[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mvtb25
Forum Index » Profile for mvtb25 » Messages posted by mvtb25
Message
lasa ca dupa ce il fac cum vreau eu postez niste poze si o sa vezi ce frumos o sa arate
fac capacul mai mare cu 20-25 de cm,doar nu crezi ca las capetele neoanelor afara
da,doar ca pierd vreo 900 de lumeni/neon,cu cele de 30 de w,plus un pret dublu pe neon
asa este,dar macar am lamurit o treaba
va multumesc tuturor!
asa o fi daca zic cunoscatorii,decat sa bag bani degeaba,mai bine dau mai putin si macar stiu ca da atat cat scrie pe tub
oricum nu vreau nu stiu ce plante pretentioase,dar macar sa nu trebuiasca sa merg in fiecare saptamana pe la pet-shop sa-mi cumpar plante...adevarul e ca vreau sa raman si cu capra si cu varza,adica acvariu bine plantat,cu plante mari frumoase...vise de incepator care a vazut prea multe acvarii pe net
eram intr-o dilema dar mai lamurit acum...
intr-adevar nu merita sa pun t5-uri si sa nu ma bucur de toata frumusetea lor
asa ca m-am gandit la aceasta alternativa:voi cumpara osram/865 t8
exista o mica problema:1.acvariul are lungimea de 100 cm,iar t8-urile 120 cm(nu stiu daca e o problema sau daca se pierde lumina)
2.ma gandesc ca balastul este mai ieftin pt t8 sau gresesc?
multumesc Porcu,mai scos din dubii!
viata e scurtata,asta n-ar fi o problema prea mare(sa zicem)
Tubul pe care vreau sa-l achizitionez are 3200 lumeni,daca pun droserele ieftine vor mai fi 3200 de lumeni in acvariu?
bun,da la intrebare tot nu mi-ai raspuns:proprietatile neonului se redu daca nu pun un droser dedicat pt el,adica daca cumpar unu ieftin de 15-20 de lei
scuze am uitat sa dau cateva detalii:849mm,39w-pt masurile astea o sa cumpar un droser de putere mai mare(logic)
Ma repet:un droser NEdedicat pt. tuburile T5,afecteaza proprietatile neonului?
salutare tuturor si bine v-am gasit
saptamana viitoare imi achizitionez cateva neoane t5 osramHO/865,3200 lumeni
Am inteles ca nu ar trebui un droser special,ci doar unul mai puternic este adevarat?
 
Forum Index » Profile for mvtb25 » Messages posted by mvtb25
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com