[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: r_o_n_i
Forum Index » Profile for r_o_n_i » Messages posted by r_o_n_i
Message
Bumsecul wrote:

In ceea ce priveste dimensiunile, nu am cum sa le modific deoarece vine incastrat intr-o mobila.


esti sigur ca mobila tine? dupa ce pui nisipul+ pietre/buturugi + apa + greutatea sticlei estimez ca o sa ai 400+ kg..
http://fish-street.com

marfa ajunge cam in 2 sapt si daca esti "pe faza" primesti reduceri considerabile .. luna asta au 10% reducere pentru orice produs cumparat daca adaugi cuponul asta la cosul de cumparaturi: FA76B54C
verificati foumul din cand in cand pentru reduceri ... am primit un refractometru de la ei gratis .. doar 9$ transportul ..
platy alb cu negru pui 1-2cm si ancistrusi pui 1-2 cm .. valabil sambata si duminica , multumesc
donez pui de Herotilapia multispinosa si Archocentrus sajica 1-2 cm aprox 30-40 buc . Prefer sa-i dau cuiva cu experienta si cu un bazin incapator , ambele specii ajungand la 10-12 cm la maturitate . multumesc
http://catalog.myosram.com/zb2b/b2b/start.do?browsername=mozilla%2F5.0%2520%2528windows%253B%2520u%253B%2520windows%2520nt%25205.1%253B%2520en-gb%253B%2520rv%253A1.9.2.3%2529%2520gecko%2F20100401%2520firefox%2F3.6.3%2520%2528%2520.net%2520clr%25203.5.30729%2529&browsermajor=5&browserminor=5

Technical – Light Technical Data
Luminous flux at 25 °C 1000 lm ----OSRAM


http://www.ecat.lighting.philips.com/l/catalog/catalog.jsp?ctn=928043596581_EU&productid=928043596581_EU_RO_LP_PROF_ATG&categoryid=LP_CF_TLD9P_EU_FA_RO_LP_PROF_ATG&title=MASTER+TL-D+90+De+Luxe+18W%2F965+1SL&catalogType=LP_PROF_ATG&userLanguage=ro&userCountry=ro&_requestid=220963


#
Flux lum. EM 25°C rated
1150 Lm----PHILIPS



personal merg pe osram pt IRC-ul mai ridicat..
in brico gasesti un burete gri care e folosit la hidroizolatii cred, are 1 m latime si 1 cm grosime; se vinde la mp ... il am sub un acvariu (180x55x55) de mai bine de un an si e ok ; nu inalta acvariu mult si nici nu e foarte vizibil... seara buna
tine dar pt siguranta ta ar fi bine sa faci cadru ceva mai mare pentru ca greutatea sa se disipe pe suprafata cat mai mare ( poti sa mai pui 2 usi in cadru pt echipamente suplimentare care vor aparea pe parcurs) ; ai grija si la ce grosime alegi pt cadru si la mesterul care ti-l sudeaza , sa ai unghiuri drepte peste tot
pt ca locul ales de mine era definitiv am ales altfel de suport care l-am zidit de placa .. asta la bloc la etajul 7
http://i27.tinypic.com/99gwad.jpg

p.s. :iti recomand sticla de 12mm ca sa fi extra sigur ... e o cheltuiala in plus dar nu o faci in fiecare zi iar ca silicon nu as incerca altceva afara de Dow Corning DC 881 .. bafta
am revenit... cu o problema
am zis ca ar fi bine sa fac ceva teste cu apa inainte sa-l umplu cu apa sarata , sa testez pompa si circuitul apei ... deci problema mea e asta : in acvariu am dat 2 gauri de 32mm si am bagat 2 coturi de instalari cu filet si garnitura .. m-am gandit ca apa sa urce pe unu si sa coboare pe celalalt .. din pacate , cu pompa data la minim apa urca mai repede decat cobora, chiar daca cotul de scurgere se continua cu o teava d'aia gri de instalatii de 32mm diametru .. deci am mai taiat niste furtune am pus alt furtun la pompa si l-am agatat de marginea acvariului , lasand cele 2 gauri pt scurgere ... totusi apa urca prea repede ; am dat pompa la minim si in cele din urma nivelul apei s-a stabilizat si se mentine la 2 cm de marginea acvariului ..pana acum toate bune
acum urmeaza partea nasoala : scurgerile alea 2 , una din teava gri de 32 si una din furtun de 25 fac o MAREE galagie ... e ca si cum as avea 2 canale fara capac in casa + cineva care trage apa la wc; zgomotul se aude din camera alaturata cu usa inchisa ..cum fac sa elimin zgomotul asta? ( mentionez ca gaurile sunt date cam la 1 cm de buza superioara si nivelul apei este pe undeva pe la jumatatea lor)
mda... banuiam eu ca e "fix pix" cand l-am vazut real ... totusi,privind partea pozitiva, am un powerhead de 200 de litri din care fac sistem de completare al apei in cel mai rau caz ... carbunele e si pt apa sarata .. cel putin asa scrie pe el ...... sare dupla aduce la magicnature.ro pe viitor ... mi-am facut rezervare iar la reef o sa trec maine sa vad daca au .. oricum mai trebui sa bifez multe din lista mea pana il umplu cu apa
cum ziceam .. am revenit cu noutati
am primit azi lampa(proiectorul ) , vito vt377 care v-a suferi niste modificari sa fie mai rece si mai placut la vedere
am cumparat vreo 4,5 kg piatra uscata
am cumparat pompa pt recilculare Eheim Compact Plus 2000
comandat 3 pompe de valuri Resun Mini 2000l/h
cumparat nisip Aquadeco Coral Sand
cumparat ... mancare de bacterii (voiam de fapt sa cumpar bacterii ..urmeaza ) Prodibio Bioptim Marine
cumparat carbon activ sera pt sump .. pe viitor o sa schimb brand-ul
cumparat test NH3/NH4.. din hornbach... din pacate dupa 2 zile cand l-am desfacut am vazut ca era expirat din 11.2010 .. deci asta nu se pune
cumparat un mini skimmer :Resun Protein Skimmer SK - 05 .. daca face galagie optez pt prima varianta : fara skimmer

acum intrebari:
cate kg de piatra vie ar trebui sa bag in acvariu ? mi s-a sugerat intre 5 si 10 kg...
ce bec sa cumpar ? 14000k sau 20000k? am inteles ca la 10000k se dezvolta mai bine coralii si la 20000k se vad mai bine? 14000 sa fie un compromis bun?
unde gasesc sare dupla pe stoc?
multumesc ... revin
pret nou 120 lei .. sau schimb cu pompa de valuri

tare... deci m-am ales cu nisip pt decorat ghivecele .. ce brad e cel mai bun din punct de vedere al compozitie minerale?
si stie cineva vreun pet-shop care vinde apa osmozata? am trecut printr-o benzinarie si ma gandeam sa cumpar apa distilata dar am vazut sticle de 2L la 5,30 lei... smilie ..pai la 100 si un pic de litri imi iau aparatul
si revin cu o intrebare la care sunt incurcat:

- ce sare sa folosesc ? Dupla sau Aquarium Muster .Aquavitro nu am gasit pe unde am cautat

Incalzitor JBL Pro Temp Basis 250

Descriere produs:

* Incalzitor de substrat pentru acvariu.
* 4 m / 20 W
pret 140 lei

a fost cumparat in luna 10 /2009 si folosit cam 4-5 luni .. de atunci sta cuminte in cutia lui

buna seara .. am revenit

noutati:
- am cumparat nisipul.. sa ajunga cam pt 3 cm( Aquadeco 1-2mm) sper sa nu fi facut vreo prostie
- am gasit sa dau gaura in acvariu ... cred ca o sa o las pe la sfarsit de saptamana
- am aflat ca nu mai au lampa in stoc si nici nu mai aduc smilie ... o sa caut sa vad pe unde gasesc aparataj ( la iluminat cu MH nu renunt)
- ideea cu piatra de recif moarta cade, deci o sa fie doar piatra vie .. chiar daca o sa dureze mai mult s-o cumpar

probleme:
- am masurat standul pe care il am si pt refugiu e disponibil un spatiu de 40L x 35l x 40h .. cum ma sfatuiti sa-l impart si ce sa contina? ma gandeam la ceva de genul asta:
image
- ce sare sa folosesc ? Dupla sau Aquarium Muster .Aquavitro nu am gasit pe unde am cautat
- unde gasesc un salimetru cat mai precis?

mai revin cu intrebari de cum imi aduc aminte ca am ratat acum .. multumesc
k.. multumes pt raspunsuri .. s-o luam incet ca ma pierd repede
lampa (daca o mai fi pe stoc ) o sa o fac bucati si o sa incerc sa bag becul intr-un abajur de tabla conic cu un ventilator in cap... restu' componentelor vor sta intr-o cutie undeva cu un radiator Mare pe ele.. (am inteles ca se incing destul de rau ) ; soclul scrie in descriere ca e R7S / RX7S deci s-ar potrivi... daca nu ,au la marbo cu 40 si ceva de lei parca
nu e vorba ca nu ma simt confortabil, dimpotriva doresc sa gasesc pe cineva care sa-mi dea o gaura in acvariu ( doua de fapt) dar nu am gasit pe la geamgemariile pe unde am intrebat .. toti zic sa desfac un geam si sa vin cu el (overlow box chiar nu imi place cum arata)
piatra de recif uscata pare o idee interesanta .. ma intreb oare daca cu ajutorul adaos-ului bacterian poate deveni vie?(nu e vb de timp caci nu ma grabesc...prea tare)
apa o sa fie cu siguranta RO daca gasesc un pet-shop de unde sa cumpar pana imi iau osmoza...daca nu gasesc la nici un petshop o sa fie apa distilata, nici un caz apa de la apanova smilie
@ yonutzzz_92 : mi-ai recomandat un nisip 1-2mm .. e vreo diferenta intre 1-2mm si cel pe care scrie 0-1mm?
@ djphazer : am facut alinierea : dupla , sera , hobby.. sa inteleg ca hobby desi e mai bun consuma de 5x 10x mai mult ca sera, dar toti care castiga destul isi iau dupla?
"Mercedes, Renault, Lamborghini"

in principiu as dori un acvariu cu 2 pesti si 2 -3 corali nepretentiosi...poate, poate si un melc.. mai ne documentam

problema : am uitat sa iau in calcul si macar o pompa de valuri ... inapoi la lista de cumparaturi
salutari .. dupa un timp am inceput sa ma plictisesc de sud americanii mei care tot ce fac e sa se bata , sa depuna si sa rupa plante , apoi sa se bata, sa depuna s.a.m.d :d asa ca incerc sa ridic standardul .. primul marin

datele problemei :
-acvariu : 50x 50 x 41 sticla 8 cantuita
-lumina in asteptare . am incercat sa comand o lampa, dar abia maine aflu daca o mai au pe stoc ( http://www.magazin-lustre.ro/proiector_metal_halide_150w_complet_echipat_ignitor_balast_capacitor-61142.p.html ) , daca nu o sa cumpar pe bucati si o fac cumva .. temperatura de culoare astept sa aflu de aici care s-ar potrivi cel mai mult unui incepator
-nisip dupla sau hobby , depinde de ce au pe stoc cand ajung la magazin cel mai fin 0-1mm
-filtrare aici iar o dilema as incerca cu un sump dar nu stiu unde as putea da gaura in acvariu si canistra am inteles ca nu e tocmai cea mai buna alegere.. astept sugestii
-piatra vie o sa adaug treptat in functie de buget
-skimmer as inclina sa nu folosesc si sa suplinesc lipsa lui cu schimburi dese de apa
- sare .. alte nelamuriri ... care e mai buna ? ce diferenta e intre dupla, sera , hobby altele?
- primi pesti banuiesc ca o sa se instaleze prin martie -aprilie .. melcii sper sa ajunga cam la sfarsit de februarie
multumesc .. maine revin cu alte intrebari ... pana maine seara sper sa am apa sarata si nisip in acvariu
se poate inchide .. multumesc
e cazul sa mai renunt la un proiect.. am cumparat acum cateva luni un acvariu cu dimensiunile 160 L x 50 l x 60h care dupa spusele fostului proprietar curgea ( nu l-am umplut niciodata cu apa pana acum , zace pe balcon) .. sticla e de 10 mm si are o gramada de intarituri cam peste tot ..sticla este neslefuita pe canturi si pe geamul din spate prezinta o gaura de aprox 4 cm pt preaplin... nu am timp si nici starea necesara sa-l mai desfac si sa-l lipesc la loc .. asa ca pretul de vanzare este acelasi cu care l-am cumparat .. 100 ron ..

pt carat este nevoie de minim 3 persoane care sa-l dea jos de la etajul 7 .. sarcina gasiri acestor persoane revine cumparatorului ..

image

image
(intaritura e data jos acum)

image

image

image

acvariul provine de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/9414.page

butelie 500g CO2, valabilitate pana in 2012, pret 90 ron
cum spune si titlul .. cumpar marsilea.. astept oferte aici , pm sau la 0763838384 multumesc
 
Forum Index » Profile for r_o_n_i » Messages posted by r_o_n_i
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com