[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tropikana
Forum Index » Profile for tropikana » Messages posted by tropikana
Message
La un moment dat am avut acces la diverse dispozitive pe care le puteam folosi pentru o instalatie de CO2. Din motive de securitate personala dar si estetice, m-am hotarat sa renunt la proiect si sa cumpar din comertul intern.
De pe Ebay sau de oriunde nu cumpar pt ca nu pot plati extern cu cardul pe care il am... Si oricum nu cred ca gaseam un lucru de calitate la 300 de lei, cum zici tu.
Se pare ca regulatoarele industriale sunt cam "nesimtite" . Adica nu pot regla presiunea de 1,5bar foarte precis. Asta inseamna ca trebuie ori sa cumpar un robinet de reglaj al debitului, ori sa pun un regulator de precizie dupa regulatorul de inalta presiune.
Asa ca ... ... am renuntat de tot la ideea mea de a improviza cu reductoarele.
Din momentul asta devine mai putin sigur, si mai putin estetic, si mai putin ...
Dar, ... :-) reductoarele pentru acvaristica nici nu sunt asa scumpe, pana la urma.
Si mie mi-ar place sa fie cat mai lat acvariul meu, dar din pacate dimensiunile maxime ale suportului sunt 900x400. Printr-un artificiu, am marit profunzimea la 450. Mai mult nu am de unde. :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: Eventual sa micsorez inaltimea sa para mai lat.
Cat imi recomanzi ca inaltime, pentru o suprafata de maxim 900x450mm? Incearca sa nu uiti ca vreau zebre (multe zebre) si mi-ar place sa le fac un circuit de formula 1
Cautand informatii despre filtrele externe, am dat de un raspuns de al lui Porcu in care zicea ca un acvariu 80x40x50 nu e prea estetic si mai bine sa il faca de 80x45x45.
Eu inca nu am apucat sa dau comanda de sticla (de 10mm) pentru un acvariu de 90x45x50 pentru pesti de card, in speta zebre. Dimensiunile sunt ok? Este cat de cat estetic, avand in vedere ca il voi tine intr-un colt al camerei? Din pacate sunt limitat la 900mm lungime, deoarece atat este barul pe care va sta acvariul.
Si m-am hotarat sa imi pun lampa suspendata cu 6 tuburi Ramane sa ma hotarasc de care sa imi iau.
Merci, Lofty! Chiar mi-ai dat curaj sa incerc sa pun lampi suspendate deasupra acvariului! Chiar am gasit reflectoare de 90cm. N-am apucat sa vad ce e cu ele, dar o sa revin cu detalii. Iar tuburi T5 de 849mm (39W) incep sa se gaseasca si pe la noi.
In plus, nu trebuie sa atarn lampa chiar din tavan. Pot face un brat in forma de L din teava de inox pe care sa il prind pe un perete si de el sa prind lampa suspendata.
FYI:
Azi am fost la Linde si am aflat ca reductoarele de inalta presiune (200bar) folosite pentru argon merg si la CO2. De fapt pe eticheta lor chiar asa scrie: ARGON - CO2.
Pretul unui asemenea reductor cu manometru este de 58 EURO + TVA. Pentru cine intreaba.
In schimb, cele pentru azot nu pot fi folosite pentru CO2. Nu rezista deloc.
Nu trebuie sa ii separi permanent. Doar cat sa observi daca cel "timid" e ok. Oricum era vorba doar de cateva ore. Dar daca arata mai urat decat cel dominant, poti sari peste izolarea temporara in borcan si sa il dai repede.
Succes!
Eu zic sa nu mai astepti. Masculul dominat va muri pana la urma: ori muscat de ala "rau" ori din cauza stresului. De fapt nu este "rau" ci doar dominant.
Eu te-as sfatui sa pastrezi doar un mascul, cel mai frumos. Iar pe celalalt sa il dai urgent. Femele nu conteza cate ai.
Poti sa faci o incercare. Scoate cateva ore masculul dominant intr-un alt acvariu (poate fi si o maternitate, un borcan de 3L) cu apa din acvariul tau. Observa masculul timid daca isi revine si incepe sa umble prin acvariu.
Multi acvaristi pastreaza cate un mascul in acvarii separate, astfel incat sa se vada unul pe celelalt. Vor avea astfel culori mai vii si vor arata mai bine.
Lampile suspendate nu fac lumina si pe langa acvariu? Nu incomodeaza cand ma uit la televizor?
Initial ma gandeam ca le suspend de tavan si ca o sa se vada urat cablul de alimentare, dar mi-am adus aminte ca exista si lampi suspendate cu picior, care pot fi prinse de acvariu. Asa e?
Acvariul, dupa calculele mele va avea cam 186 de litri. Folosind regula 1W/l o sa am cam 175 - 200W. Nu lumineaza prea mult si in afara?
Banii nu ar fi o problema, pentru ca eu am norocul ca absolut ce imi doresc (cu adevarat) sa obtin . Cineva acolo sus :zana: ma iubeste! Dar canapeaua e de fapt un coltar, si va trebui sa fac un suport special sa tina acvariul. Plus ca deasupra am corpurile suspendate iar acvariu ma va incurca sa umblu la ele. Si apoi cum ar fi sa stau intins pe canapea sa sa vad radacinile plantelor pe fundul acvariului ? Daca imi trecea prin cap idea asta mai devreme, proiectam mobila altfel. Asa ca voi folosi ce am acum. Merci de idee, poate o aplic la urmatoarea renovare .

Oricum, triunghiular ar fi super, mai ales ca poate acoperi toata tevile care intra si ies din acvariu. Mai ales ca am facut rost (fara bani, bineinteles ) de folie neagra pentru geamuri, pe care o sa o pun pe 2 laterale ale acvariului. Adjudecat :bravo: !

Acum alta belea! In prezentarea mea am gresit dimensiunile acvariului ! Suprafata barului este de 900x450mm. Din cate am inteles eu, nu prea am cum sa imi pun luminile in capac. Sunt fix pe fix sau putin mai lungi decat acvariul. Iar eu vreau sa imi pun T5 ca sunt mai bune, chiar daca degaja mai multa caldura. A vazut cineva un acvariu cu capac mai mare decat acvariul? Arata urat? Daca pun mai tuburi mai mici decat acvariul, nu mai am lumina la capete, doar... Doar daca pun luminile asimetric sa imi lumineze mai mult partea cea mai plantata! Sau sa imi pun lumini (multe, multe, multe ) paralel cu latura scurta? Si asa pot sa reglez cantitatea de lumina mult mai precis.
Poze proaspete gasiti aici. M-as mira sa gaseasca cineva un alt loc sa pun acvariul, avand in vedere ca eu am proiectat sufrageria si am alocat de la inceput spatiu pentru fiecare lucru.
Deoarece cred ca va ramane tot acolo, ar trebui sa ma gandesc la cum va arata aranjamentul . Si pentru ca nu am alt spatiu alocat, voi pune carantina intre acvariu si perete, la acelasi nivel. Iar restul spatiului va fi acoperit de un panou, astfel incat nu se vor vedea decat cele 2 acvarii.
Si totusi, ma poate ajuta cineva cu sugestii pentru amenajarea acestui acvariu? In functie de asta voi face si restul acesoriilor necesare unui acvariu. :help:
Habar nu am avut de acel magazin. E prea departe de mine. Eu stau chiar pe Giurgiului.
Un album mai vechi de-al meu. Maine seara o sa pun niste poze proaspete.
Apropos de tevaraie. Intre bar si perete vreau sa pun un filtru extern, butelia de CO2 si eventual un acvariu carantina. Si poate reusesc sa pun un panou pana in perete (la nivelul blatului) care sa acopere ce va fi sub carantina.
Cam asa ceva. Ideea mea pleaca de la filtrele "externe" DIY facute cu pereti despartitori direct in acvariu. Numai ca pentru pestii de card o sa insemne mai mult spatiu de joaca. :jumpers:
Banuiesc ca nu multa lume verifica ce s-a mai scris la sectiunea pentru noii veniti, asa ca voi continua discutia aici, poate iese ceva interesant. Dupa cum am inceput la prezentarea mea, imi voi face un acvariu cu pesti de card. Dar cum bine m-a luminat Anubias (merci de sfat), nu prea e bine pozitionat in sufragerie, fiind intr-un colt, ce-i drept ferit de curenti de aer si caldura, dar nu "da" bine. In cazul in care nu se intelege bine din poza, acvariul meu va fi pus pe un bar intr-un colt al sufrageriei, cu fata catre calculator si o laterala catre canapea. Din pacate, la aspectul asta nu m-am gandit cand am proiectat sufrageria. Pana acum mi se parea normal sa vin in fata acvariului sa ma uit la pesti. Dar acum chiar mi-ar placea sa stau tolanit si sa admir pestii jucandu-se.

Vreau sa ma ajutati cu idei cum sa amenajez in aceste conditii acvariul. Eu m-am gandit sa impart acvariul in 3: treimea din stanga sa fie oarecum separata de celelalte doua printr-un perete de plante astfel incat sa para ca e un acvariu mai mic cu fata catre canapea, iar restul de 2/3 sa fie amenajat astfel incat sa para un peisaj normal, vazut din fata.
In timp ce scriu ma gandesc ca nu o sa inteleaga nimeni ceea ce vreau eu sa zic aici, dar macar asa poate ma lamuresc eu ce vreau sa iasa .

Sau sa nu ma mai complic (asa cum fac eu mereu ) si sa fac un acvariu "clasic"?
De ce insist sa fac eu acel sistem de CO2: am deja cam tot ce imi trebuie pentru el (stingatorul, acum am aflat ca se poate inlocui parghia lui cu un robinet de CO2 la centrele de incarcare, reductorul de presiune mare, furtun rezistent la CO2, chiar si un regulator de presiune de inalta precizie 0 - 2bar). Si toate astea fara bani. Ceea ce cred eu ca e important pentru mine si nu numai (ca majoritatea, avem neveste ).
La serviciu am multe utilaje care lucreaza cu aer comprimat, asa ca am de unde sa fac rost de materiale si piese de schimb.
O sa ma coste doar schimbarea robinetului si incarcarea buteliei. Astea nu le pot baga pe firma, inca...
Cand termin tot sistemul o sa va anunt cat m-a costat toata tarasenia.
Daca aveti obiectii referitor la sistem, idei sau sfaturi, nu va sfiiti sa le postati. Chiar avem nevoie si de alte pareri (ca d'aia postez si eu aici, ca sa invat cat mai multe si sa evit multe din greselile facute de altii)
Raman recunoscator!
Din cate am citit pe aici, prima problema este capacitatea buteliei. Dozele acelea mici nu se pot reincarca, iar eu vreau sa ma tina cat mai mult.
Iar cu acel reductor, daca poate fi folosit pt CO2, nu imi fac probleme: este nou nout inca in cutia lui.
Un strungar nu stie cum e facut reductorul si daca rezista membrana la CO2. El face ce ii cer eu sa faca.
Chiar acum mi-am adus aminte ca noi folosim ceva asemanator ca forma la bateriile de CO2. Si alea parca au 200 de bari. o sa verific maine daca au fost la origine pentru azot. Iar de riscuri ce sa zic? Lucrez cu ele, sunt RSVTI. Deci am ceva idee de recipiente sub presiune ...
Dar oricum, cei de la incarcari ar trebui (nu e o regula) sa stie mai multe despre CO2 decat mine. Totusi, am emotii cu ei...
Am "gasit" in magazie la serviciu un reductor de presiune mare: 200bar. Problema nu e presiunea, ci destinatia: azot (asa scria de mana pe cutie)
Intrebarea la care nu a stiut nimeni sa raspunda, pana acum : pot folosi acest reductor pentru o instalatie de CO2?
Adica: pot face rost de o butelie de CO2 (care este de fapt un stingator PSI tip G6, cu zapada carbonica). Pe ea scrie ca a fost verificata la 200 bar: deci rezista la umpleri repetate. Presiunea interna e de 60 bar. Eu vreau sa folosesc acest stingator pe post de generator de CO2 pentru viitorul meu acvariu. Am verificat si se potriveste la filet cu reductorul meu. Dar nu stiu daca rezista reductorul la actiunea dioxidului de carbon (care, din cate stiu eu face cauciucul sa imbatraneasca prematur).
Asa ca va rog, dati sfoara-n tara poate stie cineva daca un reductor de inalta presiune pentru azot, poate fi folosit si pentru CO2!
Acvariul pe care vreau sa mi-l fac va avea 950 x 450 x 500 (Lxlxh), va fi pus pe un bar special construit ca suport pentru acvariu. Intre corp si perete mai am ceva spatiu, asa ca m-am gandit sa pun acolo un filtru extern home-made.
Ca pesti de card, mi-ar place sa am multe zebre (25-30) pentru ca sunt foarte active. Dar inca nu stiu ce alti pesti pot trai cu asemenea nebune, asa ca am si planul B: Rummy Nose Tetra sau neoni. Initial am vrut scalari, dar mie imi place varietatea salbatica, cu 3 dungi verticale parca, si cum nu prea se gasesc, am renuntat la idee.
Mi-am cumparat din Hornbach 5 radacini de mangrove parca. Nu sunt cine stie ce, dar oricum... Intrebarea mea era: e necesar sa fac peisajul sa se vada frumos din centrul camerei sau din fata lui (vedere frontala)?
Cred ca sunt un pic off-topic, asa ca ma opresc aici si o sa pun intrebarile la alte categorii.
Salutare! Sunt Tropikana, am 32 ani, m-am nascut in Tulcea si traiesc in Bucuresti (da' tare m-as muta de aici).
In tineretele mele am avut un acvariu de 18L, cu plante luate de la muzeul de stiinte naturale din Tulcea si pesti asisderea. Bineinteles vivipari. Ba nu, am avut si cateva zebre, gurami, chiar si un pui de scalar (pe care l-am primit de la petshop din piata care avuse probleme cu curentul si au inghetat pestii, fiind iarna atunci si care a rezistat o perioada buna de timp).
Poate nu ar trebui sa spun asta, dar... Din cauza ca am cumparat un incalzitor mai puternic decat aveam nevoie, am fiert cativa pesti (ok, pe toti... ) dar macar plantele si un sanitar au rezistat. Mama mea ar fi vrut sa nu tin acvariul ca pierdeam timpul cu el in loc sa invat , asa ca nu a aflat de isprava pt ca am fugit imediat si mi-am luat altii. Normal ca a observat ca sunt alti pesti, dar am justificat ca e de la caldura.
Acum vreau, adica vroiam sa imi fac un acvariu care sa nu necesite o intretinere laborioasa si m-am gandit eu ca un acvariu cu plante si vreo 2 pesti e mai usor de intretinut. E, m-am inselat. Asa ca imi voi face un acvariu cu pesti de card si in timp sa il transform in acvariu super plantat.
Sper sa ma puteti ajuta si voi cu sfaturi.
 
Forum Index » Profile for tropikana » Messages posted by tropikana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com