[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zamolxes
Forum Index » Profile for zamolxes » Messages posted by zamolxes
Message
Daca te razgandesti eu sunt dispus sa risc, dar imi dau seama ca problema nu sunt banii, ci pestanul in sine.
- 1 Acreichthys Tomentosus - 80 lei , damn, nu am drum prin bucuresti
Cred ca e cyno, nu alge. Strange-o putin intre degete, daca e "slime" e cynobacteria.

Solutii ... trebuie identificata problema si dispare de la sine. (fosfati in excess ?)

Pana atunci daca te deranjeaza/irita coralii poti sa o scoti tragand apa cu un furtunas, pipeta, iese relativ usor.
Un update.

Am facut cateva schimburi mai serioase de apa. (~3x25l la 2 zile diferenta)

Pierderi :

1.pare ca niste polipi, nimic interesant, nu s-au deschis de mai bine de 1 saptamana.
2. dureros, gsp-ul verde. nu s-a deschis nici el de la incident, din cat in cand apar niste antene, dar dispar. imi pare enorm de rau de el, se lungise bine pe sticla din spate. Cel galben a sucombat cand a trecut apa de 28 de grade din cauza unui incalzitor defect.
3. cel putin un nassarius, dar alte cochilii goale nu am vazut. pot sa fie morti in nisip.
4. pestanii sunt iritati (in afara de nemo), se scarpina de pietre, presupun ca glandele urzicatoare sunt in masa apei, sper sa le treaca intr-un final fara alte probleme, ca nu stiu ce tratament ar merge la asa ceva. nu au semne de gris.

O sa continui cu schimburi de apa, nu prea am ce altceva sa fac. urmatorul o sa fie totusi dupa 3 zile, apoi 4 zile samd.

A reaparut ceva cyno pe nisip.
Nu cred ca am ce face momentan, postez ca poate ma incurajeaza cineva, pe alte forumuri parerile sunt impartite. acvariu de 200 l, anemona vreo 20+ cm diametru.


Bun, problema principala e ca nu sunt acasa si cel ce se ocupa de acvariu in lipsa mea nu face decat sa dea de mancare, si eu mai stau vreo saptamana pe la vecinii maghiari.

Inainte sa plec am curatat tot ce am putut, inclusiv geamul de la lumina care avea o gramada de sare pe ea, probabil de aici a inceput problema, schimbat mai multa apa samd.

Anemona bta cea mai mare a plecat la plimbare (probabil nu ii mai placea locul prea luminat, ca aia a fost singura schimbare, curatirea lampilor), si a ajuns in palele rw4.

In urma cu 2 ore cam toti coralii erau inchisi (de obicei sunt deschisi), crevetii si restul pestilor erau ok.

Omul are copil mic, asa ca nu l-am putut ruga fara sa imi fac ganduri sa scoata resturile anemonei de prin pale sau sa isi bage mana in acvariu (am si paly care poate elimina si ei toxine), doar l-am rugat sa ia o portie zdravana de carbune si sa il puna in sump. Skimmerul e supradimensionat, poate ajuta si el.

O sa mai treaca in 2 zile, sper sa nu fie un dezastru.

Pana una alta l-am rugat si pe socru sa treaca pe acolo si sa pregateasca o galeata de 25 de l cu apa de osmoza + sare marina de schimb, am o pompa care se autoamorseaza de scos vinul prin casa care nu necesita sa suga cineva la furtun pentru scos apa.
Daca lipitura e standard nu ai nici o sansa sa dezlipesti pentru ca s-au sudat materialele prin .. descompunere. Adica e un tot acril -> plastic. Gen sudura metal.

Cel mai ok probabil e sa decupezi portiunea cu tot cu acril.

Ma poti sf?tui ce subtrat sa aleg unde gasesc elemente decorative frumoase pentru nano acvarii ?


Chestia asta e subiectiva. personal imi place https://www.nevertebrate.ro/substrat-acvariu-live-reef-base-pink-7998 , dar tu cred ca vrei pentru apa dulce.
Nu stiu cum e acuma in poiana, dar in Brasov se cam topeste zapada.

Wekeendul trecut am fost (joi) si a fot mai mult decat perfect.
rares728 wrote:Am primit astazi un pachet cu copepode... in conditii perfecte ! Totul e viu. Densitatea nu e mare, dar e corecta in raport cu pretul.
Pana la urma cu putina comunicare, se poate !
Multumesc


Au pus si heatpack ? cat au stat pe drum ?
Daca imi permiteti un sfat, pe vremea asta merge mai bine cu https://www.blablacar.ro soferii au si rating.
Cati l sunt ?

Daca nu vrea nimeni din bucuresti si poti sa il pui pe un autobuz spre bv, m-ar interesa.
Mi-ar place si mie daca poti sa ii pui la Brasov.

In caz ca vrei si gasesc, as avea niste euplica la schimb, se inmultesc si ei prin acvariu, dar in ultima vreme parca mi-a scazut populatia, caut sa mai diversific.
merge bine ma-ul, la softie + anemona bta nu am nici o problema cu ea de mai bine de 2 ani. e chiar cam tapana pentru al tau, la un 75x45x45 am tinut-o pe la 50 white, 75 blue parca. Daca esti inclinat la demontari poti sa incerci sa scoti lupele de pe leduri, concentreaza lumina. o sa se shimbe de la 60 grade la ~120 si nu mai penetreaza asa adanc.
+1, m-au contactat si pe mine.

Eu o sa mai fac o comanda dar mai spre primavara.
Ca o nota, am trimis un acvariu asemanator impachetat extern si intern in polistiren extrudat (cusoricel parchet intre polistiren si sticla, sa nu se zgaraie), a ajuns ok. fan curier livreaza a doua zi, si pentru extra siguranta se poate pune cu ridicare de la sediul lor (se sare pestre un transport). Nu stiu daca a contat, dar am scris mare FRAGIL + STICLA pe colet.
mda, si la mine cam la fel (au plecat vineri au ajuns luni).

slab de tot, vreo 5 vii daca erau pe punguta .

Culmea ca am primit par avion iarna trecuta (deci in cala + transport curier decembrie) 2 pungute si erau multi ok, nu vedeam nici un cadavru. Problema e ca m-a costat 1 punguta + transport cat astea 15. Pe de alta parte au fost mai multii vii in punguta aia decat in toate astea.

Pare rau

Le-am mai trimis un mesaj, au zis ca rotiferi nu mai aduc ca nu mai au la furnizor si la pods comanda minima e de 25 mai nou.

Dezamagitor, nu cred ca mai iau de la ei, nu sunt convins ca a fost transportul de vina.
up.

E interesat cineva de o anemona bta green ? Preferabil din brasov sau cineva care trece prin brasov pentru ca s-a clonat in urma cu 2 saptamani doar. Am pus o piatra langa ea sper sa o "capturez". Aproximativ 10 cm diametru. O sa pun maine niste poze.
Plici e picat ?

gsp-ul verde se urca pe stcial din spatele acvariul. Daca reusesc sa fac sa se urce si xenia ...
Inca niste poze cu acvariul, mai trebui sa ii sterg sticla pe exterior. In final am reusit sa scot xenia dintre polipi. Poza niata cand unii corali erau inchisi inca.


In sfarsit am reusit sa o pun relativ pe picioare.

Primul print reef niste coral frags. gaura in centru pentru chestii lipibile cu sg, si 4 gauri laterale pentru chestii care se intepenesc cu o scobitoare ceva.
A mers si cu exacto knife, dar totusi mai simplut a fost prinderea cat mai aproape de piatra cu o penseta chirurgicala si smulgerea. In majoritatea cazurilor a plecat cu toata baza de pe stanca.
 
Forum Index » Profile for zamolxes » Messages posted by zamolxes
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com