[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: klauss74
Forum Index » Profile for klauss74 » Messages posted by klauss74
Message
buna seara, pentru cine doreste, cine pofteste , donez plante de suprafata, in speta : Pistia

doritori trebuie sa se deplaseze pana in Titan via Parc I.O.R

o seara buna !!

scuze pentru cei din tara, dar nu am timp sa ajung la posta pentru colete !!
catalos wrote:te rog se poate o imagine cu "cum arata" Anubias coffefolia dtale ?

linkurile ultimelor 3 plante nu functioneaza (cu o exceptie)

multumesc

asa arata http://www.aquascapingworld.com/plantpedia/full_view_plant.php?item_id=139
no comment !!! felicitari inca odata !
klauss74 wrote:salutare , pentru a evita consangvinizarea RCS mei , doresc sa achizitionez 1-3 perechi mature de Red Fire Sakura

am rugamintea de a primi ofertele voastre prin PM pentru a nu polua forumul .... multumesc anticipat !!



multumesc de gazduire , se poate inchide ...... [doritorii pot lasa PM - multumesc !!]


Un An Nou Fericit !!!
mai ai posibilitatea de a cumpara un ou Kinder si de a folosi "oul" din plastic , cel de culoare galbena , culoare care ar sensibiliza masculul si va incepe constructia cuibului ....

sfat : femela o bagi de seara, pentru ca are nevoie de mai mult timp de acomodare cu bazinul de procreare ..... Bafta !!

eu cel putin , asta faceam la Betta , in vremurile de odinioara .....
salutare , pentru a evita consangvinizarea RCS mei , doresc sa achizitionez 1-3 perechi mature de Red Fire Sakura

am rugamintea de a primi ofertele voastre prin PM pentru a nu polua forumul .... multumesc anticipat !!
salutare , ai pm , daca mai e valabil anuntul ...

multumesc anticipat, o seara placuta !!!
alber wrote:Fara suparare, dar ai intarziat vreo 6 luni la intalnire


nu ma supar ... ca suntem colegi de "scarbici" ...
bine ai venit stimabile !! apa limpede si pesti sanatosi !!


bafta la "plantat" !!
iti recomand reef , pentru a nu a avea probleme
alber wrote:

Ar merge si cu altceva, dar pe barba ta. In principiu trebuiesc respectate instructiunile producatorului.
klauss74 wrote:
Alex.B wrote:Substratul de la Dupla se poate folosi la nesfarsit. Adica Dupla Ground. Il poti scoate, spala si refolosi ori de cate ori vrei.......



chiar daca e colmatat ???

Pai daca il speli nu se decolmateaza?



pai de aceea intreb, ca sincer e prima data cand citesc ca-l pot refolosi ... o veste cat de cat buna , avand in vedere ca inca nu m-am hotarat ce substrat sa aleg pt noul setup ..
Alex.B wrote:Substratul de la Dupla se poate folosi la nesfarsit. Adica Dupla Ground. Il poti scoate, spala si refolosi ori de cate ori vrei.......



chiar daca e colmatat ???
alber wrote:N-ai spus un lucru, sau n-am fost eu atent. Ce apa folosesti, de la fantana? Mi se pare mare rau k h-ul, chiar si Ph-ul.


nu boss , astea sunt valorile din bazin im momentul de fata , ti-am spus fiind plecat si cu prelungitorul ars , clar nu a mers nimic in bazin ...
in reteaua de apa ,in general am valori de ph ~7.1 si kh ~ 9-11 ...

acum ca au reusit sa supravetuiasca acesti "biciclisti" , trebuie sa le ridic un coltisor frumos de natura in noul setup , pe care sper sa-l realizez cat de curand !!
Zifnab wrote:Am vazut la reef acum 2 saptamani (parca) au in acvariul de la intrare, pe dreapta , o sa-ti sara in ochi acvariul


multumesc de informatie ...

i-a sa vedem care din "sefi" ma baneaza , uite aici valori intr-un bazin , in care nu a mers filtru + co2 + lumina 3 luni etc etc :

no3 - 10
no2 - 0,5
gh - >21
kh -- 15
PH - 8,4

culmea ironiei stiti care e [ nu prostia mea binenteles ] , ca mi sau inmultit tovarasi biciclisti [RCS] , cei pe care cat de curand ii voi muta intr-un "colt de natura"

nu dati cu pietre va rog , ca nu-mi sunt de folos in bazin
prin drumurile voastre la magazinele de profil din Bucuresti , ati observat sa aiba OTTO ???
da ma scuzati uitasem sa precizez ca filtru + lumina + ph controllerul , nu au functionat nici ele in aceste 3 luni , sa ars prelungitorul bata'l vina ......


app , schimbandu-mi si jobbul , ies seara tarziu la 7 .... unde a-si putea sa incarc butelia la aceste ore tarzii in noapte ???? sau stiti undeva unde au prgram si sambata ???
salutare salutare , din pacate ce vedeti mai sus , s-a dus pe apa sambetei , pentru ca am fost plecat din tara 3 luni si nu a avut cine sa aiba grija de el ......

revin cu o intrebare stupida , dar care tin sa o impartasesc cu voi : -- nu-i asa ca la aceste valori bazinul e deciclat complet ?? .. si anume :

no3 - 10
no2- 0,5
gh -- >21
kh-- 15
ph -- 8,4

in afara de putina riccia , care vad ca a supravietuit si aproximativ 15 RCS , numarati cu greu ... restul e amintire .
stiu ca voi fi hulit si se vor arunca cu pietre , mai ales ca ma bateam cu pumnu' in piept ca voi incerca sa ma ridic la nivelul dragilor co-forumisti , dar noul membru al familiei, cel din avatar [ ] ne-a "papat" mult din timpul liber ...dar asta nu e scuza... ca atare dupa ce voi primi [sper] sfaturi coerente vizavi de intrebarea de mai sus , voi incerca sa readuc la viata acest coltisor verde din familia noastra
va foarte multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns ..... rabdare am , timp nu prea , din cauza domnisoarei de 3 luni .... dar sper sa ii salvez pe toti ..... multumesc !!
sal din nou , dragi co-forumisti , am o dilema si vreau un raspuns concret din partea cuiva care are experianta in a "plimba" creveti si puietul lor dintr-un bazin in altul ... imi doresc un restart general ,multe modificari si ma cam incurca puietul de creveti .. multumesc anticipat !
alexdell wrote:Sambata am cumparat trei SAE si i-am hranit cu putina mancare TetraMint, am facut bine?este ok acest tip de hrana ? SAE trebuiesc hraniti sau nu , se descurca numai cu algele din acvariu? multumesc

ca orice peste , si ei trebuie hraniti , altfel vei avea surpiza mea , adica ii vei vedea ciuguling din plante ... orienteazate asupra tipurilor de mancare pt pesti de substrat
 
Forum Index » Profile for klauss74 » Messages posted by klauss74
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com