[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: scificuss
Forum Index » Profile for scificuss » Messages posted by scificuss
Message





Trist.
Eheim 2211 la 126 litri ? Daca tii doar un betta sau maxim 4 pestisori, ar merge. Posibil sa ii arunci si unul intern macar pentru circulatia apei.

Doar ca referinta, io am un 2215 la 60 litri iar un alt coleg un 2213 la 30 litri, putin redus din robineti.
CLICK AICI

Nu recomand acei doi pesti in 50 litri, unde sigur filtrarea este deficitara plus aglomeratia.

Cauta pe net detalii despre ei si vezi ce preferinte de mediu au.

Dar pe total eu te sfatuiesc, spre binele lor, sa nu ii chinui. Lor le plac in grup mai mare, ascunzisuri, un nisip fin si usor, etc. Te lamuresti mai mult in timp.
Este corect. Intre tuburi poti folosi doar o sarma la un singur pin. Droserul ar trebui sa fie mai mare de 18W ca sa poata duce la capacitate normala arcul electric din tub. Daca folosesti unul de 18w este posibil ca tuburile sa functioneze la un 70-80% din randament.
10 ml otet la ( nu stiu cat e acvariul colegului ) ipotetic 120 litri, va scadea pH-ul cu .... circa, aproximativ, in jur de aproape 0,01 unitati.

Intr-o zi normala, 24 ore, cu toate procesele biologice dintr-un acvariu, perioada de iluminare si fotosinteza, etc, pH-ul poate oscila si cu 0,5 unitati.
Cum faci testul la pietrele calcaroase? Cu otet. Otetul este acid, ala din comert are un PH in jur de 3. Un buretel inmuiat in otet si dai usor peste petele de saruri calcaroase pana se dizolva, sarurile. Clatesti doar cu apa curata si gata treaba.
Nu recomand apa distilata de la raionul auto.

Daca nu vrei sa bagi apa de la robinet ( ca tot din aia folosesti si la schimbul saptamanal ) foloseste o apa plata, cea mai ieftina.

O alta varianta e sa sacai un coleg acvarist cu osmozor sa te fericeasca cu o cantitate mica, avand in vedere ca solutia o faci odata si o folosesti intr-o perioada mare de timp, nu cred ca este mare efortul.
Ce bec ai tu la acvariul ala?

Intrebarea e retorica.

Neoanele alea sunt cam standard, lungime, sectiune, putere. Rasfoieste sectiunea corespunzatoare de pe forum si o sa te lamuresti.

Ca sa poti pune ceva mai puternic pe acel acvariu va trebui sa modifici instalatia. Avand in vedere ca ai super habar de ce acolo, varianta cu modificatul la instalatii electrice cred ca va fi SF pentru tine.
Da. Se poate folosi.
Lasa melcii in pace.

Esti incepator - greseli inerente o sa mai faci pana acumulezi informatii, melcii aia o sa te ajute. Ajutor aproape nepretuit.

Dupa ce mai imbatranesti in hobby-ul asta o sa-mi dai dreptate, si mie si celorlalti.

Si mare atentie la mituri - practic asta sunt, mituri, legat de melcii asa zisi comunitari.

koala wrote:
Porozitatea e fizic aceeasi, conteaza CATA apa trece pe acolo in unitatea de timp. Atat!


Conteaza cel mai mult cat oxigen ajunge la coloniile de bacterii.

Pretul e cu tot cu driver?
Si pe acel site poti modifica acel factor de siguranta.
Ar fi fost mai simplu sa fi urmarit postarile respectivului si asa poti sa-ti dai seama, daca ai ochiul format, cu cine vei face afacerea.
Care ii user name-ul de pe forum?


Esti pe drumul bun. Felicitari ca ai prins repede miscarea. Curaj inainte cu experimentele, ai grija la curentul electric si la inundatii, restul is trecatoare.
Da, faci un sump de 30 litri la un acvariu de 12 litri. Teoretic vietuitoarele misuna in 10 litri dar dilutia substantelor - inertie chimica ( suna aiurea ) se face in 40 l, masa de apa mai mare ai o inertie termica, etc. Avand volum mare la sump nu esti nevoit sa folosesti medii filtrante biologic cu suprafata mare pe unitatea de volum, merge si un burete grosier sau alte bazaconii gen bioballs.
Incearca un filtru cascada. Sau ceva construit pe principiul acesteia.
Dar sicce ofera calitate.
Parca sicce multi din cate imi aduc aminte ( lene sa caut pe net - o faci tu ) functioneaza si afara din apa. Au fitinguri cu garnituri care le asigura functionarea ca o pompa externa, afara din apa.
 
Forum Index » Profile for scificuss » Messages posted by scificuss
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com