[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: viulian
Forum Index » Profile for viulian » Messages posted by viulian
Message
Chestiile maronii, isi pierd din intensitate noaptea, sau raman la fel ?
Cool imi place

Cred ca singurul lucru un pic nenatural in acvariu cu piatra si pe laterale si jos este unghiul de 90 de grade ... As umple cu niste de diferite lungimi puse acolo - si indreptate catre fata acvariului ... ca atunci cand e privit din lateral sa se vada neregulat un pic.

Hmmm ... buna idee cu Algaefix marine. Eu il gasii pe amazon.co.uk : http://www.amazon.co.uk/Algaefix-16-Ounce-Fishcare-Colorless-non-corrosive/dp/B00DSJAR3U
Damn, vreau atatea acvarii cat pot fertiliza cu tot ce e in poza
Totul parea banal pana la partea cu atentie sa nu se verse totul in acvariu atunci cand scoti din priza filtrul nicio sansa la mine, prizele sunt mai departe de acvariu ...
Maaan, ai speriat saracu' melc fuge pe geam ca bezmeticu

Super tare filmul

Eu as fi tuns la 1mm HC-ul cf pozelor lui Tom Barr de aici: http://www.barrreport.com/showthread.php/9348-Keeping-foreground-plants-looking-nice-over-time-how-to-trim-what-to-expect unde lasa HC-ul sa fie maxim 1mm inaltime.

Pentru Dennerle, si mie mi se pare un pret bun, e exact cat costa si aici (Belgia) - insa nu se vindea asa la cutie totul cand am luat eu - a trebuit sa iau separat. Pe langa ele am luat si Planta Gold din care mai adaug odata pe luna ..
@Cashgrab - le-am gasit la un magazin de acvaristica, nu sunt in tara acum, sunt in Bruxelles ...

@Stefan, da, cred ca e Staghorn ... (cea lunguiata) - iar stufurile mici si negre probabil ca sunt BBA ? Oricum, mi-e clar ca Staghorn a aparut pe zonele din frunze care nu au dus-o bine fara CO2. Am incercat sa pun un cadru rosu pe poza, ca sa se vada cum culoarea frunzei pe margine e un pic diferita fata de culoarea verde in general, ca si cum frunza moare un pic acolo local. Frunza din poza cat si celelalte afectate (unele din cele mai lungi) o sa le tai in weekend la schimbul de apa - si nu cred ca vor mai apare.

Despre smocurile negre, probabil ca le voi smulge cu tot cu radacinile care sunt acolo, mi-e ciuda un pic ca am fost lenes si n-am facut inca schimbul de apa.

image image
image

Am avut feelingul ca poate o parte din alge au aparut si din cauza ca aveam prea multi pesti (aveam vreo 3 zebre + 2 mai mici gen rasbora). Asa ca i-am dus la magazin si am luat animalutele acestea (presupun Ghost Shrimp) si hranesc acum si mai putin acvariul:

image image
Se pare ca am scapat de algele verzi 'lipicioase' (se rupeau cu tot cu plantele de sub ele, incat am fost nevoit sa le tai cat am putut) si vad ca nu mai apar.

Alte schimbari: frunzele vechi par ca dezvolta niste alge negre (si lungi - se ataseaza intr-un singur punct) iar smocurile de HC afectate de lipsa CO2-ului creeaza niste smocuri negre si dense de alge. Insa in alte zone creste HC frumos.

Presupun ca acvariul este pe cale de stabilizare, dar HC-ul care a fost prea afectat de lipsa CO2, cat si frunzele care nu s-au dezvoltat cum trebuie si probabil putrezesc chiar daca par inca verzi, produc algele negre si lungi.

Insa e clar ca iarba din spate o ia din loc sub influenta super sporita a CO2-ului ceea ce imi da sperante ca odata ce HC-ul vechi o sa moara - si o sa tai frunzele afectate de alge (ca sa nu se mai descompuna incet in apa) am sanse sa recuperez acvariul.

image image
Coooool

Recunosc, nu stiam de tipul asta de acvaristica dar arata cool. Am gasit un video aici si m-a speriat ca plantele trebuie stropite zilnic cu apa ?

Nu as lua asa ceva pentru ca si o crusta foarte fina care se formeaza pe electrozi poate sa schimbe masuratoarea. Am un tester de TDS asemanator si manualul are un paragraf mare despre cat de multa grija trebuie sa ai sa speli corect electrozii. Si mai dureaza si nu stiu cat pana face corect masuratoarea.

Asa ca refractometrul mi se pare mai simplu ... si la o adica poti sa folosesti si chestie din aceea plutitoare ieftina sa-ti faci o impresie daca esti in zona corecta.

Acum insa, ar fi fain si daca ti l-ai lua, aflam cum merge asa rau nu poate sa fie.
Cool man imi place - arata salbatic asa cu HC-ul netuns. Va trebui tuns insa foarte de curand ...

Am recitit posturile de mai sus, si am vazut mentionat BBA. La mine a aparut pe pietre in conditiile in care am neglijat curatenia in acvariu, am schimbat pestii cu unii mai mari, si am descoperit ca aveam foarte putin CO2 cu toate ca indicatorul statea pe verde. Din cauza ca plantele sufereau si era multa descompunere in acvariu cuplat si cu fertilizantii care nu erau probabil absorbiti si de asemenea cu mizeria care s-a adunat pe pietre (care trebuie curatate si ele din cand in cand) ei bine BBA.

BBA a aparut pe si pe frunzele bolnave (am ambele feluri, BBA-ul smoc, mic, cat si cele care cresc mai lungi, ca niste firicele, dar tot atasate intr-un 'punct'). Smocurile mici cresc pe piatra, smocurile lungi apar pe frunzele bolnave. Se pare deci ca smocurile mici cresc in locurile unde se aduna mizerie (gen substrat / pietre) iar smocurile lungi pe marginea frunzelor bolnave.

Cum doar ce m-am apucat sa am grija de acvariu iar nici o imbunatatire in situatie deocamdata - asa ca nu pot sa zic daca are efect sau nu ceea ce fac. Ci doar constat ... Merci Stefan pt pontul cu Easy Carbo.

Ce am facut:
a) curatat pietrele cu o pensula de desen incat sa nu stea nimic pe ele.
b) curatat filtrul
c) schimbat pestii cu niste creveti transparenti.
d) ridicat CO2 incat sa dea corect la calculele de pe graficul pH / kH / CO2 (si sa nu ma iau dupa indicator).
e) dat flow-ul la maxim incat sa nu se adune asa usor mizerie pe substrat si in plus, sa ajunga fertilizanti mai repede la HC-ul de pe fundul acvariului (din pacate e un acvariu cub inalt).
f) am reinceput schimburile de apa saptamanale de 50%.

Stiu ca algele cresc o vreme si dupa ce reechilibrezi ...

Ce pH / kH ai ?
Nu stiu daca este atat de greu, am avut si eu acvariu de 54L ... probabi ca fara apa, o sa-l poti impinge (usor si incet) pe o placa de lemn tinuta alaturi, si sa deplasezi apoi placa respectiva pana unde vrei ?

Tu stii mai bine ce ai si sa alegi placa cum trebuie
De ce nu pana la urma, hotelul de mai jos are in acvariu 2 anghile Moray

Am inteles acum ...

Ce mi-e mie teama este ca te vei juca mereu la robinet. La mine, din cauza ca reactorul e mic, era cuplat direct pe OUT-ul filtrulul extern, adica era suficienta presiune pe IN ca sa impinga apa pana sus in acvariu, trebuia doar sa o limitez.
Nicio sansa. Mergea constant maxim o zi doua. Dupa acceea ori se gatuia ori curgea mult mai des. Cand curatam filtrul si avea debit mai mare, iar trebuia sa umblu la robinet, si filtrul in deschideam destul de des.

Acum, la tine poate pompa aceea se va umple de detritus si ii va scadea debitul in timp dar poate nu arat de des cat sa umbli zilnic. Poate robinetul se murdareste si aduna si el detritus. Incercasem vreo 2-3 feluri, robineti de pompa de aer (pastic, curgeau la presiune), cei de la AM nu au rezistat prea mult si au inceput si ei sa curga.

Mi-am amintit: in manualul de la AM spune ca nu e ok sa pui robinet pe out pentru ca pe IN de obicei ai o valva antiretur si daca se blocheaza si out-ul, atunci nu mai are unde sa se duca azotul (gaz) produs in reactor, si risti probleme si mai mari. Deci e ok ca ai pus robinet pe IN dar sentimentul meu e ca pompa din interior trebuie limitata un pic incat sa nu mai aibe forta sa impinga in afara si o idee ar fi si o pompa peristaltica reglabila ... depinde cata rabdare ai si noroc - eu n-am avut nici una nici alta.
Mi se pare corect ce zice Dragos - faptul ca nu ai pesti nu inseamna ca nu adaugi mancare pentru corali. Mancarea pentru corali include multi fosfati - citeam articole ca de sute de ori mai mare decat ai putea adauga cu o instalatie de osmoza proasta (cu sau fara deionizare).

Una din modalitatile de a elimina fosfatii din sistem este sa elimini acest detritus - care in principal sunt bacterii (care folosesc fosfati ca sa se reproduca). De asemenea, mi se pare suspect ca pe aria de plantate oamenii se lauda cat de rar isi clatesc ei filtrele una din modalitatile de a face export de fosfati este sa clatesti din cand in cand filtrele ca sa nu se adune acest detritus.

De asemenea, piatra (vie sau moarta) poate fi o sursa foarte mare de fosfati (mai ales daca vine dintr-un acvariu unde a fost expusa la concentratii mari de fosfati).
La un pH mic ei se pot descompune si sa fie disponibili bacteriilor si algelor, dar, ei se descompun si daca folosesti algae scrubber. Motivul este ca se ajunge foarte repede la un echilibru intre cati fosfati sunt eliminati din forma precipitata vs cati sunt in apa - si la un schimb de apa (fara fosfati) - fosfatii din piatra iar incep sa se elimine. E nevoie de foarte multe schimburi de apa pentru ca o sursa de fosfati sa fie "eliminata" - presupun si unul din motivele pentru care la un moment dat un DSB este schimbat in loc sa fie curatat.

In principiu, ar merge un algae scrubber - dar de detritus nu vei scapa usor bacteriile vor si ele sa se reproduca precum si algele, si cat timp ai o sursa de fosfati (hrana, sau vreo piatra de a ta) va fi si detritus.

De asemenea, nu e de dorit nici un sistem fara fosfati - caci sub o anumita concentratie mor coralii. Au nevoie si ei de fosfati ca sa se repare / creasca. Si e posibil ca daca adaugi o gramada de consumatori (exporti detritus incat bacteriile sa creasca, adaugi ATS, folosesti GTO, hranesti foarte foarte rar), sa apara probleme. Cum de asemenea prea multi fosfati iar opresc cresterea ... asa ca daca ai o crestere buna a coralilor, nu sunt alge vizibile, si singurul inconvenient este acel detritus, cresc ca scopul este atins - pentru ca detritus tot vei curata oricum pe langa taiatul agelor. Poti renunta in a mai curata detritus daca ai avea un algae scrubber, dar ... tot e de munca si cresc costurile cu lumina suplimentara, etc.
Am inteles, dar nu mi-e clar daca discutam atunci desopre acelasi reactor de pe topicul lui Shubi, acolo cumva intelesesem ca exista 2 pompe, una de recirculare si una care aduce apa proaspata si o si impinge afara, si era un debit substantial mai mare decat la picatura potrivit cu volumul reactorului de acolo,

Inainte sa am controllerul de redox, am incercat sa folosesc robinetele mici cu care venea reactorul de la Aquamedic. Imposibil de reglat un debit constant. Eventual am trecut la Gardena: http://www.jardimarket.com/robinet-darret-gardena-p-605.html ceva mai stabil sa zicem, dar si cu asta ma enerva - ceva mai putin, dar ma enerva. Pana la urma am trecut pe sulf, controller si pompa peristaltica, si am scapat de pic pic pic si de hranit zilnic
Hmmmmmmmmmm ideea cu piatra aceea alba - ideea asta nu mi-a venit pana acum sarumana!

Nu este spalata intr-adevar de apa - din cauza ca este sub tubul care aduce apa din filtrul extern iar cealalta piatra plina de coralina sta si sub output-ul HOB-ului.
Cred ca o sa scot deocamdata tubul care permite reglarea debitului si sa las doar gatul filtrului extern. Sigur o sa fie ceva mai bine udata si sa vedem. Faptul ca un flow permite jeg-ului sa se depuna si in zonele de flow mic apar alge si ... ma rog, se vad murdare, o stiam de la celalalt acvariu. Dar aici nu parea ca e murdara in acel fel de loc unde se depune mizerie deci nu am percutat.

Mie nu mi-e clar despre care robinet se vorbeste in primul rand as vrea sa vad niste poze sau ceva - dl Koala, ce prea mult ?

Despre riscuri, daca se infunda ceva si nu mai trece apa prin reactor, ci merge doar pompa de recirculare, da, o sa miroasa super rau asa am patit la reactorul cu sulf si la celalalt cu bioballs. Daca se arde pompa de recirculare, o sa scada mult eficienta reactorului si nu cred sa apara H2S. In al meu nu s-a ars, ci doar am uitat s-o bag in priza ma uitam ce naiba e in neregula cu acvariul de se umple cu alge.

Dar la debitul despre care discutam la topicul lui Shubi, sanse foarte foarte mici ca sa se blocheze ceva si taman ma intriga de ce discutam acum de picaturi si debite asa mici ? Ceva ma confuzeaza.
Pe mine ma confuzeaza un pic sistemul de filtrare ales.

DSB are avantajele lui, sa zicem o "capcana pentru nutrienti", la fel ca si metoda Jaubert / Monaco (unde nu se foloseste nisip nisip, ci ceva de granularitate mai mare in partea superioara).

Dar e nevoie de o aerare foarte puternica, trebuie sa te asiguri ca nisipul este populat cu o gramada de animalute ... si de asemenea ai nevoie de o suprafata mare pentru el, cu cat mai mare cu atat mai bine. Avantajul de il avea in refugiu este ca poti sa-l schimbi cand se "umple" de nutrienti sau incepe sa elibereze ceea ce acumuleaza, fara sa umbli in acvariul mare; dezavantajul este ca o sa fie un volum mic daca nu e folosit acvariul principal si nu stiu cat o sa te tinta.

O alta problema este ca ceea ce pui trebuie sa si scoti. Cu un Skimmer, sau algae scrubber, acvariile pot tine mult si bine, pe cand la DSB sau Jaubert / Monaco se pleaca de la premiza unei incarcaturi biologice foarte mici comparativ cu volumul / suprafata de filtrare, nu ai voie sa acoperi suprafata, si trebuie sa asiguri o populatie de viermi, melci si alte cele care misca foarte incet nisipul. De asemenea, am mai citit ca sunt lente in a prelucra 'stuff' - iar, un alt motiv pentru o incarcatura biologica foarte mica.

Prin urmare, nu prea m-as complica cu un DSB cu suprafata mica ...
 
Forum Index » Profile for viulian » Messages posted by viulian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com