[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: malawi_crys
Forum Index » Profile for malawi_crys » Messages posted by malawi_crys
Message
ULTIMA PARTE - FRENESIA ALIMENTARE

In asteptarea unui ajutor specializat - sub o "ninsoare"de nisip :
image

Si ajutorul veni:
image

image

Daca se intelege ceva ..
image

image

In pozitie de atac:
image

image

Finalizarea:
image

image

image

image

Si Fosso stie:
image

image

image

image

image

image

image

Cam atat pentru azi..
Tot incerc sa fiu mai concis ca sa nu va mai obosesc cu fiecare interventie de a mea insa fir-ar sa fie daca imi iese!
Daca va "plicti" prostiile mele, sa mi spuneti, da?!
Am spart mega-postarea , dupa cum ati observat, tocmai pentru a va "indulci" "suferinta"

A presto,

Cris
SECONDA PARTE

Un alt fapt interesant..
Stim ca Taeniolethrinopsul furcicauda si Fossorochromisul rostratus sunt 2 specii de "sand - siftter", asa-numitele specii-gazda specializate in foraje la mare adancime. Taeniolethrinopsul , fara doar si poate , dupa mine este maestrul absolut in acest domeniu. Ma asteptam sa l vad la treaba si pe masculul de Fosso insa in acea zi a tinut sa ma surprinda tocmai prin faptul ca a refuzat sa "lucreze" la adancime precum confratele sau- "gusta" nisipul exact ca toti ceilalti.(dovada o aveti in acel filmulet - au fost 13 min de inregistrare originala - am lasat doar 7- in care nu o sa l vedeti cu capul adanc infipt in nisip)
Insa, la a 2a administrare , situatia s a schimbat. Mi a aratat ca stie si ca poate

Urmariti setul de poze facute cu aceasta ocazie:

Nebunie totala - claie peste gramada , "ninsoare" de nisip , agitatie:
image

image

image

image

image

Blue Followers & Giant host species - lait-motivul acestui "spectacol":
image

image

image

image


FINE SECONDA PARTE
Saptamana trecuta am zis sa le fac o "variatiune" in program! NLS in culcare si -n sculare, devine monoton oricat de bun ar fi

Asa ca , profitand de "vizita" sotiei "al mercato di pesce " din Rimini ( o hala imensa in care gasesti tot ce vrei si ce nu vrei in materie de "pesce" proaspat , congelat nu prea agreeaza - la astia , termenul de "pesce" nu se refera strict la pesti - tot ce le ofera marea , se numeste "pesce" : crustacee-raci, creveti, crabi, moluste - scoici, melci, sepii, calamari, caracatite ), am rugat-o sa cumpere si cativa creveti pentru "copii".

A trecut aproape un an de cand ma jucam cu ei ascunzandu-le bucatile de creveti in nisip - nu stiu daca va mai amintiti acele filmulete :


Reteta simpla : cateva bucati de creveti proaspeti, cateva scoici, o sepie, un catel de usturoi - totul in blender - rezultat : o pasta "apetisanta"

Am portionat cantitatea respectiva in ideea de a le administra cate putin de 2 ori pe saptamana.
In acea zi , le am dat ceva resturi din acea pasta asa "de control" , in ideea ca sa ma "joc" cu ei ziua urmatoare.

Mi am clatit mana in acvariu si ..brusc , s a petrecut un fapt incredibil!
Masculul de Taeniolethrinops furcicauda si cel de Placidochromis phenochilus Mdoka ( indivizi pe care ii puteti identifica in filmuletul de mai sus, pe atunci puiandri)s-au indreptat catre zona in care anul trecut le ascunsesem crevetii si au inceput sa sape cu inversunare!
Am ramas uimiti..surprinsi!
Explicatia : Africanii nostri au "memorie"!!!- si au "amintit" ca in acea zona gasisera acea hrana al carui miros(gust) era asemanator cu ceea ce le dadusem eu acum.
Imi pare rau ca nu am fost pe faza ca sa imortalizez momentul.

Cert e ca ziua urmatoare m-am delectat cu spectacolul oferit de "echipa de foraje" asa cum o facusem si in trecut, insa acum , la un cu totul alt nivel. Sa vezi gigantii de 18-20cm plonjand in nisip acompaniati indeaproape de "profitorii" Blue Followers (si nu numai)este o nebunie!!!

Pe langa spectacolul oferit, imi place sa observ indeaproape comportamentul alimentar specific, diferentele fiind date de morfologia si "specializarile" fiecarei specii in parte.
De exemplu, desi este posesorul unei mandibule extrem de pronuntate , domnul Lichnochromis acuticeps ( la fel si Abcatochromisul labrosus) nu este facut pentru a fora in nisip. Acel "bot" alungit il ajuta sa extraga din crevase vietatile mici cu care se hraneste in natura.
Extrem de interesant este faptul ca la acest festin , Eclectochromisul Hertae nu a dorit sa participe. A preferat sa culeaga ramasitele de la distanta.

Asadar ..avem filmuletul cu "Frenesia alimentare- Reloaded" :


FINE PRIMA PARTE
Am rezolvat o imediat dupa prima postare V am identificat pe toti!
Felicitari inca odata!
Felicitari Emile! Bravo!!!

Avem nevoie de asemenea prezente inafara ! NU conteaza prea mult locul ocupat. Ramanem cu experienta acumulata in urma participarii la astfel de evenimente care nu face altceva decat sa ne ajute in a ne imbunatati performantele pe viitor!

PS. Nu am reusit sa gasesc acvariul tau acolo. Aiuto!
In schimb am vazut acvariul lui Robert cu biotopul malawian. Felicitari !
rick wrote:
Multumesc Cristi, masculul de Nicholsi este un mascul de show si este inca tanar.
Fii sigur ca metroul se termina mult mai repede daca puteau sa ia parte la lucrari P. Humilis.=))
Da, humilisi au inceput inceput sa se coloreze, sa cresca burticile femelelor si sa-si faca curte. Nu am sa-i separ inca caci am inteles din ce m-am informat ca mai intai trebuie sa invete sa aiba grija de copii iar aici cu atatia nicholsi e chiar o scoala buna. Apoi el este un pestisor pentru pasionati care stiu sa-l aprecieze la adevarata valoare. Un pestisor care se coloreaza greu si numai daca are conditii favorabile. Si la mine abia acum au inceput sa se coloreze si mai au si de crescut. Deci chiar daca voi avea pui nu stiu cine ar putea sa-i ia aici.
(....)
Curtare la P. Humilis. Spre deosebire de majoritatea speciilor de pesti, la P. Humilis femela are intiativa si face curte masculului.


Wow..Pe asta nu o stiam : femela curteaza masculul! Super! Foarte interesant!

Emil, de cele mai multe ori, speciile de "nisa", mai "ciudate", cu un comportament aparte, mai greu "gasibile", care nu prezinta culori tipatoare , le gasim numai in acvariile celor care vor sa iasa din tipare, celor care care stiu sa le aprecieze ,care stiu sa le descopere frumusetea prin prisma comportamentului lor .

Oricum, cand vorbim de ciclide africane in general, deja am restrans plaja la numai o mica parte dintre cei care se pot numi pasionati de acvaristica (acvaristi) - bineinteles ca si in cadrul aceste "caste" avem diverse "caste" mai mici grupate pe baza orientarilor personale ( Africa de Vest, Marile Lacuri Africane , Madagascar etc)..

In concluzie, sunt ( suntem) putini ..si sunt si mai putini (dintre cei putini) cei care au o deschidere catre speciile astea de "nisa" cum este si acest Humilis sau cum este de exemplu Abactochromisul meu.

De aceea, daca vei avea pui de Humilis, asa cum ai avut si de Nicholsi si nu vei avea cui sa i dai , nu trebuie sa disperi. Inseamna ca pe la noi, lumea nu e inca pregatita (preparata) pentru a gazdui specii de genul. Va trebui sa fii mandru ca ai reusit sa i reproduci .
Esti oricum la un alt nivel din moment ce "colectia" personala este formata numai din specii aparte!

Revenind la Humilis, am certitudinea ca vei reusi sa ai puiuti si de la ei!

O duminica linistita!
Cristian
Salutare Emil!

Multumim pentru filmulet!
Ce de galerii pe acolo! Erau buni la Metrorex piticii tai!

Masculul de Nicholsii este o splendoare !
Pe la inceput, se poate observa burtica mov si pectoralele innegrite ale femelei, daca nu ma insel , de Humilis - semn ca le merge bine. Poate vom vedea si o depunere in curand! Tinem pumnii!
Multumesc mult Emile!

Buccochromisii , intr adevar, sunt inca puiandri ( de 15cm) si inca erau in primele zile de dupa ce au ajuns la mine.Mai au ceva strada de facut pana sa arate cam asa, adica cam ca taticul lor:



Fossorochromis rostratus cum bine ai observat , a facut ordine in acvariu. Masculul este foarte activ - curteaza neincetat femelele- a sapat o ditamai gaura in centrul plajei de nisip si tot incearca sa ademeneasca fetitele acolo.

In aceeasi perioada cu depunerea lui Fossie, masculul de Hertae a ales sa depuna si dansul.
Contrar a ceea ce imi imaginam in sensul ca ar fi o specie mai timida , masculul de Hertae i a tinut piept masculului de Fosso fara niciun fel de problema.
Imi pare rau ca nu am reusit sa fac un filmulet cu dansul de intimidare dintre cei doi. Femelele de Fosso se ascunsesera exact in spatele masculului de Hertae, iar Fosso iti dai seama ca turbase.
S au "impins" virtual timp de cateva minute insa nu a avut loc niciun fel de atingere intre ei - nici unul dintre ei nu a avut curajul sa depaseasca bariera imaginara impusa parca de comun acord.

Zilele astea voi avea si pui de Hertae.

Cu Lichno nu am avut noroc..Nici el nu a avut..poate la anul..

Un sfarsit de saptamana minunat!
Ciao,
Cristian

viulian wrote:Ca de la acvarist pasionat la acvarist pasionat: esti nebun! (am ramas socat ca ai mers cu acvariu cu baterii in portbagaj).

Felicitari pentru tot ce faci


Multumesc mult Iulian!

Nu cred ca am inventat eu mersul pe bici
Am apelat la solutia asta pentru ca alta mai buna nu exista. Ca sa transporti pesti mari, de 20-25cm, este o adevarata provocare. Varianta cu punga de plastic la cei peste 15cm nu prea tine. Ajungi cu ei ciorba la destinatie dupa 2-3 zile de calatorie.

Nu mi amintesc bine daca am mai postat aceste poze insa o fac pt Iulian macar sa si faca o idee de ceea ce inseamna un box de plastic (deci n a fost un acvariu propriu zis) imens de 140L, captusit cu zeci de metri de folie neagra si saci de plastic, bucati de polistiren.

image

image
image

Sotia incapea lejer inauntru
image

Si astea sunt ustensilele profi pt transport : 2 pompe pe baterii, pietre de aer ecc
image

M am dotat cu baterii Duracell care au costat o avere pe langa pompele in sine insa una peste alta , merita pe deplin investitia.

Cutia asta de 140L imi ocupa jumatate din portbagaj - a fost umpluta aproape pana in buza - La granita , li s a parut ceva suspect baietilor masina era cu botul spre cer ca un avion gata de decolare..insa era tarziu..ei erau obositi si plictisiti ..M au intrebat: "dar ce cari acolo dom'le?" .." Eee, sefule , ca tot romanu'..d'ale gurii pt familie , neamuri"..si dus am fost
Oameni buni, "foiletonu' " asta s-a prafuit rau de tot in aste 3 luni de cand am disparut din peisaj !
E vremea sa i facem un "upgrade" ..

In primul rand, va spun : "Bine v-am regasit tuturor !".

Am stat 2 luni departe de africanii mei insa, in Romania am compensat acest neajuns prin intalnirile "ciclidofile" pe care le am "organizat" cu prietenii apropiati ( intalniri despre care vom vorbi intr un topic dedicat putin mai incolo).

O sa incerc un mic rezumat al acestei "perioade-lipsa" , ca o continuare fireasca a povestii..

Cum bine stiti, cu mult inainte de jumatatea lui iulie, am fost in focuri cu pregatirile pentru marea "descalecare" in Romania
Daca veneam cu mana goala , nu erau probleme dar mi am luat "angajamentul" de a aduce in tara cateva "kilograme" de peste african "proaspat" si uite asa mi am complicat existenta in mod voluntar
Insa totul e bine cand se termina cu bine! A meritat din plin tot efortul ! Sunt bucuros ca am reusit sa aduc in tara cateva specii de malawieni , unele , zic eu,"new-entry"-uri "absolute" ( Eclectochromis Lobochilus hertae, Abactochromis labrosus, Taeniolethrinops furcicauda, Gephyrochromis lawsii , Tropheops mauve yellow ), altele care au patruns cu putin in urma in spatiul mioritic ( Placidochromis phenochilus Mdoka si Gisseli, Placidochromis Jalo Jalo Reef) - specii care au ajuns in acvariile unor persoane dragi mie, care le apreciaza la justa valoare.

Asadar , sambata 13 iulie ,dimineata la orele 4.00, reuseam sa ma pun in miscare dupa 11 ore pierdute in operatiunea "ambalarea" ( un "cosmar") ..In aceeasi sambata, la orele 22.00 eram la Timisoara unde am avut de lasat niste pestani si cu aceasta ocazie, am vazut pe viu acvariul colegului Ovidiu ..
Si de aici , a inceput chinul celor 500km de drumuri "romanesti" pana la destinatia finala - Bucharest "City of Hope"..5 ore , adica de la miezul noptii pana la orele 5 dimineata duminica 14 iulie, am suferit pe drumul ce leaga Timisoara de Deva ca sa ajung la Sibiu ( doar 250km)unde aveam sa onorez o alta "comanda". Infernal a fost..Am facut o pauza de aproape 2 ore la Sibiu in incercarea de a mi reveni.
In sfarsit , duminica ora 10 , rupt de nesomn si oboseala, eram la Auchan Militari unde ma astepta maestrul Pomi , primul venit la intalnire, cu "covoru' rosu " preparat Dupa dansul a aparut si domnul Gabi si Bobi &Co.
Am scapat de "incarcatura" pretioasa ..Am facut cativa romani fericiti
Bilantul expeditiei : la pierderi : o punga cu puiuti de Placidochromis phenochilus Mdoka si o femela de Ps.saulosi - in rest, toate exemplarele mari care au calatorit in "acvariul"ambulant de 140L cu pompe pe baterii ,plus ceilalti puiuti , au ajuns cu bine la destinatii.
Cam asta a fost cu drumul catre Romania..

Au urmat 2 luni de Romanik - mi s a luat repede ce i drept - am savurat din plin momentele in care am fost alaturi de cei cu care impartasesc aceeasi pasiune iar acest lucru ma face sa vad partea plina a paharului atunci cand vine vorba de vizita prelungita din Romania.

Vineri 13 septembrie , imi luam zborul pe drumul de intoarcere catre Peninsula - incarcat cu pesti si cadouri* (farmaceutice pt pestani)mai ceva decat la venire ( grazie mille Emil, Gabi, Bob). Seara eram la Timisoara unde am avut placerea sa l cunosc pe domnul Adi Radu si sa i vad capodopera "live". Nu m a lasat sa mi continui drumul cum planuisem, asa ca am prins 3 ore de somn . Sambata 14 septembrie la pranz eram in Budapesta iar apoi la 11 seara acasa in Italia.

La fix 1 saptamana dupa , am participat la Congresul XXI al Asociatiei Italiane a Ciclidofililor care s a tinut la Pisa.Am multe foto si de la acest eveniment - poate voi reusi sa deschid un topic separat in care sa tratam subiectul.

In principiu, abia acum ot spune ca m am linistit. Asta explica oarecum si absenta mea de pe aici.

Acvariul in tot acest rastimp , a ramas pe mana sotiei . S a descurcat admirabil cu ei. A facut si 2 schimburi de apa . Nicio pierdere.

Revenind la subiectul principal, acvariul se prezinta bine. A suferit cateva modificari ale populatiei. Au aparut si cateva noutati.
Am facut un filmulet zilele astea. Va las sa l urmariti:



Si cateva poze..
image

image

image

image

image

image

Noii veniti , dupa Congresul de la Pisa , ar fi:

- "Guvizii" acestia, Buccochromis nototaenia :
masculi:
image

image

image

femela:
image
image

- Un trio di Fossorochromis rostratus ..in amintirea vremurilor trecute ..care s au si reprodus in acest interval scurt..

image

image

image

image

image

image

..si ritualul de imperechere :


- un grup de 4 -1M/3F de Eclectochromis Lobochilus Hertae- chiar daca nu este chiar o noutate propriu zisa - practic au inlocuit "involuntar" perechea care a plecat in RO si care s a facut o frumusete..ceva in genul:
image

image

image
si ei au depus rapid:
image

Cam astea ar fi noutatile aici. Mai am cateva specii interesante in "stock" insa acestea sunt cazate in "fish room"ul din garaj, pe care poate voi reusi sa vi l prezint intr un topic aparte.

Incheiem "scurta" interventie , cu cateva imagini in care subiectii va sunt familiari..doar ca au mai crescut un pic ..

Masculul "burlac" de Lichnochromis acuticeps - nici acum nu am reusit sa i fac rost de o femela- am avut o promisiune de la cineva la Congres, trebuia sa vina cu ea,insa imi spune ca a uitat sa o pescuiasca din acvariu
image
image

image

Mdoka WhiteLips:

image

image

Gisseli -mascul tanar:
image

si..ar mai fi muulte..dar va crut de data asta.

Ma bucur ca v am regasit si ca am reusit sa aduc oarecum la zi evenimentele..
Pe curand!

Cristian
rick wrote:Duminica m-am bucurat de vizita lui Cristi (@Crys). A fost o placere sa stam de vorba despre pesti ,acvaristica dar nu numai. Si bineneteles printre vorbe Cristi a facut si ceva poze:
.........................
Multam de vizita si de poze Cristi.



Cu intarziere , iti multumesc si eu public , Emil pentru tot ..pentru ospitalitate , pentru "cadou" ! Placerea a fost de partea mea! Ma bucur mult ca am reusit sa va cunosc.. Si tu si sotia sunteti doua persoane de calitate, cu suflet mare si cu o nemarginita dragoste pentru micile vietuitoare( pestisori si "guinezi"). Imi doresc sa mentinem legatura peste ani ...

Spuneam cumva ca nu mai am pui?!? [:-)]

http://www.youtube.com/watch?v=nHP4oaMg3fA


Si sa vrei Emile si tot nu ai cum sa scapi de ei!!! Ii dai afara pe usa , ei iti intra pe geam! I ai "exilat " si in Italia si..nimic Niente da fare! Esti condamnat pe viata sa cresti Nicholsi! ( dulce "condamnare")

Si daca tot pomeniram de "exilari" , iti trimit salutari din partea piticilor matale care au facut 2000 km pana in Peninsula si la numai o saptamana distanta,o parte dintre ei, inca 600 km pentru a fi expusi la Congresul Asociatiei Ciclidofililor Italieni care s a tinut week end ul trecut ( 21-22 sept.) la Pisa.
S au plimbat piticii , nu gluma!

Bilantul Expozitiei: 6 dintre ei au ajuns la Forli in acvariul unui doctor, iar in jur de 15 in Sudul Italiei la Salerno si Silvi Marina in acvariile unor buni prieteni.

Deci, se poate spune ca a inceput Oficial " Infestarea" Peninsulei cu Nicholsi "mioritici"

Anticipez un pic foto-reportajul pe care doream sa l postez , cu cateva poze ale micilor Nicholsi de la Pisa:

image

Unul din cei doi masculi activati deja :
image

"Eticheta" confectionata de subsemnatu' intr un mod "arhaic" dar eficient..a facut furori ( alaturi de subiectii in sine). Era pacat sa nu stie "macaronaru' " cu ce are de a face pe acolo LOL

image

Inchei aici, spunandu va: "Bine v am regasit! "
Pentru cei care m au dat "disparut fara urma", le spunem ca sunt "vivo e salvo" NU m am lasat de acvaristica Am luat doar o mica pauza forumistica fortat fiind de imprejurari ( sau "imprejurimi")

Revin in curand..
Ciao
Cristian



Sa fie intr un ceas bun maestre Pomi!!!
45 de micuti Tropheops !!! WOOW! Este un record pt aceasta femela !!

Cum spuneam, vei vedea ca vor creste intr o luna cat altii in 3 , cam ca Fat Frumos din Lacrimi! ...Au un ritm de crestere impresionant..

Ma bucur mult ca am reusit sa i aduc si ca , pe deasupra , femela a si tinut icrele de la depunerea de dinaintea plecarii ..Se va umple Romanik de Mauve Yellow in scurt timp!

Bafta cu ei!
Maestre Pomi , sa i stapanesti sanatos si sa te bucuri de ei din plin!

Sunt fericit ca am ajuns cu pestanii ( majoritatea* ) in conditii bune in tara dupa un drum lung si istovitor (mai mult bucata de Romanica, asa cum de altfel stiam ce am asteapta) si ma bucur ca , in limita posibilitatilor, am reusit sa fac mici surprize celor apropiati mie! Per la prossima lo faremmo più grande!

Tot efortul , sa zicem, ca nu a fost in zadar!

Chiar si dupa stresul unei calatorii de genul, din ceea ce se vede in pozele tale, pestii se prezinta destul de bine. Cu siguranta, vor arata si mai bine peste cateva saptamani.

Saptamana aceasta as vrea sa fac un tur de forta sa i vad "live" pe toti!
Ne auzim!

Numai bine!

Cristian

sTTTk wrote:Domnu Cristi te astept cu un ceai de la plafar sa sarbatorim venirea ta :-), cu siguranta o sa ai de facut o multime de vizite si intalniri.


Daca va fi si diuretic, cu atat mai bine

Intr adevar, "agenda" pare a fi destul de incarcata Abia astept sa va vad pe toti si pe ai vostri pestani!



Multumesc mult tuturor! Gentilissimi !

Te asteptam cu drag in minunata noastra tarisoara!
Vezi ca intre timp - de cand nu ai mai fost pe acilea - s-au mai scumpit: benzina, motorina, apa, painea, uleiul, zaharul, hartia de sters la ***, taxa pe aer, taxa pe fraier(pardon, contribuabil)... si altele! Asa ca rogu-te, nu te lasa impresionat de aceste aspecte! Important e sa fim sanatosi si sa ne re-vedem cu bine!


Bobule, nimic nu ma mai poate impresiona sau speria Nici macar scumpirea hartiei de sters la si asta pentru ca subsemnatul, fiind extrem de sensebel foloseste servetelele umede pentru bebelusi , cu succes
Ne vom intalni negresit si obligatoriu


Cat stai in Romania?


Dragos, sederea in RO este in plan sa se prelungeasca pana undeva in septembrie.
In orice caz, nu scapai de mine O vizita la tine era programata demult

Ne auzim la un telefon cand ajung in tara
rick wrote:Salut , desi sunt in Constanta nu pot sa nu iti urez tie si acvariului tau La multi Ani! si acest bazin sa fie un inceput in ceea ce iti doresti sa faci! Mult spor!


Multumesc mult Emile! Sa dea Domnul sa se aseze lucrurile ! E valabil si pentru tine!
Concediu placut si distractie maxima pe Litoral!

Multi ani traiasca, multi ani traiasca!... La muuuuulti aaaani!


Multumesc mult maestre Koala!!! Multi ani de acum incolo imi doresc sa fiu alaturi de voi , cei cu care impartasesc aceeasi pasiune!
Fiind prins in febra pregatirilor pentru calatoria spre tara de la jumatatea lui iulie , activitatea mea forumistica a avut de suferit in aceasta perioada..

Mi am facut totusi timp sa fac un filmulet aniversar cu ocazia implinirii unui an de la data cand primii locatari ajungeau in acest acvariu.
Enjoy!



Si o imagine de ansamblu:
image

Acest filmulet probabil va fi si ultimul in care va aparea intreg grupul in formula de fata. O parte dintre ei (si puii lor) ma vor insoti in calatoria spre plaiurile mioritice.
Sa speram ca totul va decurge fara probleme..

Tot cu aceasta ocazie , am mai "mesterit" la un filmulet cu masculul de Copadichromis Cyaeneus Zimbabwe Rock "imbracat de sarbatoare" , filmulet pe care vroiam demult sa vi l prezint insa nu reusisem sa l incarc pe YT. Oricum, pentru mine incarcatul filmuletelor pe YT e un cosmar A fost nevoie de 18 ore sa incarc acest 2 filmulete..No comment!



Pestanii sunt ok cu totii -
Jalo a mai punctat odata cu cateva zile in urma;
Abactochromisii Labrosus s au pus si ei pe facut dragoste - am avut 2 depuneri la interval de numai 1 zi (femelele vor ramane in grija sotiei pentru a le "mosi" pt ca termenul se va implini la cateva zile dupa ce eu voi fi deja plecat);

Masculul de Eclectochromis Hertae finalmente a inceput sa arate primele semne de activare.
image

Mdoka par intra si ei in calduri in aceasta perioada...
image

De data aceasta , nu am sa va mai "stresez" asa cum v am obisnuit pana acum cu mega-postarile in stilu mi propriu Inchidem "interventia" prematur..

Sa ne "re-auzim " cu bine !

Ciao,
Cristian
O adevarata jungla africana subacvatica! Asta i impresia care mi o transmite vazand fotografiile

Super! Este un plantat insa nu respecta "canoanele" acestui gen - se muleaza perfect pentru "africanii" tai tocmai prin "salbaticia" aranjamentului!
"Buturugile" acelea fac totul !

Bravo!

Ciao
Cristian
Cu ocazia venirii in tara la jumatatea lunii Iulie, pot aduce *(numai cu comanda ferma) urmatoarele specii de malawieni:

1.Taeniolethrinops Furcicauda Liuli Tanzania – 1 pereche tanara /M-17cm; F-13-15cm/ 250 ron /perechea
Mascul:
image
Femela:
image

Un faimos filmulet aici in Italia cu parintii acestora:


2.Placidochromis phenochilus sp. Gisseli (rare)- pui F1 – 3-4cm / 12 ron/buc (minim 5 buc)
image


3.Placidochromis sp. "Jalo" Jalo Reef:

- pereche tanara – M 11-12cm;F 10cm / 180 ron/perechea
image

- pui – 3,5-4cm /15 ron /buc (minim 5 buc).;
- 2cm/8ron/buc (minim 5buc)
image

4.Tropheops "Mauve Yellow" Magunga Reef:

- pereche reproducatoare – M 14cm ; F 12cm – 180 ron/perechea
image
image

- mascul subdominant 60 ron
image

- pui – 6cm – 25 ron/buc
image
image

5. Abactochromis labrosus (rare)- pereche - 8-10cm - 220 lei/perechea
image



6.Aulonocara hueseri – 2M(8cm)+1F(5-6cm) – 100 lei/toti

image
image

7.Pseudotropheus Acei Ngara F1 – trio / pui – M 7cm (cert) – F 5cm (una incerta) – 60 lei/ trio

image


8.Pseudotropheus saulosi –trio –pui – M 6cm ;2F 5cm – 60 lei/trio
mascul:
image

Femela:
image


NOTA:

- Avand in vedere riscurile asociate unei astfel de calatorii (de aproape 2 zile)cu pesti "la bord" (cu atat mai mult in cazul exemplarelor de dimensiuni mari), cat si faptul ca in Bucuresti nu as avea unde sa tin pestii adusi, rog seriozitate si corectitudine din partea celor interesati!!! .Ar fi pacat de pesti sa i trambalez 2000km iar in tara sa am surprize de genul: m am razgandit, nu pot , nu mai vreau sau nu pot sa ajung sa i iau.

Ca si garantie, in sensul celor scrise mai sus, cel putin in cazul pestilor mari (maturi), voi cere plata in avans a jumatate din suma prin OP bancar iar, la predarea pestilor, urmand sa fie finalizata tranzactia integral.

- Eu voi face tot ce imi sta in putinta sa reduc riscurile de care vorbeam si sa ajung cu pestii la destinatie in conditii de siguranta si intr un timp cat mai scurt.

- Pestii mari ii voi aduce in cutii de 70L cu aerare continua iar pe cei de dimensiuni mici ii voi ambala asa cum scrie la carte (cutie de polistiren -2-3 pungi, fiecare inchisa separat cu elastice, pastile de oxigen, acclimol,-nu mai mult de 4-5exemplare intr o punga etc).

- Cheltuielile cu ambalarea nu sunt incluse in pret.... doar transportul il pot oferi gratuit pana in locatiile unde va avea loc predarea pestilor.

- In principiu, data plecarii din Italia catre Romania va fi la sfarsitul celei de a doua saptamani din iulie in asa fel incat sa ajung la granita in week end (13-14 iulie) , preferabil dupa amiaza sau seara , pentru a face ultima etapa (si cea mai stresanta) pana in Bucuresti in conditii mai omenesti (noaptea – desi nu e obligatoriu ca drumurile sa fie mai libere) –

- Predarea pestilor se va face in Bucuresti sau, in cazul in care exista cereri, in localitatile importante aflate pe traseul Arad - Deva –Sibiu - Rm.Valcea - Pitest i- Bucuresti sau pe varianta Timisoara –Drobeta- Craiova –Pitesti –Bucuresti pe care as prefera o inaintea primei. Nu imi permit sa deviez de la traseu pentru a nu prelungi si mai mult stresul calatoriei.

- Oricum, in functie de solicitari si de zonele in care se afla in tara, voi stabili exact data si ora plecarii precum si, de comun acord cu fiecare dintre voi, in principiu, unde si cum ne vom intalni pe traseu sau in Bucuresti, iar pe toata durata calatoriei vom tine legatura telefonic.

Detalii suplimentare in privat , pe mess *(id: blueme.1976) .

Normal ca ne era dor Emile !

Superb! Parca din ce creste , se face si mai si !!!



Ceva depuneri ?!
 
Forum Index » Profile for malawi_crys » Messages posted by malawi_crys
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com