[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: piratul
Forum Index » Profile for piratul » Messages posted by piratul
Message
Multumesc pentru raspunsuri,dar momentan nu mai poate fi vorba de apdate la lumina din acvariu,pentru ca a cedat o lipitura si momentan nu mai folosesc acvariu,da sa dezlipit si am avut inundati in camera ,noroc ca eram acasa si am reusit sa salvez pestisori,si o cantitate mare de apa,la momentu acesta care scriu sunt super mega racit,asa ca nu o sa repar acvariu cat de curand,multumesc inca odata pentru raspusuri,am reusit sa-mi fac o idee,si o sa folosesc doar doua din proiectoare,binenteles doar cand o sa reusesc sa refac acvariu cine stie cand o fii,pentru ca timpu meu e limitat,momentan din cauza serviciului,bafta all...
Salut,2 antrebari:cate proiectoare ati pune voi de 10 wati,din cele 3, https://www.emag.ro/set-3-proiectoare-led-evotools-10w-6500k-a-ip65-lanterna-led-p00925/pd/DL0ZTCBBM/,antr-un acvariu de 160 litri,pentru a se vedea bine ce e in el,nici sa nu o ia razna algele,nu am pretenti la plante,am doar anubias in el si vreo 30 de neoni clasici,5 cori si un ancistrus,momentan iluminatul e asigurat de o banda de leduri rgbw,si parca e prea intuneric,tot de mine pusa,dar parca as trece la ceva mai luminos, {ori sunt eu prea batran si nu mai vad bine }.SI mai o pasarica dea mea ,cati neoni a-ti tine "maxim" daca a-ti fi in locul meu, in acelasi acvariu,100x40x40,{parca e cam pustiu in el},acvariu are filtrarea asigurata de un filtru extern tetratec 700.
ai vazut la ei in acvarii combinatia asta de pesti????eu cred ca nu......
simplu da,e atacat de"rechin curcubeu" si in curand scalaru
41
foarte multi pesti .......,eu schimb maxim 20-25% din volumul apei....pariu ca nici nu e ciclat acvariu,dar la cati pesti ai acolo....nici o sansa sa fie ok.
lighean=tabla sau plastic.....mare sau mic???.....nu era rece??.....nu stiu intreb......poate era prea putina apa,si el fiind rece{ligheanu}=soc termic....
Ce dimensiuni are????
hmmm.....la o luna schimb de apa????????,nu cred ca ai citit nimic inainte sa-i iei,schimbate si spalate la o luna tu,si ai sa vezi ce se intampla,e o tona de amoniac acolo offf,saraci pesti ,schimba apa la maxim o saptamana si maxim 25% din volumu acvariului,si inca ceva,e foarte mic acvriu pentru scalarii,super mic,sper sa-te ajute colegi mult mai experimentati,eu am ramas masca la schimbu de apa,la un interval asa mare nici nu are cum sa-nu apara "probleme",mai citeste si tu forumu,sunt o tona de informati,bafta.
Se poate si un pret la lampa????
Depinde cu ce pesti mai stau in acvariu,se poate sa fi fatat si sa-nu ii fii vazut tu,in cazu asta sa-i fi "halit"ceilalti,sau nu e bun masculu de guppy....
ok. mersi.astept,sper sa-nu ma uiti....
Pai si de unde iei cultura de start????
Testu de amoniac o sa-l fac oricum,numa sa dau de ceva bani,la capitolu asta stau foarte prost ,dar o sa vina si testu ala curand,nu stiu cand dar sper in maxim doua trei saptamani maxim,promit sa revin cu valorile in moment ce le voi avea,Mersi pentru raspunsuri si ideei.... ,sper sa reusesc sa am si eu pui si pesti adulti din propria productie.


Pai si atunci care e bun?JBL 5 in 1 sau sera test individual pentru NO3????acuma chiar ca mai bagat in ceata ,mai ales ca afara la ora asta e o ceata de-o tai cu cutitu .....
-Mersi de raspuns,voi lua un test de NH4/NH3 si vom vedea ce valori i-mi arata,problema e ca testu de-la sera de NO3 i-mi arata 0,eu nu mai inteleg nimic,dar oricum i-mi voi lua si un test si de NH4/NH3 sa vad cum stau si cu amoniacu,voi reveni cu detali legate de aceste teste.
-Nu nu-i hranesc cu tubi,ca hrana primesc sera vipan baby si larve de tantar rosu congelat,binenteles ca il maruntesc cu cutitu cand e inca congelat......in rest cu nimic,apa o schimb la ei la maxim 3 zile cu apa statuta circa 10% din 16 litri in care stau,o sa-ma las pagubas pana la urma k vad ca nu merge indiferent ce le-as face......chiar nu mai stiu ce sa-le fac,acelasi problema o aveam si cu xipho,pe ei nu se vedea nimic(abdomen umflat sau solzii zbarliti) pur si simplu ii gasem morti fara sa aibe ceva inainte ce as putea vedea cu ochiu...

-Inca astept o idee de la cineva care a patit la fel ca mine,sau macar sa-mi dea o idee ce as putea face pe viitor sa-mi inmultesc si eu pesti de vivipari....ms.
Nimeni nimic????? ,nici o idee.....????mi-au murit toti pui.... ,astept momentan sa-mi fete o femela de guppy,din cele 2 pe care le am,problema e ca una din ele sa cocosat de spate si sa tras de burta zici cai scalar asa de subtire e,aripiarele le tine mai mult stranse si sta mai mult singura aproape de suprafata apei,parca e o pluta,chiar nu mai stiu ce sa fac,cea de a doua zici ca nu o manacat de 3 luni,cand pun mancare mananca ca nebuna,si e umflata ca un balon,acusi trebe sa fete zilele astea dupa cum arata,sper sa fie cineva bun sa-mi zica si mie ce pot face concret sa reusesc sa-i cresc fara sa-mi moara.....

Multumesc anticipat.
Tot eu.. ,sunt un pic mai optimist ,pentru ca la testu sera valorile au iesit 0,dupa scala de culori ale testului a iesit galben,testu la-m facut in acvariu cu scalari,precis e la fel si in restu acvariilor,si totusi intrebarea ramane,de ce nu pot sa cresc pui de guppy pana la maturitate,cresc pana la 2 luni(cei ce mai raman) si se indoaie de spate sau inoata pe o parte,asa din senin si in 2 maxim 3 zile ,nu stiu ce sa mai fac,am renuntat la ideeia de a mai avea guppy si xipho in acvarii,desi mi-au placut foarte mult nu am reusit niciodata sai duc pana la maturitate pui,cum spun de guppy aceiasi lucru il pateam si cu xipho,sa fie de-la PH.??????.Mi-ar fi de mare ajutor niste indrumari sau sfaturi.

Multumesc anticipat.
Am facut testu cu JBL,si valoarea a scazut la 100 de la 250 cat aveam inainte de schimbu de apa,dar acum nelamuriea mea e ca am primit testu individual de-la sera de NO3,si pe romaneste scrie una iar in engleza alta,voi folosi varianta in engleza ca banuiesc ca e cea ok.,voi scrie si valoarea ce mi-o da si cu testu de-la sera,sper sa nu fie la fel ca si cel de-la JBL.
 
Forum Index » Profile for piratul » Messages posted by piratul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com