[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cr1st1an
Forum Index » Profile for cr1st1an » Messages posted by cr1st1an
Message
Ii pastrez ca imi plac
Sunt 5 saptaman de cand am pus boraras in acvariu si au terminat demult ostracodele. Ba chiar am observat unul care se lupta sa inghita un detritus dar nu a reusit, era prea mare ca sa il poata inghiti.
Prin urmare si-au indeplinit scopul.
Am avut de cand m-am apucat de acvaristica si primii au murit repede.
Dupa ce am inceput sa inteleg cat de cat ce se intampla in acvariu nu am mai avut probleme cu ei, acum am trei bucati, toti au peste un an.
Nu ma incanta prea tare ca ii vad rar, de obicei cand fac schimbul de apa, sunt tare salbatici.
Acvariul e bine plantat si stau ascunsi tot timpul cat e lumina.
Sunt si alge in acvariu, destul de multe din pacate.
Am chiar o problema cu apa in sensul ca are in medie un TDS de aproximativ 350 catre 400, asa vine de la retea.
Am filtru extern la acvariu si schimb apa la doua saptamani.
Cel din poza de mai jos e cel mai batran dintre ei, are cam 2 ani.

image


dan.pavelescu wrote:Sau il poti lasa asa cum e, ca dupa ce se colmateaza un pic filtrul se rezolva de la sine

Da, stiu, dar pana atunci ii zapacesc pe locatari.

Incerc cu un cui.
Daca e sa le largesc nu ar merge mai bine cu o pila?
Ma gandesc ca plasticul, daca nu e moale, tinde sa crape la supraincalzire.
Am curatat recent filtrul de la acvariul cel mic, un oase filtosmart 60 si am realizat iarasi ca are debitul prea mare pentru acvariu.
Vreau sa fac niste orificii suplimentare in spraybar dar pare cam casant si mi-e frica sa nu il crap.
Eu ma gandesc sa punctez gaurile si apoi sa folosesc un burghiu de 1 mm cu o surubelnita electrica la viteza mica.
Sigur sunt pe aici persoane care au facut asta, e bine sa procedez asa? Ce fel de burghiu ar fi bine sa folosesc?
Intrebam la acest mod pentru ca am incercat sa le dau din hrana pe care o am pentru pestii din celalalt acvariu.
Am incercat asa: ocean nutrition (community formula flake), dennerle (complete gourmet menu), tetramin fakes.
Mananca anemic doar hrana de la tetra, de la ocean nutrition si denerle doar iau cate o gura apoi o scuipa afara.
Am mai incercat artemia congelata (petra-aqua) , o ignora total.
Si pestii din celalalt acvariu prefera hrana de la tetra din cele enumerate mai sus.
O sa incerc si cu hikari, totusi ar fi bine sa gasesc mai multe variante, sa nu le dau doar un fel de hrana.
Nu are nimeni boraras brigittae?
M-ar fi interesat ce producator/tip de hrana prefera acesti pestisori.
Azi am pus in acvariu GlasGarten Shrimp Snacks Artemia (pentru ca i-am vazut pe YT cum mananca din aceasta hrana de creveti).
Crevetii mei sunt niste halapi sunt gramada pe ea si pestii nu au loc sa o deguste.
In rest pestisorii sunt bine, destul de agitati in afara de unul care mai sta ascuns.
Le-am faramitat niste fulgi de la Tetra si acum vad ca mai iau cate o o gura dar nu se prea omoara dupa fulgii astia.
Am un tip de mancare din link-ul pus de tine, Dennerle Complete, dar nu o mananca, nici nu e destul de maruntita.
Am mai comandat azi GlasGarten Shrimp Snacks Artemia care desi e pentru creveti am vazut intr-un videoclip pe YT ca o mananca.
Iti multumesc pentru raspuns dar speram sa imi raspunda si cineva care are pestii astia.
Stiu ca trebuie sa fie mancare pentru pesti cu gura mica, stiu ca sunt micropradatori, ca prefera artemia, viermisori, etc dar eu as vrea sa aflu mai exact ce preferinte au (de la ce firma si ce tip).
Peretii acvariului sunt plini cu ostracode, chiar daca nu dauneaza, nu arata deloc bine dpdvd estetic.



In scopul curatarii acvariului de acele ostracode am vrut sa pun in acvariu niste nannostomus, am si dat comanda dar au fost unele neintelegeri cu site-ul de unde am comandat, cam neseriosi desi au un renume bun.
In fine, am renuntat la comanda si ieri am luat 5 boraras brigitae de la hornbach.
Ar fi bine daca ar manca goangele dar nu prea stiu ce sa le dau de mancare in rest.
Le-am faramitat niste fulgi de la tetra si au inceput sa se agite, alergau in directia in care se scufundau fulgii si pareau ca inghit ceva desi eu nu prea am vazut ce anume.
Cei care aveti pesti de genul asta, cum ii hraniti?
Am refacut post-ul cu imaginile incarcate corect (dan.pavelescu, multumesc pentru ajutor)
Nu am mai avut decese, pana acum am facut 5 schimburi zilnice de cate 2 litri - cam 15 % din cantitatea de apa net.
Voi mai face maine un schimb dupa care voi face din nou saptamanal.

image

image
Doua poze cu acvariul in cauza:

image
image

Ce parere aveti, sunt ok bacteriile Dennerle Bacto Elixier Bio?
Sunt singurele care imi prezinta incredere din ce am vazut prin magazine si pe care le pot avea azi.
Maab wrote:Cred ca acum ai retinut ca acel burete din filtru il speli DOAR in apa pe care o scoti la schimb din acvariu! Dupa care il bagi imediat la locul lui fara sa il usuci.

Da, sa traiti!
alinutz80 wrote:Doar abia acum am vazut postarea....am putina experienta cu creveti...cam 6 ani asa de cand tin creveti diferite varietati - acum am 3 acvarii doar cu creveti!

Prima si prima data ai gresit cand ai spalat buretele din acvariu cu apa de la robinet si l ai pus si la uscat....acolo au murit toate bacteriile clar si ai deciclat acvariul.
Plus cand ai spalat materialul bio cu apa demineralizata.
Toate materialele filtrante se spala DOAR cu apa din acvariu.....tocmai pt a nu omori bacteriile existente acolo.
Plus, dupa ce le cureti, e bine sa folosesti bacterii benefice (gen seachem stability, prodibio digest etc.)

A doua problema este cu vospitul in casa a mesei care clar a degajat tot felul de chimicale si crevetii sunt super sensibili la asta!

Daca apa ta de la robinet nu e buna (nu stiu de ce nu ar fi) atunci nu mai folosi apa demineralizata(nu stiu ce contine si ce nu...dar nu e buna pt acvaristica din ce stiu) si foloseste apa de osmoza!!!

Acum, schimba apa zilnic sau la cateva zile cate putin cum au zis colegii mai sus......dar eu as zice cu apa de osmoza (daca aoa de la robine sau de la sursa ta nu e buna).


Sa fi fost asa vitale bacteriile din burete? Cat despre materialul filtrant m-am gandit ca nu are ce sa le omoare din apa mineralizata plus ca nu l-am lasat uscat, fara apa.
Dar nu ma prea pricep, o fi posibil. Am procedat asa pentru ca nu prea reusesc sa curat corect cu apa din acvariu. In ea sunt mizerii in suspensie plus ca la cata schimb e cam putina pentru a curata filtrul.
In ceea ce priveste apa pe care o cumpar eu zic ca e ok. Drept dovada ca in 2 luni s-au inmultit in draci cu toate ca aveam 29 de grade in acvariu.
Nu mai folosesc apa de la robinet decat pentru acvariul cu pesti, pana si plantele se dezvolta mai bine in cea pe o cumpar. Apa mea de la retea are TDS aproape 400 ppm, nu mi-au trait crevetii in ea. Caut totusi sa cumpar urgent ceva bacterii, nu cred ca gasesc in magazine seachem sau prodibio, daca comand online va dura...azi fiind vineri!
L.E. Au la Animax Dennerle Bacto Elixier Bio, e ok? In rest nu am vazut altceva sa imi inspire incredere in magazine.

Maab wrote:In mare ti-au spus colegii ce si cum.
Eu completez doar din experienta mea cu un acvariu de 25 de l in care am rcs de vro 7 ani. Practic la acest acvariu umblu doar cand chiar mi se face jena de cum arata (nu neaparat murdar!!! culmea se pastreaza curat geamul si anubiasi). Pe an nu cred ca schimb apa mai mult de 3 poate 4 ori. Mancare le dau odata pe zi. Se innmultesc in draci in perioadele mai reci, noiembrie - februarie apoi mai putin vad pui.Au perioade cand vad zeci de creveti si uneori doar cativa. Concluzia mea este ca daca umblu cat mai putin la ei o duc bine, se aclimatizeaza , acvariu ramane stabil.
Succes!


M-am apucat sa il curat pentru ca nu mai avea debit, m-am mai temut si ca nu mai aereaza apa si raman crevetii fara oxigen.
Doar in cazuri ca acesta il curat, cu toate astea si la mine se pastreaza curate geamul si plantele.
Da, in cazul asta schimb schema.
Schimb azi 2 litri si de maine cate 1 litru pe zi timp de 3 saptamani. Conform calculalatorului si daca calculez si apa care se evapora în acest timp voi ramane cam cu 20% din apa de acum.
Ma apuc de treaba, multumesc de ajutor.
Humbert wrote:deci era ceva in apa, dupa cum am zis :-)))

pai daca ziceai asa... tu nu stii ca langa acvariu nu tb sa umbli cu substante chimice? nici macar odorizantele de camera nu sunt ok de folosit in aceeasi camera cu acvariile

eu am sarit odata pana in tavan cand am vazut-o pe soacra-mea ca a dat cu spray dupa un tantar :-)
este mare, pe spray, o pictograma cu un peste mort :-))

tre' sa schimbi apa, avantajul e ca nu mai ai nevoie de osmoza, ca inseamna ca apa din bidoane era ok


Nu stiam! Asta e motivul pentru care nu mi-a trecut prin cap sa pomenesc despre asta.
De odorizante mi-a si el zis prima data si apoi am facut eu legatura.
Probabil ca au ajuns vapori in apa si asta a fost cauza.

Merg sa iau un bidon de apa, m-am gandit sa schimb zilnic cate 1 litru, timp de 5 zile.
E ok schema asta sau ar trebui sa schimb mai mult cu pauze mai mari?
dan.pavelescu wrote:Omule, de ce nu pui doua filtre tip burete, cu pompa de aer? Ca asta: https://www.nevertebrate.ro/filtru-intern-de-burete-ocean-free-fbf-1-14885
Si le speli pe rand, cand iti aduci aminte de ele. E ok filtrarea cu matrix, dar cand ai populatie de pesti.
Nu ma pricep nici eu la creveti, dar am vazut la cei care se ocupa si au standuri intregi cu mini-bazine, ca doar filtre de burete folosesc.
E drept, iti ocupa spatiu in bazin, dar..


Doar din motive estetice, cum ai spus si tu, in bazinul meu ocupa mult spatiu.

L.E.
Am vorbit cu cineva care se pricepe la creveti.
Lui nu i se parea ca am facut ceva gresit dar din vorba in vorba mi-a zis ca sunt foarte sensibili la miros.
Din intamplare eu tocmai ce am vopsit o masuta cu doua scaune foarte aproape de ei, la vreo 2 metri si a doua zi dupa a murit un pui si azi un adult.
Era o vopsea pe baza de apa dar a mirosit a amoniac dupa vopsire.
Se pare ca asta e o posibila cauza.
Da, ?tiu ca apa poate fi altfel de la lot la lot.
Voi încerca s? fac rapid rost de apa de osmoza sa fac câteva schimburi mici.
Am aceste presupuneri pentru ca am folosit aceeasi apa pana acum fara probleme, doar dup? ce am curatat filtrul au ap?rut problemele.
Am zis ca la volumul acvariului meu nu prea merita sa folosesc osmoza, folosesc cam 8 litri lunar.
Totusi apa demineralizata pe care am folosit-o avea TDS 15 ppm, deci nu ?tiu ce metale ar putea fi acolo
Voi încerca s? fac schimburi mici, câte un litru la 2 zile (volum net apa in acvariu 14.5 litri). Mai am pe acas? un conditioner pentru apa de la dennerle, il voi folosi preventiv.
Am din nou probleme cu crevetii, voi incerca sa descriu amanuntit ce se intampla si actiunile mele.
Acvariul are 20 litri, filtrul e un Oase FiltoSmart 60.
Ca si material filtrant biologic are matrix in el.
Necazul e ca in urma schimbului de apa si a curatarii filtrului au inceput sa moara crevetii.
In urma cu vreo 2 luni am repopulat acvariul cu creveti, am mai avut probleme in trecut cand mi-a murit intreaga populatie de creveti din cauza apei.
Acum folosesc apa demineralizata la recipient de 5l de la Kaufland, are TDS intre 9 si 15 ppm, acesta fiind intervalul masuratorilor pentru toate bidoanele cumparate.
Dupa repopularea cu 10 RCS, acestia s-au inmultit frumos, am vreo 40 de puiuti de diverse marimi.
In acest interval am facut schimburi de apa 15-20% si nu au fost probleme, crevetii erau vioi si mancau tare bine.
La ultimul schimb de apa am curatat si filtrul si de atunci am inceput sa am decese iar crevetii nu mai mananca.
Buretele din filtru l-am spalat temeinic cu apa de la robinet, l-am stors bine si l-am lasat sa se usuce inainte de a-l pune in filtru.
Materialul filtrant l-am pus intr-un vas si l-am clatit cu apa demineralizata (stiam ca aceasta clatire se face cu apa din acvariu dar am zis ca apa demineralizata nu are clor si nu imi va omori bacteriile - posibil ca m-am inselat aici).
TDS inainte de schimb 245 iar dupa 215.
In ansamblu, eu banuiesc ca am stricat cumva echilibrul biologic dupa curatarea filtrului.
Rog pe cei mai experimentati in ale crevetilor sa ma indrume cu masuri corective, as vrea sa stiu ce ar trebui sa intreprind pentru imbunatatirea situatiei.
Nu mai vreau sa patesc ca data trecuta cand culegeam zilnic creveti morti pana nu am mai ramas cu niciunul.
 
Forum Index » Profile for cr1st1an » Messages posted by cr1st1an
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com