuresti
IP:
Offline

Daca nu au ceva "mai grav" pe ele, adica doar alge, poti merge la o spalatorie auto si dai cu jetul pe ele. "Nici noi nu au fost asa". Bafta!
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

si la costinesti gasesti in partea spre nudisti(epava) ,la mangalia am vazut,la vama veche iti rupi picioarele in ele, navodari (tabara lebada) undes cabanutele alea...stii mai bn ca esti de acolo.. probabil si la tine in santieru naval ar trebuii sa fie ceva...
iar pentru curatare,cere un vap de la cineva pe sistemu taios nu pe jet gros, iti rupe si pielea vapu apai pietrele le face ca noi,tot asa o spalatorie,un om ce sta la casa si curata piatra in gradina...

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2012 20:03:57


Ai bani, mananci..!!! Nu ai bani, nu ti-e foame...!!!
[ICQ]
dino66
Member
[Avatar]

Joined: 16/10/2010 14:17:04
Messages: 127
Location: Navodari (Constanta)
IP:
Offline

babanukriss wrote:si la costinesti gasesti in partea spre nudisti(epava) ,la mangalia am vazut,la vama veche iti rupi picioarele in ele, navodari (tabara lebada) undes cabanutele alea...stii mai bn ca esti de acolo.. probabil si la tine in santieru naval ar trebuii sa fie ceva...
iar pentru curatare,cere un vap de la cineva pe sistemu taios nu pe jet gros, iti rupe si pielea vapu apai pietrele le face ca noi,tot asa o spalatorie,un om ce sta la casa si curata piatra in gradina...


Pe unde sunt cabanutele, adica nu ajungi la plaja pe nisip.. se gasesc razlet pe uscat? O sa dau si eu o tura sa vad cam ce gen de pietre se gasesc pe acolo.

"..."
[Yahoo!]
DobreaFlorin
Member
[Avatar]

Joined: 13/11/2011 00:01:35
Messages: 136
Location: Constanta
IP:
Offline

Sau pe malul dunarii, eu mi-am adus de la capidava niste pietre frumos erodate, le-am curatat cu o perie aspra de covoare sub jet de apa calda.

http://www.youtube.com/watch?v=sSMOEJ7Qjxw&feature=player_embedded
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com