[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Silviu Man
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Message
adrian09 wrote:
dan.pavelescu wrote:Matieral pentru studiu. Uite ce am vrut eu sa-mi fac pentru reef, dar am renuntat din motive de lene.
Shadowbox background. Sunt sigur ca se poate adapta si pentru bazine de apa dulce

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1868825

Silviu Man wrote:apropo, eu am fost comandant de detasament, aveam fireturi din alea albastre


Nu stiu de ce albastre. Comandantii de grupa (si io ) aveau snur rosu, iar cei de detasament galben. Albastru n-am prins


nenea silviu ...am impresia ca ai uitat ce ai fost... domnul Dan a spus bine,rosu pt cdt de grupa,galben pentru cdt de detasament si albastru pt cdt de unitate... adica pe scoala.......
Asa domnul Silviu.. ai fost General de brigada....frumos...

Ditamai nomenclaturistul !


scuze off topic...

nici eu nu sunt de acord cu un acvariu mai ingust,cred ca ti-ar limita prea mult posibilitatile
McLovin wrote:Oare ar merge acolo in spate-mijloc niste Bacopa caroliniana si in fata curbat pe stanga si pe dreapta Hydrocotyle Tripartita?


De ce nu? Vezi ca Tripartita are o perioada initiala de crestere dupa care trebuie presata sub forma de covor. La inceput nu arata prea bine dar dupa
presare se face foarte frumoasa.


Ditamai sarpele de casa...
ocean wrote:Doar o mica interventie : acvariul de ce sa fie ingust(urasc bazinele inguste ) filtrare buna si lumina si se vede si in spate, doar ca ar fi bine ca decorul( viu sau natura moarta crengi etc.) sa fie intr-un fel de caseta pe dimensiunea geamului din spate opacizat catre exterior in asa fel incat lumina sa ramana captiva in zona aceia sa nu se piarda in exterior


Hai ca ne-a dat Dan o idee misto.
Probabil ca merge si cu un acvariu mai profund, cred ca ai dreptate.
Mie unuia, natura moarta ramine moarta, imi plac mai mult plantele.
Ai si avantajul schimbarii lente a peisajului, poate chiar sa fie modelat
periodic daca sunt plante care suporta tunderi mai frecvente (de ex
ficus pitic sau plante cataratoare)
Foarte tare! Vad ca sunt mai multe variante si au iluminare separata.
Cred ca se poate face si unul natur, posibilitatile sunt nelimitate!
OK, hai sa-ti fac pe plac : aeromodelism, navomodelism, Casa Pionierului ...
(apropo, eu am fost comandant de detasament, aveam fireturi din alea albastre)
dan.pavelescu wrote:Preocupari pioneresti, extra scolare


Bine ca nu ai continuat; e seara, se apropie ora de culcare si apoi ...
incep sa visez (iar) urit!
Da, in acel an INCA te mai puteai gindi la astfel de preocupari
(asa se numeau atunci, preocupari, nu pasiuni, hobby-uri, ...).
Mie imi place mai mult asa. S-au impartit apele! In plus, are mai multe optiuni pentru a continua.
Probabil ca citeva detalii din partea stinga ar lamuri/justifica schimbarea.
Ce parere ai de Hydrocotyle Tripartita, in centru, orientata in "curba", dispre fundal spre prim-plan!?
Inca un element adaugat : muschi curgator!
Iata ...

image

Daca se dezvolta bine, va acoperi intreaga zona a pietrelor din imagine
si se va extinde pe sphagum. Cu putin noroc, pot inlocui sphagum-ul
sau il pot "cultiva".
PS Din ce an este cartea aceea?
Foarte tare! Si interesant.
Asta vine din perioada "pre-industriala" a acvaristicii.
Cam asta e si ideea mea insa fara chestii artificiale, numai din decor natural.
... care decor se schimba si el, trebuie ingrijit. Cam ca o micro-gradina in spatele acvariului.
Fundal plantat ... exterior!

Da, m-am gindit la acest lucru dupa ce, jucindu-ma cu aranjamentele intr-un alt proiect (O gradina Nano) am obtinut urmatoarea imagine.

image

Marturisesc ca ideea nu a fost aceasta de la inceput insa, dupa ce am pozitionat creanga (urma sa mascheze firele de la filtru, incalzitor, lampa) mi s-a parut insuficient, am adaugat iedera si astfel am obtinut un background extern natural. Evident, va fi desavirsit cind si daca iedera va umple tot spatiul din spatele acvariului (ceea ce este foarte probabil, iedera fiind putin pretentioasa la lumina) si daca apa chiar va ramine "cristal"..

Insa aceasta “ornare” accidentala m-a dus la urmatoarea ipoteza de lucru : daca as folosi ideea pentru a crea un fundal extern, natural, in locul acelor chestii aplicate in sau inafara acvariului (gen folii, background-uri din plastic, etc).

Am nevoie, asadar, de un acvariu mai ingust (ca sa pot pune in valoare plantarea din spate, din exterior) si in spatele acvariului un uluc, mai larg sau mai ingust, in care sa pun pamint si plante, eventual crengi sau radacini. In mod clar, doua conditii trebuiesc indeplinite : un stand special proiectat pentru a gazdui plantarea din spate si o apa cristalina, de o transparenta mare, pentru a permite plantelor din spate sa fie bine vizibile.

Ma intreb daca asta ar putea substitui plantele de fundal permitind o mai mare “desfasurare” de plante de mijloc, eventual de decoruri, pietre, radacini, ... nu stiu inca. Nu cred ca este o idee originala (desi am “dat” multe cautari si nu am obtinut cine-stie-ce rezultate) dar poate merita citeva discutii, mai ales din partea celor care se gindesc la solutii mai putin clasice. Eu cred ca voi incerca ceva asemanator, la urmatorul meu proiect.

Din punct de vedere al platarii background-ului, sunt multe plante care pot fi pozitionate in zona exterioara, astfel incit sa genereze o zona de vegetaie bogata : iedera pitica, Sagittaria, Fittonia, etc. Pot fi facute chiar combinatii, in exterior sau impreuna cu plante de fundal submerse. In fine, de aici inainte depinde de imaginatia fiecaruia.

Ce parere aveti?
Eu, nu in mijloc ci putin deplasat intr-o parte, as pune un mic grupaj de pietre cu o Hygrophila polysperma Sunset sau Ludwigia Repens Rubin. Ambele sunt plante usor de cultivat, pot fi tunse si replantate usor si au culori extraordinare. Iar in fata radacinii din stinga, as pune o tufa de Pogostemon Helferi sau/si un Anubias.
rari wrote:Vreau sa cumpar creveti sa introduc mai intai in acvariu,ceea ce se va intampla probabil dupa Paste pentru ca voi fi plecat.Abia dupa aceea o sa iau vreo 10 guppy,4otto,4-6spirla horn.Cam asta e ordinea.Acest guppy a fost pentru a vedea daca ciclarea s-a efectuat complet.Creveti sunt destui 4 pt inceput?


Depinde de creveti! Daca sunt Amano (care nu se inmultesc) este bine pentru sanatatea acvariului. Daca vrei RCS sau alte Neocardina, care se inmultesc, iti trebuie cam 10, ca sa fii sigur ca ai un raport optim intre sexe. Daca vrei Atyopsis doi sunt mai mult decit suficient. Cel mai bine ar fi sa te documentezi si apoi sa iei o decizie.
Pestii de cird au nevoie de 7-8 parteneri, nu neaparat de sex diferit.
Este o chestiune de instinct gregar si de comportament defensiv. Este un
aspect etologic, la fel ca in cazul unor insecte (de ex. lacuste)
pesti (pestii de banc, scrumbiile) sau mamifere (bivoli) chiar si a unor
plante (de ex. liliacul). Toate folosesc numarul mare de indivizi pentru
aparare si colonizare.
Guppy poate avea un comportament stingher din cauza ca este peste de cird.
Plinge dupa prieteni! Mincarea este cea recomandata?


Nu cred ca "sefa" are ce comenta!
Depinde cit de repede se fixeaza bacateriile in filtru si, ulterior, in substrat.
Cam doua saptamini, in conditii normale. Poti mari putin temperatura ca sa
accelerezi procesul.
 
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com