[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sefer jesirah
Forum Index » Profile for sefer jesirah » Messages posted by sefer jesirah
Message
Acvariu Eheim 200 litri (100x40x50)
Capac productie Dan Dumitru/Gabi Bucur-2 drosere 2x39-54 Osram
-4 reflectoare JBL
-3x Giesemann t5 39w (2 midday, 1 aquaflora)
-1 Osram 865
-2 ventilatoare
Stand pal 120x50x70

Bonus - substrat spartura roca vulcanica, aproximativ 20 de litri.
Pret 600
De curiozitate, ce lampa foloseste? Am un Dennerle de 50l, la care folosesc lampa cu care vine, de 24w si suplimentar una Eheim de 7w led.
Lampa aia, o sa-i ajunga fix cat sa se chiorasca in acvariu. Daca tot da banii pe un Dennerle, merita sa ia o lampa pe masura!
Salut, am o problema/nedumerire. Sonda reincarcabila Dupla, relativ noua, calibrata doar de 3 ori. Controller Dupla. De ce am o variatie continua la sutimi? De exemplu, de la 6.46 la 6.52 ? Ph-ul creste si urca, normal. Dar controller-ul are la afisaj variatia asta de 5-6 sutimi. Cam o sutime pe secunda urca si cobora.
Atat!!!
Pune o greutate, inele ceramice de exemplu care sa traga lujerul in jos fara sa il rupa. Ar fi bine sa nu ajunga la suprafata. Cand sunt suficienti de mari, cu 3-4 frunze, ii tai cu cate 1 cm in stanga si dreapta si plantezi.
Am rezolvat.
Ai spalat acvariu? Normal ca nu! Sa nu arzi vreo calorie in plus,mititelule! )))
in concluzie..nu foloseste nimeni?
Apa trece prin membrana si impinge fertilizantul in acvariu, nu?
Am cautat si vazut pe youtube...am montat cu prospectul langa mine...verificat de 2 ori inainte de montaj...
Salut! A folosit cineva Dennerle Dosator ?
Am incercat cu S7 si E30, asa cum este indicat, dar solutiile din dozatoare...nu curg in acvariu...))
Am luat prospectul de n ori la citit...montat cum e specificat...poate sunt retard...
Daca a folosit sau foloseste cineva, poate isi gaseste timp sa-mi explice cum functioneaza, multumesc anticipat!

Pentru ca am reusit, intr-un final sa-mi iau cubul Dennerle de 50 de litri (acatiste pentru Pavelescu), ajuns la 5 acvarii in casa, trebuie sa-mi respect promisiunea facuta sotiei! Ca urmare, ia calea exilului:
Acvariu Eheim 200 de litri, 100x40x50
Capac 4x39 (pretul variaza daca se doresc neoanele, Gieseman si reflectoarele JBL care nu au mai mult de 2 luni de folosire)
Filtru Eheim 2074, Professionel 3e 350, complet si in perfecta stare de functionare.
Pret - 1100 fara tuburi si reflectoare/1500 cu tuburi si reflectoare.
Bonus: -stand pal, 2 usi, 120x50x70
-incalzitor Eheim 150 w
-reactor extern co2
-undeva intre 20 si 25 litri de spartura vulcanica, roca vulcanica si lemnele din acvariu
-lampa uv sunsun 10w.
Revin cu niste poze in cateva ore. Nu vand separat, nu asigur transport.
 
Forum Index » Profile for sefer jesirah » Messages posted by sefer jesirah
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com