[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cozmastie
Forum Index » Profile for Cozmastie » Messages posted by Cozmastie
Message
am la gda ca ma doare capul.o sa pun maine niste poze
cam o data la o zi doua le dau spirulina si niste granule jbl
raman aceeasi,ii numar des,cam atunci cand ii hranesc-de astia mari si vizibili is 12,puii nu stiu,9 i am numarat acum cam intr un minut
Se vad,azi vad una,ieri am vazut alta,alaltaieri alta,acum vreo o saptamana am vazut 3.
Poza e la fel de frumoasa ca exemplarul,pacat ca nu e clara,arata foarte fain.
il iubescdesi imi trage puii afara si trebuie sa ii pescuiesc.
Foarte frumoase exemplare.Si ai mei sunt ok,numarul lor ramane constant la 12,plus puii care cred ca sunt vreo 6,daca nu mai bine,la ultimul schimb de apa am tras 5 afara,bine inteles ca i am pus inapoi in acvariule am luat 4 tuburi ceramice,da' nu se ating de ele,o sa leg ceva moss de ele la urmator schimb de apa.Sa leg mossul cu ata de pescuit sau sa incerc sa fac o plasa din ata de pescuit pe care sa o prind de tuburi?Cred ca ar fi mai simplu doar sa leg mossul si rezultatele ar fi aceleasi.
Probabil ca nu sunt in masura sa decid daca merita sau nu,dar in opinia mea arata demential
Ce norocos estiai un exemplar foarte frumos,si asa noroc sa l surprinzi cand naste...
Ma omoara gda...
Am o intrebare:vreau sa iau ceva pesti ce sa hranesc cu alge.Cred ca voi popula acvariul cu neoni sau cyprinidae,cam 6-8.pe langa acestia,cati sae/oto pot sa mai pun,si care dintre cei doi mi i ati recomanda?
ai dreptate,dar acum sunt considerate sub specii
Foarte interesant ideea!
wow,o sa ai niste puiuti foarte frumosi
4cm sunt ok.la un caras iti va trebui un acvariu asemantor dar cu o fitrare muuult mai puternica,eu as tine 2 in 100-120l cu un eheim 350.legat de beta,poti tine doar unul,altfel sunt sanse sa nu se inteleaga.in 50l eu as pune ceva neoni/tetra,rcs si melci
Felicitari!Are potential,as mai planta pe creanga ceva anubias/buce.Daca eram in locul tau puneam un fundal negru.Speram sa se dezvolte frumos!
Salut si bine ai venit.Vad ca ai vointa si doresti sa ii faci un bine pestisorului.Te rog,intai,scoate toate decorurile false din apa,adica plastic,nu fac bine,pestisorul de poate accidenta in ele,etc.Cred ca pestisorul in cauza e un betta,ei sunt tinuti in boluri.in cazul asta,nu va face multa mizerie si vei putea tine ambele fitre interne,fara sa le schimbi cu unul extern.Poate pe viitor o s o faci oricum.Cel care ai spus ca are un burete incastrat in plastic,scoate buretele si pune un mediu de filtrare biologica.siporax mini te ar ajuta,banuiesc ca nu are o capacitate mare filtrul.eu zic sa nu fertilizezi pana ce nu ai mai multe plante,ca altfel o sa ai un surplus de nutrienti pe care o sa i foloseasca algele.Eventual poti fertiliza cu jumatate din doza recmandat de producator.Scoate moss-ul din spuma aia alba si prinde l deo piatra/lemn cu superglue sau ata de pescuit.Citeste despre cilcul azotului,iluminare-cam greu sa o modifici cu un capac,filtrare biologica/mecanica
Eu nu m as baga la hibridizari de astea,desi mi s a nazarit si mie inainte sa i cumpar.Am comandat niste tuburi de alea cum mi ai trimis poza si o sa pun ceva moss pe ele ca oricum am destul.
Dupa cum am mai zis,ai tai sunt rasfatatima gandeam sa improvizez si eu un adapost de genul,imbracat in moss,ar fi ceva super ca aspect,dar si ca functionalitate.Am 70 de lei marunt,o sa comand ceva de pe nevertebrate
Salut!Poate ti s a colmatat filtrul extern,e ok sa l cureti o data la ceva vreme,cateva luni,eu la al meu inca nu am umblat si are 2 luni.Ideea cu internul e ok,si skimmerul,in schimb eu am pus pe in un burete care retine multa mizerie,poti face si tu asta-te scapa de curatarea canistrei.Mai pune o poza
 
Forum Index » Profile for Cozmastie » Messages posted by Cozmastie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com