[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
300 litri  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sesmar wrote:Sa fac un gard viu in fata buturugilor cu ele pana le cele din coltul dreapta?
Exact , ador cum se vede Blyxa proiectata pe buturugi.

Sesmar wrote:S-a facut Abia astept sa te banez
Na ca te-am pacalit sa nu le arunci , sa mor daca nu merita sa stau o saptamina pe margine pentru Toninele tale .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Porcu wrote:
Sesmar wrote:Sa fac un gard viu in fata buturugilor cu ele pana le cele din coltul dreapta?
Exact , ador cum se vede Blyxa proiectata pe buturugi.

Dorinta ta este porunca pentru mine In weekend fac mutarea.

Referitor la tonina belem. Mai nou denumirea lor oficiala este Syngonanthus sp. 'Belem'. Realizezi ca o sa fac orice sa le fac sa creasca in acest acvariu care nu-i pentru ele totusi.

865
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Citeam pe undeva ca Tonina fluviatilis e singura Tonina veritabila. Interesant c-au stabilit ca "Tonina" Belem nu-i Tonina ....... dupa inflorescenta . La cum suna "Syngonanthus" ....... ma tem ca tot Tonina o sa-i spunem .

Sesmar wrote:Realizezi ca o sa fac orice sa le fac sa creasca in acest acvariu care nu-i pentru ele totusi.
Si cind ma gindesc ca faci asta doar ca sa ma banezi pe mine .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Sper ca Preamaritul faraon sa fie multumit de grija cu care umilii sai supusi incearca sa-i indeplineasca dorintele
image

865
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Doar dau si eu cu parerea
Daca punea-i si plante rosii
Pe undeva prin acvariu
Se schimba treaba
Asta in cazul in care vrei ceva de aquascaping
La mine in acvariu nu vei gasi niciodata o asa aranjare de plante
adica ,ordonata si trimata
eu sunt mai mult cu
Biologia plantei, modul de crestere
Eu nu cred ca voi putea aranja un acvariu de aquascaping
Sau cine mai stie
oricum felicitari pentru ,acvariu

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

lazarginel wrote:Doar dau si eu cu parerea
Daca punea-i si plante rosii
Pe undeva prin acvariu
Se schimba treaba

Foarte mult timp m-am gandit daca sa-i bag si ceva roseata...la niste Rotala macrandra ma gandeam la un moment dat. As putea sa las didiplisu' sa se mai inroseasca dar eu i-am facut un fel de aparatoare de plasa ca sa-l tina un pic mai la umbra si sa ramana verde La fel as putea sa inrosesc Rotala macrandra green - de fapt se va inrosi in perioada urmatoare deoarece voi mari fosfatii pentru tonine.
Am ales sa merg pe cat mai mult verde punctat doar de acea nunata de la Limnophila aromatica si R.m. green precum si de cateva varfuri de la didiplis. Mie personal mi se pare ca se potriveste chiar si cu pietrele pe care le am in acest moment in acvariu.
Daca ar fi sa bag cateva fire rosii voi unde le vedeti?

865
[Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Eu zic asa
Daca in locul didiplisului,dreapta spate
Cred ca nu am gresit
Puneai ceva rosu poate o althenatera de asta http://www.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.floraquatic.com%2F&langpair=fr%7Cen&hl=en&ie=UTF8
In fata lemnului punea-i ceva anubias mai dezvoltat (dreapta)
Un barteri nana
blyxa mai in fata
Dar stii cum e .....
Gusturile nu se discuta
Asta este parerea mea
Am venit si eu cu o parere
Fara suparare

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Vad ca linkul care l-am dat nu sa deschis
Era vorba despre o althenatera splendida

Ogar batrin dar.... cu miros fin
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Eu, as mai ridica cu 5cm lampa aceea sa elimin umbrele din colturi. In rest, se pare ca ai facut treaba buna.Felicitari.
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

lazarginel wrote:Eu zic asa
Daca in locul didiplisului,dreapta spate
Cred ca nu am gresit
Puneai ceva rosu poate o althenatera .........

Daca indraznesc sa scot didiplisu' risc sa ma trezesc cu o banare maritu' faraon nu glumeste cu asa ceva

De fapt, aproape sigur voi fi banat pentru ca nu voi reusi, cel putin momentan, sa fac toninele (Syngonanthus) sa creasca din motive de hidre Cred ca in apa ( chiar daca nu am turnat-o in bazin) cu care am adus otocinclusii ca altceva nu am bagat in acvariu de vreo 6 luni. Asta asa ca tot ma plictiseam in ultimul timp Voi face din nou praf acvariul....Drontal plus de la Bayern :grr:
Asta e...banuiesc ca dupa ce scap de hidre si-l pun din nou pe picioare o sa am o explozie de alge, apoi probabil cine stie ce boli la pesti, apa verde culminand cu mult iubita si dorita BBA :misto: ....eu sa fiu sanatos

Care mi-o fi blestemat acvariul?

865
[Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Inainte de a face o boacana , incerca prin electrocutare. Stiu ca exista o metoda de a scapa de hidre prin curentare. Daca e cineva care stie metoda?

galeria mea
[Email] [WWW]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Sa se electrocuteze detinatorul acvariului ? Cica e bun si la reumatism
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sesmar wrote:...banuiesc ca dupa ce scap de hidre si-l pun din nou pe picioare o sa am o explozie de alge, apoi probabil cine stie ce boli la pesti, apa verde culminand cu mult iubita si dorita BBA :misto: ....eu sa fiu sanatos

Ma tem ca dupa toate astea sa inceapa sa-ti pice paru' si-o sa-ti doresti sa-ti creasca BBA pe chelie .

Sesmar wrote:Care mi-o fi blestemat acvariul?
Oare cine se ocupa cu blestelele pe forum :ironic: :ironic: :jajaja: ....... ?


Io zic sa te banez acuma sa poti face ce vrei tu in acvariu . Cred ca d-aia ai probleme, pentru ca lucrezi sub presiune ....... si-s dispus sa te eliberez .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Stiu ca exista o metoda de a scapa de hidre prin curentare


Nu-i vrajeala. Merge foarte bine. (Nu ca Sesmar n-ar stii deja). Se ia o baterie de 9V se leaga la bornele ei niste fire, si la capetele firelor niste ...ceva de grafit. Ori creioane de desen belite de vopseaua aia de pe ele, ori carbunii din vreo baterie uzata... ce-ti trece prin cap. Inert sa fie, sa nu incepi sa faci electroliza la apa aia cu electrozi metalici sau cu alte dracii...

Se tine bateria conectata cu electrozii in apa, in capete opuse ale acvariului timp de 12 minute si 38 de secunde... Glumeam. Nu stiu cat. Cam un sfert de ora cred, dar poti incepe cu mai putin ca sa nu ma injuri. Dupa operatiune se schimba o cantitate de apa aspirand cu sarg substratul. Se repeta operatiunea de cate ori este nevoie.

Din experienta mea hidrele vor disparea cand or sa vrea muschii lor. Dar oricum curentul electric le imputineaza simtitor.

Se mai zice si ca platy, SAE (poate si alti pesti) le mananca, cu mare placere. Tot din experienta mea... doar se zice. Nu le mananca nimeni.
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Val wrote:
Stiu ca exista o metoda de a scapa de hidre prin curentare


Nu-i vrajeala. Merge foarte bine.

Anul trecut cand am avut aceeasi problema am ajuns cu voltajul redresorului la 15 V si degeaba...hidrele erau tare fericite. Doar drontalul a mers.


Val wrote:Se ia o baterie de 9V se leaga la bornele ei niste fire, si la capetele firelor niste ...ceva de grafit. Ori creioane de desen belite de vopseaua aia de pe ele, ori carbunii din vreo baterie uzata... ce-ti trece prin cap. Inert sa fie, sa nu incepi sa faci electroliza la apa aia cu electrozi metalici sau cu alte dracii... .

Trebuia sa specifici ca nu este de dorit sa apara electroliza pentru ca decimeaza, mai ales in cazul ionilor de cupru, toti crevetii, melcii iar intr-o cantitate suficienta chiar si pestii. Asta in caza ca mai citeste cineva si se apuca sa se joace cu vreun redresor ceva

Val wrote:Se tine bateria conectata cu electrozii in apa, in capete opuse ale acvariului timp de 12 minute si 38 de secunde... .

Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun eu asa ceva dar te inseli amarnic. Nenea faraonu' baneaza-l o saptamana ca dezinformeaza lumea. Trebuie sa rectific ceea ce ai scris tu si sa-ti aduc aminte ca in cazul depasirii perioadei de 12 minute si 35 secunde apare fenomenul de dilatare temporara si se produce o disfunctionalitate in continuumul spatiu-timp rezultand fenomenul fizic,binecunoscut de altfel, al contractiei lungimilor sau chiar curbarea spatiului aparand alt fenomen la fel de cunoscut...gaura neagra in acvariu. Deci mare grija



Ieri am aruncat bomba cu neutroni in acvariu ( pastilele de dontral). Azi dimineata la cinci am aprins cateva minute lumina...nu am mai observat hidre insa eram prea chior de somn asa ca ma voi edifica mai bine dupaamiaza.

Porcu wrote:Oare cine se ocupa cu blestelele pe forum :ironic: :ironic: :jajaja: ....... ?

Banuiam eu ceva da' nu-mi venea sa cred....cu ce am gesit Marite faraon, stea polara a regatului, luceafar al supusilor tai? :p
Porcu wrote:

Io zic sa te banez acuma sa poti face ce vrei tu in acvariu . Cred ca d-aia ai probleme, pentru ca lucrezi sub presiune ....... si-s dispus sa te eliberez .

Please, release me Ma voi reincarna intr-un drac rau si urat si te voi bantui pana revii la sentimente mai bune
adriancalotescu wrote:Sa se electrocuteze detinatorul acvariului ? Cica e bun si la reumatism

Am sa te tin minte...oi avea eu 1921 de ani da's inca tanar si frumos.

865
[Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Bula este in spital, cu ochii umlati si bratul rupt, vanatai peste tot.
Prietenul lui care a venit in vizita il intreaba:
-Ce ai patit?
-Pai ma pregateam de pescuit, si cineva mi-a zis o metoda prin care se pot colecta usor rame. Cica bagi un generator de la un telefon vechi in pamant si ies ramele.
-si...
-Am vazut ca metoda functioneaza, si m-am facut curios ce se intampla daca bag 220V. Au iesit tot felul de animale, cartite, vulpi etc.
-oK, da tot n-am inteles de unde atatea vanatai?
-Pai, curiozitatea ma dus sa vad ce se intampla daca bag 380V...
-Si
-Si... au iesit minerii... :-)

galeria mea
[Email] [WWW]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Deci, daca scoate pestii din acvariu, poate sa dea curent de 220v, nu mai mult ca il bat minerii.
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

De mineri am scapat

Dupa dontral plus :
De hidre am scapat
De trei otocinclusi am scapat Pe unul din ei l-am vazut eu cum tot dadea tarcoale pe o buturuga unde murisera hidrele. Nu stiu daca dupa ce mor hidrele mai sunt toxice insa daca asa este din cauza asta banuiesc ca a murit acel otocinclus.
Creveteii par sa nu fie afectati dupa doza de dontral.
Acvariul nu s-a deciclat iar plantele nu sunt afectate totusi heminathusul cuba de pe buturugi s-a ingalbenit nitel in unele locuri...nu stiu daca este neaparat de la dontral.

Pana una alta sunt extrem de multumit. Va pun o poza sa vedeti cum arata acvariul acum dupa dontral. Unele plante le-am tuns inainte de dontral :
image

PS: in centru acolo se vede ceva verde ce creste?

865
[Yahoo!]
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Ma bucur ca te-ai linistit. In mod sigur, acum, esti imun la blestemele faraonice.
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

andreic wrote: In mod sigur, acum, esti imun la blestemele faraonice.

Eu nu sunt prea convins de asta. Deja a inceput sa-mi cada parul
Cumpar BBA sa-mi fac peruca

865
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com