[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: darthradu
Forum Index » Profile for darthradu » Messages posted by darthradu
Message
Si l-a umplut cu apa si a dat drumu la recirculare.
Ma am aspirat la ele in draci, nu au mai aparut. Asta de vreo 2-3 saptamani.
Cred ca le pui intrebarea gresita, orice producator de sticla securizata ar trebui sa-ti faca produsul finit dupa specificatiile tale.
Seamana, daca te uiti mai in spate am si filme si poze,plm. Dinoflagelate, Cyano, nu stiu ce sunt. Ideea e ca nu apuc sa le aspir pe toate, nu am timp.
Treaba cu chestiile maro e din ce in ce mai nasoala, daca pe nisip nu se mai formeaza asa de tare, pe pietre e plin de bule si de fire maro. Gsp-ul este complet acoperit. Plm.
Bai, ce-a patit Billa? )
In centru, sub plate-ul ala inundat de lumina, puteti observa un crab timid )



Exact reefer, avea si matrix la un moment dat )))))
Erau aici pe forum niste plate-uri, la un baiat de vindea si matrix si a iesit tambalau pe thread, am uitat alte detalii. )
http://www.danireef.com/2012/04/23/eheim-pumps-1048-1250-and-1260-the-total-comparative-test/

Testul pe care l-am vazut cand mi-am luat eheimul clasic 1260
+ faptul ca pe forumurile straine se lauda ca au pompe ce ruleaza de 10ani+
E de bine?
Se ridica si fara pieptane juma de cm se ridica la mine. Inspre 3 sferturi.

Uite o poza din care vezi marginea geamului in mijloc si nivelul apei din stanga.
image

Era sa uit partea importanta, nivelul apei e ultimul care te intereseaza. Cel mai important este sa-si reia functia de sifon dupa ce pica tensiunea.
Nu mi-au ajuns 10L de apa trasi printr-un airline ca sa curat tot
image


Si am mai descoperit niste chestii care plutesc prin acvariu, ca niste creveti transparenti cu o lungime de 4mm si grosime de 1-2 mm. Practic e un tub transparent, eu vad picioare, mustati ... Plutesc morti, cateodata vad 1-2, pestii nu-i mananca. N-am idee ce sunt.
Ma apuc de achimbat apa si de aspirat chestii. Asa arata acum

Sau bati ceva lemn moale in ele si dupa il etanseizezi cu vopsea.
Daca le dau mai tare pe astea 2 pe care le am (sunt la minim) se muta chestii prin acvariu )
Am un wp25 pus sa bata inspre suprafata apei in partea stanga pe pulse-uri scurte si un rw8 pus pe else mode alimentat la 12v in partea dreapta.
Lumina e la 45% albastra + 45% 20000K 10-12 ore pe zi. (Am tot crescut lumina de cand am acvariul, deci de vreo 3 luni, de la 20%.
Toate in parametrii, nitrati sub 10, phosfati nu ies pe test, calciu si magneziu in parametrii. Toate vietuitoarele in acvariu arata ca o duc bine, am o "invazie" de viermi penati, de stomatelle (de la 1 am vreo 4 mari si 12 mici), alge nu vad, crevetele si-a lepadat pielea, gsp-ul o duce bine, euphilia de la pavelescu o duce tot bine, plm pana si hermitii sunt bine, crabul ala neinvitat e si el bine, echipa de escavatoristi par si ei bine, plm totul PARE bine, am puzderie de bureti d-aia ananas, 1-2 bureti mai mari/rotunzi. Mizeria asta maro s-a pus si pe pietrele pe care nu am flow direct (in spate, intre pompe), unde a facut si niste bule la suprafata pietrelor.


Anemona asta nu vrea nici sa moara nici sa-si revina, pareri, sugestii, propuneri ?
Nu stiu ce s-a intamplat de a inflorit asa cyano ala sau ce e, s-a intensificat dupa ce am curatat geamurile si a venit perioada rece cu usa inchisa la balcon pe timpul noptii (deci probabil lipsa de oxigen). Am pus toata sticla de A-Balance si 4 picaturi de cyano clean in prima zi, acum pun doar 4 picaturi de cyano clean pe zi. Nu pare sa se amelioreze, tot asa, le aspir azi, maine sunt la loc, parca mai nervoase
 
Forum Index » Profile for darthradu » Messages posted by darthradu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com