[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zamolxes
Forum Index » Profile for zamolxes » Messages posted by zamolxes
Message
sparos pare ca are inotatoare galbene.

cu pata pe coada mai e si melanouri.
din cate am citit pepermintul lasa 1-2 aitpasii de samanata, nu lichideaza colonia integral.
si al meu a facut la fel.

a mancat 6 bucati, a lasat 1.
eu am pus in bookmark site-ul asta preventiv :

https://reefcorner.com/reef-database-index/hitchhiker-index/majano-anemone/

injectia cu otet suna bine.
http://s258.photobucket.com/user/Reef-d_Up/media/Aquarium/Invertebrates/majano.jpg.html

seamana.
am incercat ceva, dar nu stiu daca se intelege. comparativ alga aia are cam 4 mm cred.

singurele chestii evidente din care ar putea iesi sunt 2 "balti" de oua de nassarius. http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/38549.page#p346333

depuse la diferenta de 3 zile.
Sebastian Costin wrote:
zamolxes wrote:
Sebastian Costin wrote:daca:


- ai avut avut mai mult bicarbonat decat sotia/partenera ...



la ce se foloseste ?




Poti creste KH-ul cu el



bine de stiut. eu il foloseam sa cresc ph la unele rasaduri. (solutie de udat pamantul). nu modifica si ph-ul apei ?
sunt niste animale albe, mai mici de 1 mm pe sticla. as fi zis ca au eclozat ouale de nassarius, dar chestiie astea mai si sar ca purecii (2-3 mm).


vreo idee ?

o sa incerc si poza, dar nu cred ca pot sa fac focus.
Sebastian Costin wrote:daca:


- ai avut avut mai mult bicarbonat decat sotia/partenera ...



la ce se foloseste ?

elven wrote:9) cand te intreaba vecinul daca cresti iarba ca ai lumina aia albastra care se vede la geam de la 2 km


pe mine m-a intrebat politia, mai ales ca aveam si rasadurile pentru gradina tot la geam.
eu am notat destule in timp ce adunam informatii.

in notitele referitoare la dip am notat ca cel mai recomandat e coralrx, dar se practica si in apa ro dar maxim 30 de sec (nu am idee de ce doar 30 sec).


bafta !
eu am prins chestii de genul prin acvariu pentru identificare cu pipete de diverse dimensiuni.
un nasarius care imi murdareste sticla. din pacate am citit ca nu prea e posibil sa creasca puii .
ma bateau 2 ganduri.

1. face parte din ciclul normal, sa las in pace cuc-ul sa se ocupe pentru cateva zile (turbo-ul deja a mancat o parte si pare pus pe fapte mari), nasarius fac pe submarinele, ca numai antenele le-am mai vazut din substrat, cerith nu se prea deplaseaza, iar blue leg hermitul e mic si se crede cerith, ca nu pleaca de langa ei.
2. sa imi fac timp sa le iau la mana cu o perie + sa incep sa bag niste votka.

lenea imi spune sa merg pe varianta 1, ca barem o sa stiu pe viitor daca cuc e de ajuns. intentionez oricum sa mai iau cativa melci + un emerald crab probabil la urmatorul salariu. luna asta e cumplita, ma bucur de sarbatori, ziua nevestei, sorei ei, unul din socrii, ambii parinti, nunta de platina sau ce alt metal o fi la socrii. sunt foarte fericit ca am avut bani sa iau cuc-ul, barem atat .
o poza la display. tot nu stiu pe unde sa pun bucatile mai mici de roca. barem am nisip .


turbo fluctuosa 30 lei parca.

sunt multumit de el, de ieri pana azi a curatat 1/4 dintr-o piatra.

cerith parca sunt tot acolo unde i-am pus ) numai s-au invartit pe loc. acuma parca incep sa se mai imprastie in decor.
lumina pentru acvariu, pana cand am timp sa ma ocup de un jarduino si sa lipesc leduri individuale. din review's pe net par ok. in moemntul de fata nu am nici un coral si sunt 8 leduri. probabil ca o sa tin benzile pana pe la sfarsitul lui februarie.
elven wrote:pentru mine in decursul anilor, cea mai buna mancare a fost Grotech - Nutrivital daily 0.6-0.9 mm granulata. are 580 ml o cutie si costa in jur de 50 lei. Te ajunge cel putin 1 an.


gasit/luat de la coralis.

m-am intors acasa cu nasarius, cerith, 1 turbo, 1 blue leg.

am stat si m-am uitat vreo juma de ora cum navigau nasarius prin nisip cu periscoapele pe sus. superb.

astia cumva evadeaza ? cat am aclimatizat la picatura unul s-a suit pe dara de apa de la furtunas si a ajuns aproape de buza galetii cand l-am dat jos. mai bine de 20 cm de la nivelul apei.
am vrut sa zic si eu ca mi-au ajuns benzile de leduri, dar citind http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/37858.page#p346053 imi e cam rusine )

2x white, 3x royal blue, 1x deep red.

o sa le pun pe 2 prize programabile, se leaga direct la 220v.

nuuuuuuuuuuuuuuuu.
vroiam si eu niste zoa si se apropie data la care vin in bucuresti ).
acu mi-au venit cele de plastic, comfirm ca merg inversate.

model :

http://www.ebay.co.uk/itm/400900097740?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
 
Forum Index » Profile for zamolxes » Messages posted by zamolxes
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com