[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: timrelu
Forum Index » Profile for timrelu » Messages posted by timrelu
Message
De ce nu gauresti sticla pentru overflow e mult mai sigur si silentios?
Ma intereseaza sa cumpar 1-2 buc reactoare pentru carbune / matrix/ biopellete . Contact pe PM
image

image

image
image

Sump in teste

image

image

image

image

image
Dupa cateva luni vin cu un Update :

Momentan acvariu este la apa de o luna si jumatate am inceput cu piatra uscata 10 kg si spartura de coral 15kg dar a primit recent si aproximativ 5kg de piatra vie cu destula viata in ea

Echipamentele momentan sunt :

Acvariu 100/40/50 Eheim gaurit cu beam animal si cutie interna de acril(multumesc Dragos)
Sump 60/28/60 inparti in 3 dar posibil sa il fac in 2
Suport acvariu : Este si el din pal ranforsat cu lemn .
Pompa recirculare : Jebao DC 3000
Skimmer weipro 2012 cu pompa Dymax ,
Pompe valuri : Sunsun jvp 110 dar o sa cumpar cel mai probabil un 2 buc. (pe viitor Jebao RW 4 )
ato diy cu doi senzori unul in sump si unul pe pompa .
Mediu filtrant : 2 L matrix + 1 litru Siporax
Piatra /Nisip : uscata 10kg +5 kg vie
Osmozor : Aquilli cu rasina

La capitolul teste

Salinitate 1.024 cu Salimetru
NO2=0
NO3=10mg
Ph=8.1

Animalute (momentan fara pesti):
1buc hermit mic
2 creveti Palaemon Elegans

Corali :

Xenia
Protopalythoa (Cred va rog sa ma corectati din poze)
GSP un mic frag.

Revin cu cateva poze.
Vreau si eu:

1x100g artemia;
1x100g icre lobster

Danezu ne vedem miercuri . ms Relu
Ce plante ai in Marin ???
Cumpar Skimmer pentru acvariu aproximativ 250 L MS
Poti sa cumperi orice pompa peste 2000L. Skimmerul ala este venturi.
Salut ai PM mai este valabil?
Mai este valabil ceva? Ai PM
Ne poti ajuta si cu niste preturi informative macar? Lampile sunt ok
Readuc la viata subiectul

Cum se mai prezinta acvariul ?
Salut am vorbit de osmozor de cateva ori cu tine , mai trimiti pozele cu el sau sa caut la altcineva.
Succes cu noul acvariu .
Asta am crezut si eu la inceput , practic e acelasi material dar conectica e alta se face prin lipire cu diverse fitinguri
nickvvv wrote:Ce lac folosesti?ca sclipeste frumos
De fapt chiar vreau sa stiu cum faceti cu lacul. Eu am folosit un lac de ambarcatiuni cu pret destul de putin diferit de altele insa cred ca-i pentru ambarcatiuni de rau(apa curgatoare...dulce) ca apa sarata il cam ataca...





E lac transparent cu protectie la apa am dat 3 straturi sper sa reziste 2-3 ani macar
Cu caldura nu imi fac griji , mai am un acvariu de 100L apa dulce si nu a sarit de 27 grade cu un singur ventilator pus , am noroc ca sunt spre nord si in casa nu se face mai cald de 28-29 grade si oricum am un plan un AC.

Parte de lumina am uitat dar am deja o lampa odyssea 4 x 39W, la care vreau sa mai pun in loc la moonlight niste leduri de 1W blue si albe. Aici sunt acoperit pentru moment si oricum nu vreau la inceput corali prea pretentiosi
darthradu wrote:Va trebui sa iti acoperi sump-ul, sau sa dai cu lac protector peste balamale, sau sa pui un ventilator care sa scoata aerul din cabinet pentru ca din cauza evaporarii o sa rugineasca majoritatea chestiilor



In mod sigur va fi acoperit sa reduc evaporarea si sa reusesc sa pastrez standul cat mai mult , ventilatoare vor fi si ele , Standul a primit si un mic cadru de lemn pe interior tot lacuit .

Acum sper sa am timp saptamana asta sa lucrez la tevile de scurgere .
Gata am avut timp m-am prins cum sta treaba cu pozele acum urmeaza sa le fac

Primele 2 poze standul dupa cateva maini de lac :

image

image
 
Forum Index » Profile for timrelu » Messages posted by timrelu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com