[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: r_o_n_i
Forum Index » Profile for r_o_n_i » Messages posted by r_o_n_i
Message
Multam de sfaturi, diy nu fac pentru ca ma depaseste chestia cu amperi,volti si decat sa iasa o tiganeala la juma de pret mai pun niste bani pentru un lucru gata facut si probat de altii
Nea Dane multam de oferta când ai timp te astept pe la mine sa vad si eu lampa aia pe viu.. pana atunci merg înca pe becuri cu leduri de pe ebay. Scoica si spsi nu par sa fie deranjati de lumina becurilor.
Seara buna
Roni
Salutari, am un cub de 50cm in care am cateva acropore, o tridacna , zoasi si ricordee. Inaltimea coloanei de apa e de cca. 43cm. Vreau sa imi iau o lampa care sa inlocuiasca lumina actuala ( becuri e27 cu leduri alb-albastre de pe ebay). Bugetul maxim se invarte pe undeva pe la 1000 ron; am gasit pana acum vreo 3 variante:

-Lampa Led Aqua Illumination - Prime - pret 1070 pe aqua-life.ro - nu stiu daca acopera o suprafata de cca.50x50 ???

-Coral Box Moon LED Lighting - pret 168 euro pe fish-street cu tot cu transport

-MarsAqua Dimmable 165W LED Aquarium Light - pret 130 usd pe ebay cu tot cu transport - dar asta nu stie singura rasarit si apus

Mai are cineva vreo idee?

Toate vietuitoarele au fost mutate dintr-un bazin mai mare de ceva timp..asa ca bazinul asta l-am desfiintat si l-am scos intr-o marti cand e zi de gunoi, la poarta langa pubela. Acu' vad ca cineva cu spirit de afacerist l-a scos la vanzare pe acvarist.ro cu 250 lei ....

http://forum.acvarist.ro/showthread.php?91267-Vand-acvariu-suport

Pacat ca nu îl da cu usa cu tot, dar înainte sa-l dau la gunoi i-am scos balamalele
Bre ciupy sau tatal lui ciupy, care plm citeste mesajul asta.. cu ce va deosebiti de aia din colt de la intersectie care fisu sta in intersectie toata ziua cu :"da nenea si mie un leu" si tasu pe bordura si bea? .. Cum zicea si pavelescu daca ai vreodata nevoie de ceva nu e o rusina sa ceri, dar sa ceri cu doua maini in toate partile si pe urma sa vinzi pe la spate ce-ai primit cado' e penal ... tot ce indrugi tu acolo nu prea se leaga: ba dai o bere la salariu , ba nu o mai dai ca ai 15 ani si n-ai salariu , ba faci reclama unor prieteni cu pet-shopuri... PLM da si tu un nume de pet-shop caruia ii faci reclama; ii facem noi vanzare si iti da si tie un comision ceva, poate chiar un peste sau un coral ...
Ca incheiere trimite-l pe taicatu la munca, sa-ti cumpere corali.. nu mai sta la cersit toata ziua
Pentru ca vreau sa-mi maresc colectia si sa mai scap de unele dubluri scot la vanzare cateva fraguri mici de zoasi. Fragurile sun lipite pe discuri cumparate de pe fish-street.com; mi-a fost lene sa fac eu si astea sunt la pret convenabil cred. Acu poze si preturi:
ricordeele de vanzare au preturile pe ele
image
50 lei fragul , zoasii si montipora plate mov
image
50 lei
image
70 lei
image
Sunt dispus si la schimburi, ofer diferenta daca e nevoie , caut in special ricordea roz, galbena , verde sau multicolora precum si zoasi care nu am . Multam
http://m.youtube.com/watch?v=272XBWB_UPI. La 3:53 pana la 3:57 iti arata cum pompa poate sa stea afara.
Sunt multumit de el; debitul este ok si zero zgomot.. partea cu amorsatul pompei e mai dificila , caci filtru e pozitionat acum la nivelul apei si pompa mai sus. Pompa sta pe furtun afara din acvariu.
http://www.zoofast.ro/accesoriipentruacvariufiltreexterne-c-168_169_180.html

In loc de cascada as lua un minikani 80 .. Pompa in exterior deci mai putina caldura.. Zero zgomot, volum mare de filtrare... Dezavantaje : se amorseaza mai greu sau cel putin mie nu mi-a reusit niciodata dij prima. Spor
Bre.. Anuntul e din mai 2014; s-au dus de mult .. scuze am uitat sa spun ca se poate inchide. Multumesc de gazduire
Naspa vesti.. Incearca totusi un schimb de apa masiv.. E singurul lucru la care imi trece prin cap acum.. Imi pare rau de pesti, pana si de Suri.. Sa fie oare ea cauza sau doar primul semnal ca ceva era in neregula? Oricum fruntea sus .
Spune-i lui Radu ca ala e un euplica .. Pe ala care vrei sa-l afli tu mai trebui sa-l pozezi o data ca nu prea inteleg.
Piatra e mare? Are corali pe ea? Scoate-o afara si rupe/taie bucata aia unde cresc algele alea. Spor
Nu este de vanzare si nici nu este al meu. Eu am unul identic care merge f bine de cativa ani.. Da aia era poza care o aveam la mine..Doar sa-si faca idee cum ar trebui sa arate
Blue iti trebui asa:
Un releu ca alea de mai sus
Un senzor
Plexi ca sa iti faci suportul pt senzor
Un alimentator de tel vechi
O priza
O cutie sa intre toate: releul +alimentator +priza
Optional ar mai trebui un buton on/off, 2 leduri care se alimenteaza la 12v sio mufa mama+tat pt senzor
Asa arata schita:
image

Si asa tre sa arate produsul finit:
image

Spor
Iti trebuie un primer cu inhibitori de coroziune. Cel mai bun pe care-l stiu e asta : http://www.chemsearch.com/productDetail.asp?country=ROU&language=English&language_id=4&countryName=Romania&pLetter=C&pName=CHELADE%0D%0A .Eventual poti incerca cu vopsea hammerite ca si aia e antirugina. Se gaseste in HB si in dedeman si o cutie e cca. 50 de lei.
Multam Dragos, de cum ma intorc in Bucuresti te sun sa vedem cum ne putem intalni. Ms inca o data.
Cum zice titlul.. am nevoie de vreo 2 maini bune. Astept oferte
CatalinBarbu wrote:Am doua bucati mari de burete de 50cm x 50cm de tipul celor de la JBL si o sa vad cu ce reusesc maind sa il tai in forma circulara la dimensiune...o sa fie un pic dificil...


Salut , gasesti un pahar/cana/scrumiera cu diametrul exterior cat diametrul int3rior al filtrului. Cana/paharul in pui cu gura in jos si apesi pe burete iar cu un cutter tai de jur- imprejur .. Si iese perfect rotund. Spor
Hai sa ma prezint si eu :
Ronald, din Bucuresti, 34 ani , casatorit de 20 de luni si tata de 4 luni

image
eu si cu fiara .. intre timp a mai crescut si i-au ramas urechile mai mici
image
Nenea Dragos, da dupa ce le umpli cu apa vizite primesti? nu de alta dar ar trebui sa facem o lista, sa nu fie imbulzeala prea mare
.
 
Forum Index » Profile for r_o_n_i » Messages posted by r_o_n_i
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com