[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: malawi_crys
Forum Index » Profile for malawi_crys » Messages posted by malawi_crys
Message
salut!

pomeneam, anemic si destul de nesigur ce i drept, cu ceva timp in urma de nevoia disperata de spatiu pentru africanii mei ..visam la un acvariu mare..ei bine, in urma cu o saptamana , visul meu a inceput sa se materializeze..
am demarat acest proiect fiind sustinut si de consoarta mea , careia ii multumesc. este singura care ma intelege ..nici nu vreau sa ma gandesc la taica miu cum va reactiona cand va da cu nasul de monstrul care ocupa jumatate de camera :-)

iata coordonatele proiectului>

- dimensiune> 200x60x60 - sticla de 15- e comandata -o astept saptamana viitoare
- acvariul va fi construit cu lateralele langa fund, nu pe el.-cu intarituri in H si sus si jos

- suportul - este deja realizat - asta a fost marea realizare a acestei saptamani- cumparat teava rectangulara de 6 , transportata la tara unde a si fost sudata, iar, mai apoi grunduita si vopsita de mine :-) -duminica dimineata la 7,30 cine cara cadrul pe scarile blocului?! nimeni..cred ca visam.. :-) cert e ca acum asteapta cuminte sa fie pus la treaba

- background ul va fi o provocare pt "iscusinta"mea care lipseste cu desavarsire :-) dar avand in vedere ca am un simt estetic f dezvoltat, sper ca acesta sa ma ajute sa acopar lipsa de experienta si pricepere cu care sunt dotat nativ :-) - il voi face din polistiren, ciment si spuma- in ceea ce priveste rasina epoxidica, inca nu sunt foarte edificat- de unde s o procur, de care sa fie etc

- capacul - a doua mare provocare- o sa l realizez din PVC si ma gandesc sa achizitionez 2 lampi Juwel la 100cm pe care le voi incastra in capac.

- hardware ul - initial, ma gandeam la un DIY sump W/D dar am reevaluat situatia si am ajuns la concluzia ca 2 canistre externe pt acvariile de peste 600L *(eheim sau tetratec) vor fi mai indicate- pe langa acestea, in spatele background ului vor plasa 2 power head uri (eheim) plus bureti, bio balls vata pt a realiza si o filtrare interioara si o circulatie eficienta a apei
- o lampa UV de min 36W- absolut necesara

- acvariul vreau sa fie unul aparte - va gazdui specii care nu sunt foarte intalnite pe la noi, achizitionarea lor fiind o alta provocare - in special vor fi Haplocromine, malawieni de talie mare ca de exemplu> Fossorochromis rostratus(deja ii detin - 15 juvenili), Aristochromis crystiy, Nimbochromis fuscotaeniatus, Chilotilapia roadesii, Letrinops Red cap Itungi, Cyrtocara moorii, Dimidiochromis compressiceps, Protomelas taeniolatus, Placidochromis electra, P.phenochillius.

deocamdata atat.
astept sugestii de la dvs.
am citit posturile despre proiectele asemantoare ale colegilor..contin multe informatii utile. sunt sigur ca le voi mai consulta pe parcursul derularii proiectului

in ceea ce priveste termenul de finalizare, nu vreau sa ma hazardez. poate , daca in septembrie voi avea apa in el, si echipamentele toate la locul lor, ma voi declara multumit. daca va fi sa fie mai devreme, atunci..Doamne ajuta!

promit ca voi reveni cu poze..mai intai poze cu cadrul..si mai apoi cu constructia acvariului in sine.

alber wrote:Si in Bucuresti, pe la vreo 10-15 cm. Nu stiu pretul. Ramane de asemenea, problema transportului.


subscriu..se gasesc si in bucuresti

detalii pe pm referitoare la locatie
degea wrote:Am un acvariu de 80L 80x40x30 si as vrea ciclide dar dimensiunea lui nu-mi permite sa am pretenții prea mari. Asa ca ma interesez înainte sa se cicleze ce specii sa caut.


da..din pacate, este f mic acvariul..chiar si pentru a tine puii unor ciclide ..dar, in primul rand, trebuie sa te hotarasti ce fel de ciclide vrei...africani de malawi in niciun caz..acestia au nevoie de acvarii mari ..ar merge un grup de cateva ciclide pitice din tanganika cum ar fi Lamprologus multifasciatus (cea mai mica ciclida din lume) sau L.ocelatus, similis, brevis, ornatipins, , kungwensis, signatus, etc.

a 2a varianta ar fi cativa Ramirezi -ciclide sud americane-

astea sunt optiunile pt acel mini acvariu..cel putin pe astea le vad eu..

bafta!
@adrian , mi am dat seama unde bati intotdeauna vrem mai mult...sa stii ca m am gandit la un plantat mai mare ..chiar m am ofticat ca am dat 2 acvarii patratoase de cate 120 litri ..macar unul daca l opream era o sansa sa ma extind rapid :-) dar , deocamdata , stau cumintel in banca mea ..o sa vad cum decurge evolutia acestui mic acvariu iar daca o sa ma manance* din nou(si nu este exclus sa se intample cat mai curand) , o sa trec la un nivel superior in ale plantatelor.

vis a vis de locatari...as vrea sa subliniez faptul ca nu s orice fel de guppy ..sunt Endleri mie unul mi s au parut de exceptie si m am indragostit de ei de cum i am vazut...nu s de o frumusete izbitoare dar au acel ceva gen vino*ncoa :-)
narcis.b wrote:Pentru simplul motiv ca ai renuntat la ciclide,DA putem spune ca e un acvariu de vis!


hmmm..trebuie sa fac o precizare in josul postului meu, cu litere mai mici, scrie ceva.. poate s a creat o confuzie..dar eu de africani nu ma las acest mini* cu verdeata se alatura celorlate acvarii pline cu stanci..

oricum..multumesc pt apreciere!
minnardy wrote:Deci, eu am un Helix de 18 w si e gigantic fata de UV-urile existente pe la noi...Tetratec, JBL sau Jebo. Desi Cristian a pus acolo niste dimensiuni...tare ma tem ca chiar si asta de 18 e mai mare de 11.43 cm diametru...??


modelul de 18W de la AquaMedic are L=44,50 cm si l=21,3cm. astea s dimensiunile care mi au iesit transformand din inchi > 17,5 x 8,5

deci acesta chiar s ar potrivi ...
in linii mari, cand vorbim despre ciclarea unui acvariu, implicit, se face referire si la filtrarea biologica, proces care apare si la nivelul canistrei externe..un acvariu nu se poate considera ca fiind ciclat daca in mediile de filtrare din canistra nu si au facut aparitia acele bacterii nitrificatoare*(Nitrosomonas).
ciclarea unui acvariu dureaza in conditii normale, in jur de 1 luna - este foarte bine ca ai ajutat filtrul cu produsele acelea de start de la Prodibio - pestii se vor putea introduce in a doua saptamana de la umplerea cu apa a acvariului dar este indicat ca acestia sa nu fie in numar mare pt ca altfel echilibrul si asa fragil de la inceput se poate strica f usor..in prima saptamana, va trebui sa presari putina mancare pt pesti chiar daca acvariul este gol , pt a le da de papa acelor bacterii de care vorbeam..
daca ai putea "imprumuta" un burete "murdar" de la canistra care a mai fost in functiune, colonizarea noii canistre se va realiza mult mai repede
Salutare tuturor!

Am rasfoit topicurile acestei sectiuni..am salivat abundent la ceea ce mi s a aratat ochilor ..No comment! Plantatele, indiferent de volum, sunt o incantare a sufletului .. Bravo voua!!!

Pana acum o luna, nici nu gandeam ca voi mai avea parte de "verdeata", acvariile mele fiind setate pe specificul africanilor din Lacuri.
Dar, never say never...mi s a oferit sansa de a intra in posesia unui grup de 10 guppy Endler - superbi , micuti , pictati...si de aici totul a luat o intorsatura ciudata..Am intrat in fibrilatii.. Nu aveam nimic pregatit pentru ei. In prima faza, am alergat dupa acvariu - am gasit un o chinezarie destul de frumusica la un 30 litri cu tot ce i trebuie ma putin incalzitor.
Apoi substratul de la JBL cu tot tacamul de fertilizare, sistemul cel mai simplu de fertilizare cu CO2 de la Tetra...cateva plante*(o mana de moss, cateva rotala rotundifolia, rotala najeshan, echinodorus tenellus tenellus, valisneria ..)...10 red shrimps...
aaa..si uitam....2 lemne care aduc cu "Arcul de Triumf" care a dat si denumirea cu pricina :-)
> va rog sa nu fiti duri in critici, am circumstante atenuante :-) cam asta a iesit :

image

image
si locatarii...
image
image
image

stiu ca nu se incadreaza in aceasta sectiune si este departe de ceea ce inseamna un "Acvariu de vis" ..dar este un inceput si mi voi da silinta ca aceasta miniatura sa se stabilizeze, sa se dezvolte si sa capete forma la care visez...
va voi tine la curent cu evolutia lui ..
cu siguranta, voi avea nevoie si de ajutorul vostru pentru a l mentine pe linia de plutire
multumesc anticipat

cristi

P.S. de ciclide nu ma las..oricum sefa acestui mini-proiect este consoarta mea..asta e..diviziunea muncii, proportional cu dimensiunile corporale ..eu cu cele mari , ea cu cel mai mic :-)
MonkY wrote:"Ce marime/lungime are un AquaMedic Helix Max 36W ?".

Intreb pentru ca am un spatiu limitat pentru el, si daca depaseste 50cm, e de rau si nu-l pot monta. Multumesc anticipat !


salut !

din pacate modelul ales depaseste cu putin 50 cm.
dimensiunile sunt 20,5" x 4,5" adica L=52,07cm iar l=11,43cm

oricum, vei gasi tu o solutie..poate un model sub acesta sau un model al altei firme..
Bafta!
Porcu wrote:Vad c-a venit caldura si-a aprins spiritele .......

Betta este un peste lenes, nu cred c-am vazut vreun peste care sa-l concureze .
Intr-adevar, nu-l deranjeaza ca locuieste in apa saraca in oxigen, asa e si la el acasa, a rezolvat problema asta cu labirintu'. Nu-l deranjeaza nici un spatiu mai mic. Da' nu pot fi de acord sa tinem Betta in recipiente mici si fara filtrare, la temperatura camerei . La fel ca orice alt peste, Betta va produce amoniac, se stie ca-i foarte toxic, in lipsa bacteriilor "bune" din filtru cine va transforma amoniacu'? Evident nimeni. Se poate rezolva problema cu schimburile de apa zilnice ....... da' genereaza alta problema: stresu' asupra pestelui. Asta-i principalu' motiv pentru care nu-s de acord cu "Betta in pahar". Urmeaza motivu' cu lipsa spatiului, oricit de lenes ar fi, 300-500 ml de apa mi se par foarte putini.

E asa greu sa tinem Betta intr-un acvariu de vreo 5 litri cu un filtru bolborositor? Io zic ca nu.

Faza cu cresterea aripioarelor din cauza spatiului limitat ma duce cu gindu' la animalele crescute in ferme pentru carne intr-un spatiu egal cu dimesiunile animalului .


Nici cu molly si neoni in acelasi acvariu nu pot fi de acord. Molly prefera apa dura, pH mare - 7,5-8, temperatura mai mare - 25-28 C, chiar si sare in apa ....... neonii vor apa moale, pH mic - 5,5-6,5 (chiar mai mic), temperatura mai mica - 22-24 C ....... nu vad cum se pot potrivi toate astea.
Sau poate-s io prea perfectionist ca tin neonii la pH~4,5, apa filtrata prin turba, lumina putina .......


multumesc mult domnule Faraon..chiar aveam nevoie de o mediere* in aceasta problema..si din cate vad, unele afirmatii ale unui novice* chiar sunt plauzibile si sunt impartasite si de cei cu experienta ca dumneavoastra.. ceva ceva din chichitele acvaristicii inseamna c-am prins si eu din zbor ..
recunosc ca nici eu nu sunt un as in exprimare si in a ma face inteles..nu sunt de acord nici eu cu niciun fel de tentativa in a chinui vreun peste..o apa neoxigenata nu trebuie sa ne duca cu gandul, strict ,la lipsa unui filtru..
ideea este ca varietatile de Betta comercializate la noi, cu acele voaluri enorme, nu mai au nimic in comun cu ceea ce gasim in salbaticie- variantele salbatice sunt pesti mult mai mobili tocmai datorita faptului ca le lipseste acel face-lift artificial
http://www.bettafishonline.com/wildbetta/index.php
- pe acestia, da, poate ca i as vedea intr-un acvariu normal*..de aceea m am legat de inaltimea coloanei de apa si de efortul pe care l face un *Betta cu face-lift* pentru a lua o gura de aer..este evident ca interventia omului n are nimic de a face cu utilul..( idem Carasei voalati, cu ochi bulbucati etc- sau bull-dogi cu nasul turtit )

in ceea ce priveste asocierea diverselor specii de pesti, sustin in continuare faptul ca trebuie sa ne documentam inainte cu privire la nevoile fiecarei specii in parte si sa incercam, pe cat posibil, sa nu facem o "ciorba de peste" in acvariu chiar daca , stiu eu, spre exemplu, ni se pare ca betta da bine cu neonul
ReBella wrote:Crys nu te supra pe mine,dar aberezi rau de tot.Primele 2 randuri ale postului tau dovedesc asta.Nu ai betta, dar scrii stupiditati legate de ei.Cine ti-a zis tie ca betta ia aer doar de la suprafata si ca daca nu e intr-un litru de apa e nefericit ca are voaluri prea lungi si nu se descurca ? Eu inteleg ca ai o imagintie bogata,dar nici chiar asa.Ajuta mult sa dai sfaturi cand chiar stii ce spui,in rest ... muuulta pace,da.
Lucky,daca betta tau nu e niciodata agresiv cu restul pestilor lasa-l in acvariu.In mediul lui natural nu traieste in 2 linguri de apa.


..am pesti de ieri si asa mi a venit mie...nu mai dau niciun sfat..tineti betta cu ce vreti voi..si daca nu se va simti bine in 2 linguri , sigur nu se va crede acasa in cei cativa litri ai dumneavoastra..in rest ,o sa se simta excelent..
..chiar si cu carasei merge tinut si chiar se aseamana..
babbyjessus wrote:Asta cam e ultima saptamana de ciclare. Mai are cineva ceva sugestii? Voi ce aveti prin acvarii?


hmm..nu vrei "complicatii " cu plante ?! de ciclide africane nu pomeneste nimeni?! normal ca nu ...uoff..se vede treaba ca acestea mai au mult teren de recuperat :-)
glumeam..intr adevar, probabil ca nu s a adus in discutie ideea achizitionarii unor ciclide africane in cazul tau datorita faptului ca aceste au nevoie de acvarii mult mai mari ..dar printre sutele de specii mai poti gasi si unele care se preteaza la un acvariu de 120L..
De exemplu, in TanganiyKa sunt cateva specii pitice din genul Lamprologus> multifasciatus*(cea mai mica specie dintre toate ciclidele - intra intr o cochilie de melc), similis,ocelatus, meleagris< sau ai putea cauta un grup de Neolamprologus brichardi...sau cativa Julidochromis*(regani, transcriptus etc)...

Gusturile nu se discuta..Ramane la latitudinea ta sa decizi ce pesti vei achizitiona.
ca un sfat..inainte de a i lua, e bine sa stii cate ceva despre ei..informatiile le poti gasi aici sau oriunde in alta parte, totul e sa cauti sau sa ceri ajutorul

Bafta!
clauss wrote:ar mai fii ceva...carasul vrea un ph 7-7,5 iar ancistrusul vrea 6, maxim 7 duritate la caras maxim 10, la ancistrus 10-20 echilibrul intre doleantele celor e pesti este destul de fragil si greu de tinut, plus ca limita superioara de temperatura a unuia este destul de aproape de limita inferioara a celuilalt...si ar fii citeva amanunte, daca vrei un caras sanatos si care sa se dezvolte bine ar trebui sa-i alternezi ciclul vara-iarna deci temperaturi joase mult sub limita ancistrusului...desigur, compromisuri se pot face insa ...tu stii..


iata pe cineva care ataca problema mai in amanunt si este oarecum pe aceeasi unda cu mine..eu m am referit doar la temperatura pt ca a fost prima chestia care mi a sarit in ochi..
cert e ca poti tine orice cu orice..si poate sa mearga , daca ai noroc.
asa cum intr un alt post am gasit asocierea unui Betta cu Molly si Neoni, nu vad de ce n ar merge si combinatia de fata. sau de ce nu tineti Discusi cu Carasi?! sau guppy cu Africani?!..

ideea e ca astfel de asocieri sunt contra naturii...Sa nu se inteleaga gresit>Nu sunt un purist sau infocat sustinator al acvariilor-biotop..Poate ca nici nu avem posibilitatea( si poate nici chef ) sa asociem specii din aceeasi zona geografica..Asta e..Dar eu cred ca este indicat ca macar sa incercam ca Mix ul sa nu fie unul care sa n aiba niciun fel de noima
ReBella wrote:
malawi_crys wrote:Nu stiu daca ai observat pana acum , dar majoritatea masculilor de Betta sunt tinuti in borcane sau recipiente care rareori depasesc 1 L...si se simt f bine.

Da se simt super acolo....cam cum te-ai simti tu intr-o garsoniera de 2 metri pe 1 metru. smilie Daca un peste supravietuieste sau se dezvolta intr-un anumit recipient nu inseamna ca se si simte foarte bine.Ma rog, asta daca nu cumva ti-au zis tie ca se simt foarte bine prin boluri si borcane ...



da..ai dreptate sa ma certi pt ca e dreptul tau sa ti sustii punctul de vedere care este influentat 100% de sentimentalisme si configuratia delicata a inside ului feminin...daca privim problema din acest unghi, borcanul de 1 L e mai mult decat o pedeapsa pentru majoritatea pestilor.. asa este! multumita?!...dar pt Betta, cele spuse mai sus nu se aplica. ..
Hai sa facem un exercitiu de imaginatie...Pune te in locul unui Betta..Datele sunt urmatoarele>ai o podoaba capilara de 3-4 metri si esti imbracata si cu o rochie de mireasa din acelea prezentate pe podiumurile de moda cu o trena care ti intrece in lungime podoaba capilara...te afli intr un MARE PALAT cu N camere pe N niveluri si o retea imensa de coridoare..
OOOPSSS!!! ai nevoie urgenta la toaleta...dar ..efortul de a face 2 pasi este mai mult decat chinuitor daramite sa parcurgi kilometrii pana la locul cu pricina...ti ar trebui un fizic de halterofil sa urnesti harnasamentul..ce te faci dra Rebella??? ..nici vorba de pampers sau alte asemenea stiu ce faci ! Suni un prieten ..Din pacate, pe dl Betta nu l va ajuta niciun Molly sau Neon sa ajunga la suprafata ca sa si ia nepretuita gura de aer

OK! stiu ca nu mi vei da dreptate dar ai face bine sa te documentezi si sa incerci sa vezi lucrurile si dintr un alt punct de vedere
Nici eu nu sunt adeptul acvariilor de tip carcera. Caut sa le ofer pestilor mei toate conditiile pt ca ei sa fie sanatosi si sa se dezvolte normal . Si crede ma ca ai mei chiar au nevoie de spatiu - dar nu am Betta :-)

SA FIE PACE!
betta, molly si neoni?!

conflicte?!hmm..daca e sa ne gandim la zonele de bastina ale acestor specii, din start, ajungem la concluzia ca nu aveau cum sa se intalneasca..sunt imprastiati pe 3 continente> Asia(betta), Molly(America Centrala) si Neonii(America de Sud -Amazon)
Lasand filozofia la o parte si facand abstractie de nevoile fiecarei specii in parte, in general, masculii de betta nu prea isi gasesc locul alaturi de pestii activi, vioi precum molly sau neonii.
Betta este un peste lent care nu are nevoie de prea mult spatiu de inot si nici de o apa oxigenata. Vine din apele Asiei fiind des intalnit in zonele mlastinoase si orezarii, acolo unde concentratia de oxigen din apa este f scazuta. Nici n ar avea nevoie de oxigen prea mult in apa..este "dotat"cu un organ auxiliar de respiratie numit Labirint care l ajuta sa profite de oxigenul din atmosfera. In cazul lui, ne confruntam cu un paradox. Cu cat spatiul in care este tinut este mai redus , cu atat aripioarele i se dezvolta mai mult, energia consumata pe drumurile catre suprafata fiind economisita si folosita in scopul infrumusetarii Nu stiu daca ai observat pana acum , dar majoritatea masculilor de Betta sunt tinuti in borcane sau recipiente care rareori depasesc 1 L...si se simt f bine.
..spuneai ca al tau mascul de Betta sta retras..sper ca ceea ce ti am spus eu sa ti ofere raspunsurile de care ai nevoie si sa faci in asa fel incat sa i oferi sansa de a deveni mai frumos mutandu l intr un recipient special pt betta..singuratatea cu siguranta nu l va deprima ..daca i pui si o oglinda , il vei "antrena" si l vei face sa si etaleze frumusetea de "podoaba inaripata"

Succes!
:-)

e mai mult decat incapator pt aceasta familie ..stai linistit! aceste ciclide africane "de rau"nu ajung la dimensiunile verisorilor din Lacurile Marelui Rift carora un acvariu ca al tau le ar satisface setea de spatiu doar pentru o scurta perioada :-)
10 cm este dimensiunea maxima la care ajunge aceasta specie, dimensiune cu care se pot lauda doar cele mai mici Mbune.

sa ti traiasca ! sunt niste pesti superbi!
salut !

m ar interesa pachetul acela de plante
ramane sa stabilim cum facem..

iti las un nr de tel 0728 528009. cristi

multumesc
Caut de ceva vreme aceste specii:
- Fossochromis rostratus
- Lichnochromis acuticeps


nu sunt foarte cunoscute / raspandite pe la noi , nici chiar printre africanisti.
sper ca cineva sa ma poata ajuta cineva.

detalii pe pm.
Carasii nu au ce cauta cu ancistrusii si gibiceps!!! smilie

..ma gandesc in primul rand la apa..la temperatura ei..Carasii au nevoie de o apa mai rece din cate stiu...e indicat sa i tii singuri...ancistrusii merg asezonati* cu specii din bazinul Amazonului..
nu e buna combinatia deloc dar daca vrei sa faci experimente...
Lumpy wrote:Pai tocmai am dat 400lei+ pe el
Mai mare pe viitor...


..inteleg..asta e...in timp vei gasi resursele necesare achizitionarii unuia mai mare..ideea e ca daca tot l ai luat pe acesta, trebuie sa faci in asa fel incat sa gasesti un echilibru intre nr de pesti , plante si volumul de apa disponibil ..asta in ideea ca vrei ca acest acvariu sa ti ofere si satisfactii. Exista asa numitele nano acvarii care sunt absolut incantatoare - acvarii bibelou* . Al tau , e deja mare in comparatie cu acestea care au mult mai putini litri. Deci nu e totul pierdut!

Bafta!
 
Forum Index » Profile for malawi_crys » Messages posted by malawi_crys
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com