[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: darthradu
Forum Index » Profile for darthradu » Messages posted by darthradu
Message
Daca nu vrei sa ai nici o interfata (nici un buton, nici un display, nici o posibilitate de control) atunci va trebui sa inveti ceva logica ca sa modifici niste parametri.
In rest configurarea se rezuma la apasat pe butoane si citit valori pe display (fie ca e un display lcd de 16x2 caractere, fie ca e o pagina web sau un program pe telefonul mobil)

Iti urc acum un filmulet pe youtube sa vezi ce sexy sunt cand apas pe butoane )))
Exact asta am vrut sa zic si eu!
Mai am si o varianta hardcore care implica control exclusiv remote, dar costa 20lei
Pai depinde, uite ce stie asta micu sa faca cu 50lei.
80 de intrari/iesiri dintre care 16 intrari analogice si 29 pwm.
Cu alte cuvinte tot atatia senzori poti lega la el. Sau poti controla 29 de canale prin pwm.

Si unele persoane s-ar rezuma la atat, si-l programeaza dinainte sa faca chestii si-l arunca undeva. Daca vor sa modifice valori il reprogrameaza si tot asa, asta e varianta cea mai ieftina.
Isi iau modulele de comanda pentru ce ai ei de comandat, sau senzorii de temperatura sau PH sau ce vor ei si gata.

Dupa care poti adauga wifi/rtc/lan/display lcd si 4 butoane - toate pentru inca 50 lei.

Altii s-ar rezuma la atat .... intelegi unde vreau sa ajung ?
Haideti sa aprofundez un pic ca sa ma fac inteles (nu de alta dar mi-e frica sa mai apara poze )

Nu vreau sa intru in conflict cu shop.acvariu.ro, nu vreau sa vand nimic.

Controller-ul pe care l-am propus nu este unul standard, este modular. Poate ca X-ulescu vrea display lcd cu 4 butoane, Gheorghe vrea sa-l acceseze de pe telefon si nu vrea display deloc, Radu vrea encoder rotativ, pavelescu nu vrea cutie separata pentru controller ci il vrea incastrat direct in lampa, pe langa asta vrea sa aiba bluetooth, Nicusor vrea sa dimeze niste leduri, Raluca are neoane in schimb, Gigi vrea si senzor de temperatura si niste pompe peristaltice.
Despre asa ceva vorbesc eu, despre controllerul TAU ideal, care este IEFTIN si BUN pentru TINE! (ca sa lasam utopia deoparte).

Si, fiind modular, imi pare rau sa te dezamagesc bsbircea, insa intentionez sa nu fie deloc nevoie de pistol de lipit

Unde pot vedea draftul controllerului de la shop.acvariu.ro ?

Salut, am capsa pusa pentru a realiza in regim DIY un controller care sa faca pe dracu in 4, sa fie ieftin si la indemana oricui de realizat. Cu hardware/software opensource.

Acum, pentru ca nu am nimic in comun cu acvariile nu stiu efectiv cum sa arate interfata om<->masina.

Eu m-am gandit sa-l fac wireless, a.i. sa fie controlat dintr-un browser dintr-o interfata asemanatoare cu http://www.bootstrapzero.com/bootstrap-template/blocks

Astept de la voi idei, sugestii.
Multumesc!
Shubi wrote:E fals atunci cand folosesti LDD, mai cititi domnu`

My bad, curentul nu se imparte la ledurile in serie.
Poze cu "iepurele" sa vad eu vreau
Pai daca din 3 leduri legate in serie 1 se arde si ramane in scurt amperajul lui se va adauga la cele 2 ramase care se vor arde la randul lor.
Pai si varianta mea tot in curent constant lucreaza...
Va salut, de ce nu ati optat pentru varianta cu rezistenta pe fiecare led + mosfet pentru pwm?
Adica din ce mi-am dat seama fugitiv voi folositi: o sursa de tensiune, o sursa de curent dimabila pwm, leduri in serie sau paralel in functie de tensiunea de iesire.
Eu am ales sa fiu oldschool si sa folosesc: o sursa de tensiune, mosfet de aproximativ 10A, fiecare led cu rezistenta lui toate ledurile in paralel.

Avantajele de la mine: Tensiunea sursei = tensiunea in leduri, curentul mare de operatie, practic cu un mosfet pot dimma 100W, pretul (1mosfet = 5lei, 1 rezistor de 5W = 1leu, cablaj/conectori = 5 lei), daca se arde un led nu le arde si pe restul fiind toate in paralel.
Dezavantajele la mine: Puterea disipata in rezistori/mosfet, tre sa-ti bricolezi singur o placuta cu mosfeti daca nu gasesti de cumparat.

Imi puteti spune cum vedeti voi avantajele/dezavantajele metodei cu sursele de curent constant?
Multumesc!
Daca iti trece mult mai multa apa prin grilajul de sus decat iti trece pe la imbinari si ai o pompa destul de puternica s-ar putea sa scapi cu el nelipit pe principiul "lasa ca merge asa!"
Pai din ce-mi dau seama din poze are camera de filtrare si el ii zice sump Scuzele mele daca gresesc cu ceva
Salut. Apa trebuie sa circule intre acvariu si sump. Apa nu circula singura, ai nevoie de o pompa de recirculare. Legatura dintre acvariu si sump se face ori prin orificii in peretele despartitor, ori cu tevi pe deasupra.
Nivelul apei intre doua vase conectate este acelasi. Problema la tine este daca apa circula pe unde trebuie (orificii,gauri speciale), sau circula pe la imbinarile sticlei.
Sin ce stiu eu ordinea ar trebui sa fie:
Filtru mecanic,skimmer,filtru biologic,incalzitor.
In cazul meu asta este traseul apei, iar pe post de filtru bio voi folosi matrix de la seachem(piatra ponce tratata/neutra)
Dap, placa este compatibila cu unele shielduri arduino, si se programeaza online de la mbed.org.
Este un procesor ARM pe 32bit la 86MHz si are 512K - deci un arduino pe steroizi. Se aseamana cu Teensy 3.1 sau MatchboxARM insa cele din urma sunt de doua ori mai scumpe si nu au nici un header pe ele, practic accepta orice shield insa trebuie sa faci tu legaturile. RPi este un single board computer, e alta mancare - chiar daca are pini de IO acestia nu suporta de exemplu pwm. O varianta mai scumpa dar mai completa este Arduino Yun - o combinatie intre RPi si arduino uno

Eu pe asta am luat-o din urmatoarele considerente:
1. pretul
2. procesor puternic
3. mult IO
4. compatibilitate shielduri arduino

Pana una alta vad ca are si un RTC incorporat insa se pare ca trebuie sa-i lipesc un crystal de 32 Khz pentru a functiona cum trebuie. (la fel ca la Teensy 3.1) (atasat o poza cu Teensy 3.1 care e cel putin la fel de destept ca placa asta si il programezi din arduino)
Pana una alta
http://img.plici.ro/image/FeF
Da-te dracu de simpatic ca am luat si elcedeu


HAI DANIEL CU ACVARIUL SA-TI DEA ALAH CADANE SI SHAORMA

http://ro.farnell.com/stmicroelectronics/nucleo-f401re/nucleo-board-stm32f401ret6-mcu/dp/2394223
http://ro.farnell.com/ledil/c10984-cindy-l230-w/citizen-l230-22mm-reflector-wide/dp/1902149

taci ca mi-am gasit si un display lcd cu 4 butoane la 35 de lei cred ca acest controller nu vrea el sa iasa peste 100 lei
 
Forum Index » Profile for darthradu » Messages posted by darthradu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com