[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Maab
Forum Index » Profile for Maab » Messages posted by Maab
Message
Mutumesc,
Am incercat ieri sa fac o descriere la "coltul incepatorului" a ceea ce am facut cu acest acvariu si nu inteleg de ce nu mi-a incarcat mesajul.Astfel:
-acvariu 90l aquadream 80 - luat la promotie cu ajutorul cupoanelor de reducere gasite cu ajutoru prietenului google (de la 630lei la 315lei) si include
-filtru biobox2
-incalzitor
-pompa de apa
-capac cu neon de 15W-mic dar este un motiv sa ma apuc si de bricolaj
-am luat separat colant pentru background, pompa de aer, piatra de aer, termometru, 6 plante despre care am citit ca ar fi pentru incepatori, 2,5kg substrat JBL, 5kg pietris 2-5mm alb, 10kg pietris multicolor(culori naturale), solutie de fertilizare JBL pntru plante si o solutie de startare JBL pentru ca grabi putin procesul intrucat Edi, de 2 ani, nu mai avea rabdare

1.Am spalat acvariul cu apa rece foarte bine
2.Am spalat pietrisul in apa rece foarte bine
3.Am asezat pietrisul, plantele si toate dispozitivele (mai greu a fost cu pompa de apa intrucat de unde am luat acvariul nu erau pregatiti pentru intrebari de genul" Ce este acesta si ce fac cu el?", am umplut cu apa pana la semnul maxim indicat de filtru, am pus cantitatile recomandate de producator pentru fiecare dintre cele 2 substante, am dat drumul la tot iar de vinerea trecuta merg permanent mai putin lumina careia ii dau drumul la 7 dimineata si o opresc la 7 seara.
4.Duminica am inlocuit 20l de apa
5.Ieri, miercuri 12.10, am si populat cu 20 de neoni si 3 sanitari (aceia draguti albinosi)
6.In aceasta dimineata toate aratau foarte bine, apa limpede, pestisorii vioi si cat de cat acomodati, plantele pareau putin apatice, parca incepusera sa se ingalbeneasca, sa devina stravezii, dar asta am observat de aproximativ 2 zile, sper ca este doar o problema de adaptabilitate

Va rog sa imi recomandati niste sanitari care sa nu creasca mari dar care sa fie vegetarieni, mancatori de alge.In viitorul apropiat pe langa acesti sanitari doresc sa mai aduc si 4 xifori rosi si inca 4 pestisori care seamana cu xifori dar sunt negri si au codita rosie, acesta fiind targetul pentru acest acvariu

Astept sa ma criticati pentru cele de mai sus

PS acum am inteles de ce nu am putut incarca descrierea de ieri, poza era mult prea mare.

Iata si ceea ce a iesit pana acum :
Sunt Marian din Bucuresti.Am avut acvariu acum mai bine de 20 de ani(acum am 33)iar de mai bine de 10 ani incerc sa ma ocup de altul.Din diferite motive doar in urma cu o luna am inceput sa ma documentez despre ce inseamna acvaristica in anul 2011 iar in urma 10 zile am gasit o oferta la un acvariu de 90l pe care l-am achizitonat, astazi l-am si populat dupa ce a stat la ciclare cu 20 de neoni si 3 sanitari

Mult succes tuturor pasionati de acvaristica.
 
Forum Index » Profile for Maab » Messages posted by Maab
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com