[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Hermit
Forum Index » Profile for Hermit » Messages posted by Hermit
Message
E BBA (Black Beard Algae) o neutralizezi cu apa oxigenata(aplicare directa cu seringa) sau EasyCarbo (aplicare directa sau in masa apei)

Daca ar fi dupa mine...si nu ar fi plante afectate...as lasa-o...arata...interesant...
ocean wrote:nu sunt nici un maestru


Scuze...nu a fost cu intentia de a 'peria' sau maguli...e metoda mea de a arata respect cand ma adresez unei persoane sau coleg de pe forum in cazul de fata. Sper sa nu fie cu banat...
De acest Mel vorbeai maestre Ocean?

Pentru "cei care nu stie" acvariul din acest jurnal e Salty-Bat-ul lui "nea Pavelescu. Asa cum i-am promis...nu a fost "spurcat cu plante".

Arata superb. A gasit un stapan care sa-l puna in valoare mai bine decat as fi reusit eu.

Bravos Adriane!
Mersi de raspuns maestre. M-a intrigat faptul ca el isi testeaza apa din acvariu cu teste profesionale...si are nitratii la ~10 ppm maxim cu plenul si filtru anoxic...
In plus mai are o teorie prin care spune (aici nu stiu ce sa zic ca nu am apucat sa caut articole si sa inteleg exact ce si cum) ca plantele nu au nevoie de nitrati ci de amoniac...(atasez clipul respectiv) si ca el nu fertilizeaza folosind nitrogen, fosfati, etc...ci foloseste doar fier, potasiu...eu parca as pune si ceva microelemente...
Cu postarea aceasta nu incerc sa reinventez roata ci e pura curiozitate si intrebarea: Oare o functiona?

As dori sa discutam despre acest subiect daca se poate...ce parere aveti despre filtrul anoxic. Un tip pe youtube: Dr. Kevin Novac discuta problema asta si prezinta o solutie...dar un ingredient din compozitia acestui filtru ma pune pe ganduri: Nisipul de litiera...care are in compozitie bentonita ori zeolit...Dar...priviti intai clipul si discutam mai apoi daca se doreste. Mi se pare chiar interesant experimentul...



Si daca tot suntem aici si...un clip despre utilizarea unui plenum...in acvariu...un soi de spatiu liber situat sub substratul acvariului...

Corectez si eu ce am scris mai sus atunci...am vazut si eu un articol pe google care vorbeste despre pesti modificati genetic astfel incat sa aiba acele culori fluorescente.
Nu dispretuieste nimeni -cred- pestele in sine....si pe cei care injecteaza acele culori in acei pesti...oricum culoarea dispare dupa o vreme...asa ca e temorara...un soi de make-up care sa ajute la vanzare...
Osmozorul a ajuns la mine in stare excelenta. Arata si functioneaza impecabil (poza pacaleste un pic datorita foliei de protectie de pe cartuse care da sa se desprinda). Multumesc inca o data Stefane!
That's the spirit!...hobby-ul asta e ca boala incurabila...singura boala incurabila de care sper sa nu ma vindec/ ne vindecam prea curand. Astept cu interes update-uri la jurnal.
Sorry pentru update postat asa de tarziu...dar chiar nu am mai apucat sa intru pe forum de ceva timp. Starea pestilor afectati (2 femele momentan) e stabila...mananca...eu le-am aplicat momentan niste omnipur deoarece nu stiam exact care e problema si am zis sa ii tratez cu un medicament cu spectru mai larg...Vazui ca le aparusera femelelor si ceva pete/puf pe coada iar unii solzi erau sbuliti...aidoma penelor la unele pasari...deci nu e caz de hidropizie...
Va tin la curent cu evolutia si multumesc pentru idei/ sfaturi. Sper sa ii pot salva. Azi chiar urmaream povestea unui coleg acvarist despre experienta cu necazurile in acvaristica (postez in Carciuma daca doriti sa urmariti si garantez ca va fi,,,emotionant)
Am apa cu ph usor peste 7. Cred ca 7.5 sau ceva de genul...am avut pana acum ceva timp ciclide de tanganyka in acvariu...neolamprologusi...si nu au avut nici un stress...Dau vina pe ceva luat de la un alt acvarist...am luat niste creveti de la cineva si acasa mi-am dat seama ca mai tinea ceva vivipari in acel acvariu (am gasit un pui de vivipar impreuna cu crevetii) Dar lucrurile sa degenereze atat de rapid...cam intr-o saptamana mi se pare cam straniu...
Inainte de a deschide noul jurnal, trebuie sa gasesc o solutle pentru locatarii acvariu acestia fiind o colonie de endleri si vreo 2 duzini de creveti RCS.

Am 2 femele care au abdomenul destul de tras iar la una din ele s-a incovoiat si spatele. Suspectez ceva paraziti intestinali. Avand o gramada de pui mici am zis ca poate au nascut si de acolo abdomenul "tras" doar ca desi ii hranesc de ~2 ori pe zi...situatia de inautateste decat sa se remedieze. Ce tratament as putea aplica? Pana gasesc ceva util voia sa incerc Voogle de la Easylife sau Omnipur de la Sera...pentru intarirea sistemului imunitar. Mersi
Salut all...acest jurnal se inchide urmand sa deschid altul nou. Pestii au ajuns in capitala la un coleg acvarist care va avea grija de ei cel putin cat am avut eu. In incapatanarea mea de a lasa si cioate si plante in acvariu nu cred ca am reusit sa-i fac sa-si arate "za tru biuti" so...i-am donat. Nu prea ii vedeam in actiune, stateau mai mereu ascunsi mno...plictiseala s-a instalat repejor
Jurnalul nou va fi deschis in sectiunea "acvarii plantate". Locatarii noi ai acvariului sunt o colonie de endleri blue star si o gramada de creveti.



by koala: OK, o sa blochez topicul... daca o sa vrei vreodata sa adaugi / modifici ceva, te rog sa-mi spui. Se rezolva imediat!
Check this out:

poti incerca si apa oxigenta. Nu stiu cat e de sensibila eleocharis-ul la apa oxigenata dar cred ca o poti dilua nitel. Unii pe youtube au incercat si clor dar mie mi-ar fi teama sa ma joc cu chimicale prea...corozive sa nu zic toxice...
Pentru linistea ta poti incerca apa cu otet in proportie 1:1. Pentru o curatare mai serioasa...Otetul ajuta si daca ai depuneri mai vechi de calcar
Algele la inceput...cu precadere diatomele sunt un semn ca e viata in acvariul tau ceea ce e ok. Vor disparea in timp. Ca sa combati algele ai grija cu programul de lumina...sa fie constant, fara fluctuati si un numar de ore ok ca sa creezi echilibru. Nu folosi chimicalele din comert impotriva algelor...mai bine sa ai ceva plante mari consumatoare de nutrienti cum ar fi Ceratopteris thalictroides sau chiar lintita sau duckweed si chiar Pistia. Astea is mari consumatoare de nitrati.
Eu persoanal nu recomand black-out cand vine vorba de alge ci mai bine ajuti plantele sa lupte cu algele oferindu-le conditii bune si avand grija la carentele de nutrienti.
Mai adaug ceva...daca iti permiti...plantele enumerate mai sus insotite de Vallisneria, hygrophilla polyserma sau bacopa caroliniana sau monieri is usor de procurat...planteaza cat de bine poti acvariul...o sa ai filtrare suplimentara si algele or sa moara de foame daca plantelor le mere bine.


Si poate cel mai important sfat...ai grija la selectia plantelor...incepe cu cele din clasa "easy" care-s usor de intretinut si cand crezi ca ai inteles cum sa ai gija de ele...poti trece la urmatorul nivel
Cand urmaream jurnalul tau si ideile pentru noul proiect mi-am mintit de tipul asta...E de urmarit ce acvarii are si ce povesteste despre "mamutii" sai americani

Hey! A trecut muult prea mult de la ultima postare so...m-am gandit ca e timpul pentru un update...Pestii is ok...am mai adaugat 10 puisori care inca se adapteaza la regulile din acvariu: Este un neolamprologus mai maricel care e seful prin acvariul si el decide unde si cat sta fiecare; cum simte o miscare suspecta prin acvariu...hop! se repede in zona respectiva sa investigheze ce si cum. Aici ma bucur ca am avut ideea sa las ceva buturugi in acvariu si ceva plante...sunt ascunzisul perfect pentru cei mici.

Alta chestie interesanta...se pare ca ceilalti 2 din cei 4 neolamprlogusi mai mari si-au ales cate un puisor de care se pare ca au grija si care ii si ajuta la redecorat manado-ul prin acvariu...nu credeam ca or sa reuseasca dar au reusit sa sape cateva cratere in manado-ul care e destul de usurel...

Well...vorba lunga plictiseste asa ca mai bine va las sa va bucurati de un clip filmat cu telefonul...s...enjoy! si ne auzim cu vesti noi...poate or sa apara ceva pui in viitor.





 
Forum Index » Profile for Hermit » Messages posted by Hermit
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com