[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Hermit
Forum Index » Profile for Hermit » Messages posted by Hermit
Message
Pai ceramica arata super si e destul de poroasa...dar o sa vad mai tarziu rezultatele...cand or sa o colonizeze bacteriile...mai am si niste zeolit...dar ar trebui sa-l ingramadesc in primul sertar...nu stiu daca e ok sa renunt la buretii aia...nu pana nu o sa pun un burete la sorb cel putin..
Dupa "lupte seculare" care au durat luni bune de zile...am reusit sa pun la ciclat si eu acvariul.

Acvariul are 78 litri, este DIY (sunt inca surprins ca a iesit bine din prima fiind primul acvariu facut de mine). Am folosit sticla de 8mm chiar daca mergea si de 6mm. Am vrut sa-i ofer un plus de siguranta...si grosimea asta a ajutat si la lipit...

Lumina: lampa 2x24 T5 SunSun, achizitionata de la colegul liniste22 (multumesc pe aceasta cale)

Filtrare: filtru extern jbl CristalProfi greenline e701 : -in primul sertar(incepand de la baza) am Micromec, in sertarul din mijloc am pus ca si material filtrant Bio Ceramica Filtranta Pro Hexagonal Quartz Glass

-in sertarul de sus am lasat buretii filtrului...aici as avea nevoie de un sfat...sa-i las pe astia...sa mai pun ceva pentru filtrare biologica ori ceva pasla?

Hardscape: momentan o roca vulcanica(pentru care multumesc colegului Dan Pavelescu) pe care am pus ceva moss. Voi mai adauga niscai lemnaraie pe care voi mai prinde niste moss

Substrat: Primul strat format din JBL Aquabasis plus peste care am pus pietris de 1-2mm

Plantele din acvariu le-am primit de la colegii vazilian si liniste22. Au stat in conditii nu tocmai ok pentru ele si asta din vina mea...nu arata extraordinar acum dar trag nadejde ca-si vor reveni...

image

image

image



foarte fain ce ti-a iesit cu "Borcanul" Faye! Ape limpezi si pesti sanatosi in continuare!

image
Cu tot respectul domnul "Nimeni"...nu trebuie sa te agiti asa...mai greseste omul...e adevarat...nu am "sapat" prea mult...m-am luat dupa nume..."filter medium" m-am gandit ca e totuna cu filter boost ori filter starter...scuze daca am dat-o in bara...nu ne nascuram toti acvaristi...invatam catinel-catinel...incercam doar sa-l ajut pe coleg cu ce mai stiu si eu...nu postez doar sa-mi arat avatarul...nu prea imi place mie sa fiu in centrul atentiei...poti sa-mi spui in privat si corectez ce am gresit cu scuzele de rigoare...
Chiar de-ar fi prietenosi cu creveteii tai...astora le trebuie apa dura...deci...nu prea se impaca...la nivel de chimie cel putin...

Ah uitai...e adevarat ca nu traiesc in apa puternic sarata...dar usoara tenta de salinitate le trebuie

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile59.html aici mai multe detalii
Daca nu imi da eroare placa de memorie...cred ca la creveti e nevoie de un ph usor acid...de aceea unii acvaristi care cresc creveti pun conuri de arin in acvarii...pt a creste un pic aciditatea...sper sa nu ma insel..dar nu cred ca ii ajuti cu ph-plus.
Salut...ai ceva colectie vezi sa nu le amesteci pe toate ca cine stie ce "all-chimie" obtii in acvariu. Sa fim un pic si seriosi:

Filter medium-ul il foloseste exact pt ce zice el...mediu de bacterii pentru filtru...ca sa ajute la ciclul azotului...

ph plus...nu stiu daca e o necesitate...ala cred ca il folosesti daca ai ciclide cred...face apa mai alcalina? sa ma completeze sau corecteze un chimist

cu fertilizantii...ia-le pe rand as zice eu...si nu le amesteca...easy life Nitro cred ca il folosesti daca ai nivelul nitratilor scazut...cred ca afecteaza plantele lucrul asta si ajuta la formarea unui soi de alge...bga parca?

salut...incearca sa pui niste neoni impreuna cu crevetii...sunt mai pasnici...deci sanse sa nu-i pape...si neonii is si pesti de marime mica...ceea ce e ok pt un nano...acum nu stiu cati ar incapea in nano-ul tau...ca astia is pesti de card...ar fi nevoie de macar 6
Cred ca ai indicatiile in prospectul produselor nu? acolo ce zice? eu am dat un search pe old Google si pe nevertebrate.ro...zice la Profito ca fie administrezi saptamanal, fie doza satamanala o imparti la 7 (zile) si administrezi zilnic. Ape limpezi
Da Cornele...ma gandeam ca va trebui "imbaiat" in ceva care sa-i dea un strop de rezistenta la umezeala ....pai cred ca e ok celebrul lac pentru ambarcatiuni de care se mai vorbea pe forum nu?
Eu sunt de parere ca plantele din poza cu pricina is din plastic...arata prea "natural"

aaa...ma refer la poza cu planta "weed-like"
Cum zice si Daniel...filtrele pot face galagie...cele interne de regula fie din cauza "spraybar-ului" fie din cauza furtunului care introduce aer in apa acvariului...inainte nu stiam ca nu am nevoie de aerare in acvariu si cand veneau musafiri in vizita...eram nevoit sa scot filtrul din functiune...ca ii deranja...
Nici nu am presupus asta (ca esti incult)....eram un pic distrat...scuze...cand ma refeream la "muti" voiam sa acopar o arie mai larga...in ideea ca nu fac miscari bruste ori alte zgomote...se mai aude cate un plescait de apa...dar nu face asta parte din rutina lor fie ea diurna ori nocturna...
Pestii..."e muti" saracii...asa i-a lasat Domnul...stii vorba "mut ca un peste"...si nici nu sunt ca delfinii ca sa faca salturi prin apa...mai fac ei asa cate o saritura...dar de regula ajung pa langa acvariu...mai rar inapoi in el....

L.E intrebarea ta m-a dus cu gandul la o melodie de la Simon & Garfunkel...."The sound of Silence"

Superb...eu ma gandeam inainte sa aflu vestea asta...ca va trebui ori sa gandesc strategia de a transporta lemnele cu tramvaiul ori sa sun un prieten.
Multumesc pentru raspunsuri . M-ati convins...si eu ma gandeam ca va trebui sa-l tai cu fierastraul dar din cate am auzit...la Dedeman se poate taia lemnaraia profesional la cumparare. Eu vreau sa tina macar 100l. Am nevoie de putina migaleala sa vad masuratorile exacte...ca sa stiu la ce dimensiuni sa tai lemnul...restul...tine de skill
Dimensiunile la acvariu is 60x35x40
1. as dori sa stiu daca a incercat cineva sa construiasca un stand acvariu de genu si i-a iesit.

2. E mai recomandat cel de PAL?

Multumesc


Ca sa-l completez pe domnul Dan -daca imi e permis- anubiasii...sunt plante cu rizomi...ce ai introdus tu in pietris e rizomul...si va putrezi daca e lasata planta asa...sunt sanse sa o pierzi...ele dau bine pe radacini sau le-am mai vazut legate de pietre folosindu-se colierele alea de plastic...Uita-te putin la jurnalul colegei Faye...ea are anubiasi in "Borcanul"-jurnalul ei...si arata super!
Mai sunt si pesti de astia certati cu toata lumea....


image
Stii vorba aia..."Decat in carcera...mai bine in curtea inchisorii"...pune-i inapoi in acvariul mare, oxigeneaza apa bine de tot, filtrul exern sa fie ajutat cu bacterii denitrificatoare ca sa grabesti ciclarea si cu ajutorul Domnului ii vei vedea inotand sanatosi in apa limpede
 
Forum Index » Profile for Hermit » Messages posted by Hermit
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com