[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Hermit
Forum Index » Profile for Hermit » Messages posted by Hermit
Message
Daca faci tratament cu sare trebuie sa tii cont de cateva sfaturi:

-pestii fara solzi cum is corydorasii sunt sensibili la tratamentul cu sare;

-e indicat sa dizolvi sarea inainte in apa de acvariu sau apa proaspata declorinata si pe urma sa o administrezi in acvariul unde sunt pestii si asta treptat...sa nu ridici salinitatea brusc ca nu o sa le priasca...

-cat despre cantitati...e plin forumul si google-ul de sfaturi privind cata sare/ litru apa sa folosesti;

-era sa uit...e ok sa folosesti sare grunjoasa de muraturi...nu sare iodata;
Pune si ceva poze...depinde acum...o singura data am avut de furca cu tipul asta de boala intr-un mod mai sever...era vb de un scalar care plutea efectiv la suprafata si abia mai respira...la vremea aia l-am tratat cu verde malachit...am umblat disperat prin oras sa caut un remediu...vestea buna e ca dupa ce l-am izolat (intr-o cutie de margarina de aia de 500g-eram in clasa a 7-a) a doua zi inota normal...asta e poveste cu happy-end;

Am inteles ca baktopur e mai utila pentru finrot...probabil trebuie sa tratezi tot acvariul...nu stiu sigur...ce stiu e ca s-ar putea sa sufere de la tratament melcii, crevetii (daca ai) si corydorasii...ah...si orice tratament de genu asta de regula decicleaza acvariul...asa ca trebuie sa ai si asta in vedere...

P.S. mai spune te rog ceva despre acvariu: temperatura, filtrare, cat si cum dai de mancare...apa de proasta calitate incurajeaza aparitia bolilor de genu...
Mersi fain maestre. Notat. Visez la un acvariu mai mare...nu mai inalt de 35-40 cm dar lung de ~120cm in care sa tin macar niste cyprichromis impreuna cu neolprologusii...momentan am mai comandat 3 exemplare sa fiu sigur ca am masculi si femele...as vrea sa vad si ceva puiuti in viitorul apropiat.
Am mare nevoie de un sfat...ar fi o idee proasta sa iau si niste julidochromis ornatus sau transcriptus sa fie companioni pentru neolamprologusi? sau o sa fie macel? Mersi
MSI wrote:Ha, ce interesant este clipul, nu stiam de somnii astia. F interesant!

Succes,


Mersi fain!...mda...niste..."cuci" acvatici...asa is numiti pe buna dreptate...
Mai incerc sa postez link-ul de pe youtube...si postez ceva interesant...de prin lacul Tanganyika




Intre timp...prin lacul Tanganyika...


Nu stiu ce sanitari tii acolo (o poza ar fi utila) dar ii chinui in 8l...la tine ar merge niste creveti...altceva nu incape...doar daca vrei sa tii doar masculul betta si cam atat...sfatul meu e sa donezi sanitarii...si cand te intorci in tara...sa faci rost de niste creveti sau sa ramai doar cu betta...o sa fie mai bine...
Si filmuletul promis...nu-s destul de activi...deocamdata stau in garda cand vad ca ma apropii de ei



[youtube]https://youtu.be/pnaLUdL31QM[/youtube]
Revin cu un update cu privire la "biotop-ul" cu neolamprologusi...Am scapat de pestii care erau in plus...dar si de guppy...acum locatarii acvariului sunt o gasca de melci pomacea, niste creveti si cei 4 neolamprologusi care au ajuns in conditie excelena (complimente pentru Nevertebrate). Acum sper ca voi vedea si ceva puisori...asta daca nu am bafta sa fie toti ori masculi, ori femele...om vedea. O sa postez un filmulet cu ei cand se vor mai obisnui cu acvariul si vor avea mai mult curaj...e comic cum se ascund in cochilii cand simt ca se apropie cineva de acvariu.
Vezi intai cam ce valori ale ph-ului si duritatii sunt postate pe site-ul statiei de epurare din zona unde stai...eu de exemplu stiu ca ph-ul in zona mea e ~7.5...nu mai stiu daca pe site era afisat Gh ori Kh...

Fa un test cu otet sau detartrant (se recomanda prudenta cu asta) si vezi daca rocile sau pietrisul sunt calcaroase...si astea iti ridica ph-ul

Sa te bazezi pe turba sau pe substante care scad ph-ul e riscant...pestilor le place stabilitatea...daca sunt fluctuatii...nu le faci bine ba din contra...asa ca mare atentie...

Si ca ultima idee...vazui ca in timisoara...cel mai mare ph inregistrat e 7,9...so...vezi daca nu cumva la tine ceva din acvariu iti creste ph-ul...scuze...nu stiu daca ai facut un testsi apei de la retea...inainte de a o pune in acvariu...
Salutare...zi-mi te rog de cat timp ai planta? daca ai pus-o in acvariul recent...si e o oarecare diferenta intre conditiile acvariului de unde ai luat-o(lumina, fertilizare, etc) si cele din acvariul tau, atunci e problema de adaptare...da-i ceva timp....si daca tot vorbim de sanatatea plantelor...scoate plantele alea din "ghivecele" in care stau acum si planteaza-le cum se cuvine...sa nu ai probleme si cu ele...
Ia te rog titlul complet: "biotop in viziunea unui gradinar"...nu scoate cuvantul "biotop" din context. Normal ca nu asa arata mediul in care cresc de regula aceste ciclide...Repet ca e un experiment...si plantele or sa aduca si beneficii...daca or sa fie lasate in pace de neolamprologusi
FO@NGE wrote:Frumos acvariul!Nu stiu ce ''ciorba'' vrei tu sa incerci acolo cu gupy cu cory etc...dar iti spun ca multifascuatusii nu or sa se simta in largul lor.
o sa ai probleme cu ei pt ca sunt niste pesti teritoriali. Or sa depuna si sa vezi atunci cum isi apara puii toti.O sa te trezesti ca iti aleasca gupuy si ce mai ai tu pe acolo,plus de asta or sa fie foarte stresati.
Am si eu un acvariu cu miltifasciatus si iti supun sincer ca am un spectacol foarte frumos in acvariu.
Le trebuie nisip foarte fin pt ca ei toata ziua muta nisipul.o sa ai numai dune de nisip in acvariu.
Nu stiu cati multifasciatusi o sa ai dar iti spun ca toti isi apara puii cum stiu ei mai bine.,nu isi manaca puii intre ei.Sunt foarte rai cand depun.
O sa caut un filmulet sa iti dau sa vezi in mediul lor natural cum isi apara colonia.
Bafta cu piticii.




Nu intentionez sa fac ciorba man...guppy is experiment...cory si ce mai e in plus...vor pleca...

Cochiliile le-am luat de la Lidl...cochillii umplute...curatate de continut, sterilizate si aruncate in acvariu (traisca saptamana franceza!). I-am studiat si e drept ca e spectaculos sa-i vezi.

Substratul - asta va ramane pe moment. Poti citi mai sus motivele si ai sa intelegi daca esti casatorit. In rest...vedem...eu mi-am comandat neolamprologus (cei mai micuti din cate vazui)
De ce sa te chinui cu acel bec fie el si LED? de banii aia iti poti cumpara un proiector LED de 10W si e mai mult decat sufiecent...asta daca vrei ceva Low Tech...
Adaug si eu ca pare o pecie interesanta de endleri...coloritul ma duce cu gandul la endlerii "santa maria"
Ia asculta-l pe tipul asta...o sa te ajute sa-ti faci o idee...

E "poop" sau "scaun", excremente....culoare ok...daca ar fi transparent ar ridica niste intrebari...stai linistit...si pestii "merg la toaleta"
Desigur! Sper sa fiu mai harnic la postat. Pestii vor fi livrati cam dupa 19 asa ca pana atunci...ne inarmam cu rabdare
koala wrote:
- ar fi mers mai bine un nisip foarte fin, de culoare alba... pestisorii tai sunt niste "fatze" decolorate, asa ca se simt mai bine daca "fundalul" e asemenea lor.
- sunt foarte pasnici si o sa lase-n pace guppy aia (pentru ca guppy stau numa' pe sus)... as scoate cory de-acolo. Si rasbora aia.
- eu, as fi lasat bazinu strict pentru neolamprologus si atat, fara alti pesti! Ca sa vezi "cresele" de pui si ca sa vezi comportamentul lor natural.


Mersi maestre!

Notate sugestiile...incerc sa raspund:

- ar fi mers niste nisip (e la dedeman din cel pentru filtrele de piscina de culoare alba sau mai galbui din cel ce poate folosit pentru joaca copiilor)...dar am avut superba sansa sa bibilesc acvariul acum cat sotia si copii is plecati un pic la socri...si m-am descurcat cu ce am avut la indemana...si sigur s-ar fi plans ca am dat banii pe manado si acum il scot si ocup spatiul prin casa cu el. Deviza fiecarui acvarist: "cu sotie nefericita, viata de acvarist "e pustiu";
- cory si rasbora+ nannostomus-ul trebuiau sa fie parte dintr-un pachet de pesti pe care i-am donat dar s-au ascuns destul de bine ca sa-mi scape;
- cu guppy...subscriu si eu la tema: "viata de acvarist familist..": trebuie sa fie ceva culoare prin acvariu...sa fie si sotia multumita...
Experimentam...si daca ceva nu mere...modificam, donam...etc sa fie bine ca sa nu fie rau...vorba regelui
Asa cum anuntam in jurnalul cu titlul "Jurnalul unui amator" am inceput unul nou in care vreau sa tin o colonie de neolamprologus multifasciatus. Cum nu m-a indurat inima sa las acvariul "chel" de plante am incercat sa pun si ceva plante plutitoare, ceva fire de Vallisneria in substrat si cateva tfe de anubias, microsorum si bolbitis pe niste buturugi. Ph-ul in acvariu fiind cam 7,5 sper sa fie ok. Eu sper ca cele 24 de cochilii de melci escargot sa mai ajute in privinta asta.

Echipamente:

Acvariu home-made cu dimensiunile 60x35x40
Filtrare: Un Aquael FZN3 plin cu zeolit + batranul filtru jbl e701 plin cu medii pentru filtrare biologica; ambele filtre au burete pe in.
Iluminat: Lampa Dennerele Scaper's Light
Substrat: Jbl Manado


Pestii nu au sosit inca. Locatari pentru moment is cativa guppy, 2 cory si 1 pencilfish si 1 rasbora maculata. Vreau sa incerc sa vad daca guppy or sa fie tolerati de catre neolamprologusi. Repet...e un experiment; ideal ar fi fost sa tin cu neolamprologusii niste Cyprichromis dar nu prea se poate; acvariul e prea mic pentru ei...
Si pentru ca un clip face cat o gramada de cuvinte...atasez si un filmulet sa vedeti ce trasnaie mi-a iesit . Pls enjoy!

 
Forum Index » Profile for Hermit » Messages posted by Hermit
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com