[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cozmastie
Forum Index » Profile for Cozmastie » Messages posted by Cozmastie
Message
eu nu am pus sub al meu ce e drept al meu de 30l uitili)
si mie imi place,l-am luat de pe nevertebrate.ro este dennerle plantahunter baikal,au variante de 3-8mm si 10-30mm,problema este ca e foarte mare si mizeria se strange foarte usor printre acele fasii
interesant,ar fi o idee sa scot din ei acum si sa incerc sa hranesc pestii o data pe zi?
incerc sa gasesc o solutie,nu ma grabesc caci melcii sunt mici inca,unii din ei
multumesc frumos de sfat!am sa tin cont de el.seara placuta
pei eu le dau de mancare de doua ori pe zi,o data la 6 dimineata,inca o data in funtie de cum ajung de la scoala ,pe la 2-4 dupa-masa,uneori si pe la 8 seara,le dau cat imi intra intre degete,nimic mai mult nimic mai putin
image
image
image
in doua secunde atasez poze)))
Nu stiu ce sa zic ca asta e a2a generatie,prima data au fost 6 acum sunt mai mult de 50...oricum scot maine din ei
Salut am un acvariu de 30L utili,in care pe langa pesti am cam 50 de melci,poate chiar mai mult,nu stiu insa ce specie sunt,i-am primit "cadou"impreuna cu plantele...sa scot din ei sau sa ii mai las?oricum la urmatorul schimb de apa o sa scap inevitabil de cativa dintre ei,i-as pastra si nu prea...ma deranjeaza faptul ca uneori sunt toti pe geamul acvariului...oricum ce beneficii aduc acestia??(macar atat sa stiu )
Salut!Am un acvariu de 32 de litri net,in care am 2 neoni,2 xifo si 2 guppy,doresc sa mai achzitionez 3-4 neoni si 3 guppy,problema este ca am un filtru intern eheim pickup 45,care l-am modificat cu ajutorul unui coleg.Avand in vedere faptul ca doresc sa mai iau niste pesti ar fi ok achizitionarea unui filtru extern?(acesta e filtrul https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-eheim-2211-classic-150-9216
jinx wrote:Multumesc pentru raspuns!
Se pare ca NO2 a luat-o in jos, nu se mai acumuleaza asa mult intre schimburile de apa, sper sa fiu pe calea cea buna...
In ceea ce priveste filtrul, dupa ciclarea completa, la o curatire a acestuia o sa inlocuiesc buretele si perlonul cu un mediu de filtrare biologica.


nu ti-as recomanda,din cate stiu eu acolo se acumuleaza bacteriile necesare filtrarii biologice
am pus incalzitorul,e pus acum dupa filtru
M-am gandit sa fac un jurnal de avariu pt acvariul meu,cred ca ar fi interesant si m-ati putea ajuta,tin sa mentionez din nou ca e primul meu acvariu si astept sfaturile dar si obiectiile voastre
image
image
Salut!Sunt indecis in privinta tipurilor de pesti pe care ii voi pune in acvariu...ce imi recomandati?aici e o poza cu acvariu pt a va face o idee

https://imgur.com/bWxGXqb
mai sunt 3 cm liberi
pana sus?
 
Forum Index » Profile for Cozmastie » Messages posted by Cozmastie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com