[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tropikana
Forum Index » Profile for tropikana » Messages posted by tropikana
Message
Sandu wrote:
@ tropikana: acuma dupa ce ai aprut pozat in grupul ceror care ne intalnim duminica parca mai merge sa te apuci iarasi de treaba...ha? Hai da-i drumu`, pune mana la treaba si mai fa-ti un acvariu! Microbu` nu iese cu una cu doua.


E secret si n-am voie sa spun: da' m-a apucasem cu mult inainte de aparitia in revista de o relansare. Dar pana atunci nu stii nimic...
Am ras ceva cand m-am vazut in poza: sa fie asta un semn?
Pentru asa ceva ies si din mormant
Plus ca n-am nici cea mai mica contributie pentru aparitia mea intr-o revista din Japonia. Tre' sa fie un semn
Bravo Faraoane ca bravo Faraoane, bravo Intros ca bravo Intros, da' nimeni nu (mai) zice: bravo Sandule ca ti-ai facut timp sa le scrii la japonezi cum e cu acvaristica din Romanica? Asa ca zic eu:

Bravo Sandule, Sorine, Faraoane, Mosule, GG si tuturor celor implicati care nu au fost nominalizati de nimeni. Si rusine voua ca nu ati zis nimic pana acum. Eu v-asi fi crezut si fara dovada scanata, in japoneza

PS: Mosule asteptam traducerea din japoneza in romana sau engleza, ceva...
Valea Plangerii s-a transformat in Varea Rusinii. Din motive strict personale a trebuit sa intrerup acest hobby.

Insa acum cred ca e momentul sa multumesc tuturor care m-au ajutat cu sfaturi si idei, mai bune sau mai putin bune, si care ajuta in continuare si pe altii sa aiba un colt viu in casa.
Sau mai multe Si mai multumesc si celor care impartasesc din experienta lor celor ce vor mai mult decat un simplu sfat despre o problema anume. Multumesc si celor care citesc forumul din scoarta in scoarta si au rabdarea sa analizeze solutiile problemelor lor.
Viata inseamna sa inveti pana mori. Multumesc tuturor care se implica cu atata pasiune pentru un hobby atat de pasionant. Am renuntat la un acvariu, nu la acvaristica. O data prins in lat, nu mai poti scapa pana la sfarsit.
Pe mine m-a fascinat mai mult calculatorul decat reciful. Nu ca nu arata bine (desi si tu stii ca inca ii mai trebuie) dar un astfel de controler pentru acvariu am si eu in plan de vreo cateva luni bune. Tu ce procesor ai folosit?
Desi nu se prea vad in poze, nu te deranjeaza la vedere pompele alea de curenti?
Merci pentru idei
Vezi, si tu vroiai sa ii dai . Ma bucur ca ai reusit sa ii pastrezi.
Dupa un timp de observare o sa iti dai seama ce le place si ce nu si de personalitatea fiecaruia.
La mine singurul mascul le fugarea pe cele 2 femele din "dotare".
Ce mai mult imi place curiozitatea lor. Sa ai grija cand aspiri substratul sau lucrezi prin acvariu, ca ii poti rani: ei vin si isi baga nasul peste tot.
@snakefishmike: La modelul asemanator pe care l-am avut eu se desfacea foarte greu grila.
Asa ca prefer burete direct pe teava. Dar sunt de acord cu tine in privinta unui prefiltru la intrare

@RexHunt: daca poti pune prefiltrul pe furtunul de la canistra fara alte adaptari atunci e util, in conditiile in care iti este accesibil pentru curatare.
Nu se merita, pentru ca micsoreaza debitul de pe filtru. Daca avea o conexiune mai mare dacat furtul de intrare in filtru, ar fi fost de folos.
Ceva asemanator am avut si eu si fara burete si avea un debit de vreo 400-600 de L/h. La tine nu face fata, plus ca buretele se va colmata foarte repede si trebuie curatat foarte des.
Daca as lua programul gata scris de tine, ce satisfactie as mai avea? Pe langa munca de implementare?
Asa as putea sa imi cumpar unul gata facut, dar eu vreau sa il fac eu
Pe mine personal ma interseaza cum ai gandit schema de principiu, mai mult decat schema electrica. Baga o schema bloc sau ceva asemanator.
La ce filtru vrei sa il folosesti? Ce debit ai la iesire?
Se pare ca eu stau si mai prost cu timpul decat tine: desi am in plan un asemenea automat pentru acvariu, inca nu am reusit nici jumatate din cat ai facut tu. Felicitari!
Pe ce procesor ai mers? Vrem detalii, scheme, stii tu...
Carnita pe care le-o dadeam eu era de fapt tot larva de libelula. Si la mine, timp de vreo 2 saptamani, au stat ascunsi pana au prins curaj sa iasa din plante.
Am avut 1 mascul si 2 femele in acvariu comunitar, iar cand ramaneau fara melci si le era foame ciupeau coditele celorlalti pesti, inclusiv la scalari.
Fa rost de niste melcisori si pune-i in zona in care stau ei ascunsi. Cu timpul se vor obisnui si vor iesi la explorat acvariul.
Si chiar sunt inteligenti, in plus isi recunosc stapanul care le da de mancare
Acum am ramas doar cu puiul de la ei si il tin intr-un acvariu de 40L impreuna cu RCS si 5 Harlequin Rasbora. Nu se da la nici unii, pentru ca am (ma rog, aveam) foarte multi melci. Si e foarte curios si foarte activ. L-am descoperit intamplator in acvariul asta mic prin decembrie, cand faceam curatenia inainte de concediu, sa fie 16-17 decembrie. Era atat de mic incat nu credeam ca va supravietui 2 saptamani fara mine. Insa de atunci nu i-am dat nimic suplimentar de mancare si totusi a crescut frumos si este sanatos tun.
Concluziile le tragi tu.
Chiar, ce probleme ai cu ei? Eu am si un pui de la asa ceva, nu mi s-au parut foarte pretentiosi. S-au adaptat inclusiv la apa dura de Berceni, din put.
Singura problema e ca trebuie hraniti cu carnita si multi, multi melci
Detaliaza, poate te ajutam sa ii pastrezi.
Valea Plangerii... Eu consider ca acest titlu se potriveste perfect la situatia mea. Pe langa alge, hidre si grele alegeri ale pestilor de card, mai am inca o problema de infruntat. Desi stiu cum vreau sa arate peisajul meu, nu reusesc sub nici o forma sa il aduc pe calea cea buna.

Eu m-am gandit ca o sa se vada bine in fata stanga criptocorina weendti brown cand se va indesi. Dar acum ma cam incurca la retina. Cum sa modific peisajul? Problema este ca vreau sa pastrez buturugile, daca pietrele nu m-ati lasat sa le tin . Pogostemonul trebuie sa arunce privirea sub buturuga, asa ca o carare.

image

Am sa incerc sa scot buturuga cu anubias si moss si sa pun in locul ei niste blyxa.
Astept sugestii.
Porcu wrote:Poate faci un aquascaping cu hidre .
Si de unde iau hidre rosii pentru culoare? Ca verzi am, albe gasesc, dar rosii? Rosii cine imi da?
Desi era un subiect interesant de articol: "Eliminarea hidrelor de apa dulce", m-am hotarat sa le pastrez.
Din cate am citit pe net, nu sunt periculoase dacat pentru puietul de peste, de creveti sau icre. Si oricum vor muri de foame daca nu au ce manca
Pentru cei interesati, dar netestat de mine inca, se foloseste o pastila de Drontal Plus la 50 de litri de apa pentru eliminarea hidrelor. Pentru paraziti intestinali se foloseste o pastila la 25 de litri. Pastila de Drontal Plus contine 50mg de Praziquantel.

Le voi monitoriza timp de 2 saptamani si daca se obraznicesc, bag Drontal peste ele.
Sunt fericitul posesor al unei frumoase colonii de hidre
Functia SEARCH mi-a dat destule solutii (mi-a placut aia cu minerii ) Dar eu vreau sa folosesc Drontal Plus. Fiind un produs pentru uz veterinar e clar de unde il pot procura.
Dar stie cineva cum se dozeaza in acvariu, pentru eliminarea hidrelor? Sesmar nu mai stie (la cei 1921 de ani ai sai il inteleg ) Si daca va ganditi sa imi bag pesti in acvariu (adica Macropodus Opercularis), mai ganditi-va. Inca ma resimt dupa perechea de scalari.
Ai incercat la Romtelteks? E pe Maica domnului intersectie cu Lizeanu. Fix pe colt.
Ai adresa mai jos:

Adresa show room: Strada Grigore Ionescu, nr.4, sector 2, Bucuresti (zona Lizeanu-Maica Domnului)
Telefon: 210.70.15 / 210.91.04 / 211.49.83 / 0723.35.85.99 / 0744.43.86.85 / 0730.104.352
FAX: 211.49.56

Ai si site: http://www.romtelteks.ro/index.htm
Incearca si acolo, poate au.
mihaidinu wrote:A trimis azi comanda si in 2-3 saptamani ajunge . Pretul undeva in jurul a 40 ron bucata.
Sper ca nu ai comandat doar pentru tine! Eu tocmai pregateam o comanda in Germania pentru asa ceva. O anulez?
Iar eu le multumesc lui Alber pentru blyxa si lui Jolie pentru egeria, caci de la ei am luat astea.
Acum asteptam sa se coaca si acvariul tau ca sa il savuram. Si nu uita de fertilizare
 
Forum Index » Profile for tropikana » Messages posted by tropikana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com