[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Blue14
Forum Index » Profile for Blue14 » Messages posted by Blue14
Message
Shubi wrote:La volumul total pe care-l va avea bazinul tau un refractometru face toti banii din lume, calculeaza ce inseamna evaporarea a 3 litrii de apa si te vei convinge. Nu sunt adeptul cheltuirii banilor aiurea chiar deloc, un refractometru e un must have.

http://www.fish-street.com/salinity_refractometer_with_atc_for_aquarium_tank?category_id=0&search_string=Refracto&search_category_id=0

Da un anunt si poate prinzi pe cineva cu o comanda mai mare dispus sa te ajute.
Daca consideri ca-i prea scump......ramai la scalari, e spre binele tau, crede-ma

A, eu vazusem unele pe la 350 de lei, multumesc mult pentru sugestie.
Shubi wrote:Recomand pentru precizie un refractometru cu ATC, chiar si cea mai ieftina chinezarie.

E cam scump un refractometru, un hidrometru sera este bun ?
Ce salimetru sa-mi cumpar ?
kirucd wrote:
Andrei1234 wrote:
kirucd wrote:

@Andrei1234 solutiile antialge sint o prostie, un acvariu bine ciclat si cu parametri tinuti in limite normale
te ajuta sa nu ai alge. Solutia nu este sa folosesti solutii comerciale antialge.

O zi buna,
Dragos

Eu nu am folosit solutii anti alge, si de aceea nu stiam ca-s o prostie si le-am recomandat.


Pai daca nu le-ai folosit de ce le recomanzi?

Filtrarea mecanica se imbunatateste si prin existenta unor curentu bine distribuiti in acvariu, e posibil
ca filtrul intern pe care il ai sa poti sa il pozitionezi altfel incat apa sa fie miscata mai bine. Si sa folosesti
in acel filtru un strat de perlon pe care sa il schimbi saptamanal.

Am crezut ca sunt bune, eu nu am probleme cu algele si nici nu am avut decat la inceput, dar le-am ignorat.
koala wrote:Poti sa iei acelasi tip de pompa, deoarece debitul ei se poate regla din alimentator.

Atunci o sa-mi iau acelasi tip de pompa, multumesc foarte mult pentru informatii.
koala wrote:Dragule, in cazul asta ai nevoie de o singura pompa... nu de doua! De asta intrebam ce faci cu Eheimul acela.
Eu am ales pompa AquaMedic NanoProp 5000 (pompa care e utilizata si de catre producatorii bazinelor Blenny Aquamedic).


PS: Modelul de bazin este "all-in-one". ... adica, toate acareturile sunt la un loc, in acelasi bazin. Asta inseamna "all-in-one"!

Pot sa-mi iau si eu aceeiasi pompa sau e prea mare pentru acvariul care il vreau ?
kazaku wrote:Felicitari. Bravo voua.

Multumim!
kirucd wrote:

@Andrei1234 solutiile antialge sint o prostie, un acvariu bine ciclat si cu parametri tinuti in limite normale
te ajuta sa nu ai alge. Solutia nu este sa folosesti solutii comerciale antialge.

O zi buna,
Dragos

Eu nu am folosit solutii anti alge, si de aceea nu stiam ca-s o prostie si le-am recomandat.
koala wrote:Pompa de valuri, e in regula...
Skimmerul trebuie sa fie dimensionat pentru un bazin de 2-3 ori mai mare... nu stiu modelul ala.
Pompa de recirculare, la ce iti trebuie?... construiesti sump?
Am avut impresia ca bazinul este all-in-one.

Nu este un all in one, este un bazin in genul bazinului dumneavastra din jurnalul Cubul, de 30/45/35 din care in spate, 15 cm vor fi alocati pentru sump, nu eu am fost cu ideea, ci colegi de pe forum m-au sfatuit sa fac un bazin asemanator cu al dumneavastra, sau este mai bine cu acel all in one.
busu wrote:Salutare,

Sunt nou pe forum si in acelasi timp la inceput de drum cu acvariul. Experienta nu am, asa ca va rog sa-mi scuzati ignoranta si intrebarile stupide.

Acvariul:
-60 l
- filtru intern eheim aquaball 2208 / 150-480 lph (nu imi dau seama in functie de ce aume variaza capacitatea de filtrare - asa scrie in specificatiile pompei)
- temperatura apei este de 26-27 grade C
- substrat 2 cm ceva pamant negru fin + 1 cm nisip alb (primite impreuna cu toate celelalte, asa ca nu stiu mare lucru despre ele)
- iluminare 10-12 ore pe zi, cu ajutorul neonului din capacul cu care a venit acvariul - nu ii cunosc specificatiile
- plante: 4 la numar, ce se vede in poze + o pitica rosie, syngonium
- un betta, mascul, vioi, sanatos spun eu
- ceva teste de apa: ph 6.6 constant, kh 2 constant, gh 22 constant
- schimb apa o data pe sampamana (intre 1/4 si 1/3 din volum) si tot asa curat si nisipul cu un aspirator manual
- acvariul a fost lasat impreuna cu substrat, plante si filtru functional timp de 2 saptamani pana sa introduc pestele

Acum am ajuns la partea in care am nevoie de ajutorul vostru:

Ce se vede pe frunzele plantelor sunt sau nu alge?
Daca sunt alge, ce tip sunt? Am cautat pe net si nu am gasit ceva sa semene cu ce am eu in acvariu.

Multumesc mult



Nu par a fi alge, mi se pare ca sunt resturi de mancare, daca sunt alge si nu iti plac cumpara o solutie anti alege, o gasesi in pet shop.
Filtrul are debit reglabil, pamantul negru este nisip de Loire
Daca vrei vivipari pune in special multa Cabomba, si alte plante in genul ei ( te ajuta daca vrei sa reproduci guppy, au pui unde sa se ascunda, asa am facut eu mai demult si am avut pe langa parinti si alte perechi, pui se ascundeau si nu pateau nimic, dupa cum a spus si Avansatul renunta la plastice ca nu dau bine.
Pune doar pietris cu o granulatie de 3-5 mm si fa un strat de vreo 3-4 cm.
Nu pune multi pesti de la inceput, daca vrei sa reproduci vivipari pune cel mult 3 perechi, ca altfel te vei umple de vivipari.
La inceput pune in apa acvariului niste Jbl Clearol si alte substante de ciclare a apei.
Succes!
koala wrote:Poti pune 2 ocellaris acolo... anemona e mai pretentioasa, in sensul ca bazinul trebuie sa fie bine echilibrat.
De obicei, recomandarile facute spun ca anemonele pot fi bagate in bazin abia dupa vreo jumatate de an... evident, cu grija si cu atentie la calitatile apei, termenul poate fi devansat.

Ca si skimmer ar fi bun un Sera marin Protein Skimmer PS130 ?
Sa imi iau o pompa de valuri coralia nano de 900l/h si o pompa de recirculare Eheim Compact 1001 sau 1002 ?
koala wrote:In 4 posturi te-ai razgandit de 5 ori ... nu te mai grabi, asteapta sa auzi si alte pareri.

- orice bazin marin poate fi tinut doar cu schimburi de apa... practic, lucrul acesta e obositor asa ca atunci intervin "acareturile".
- cu cat mai multe si mai performante, cu atat mai mare poate fi "marja de manevra".

In cazul tau, daca te multumesti cu 1 peste si 2-3 ciupercute, atunci solutia aleasa poate fi viabila.

- canistra e ineficienta, deoarece curatenia sa presupune demontarea frecventa... altfel, va fi o sursa de nitrati.
- practic, iti trebuie acolo doar un skimmer mic si niste material biologic.
- nu stiu cat de bune sunt becurile alea, asa ca ma abtin de la comentarii.

Nu ma mai razgndesc, am ramas la ultima varianta, pot sa pun 2 Ocelaris in acvariu (vreau doi sa nu stresez unul singur, sa se simta mai bine).
Pot pune o anemona pentru Ocelaris sau este foarte greu de intretinut ?
M-am hotarat comand de la o firma de confectionat acvarii un acvariu din sticla ultra clara cu dimensiunile 30/45/35 cm (nu il umplu complet, va fi un cub cu latura de 30), e bine cu fund dublu si sticla de 6 mm?
Am gasit o firma la care trebuie sa le trimit proiectul acvariului si al sumpului si mi-l confectioneaza, deci eu trebuie doar sa-l echipez.
Ce lampa sa pun la acvariu, am acasa o Solar duo boy, sa cumpar un bec actinic de 26 w ?
E bun un skimmer Bubble Magus NAC QQ pentru ce acvariu vreau ?

Am mai gasit o solutie la care as mai avea nevoie de cate ceva:
Acvariu Aquatic Nature Aquarium Cocoon 7 43,2 l la care mai pot adauga o lampa la fel ( o am la un acvariu de apa dulce), sa cumpar un filtru canistra, un skimmer hang on, o pompa de valuri si
Filtrul hang on sa-l transform intr-un mini refugiu.
E buna metoda?
Ar fi bun acest all in one : Nano Cube Next Generation LED Aquariums 12 gal daca as gasi sa fac comanda ?
Dar un acvariu cu filtru hang on sau canistra?
Dar acest Aquatic Nature ar fi bun : Acvariu Nano Aquatic Nature Aquarium Evolution 1 37 l ?
Pana la urma raman la all in one, n-am timp sa fac un bazin cu sump in spate, ce ar mai trebui sa cumpar pe langa acvariul Denlere nano marinus 30 ?
Ca si pompa de recirculare e buna o Eheim compact 1001 sau 1002 sau Aquael Pompa de recirculare Circulator 1100+ ?
Cred ca o sa comand un bazin de 30/40/35 si o sa fac mini sumpul in spatele acvariului (10 cm), deci va fi un cub cu latura de 30 (nu o sa-l umplu complet), o sa pun in acvariu o pompa Coralia Nano de 900 l/h.
Ce skimmer sa-mi iau ca sa incapa in mini sump ?
Ce lampa sa-mi iau (vreau sa arate bine) ?
Cum sa compartimentez mini sumpul ( o sa fie de 30cm/10cm/30cm)?
Ce nisip sa-mi iau ?
Sa-mi iau Bio Digest pentru start ?
Ce pompa de recirculare sa-mi iau ?
Ce mai trebuie sa-mi iau?
adiacvaristu60 wrote:Salut si Sarbatori Fericite!Nu este zona mea dar tare sunt curios cum te-ai gandit sa mentii temperatura apei la 26-27 grade?Aceasta intrebare m-a executat si pe mine de la a face marin o data!

Temperatura cred ca o s-o mentin cu 2-3 ventilatoare de pc legate la un transformator.
 
Forum Index » Profile for Blue14 » Messages posted by Blue14
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com