[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mvtb25
Forum Index » Profile for mvtb25 » Messages posted by mvtb25
Message
Radu.U,intre un tetra700 si jbl900 nu e diferenta mare de pret-50,60 de lei,doar ca jbl e mai puternic si din cate am vazut ce zic membrii acestui forum,sunt si mai de calitate...DESI ambele sunt nemtesti
T-61
sunt mandru ca sunt roman
o alternativa "romaneasca" pentru reflectoare stiti?
porcu ai dreptate,fluora este special pt plante,dar cum ramane cu formula lumeni/litru?are vreo importanta?
acvariul are 50 inaltime,iar plantele care le voi cumpara la inceput,vor fi cu cerinte medii de lumina
unele tabele spun,ca pt un acvariu de 200 de litri plantat,ai nevoie de 140 de watts-pana aici treaba este limpede.
dar am o nelamurire si poate nu sunt singurul:eu folosesc tuburi osram 865 de 36w- 3250 de lumeni si osram fluora tot de 36w doar ca asta are 1400 de lumeni in total 11150 lm care daca ii impartim la 200 de litri(care de fapt sunt doar 170)=>55.75lumeni/litru.Nu stiu cati lumeni au neoanele speciale(sera,sun-glo etc.),dar totusi care este numarul optim de lumeni,pe care trebuie sa-l insumeze numarul de watts?
Poate am scris o prostie,iar lumeni nu au importanta.
In orice caz,cand eram in anul 3 la facultate ,ne-au invatat astfel:GRADUL DE ILUMINARE ARTIFICIALA se exprima in lucsi sau W/m2(mentionez ca am facut determinari cu ajutorul luxmetrului DOAR IN ADAPOSTURI de vaci si porci )
inca o intrebare:la ce interval de timp se schimba mediile filtrante?
pan` la urma am gasit tetra ex 700 la 290 de roni si JBL e900 la 350 de roni,m-am hotarat sa-l iau pe cel din urma are si un debit mai mare si este mai mare cu 1.5 l.Daca il cumperi(JBL e900)de afara primesti o garantie de 4 ani,comerciantii nostri nu dau mai mult de 2 ani,asta este...
totusi sunt nedumerit:Tetra este o firma germana la fel ca si JBL,chiar daca exista o diferenta de putere intre cele doua filtre mentionate mai sus,desi preturile in unele locuri sunt f.apropriate,nu inteleg de ce Tetra fabrica filtre de o calitate inferioara.
Oricum ma las pe mana voastra daca ziceti ca apar probleme la ele
sti vreun magazin in arad sau timisoara unde gasesc jbl?
salut
ce marca de filtru imi recomandati,pt un acvariu de 200l?
ok
neopren?
la ce se foloseste?
ok mersi mult pt ajutor
pt alber si pt simpatica mea indrumatoare ,eu stiam de polistiren ca se poate pune sub fundul acvariului,chiar am asa ceva sub acvariul mic(25l),doar ca vroiam sa aflu si parerea celor care folosesc de mai mult timp si la acvarii mari (200l)
de ce m-am ingrijorat?astazi am pus acvariul de 200l pe suport si l-am umplut lasand vreo 10 cm pana la cant,si am observat ca nivelul apei nu este uniform peste tot(mai ridicat intr-o parte),sub acvariu am pus polistiren de 2cm.Am adus un boloboc problema este ca am o denivelare usoara a parchetului,astfel sta inclinat si suportul.Sper sa rezolv problema.Nivelul apei era mai ridicat cu 5mm.
Asa ca ma gandesc,ca dupa ce voi aduce suportul la aselasi nivel,poate se va mai lasa ici-colo si n-as vrea sa am surprize.
Daca ziceti ca polistirenul permite fundului sa se culce pe el(cea ce mi se pare logic-polistirenul este moale)atunci polistiren sa fie,pana gasim ceva mai bun
nu!!!
sa-mi raspunzi,glumeam si eu,toti gresim si pe langa asta nu era o problema de viata si de moarte
deci ii sigura treaba cu asta,nu ca si cu balastul
de 2.5 cm ma gandesc,nu?
am o intrebare:in afara de ce se gaseste prin pet-shop-uri,voi ce puneti sub fundul acvariului pentru a preveni craparea acestuia?
1 saptamana,maxim doua,pana imi aduc neoanele,pana fac capacul,pietris,plante,filtru,ho-ho,mai am mult...
 
Forum Index » Profile for mvtb25 » Messages posted by mvtb25
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com