[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gabi C
Forum Index » Profile for Gabi C » Messages posted by Gabi C
Message
O poza de azi dimineata dupa un schimb de apa. As incerca saptamina viitoare o poza si fara echipamente.

image
Foarte frumos mestere!
Cam in stilu asta vad viitorul meu in acvaristica. Simplu si relaxant pentru ochi.
Uite Narcis eu folosesc asa ceva . Am tubul de vreo 2 ani deja iar la curatatrea filtrului ung garniturile cu asa ceva

https://www.amazon.de/JBL-Silicone-Pflegespray-Aquarien-Gartenteichtechnik/dp/B01M159AIN/ref=asc_df_B01M159AIN/?tag=googshopde-21&linkCode=df0&hvadid=255537866334&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=15754294910355852012&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1004234&hvtargid=pla-422105426085&psc=1&th=1&psc=1
Exista de la Eheim si JBL spray siliconic pentru garnituri. Eu zic ca nu merita sa te incurci cu altceva.
Pai nu are treaba colantul cu lumina. Adica nu e un motiv sa il schimbi doar pentru ca din afara ar parea lumina slaba din cauza lui. Gazonul cate il ai fie nu merge din cauza de lumina fie co2/fertilizare. De aia sugeram Marsilea. E frumoasa si foarte rezistenta.
Bazinul e foarte fain. Ce mi se pare mie ( poate nu e asa) este ca gazonul nu prea misca. Cel putin din ce se vede in poza lumina pare a fi slabuta pentru gazon. Daca e asa poti incerca marsilea hirsuta. Este foarte faina si se face si la lumina de luminare.
M-ar bate gindul ca pentru urmatorul scape sa imi caun un Dennerle scaper's tank de maxim 55l pe care sa il umplu cu bucephalandre si ..... cam atit. Ceva simplu cit sa am la ce sa ma mai uit seara.
Frumos acvariu!
Va multumesc de apreciere!
Din cind in cind postez bazinul si pe grupurile de acvaristica de pe fb. Se pare ca pina acum este cel mai indragitdintre toate bazinele. Este primul bazin care trece de 1 k likes pe unul din grupuri. Sper ca in maxim 2 saptamini sa am poza finala.
Foarte fain. Stii ce cred ca as mai pune in bazinul asta? Niste xipho clasici de aia verzi, Si poate niste gurami sidefii masculi.
Acvariul este foarte frumos. Joaca asta cu lumina nu il avantajeaza in nici un fel. Se pierde tot ce inseamna detaliu si culoare.
Batman, Ariath, EduardB va multumesc mult de apreciere.
Salutare. Un mic update de astazi. Sper sa va placa :

image
De cind am acest setup avind multe varietati de bucephalandre am tras citeva concluzii ( sper eu corecte) :
- bucephalandrele care au tenta rosie in colorit suporta mult mai bine lumina intensa comparativ cu bucephalandrele verzi.
-bucephalandrele cu tenta rosie in frunze daca au asigurat un minim de 1.2 ppm po4 se multumesc cu valori ale no3 de maxim 10 ppm si cresc frumos.
-bucephalandrele cu frunze verzi se multumesc cu valori mai mici de po4 insa daca nu au un minim de 15 ppm sau chiar 20 ppm frunzele lor vor arata acest lucru. Am incercat sa le tin o perioada cu valori mici ale no3 si s-a vazyt imediat pe frunze ca nu le place.
ugarit5 wrote:Se poate vizita ?


Cam asta e primul lucru care iti vine in minte cind vezi asa ceva.
Imi place foarte mult biotopul cum arata. Pentru bba e foarte simplu : filtre murdare, mincare hranirea pestilor mai mult decit trebuie si se rezolva problema.
raul.tatulescu wrote:Gata te-ai dat de gol. De fapt meritul e al pozelor nu al acvariului, acvariul in realitate e urat


M-ai prins!
Bogo wrote:@koala ii dai ban daca baga crenguta in apa
Ca tot veni vorba de ban... nu poti crea o rubrica cu" Ban de ban" (cu poze si detalii) asa cum exista rubrica "Crème de la Crème"?


Ar fi fain sa fie mai multi utilizatori de forum care sa vina cu poze faine.
 
Forum Index » Profile for Gabi C » Messages posted by Gabi C
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com