[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lucian Jitaru
Forum Index » Profile for Lucian Jitaru » Messages posted by Lucian Jitaru
Message
cred ca ce-l mai bine...o sa-l fac pe cel de 50x50x50....si o sa tin momentan xipho in el..alaturi de ceva guppy...cand vor naste...o sa-l am pe cel mic.. (actualul)
si in acela o sa bag si CO2...sper sa iau o butelie...si acela o sa-l incadrez in mobila...undeva in camera..asta ramande de vazut
dar sigur asa o sa fac..
din lipsa de spatiu....nu pot face ceva mai mare de 60-70 cm max lungime...
deci prefer un cub de 50
vreau cub...
pot face si 50x30x30 sau poate chiar mai mare...insa vroiam cub..
cred ca o sa fac 40x40x40 cu stilca de 4... este de ajuns....
ramane intrebarea: sa imi fac o bomba de co2? pentru viitorul acvariu de 30x30x30?( Edit: sau mai mare..) si s-o probez pe cel actual...indicatii...sa stau langa acvariu...etc..?


Sau sa fac unul de 50x50x50-60? :-?
deci filtrul este pe drum.....o sa vina...este cel hang-on
intrebare...sa imi fac o bomba de co2? pentru viitorul acvariu de 30x30x30? si s-o probez pe cel actual...indicatii...sa stau langa acvariu...etc..?
astept raspunsuri
pentru un nano-cub de 30x30x30 este de ajuns sticla de 3 mm? pe acel link pentru grosimea sticlei...imi da ok la safe factor de 2.5.
sa incerc sa-l fac? ce ma sfatuiti

astept raspuns
stiu ca nu e bine...dar nici guppy ala sa-l tin singur nu puteam.......pentru ca nu mai aveau femele la pet shop.....
oricum xipho o sa-i dau probabil la schimb...pe altceva.....nu stiu exact
acum...o intrebare..
pentru un nano-cub de 30x30x30 este de ajuns sticla de 3 mm? pe acel link pentru grosimea sticlei...imi da ok la safe factor de 2.5.
sa incerc sa-l fac? ce ma sfatuiti

HumanFace
Mi se pare mie sau nu scria firma?
Dar tu vrei sa curga ceva, asa ca o cascada, un suvoi de apa, etc.?
Poti face asta vomemade, foarte usor, folosind buretele tau bolbositor.


imi poti explica cum sa fac asta? (un link ceva... )...
Salutare tuturor!
Am de ales intre 2 filtre interne:
acesta: http://www.urbanpets.ro/product_info.php/products_id/2733
sau acesta http://www.urbanpets.ro/product_info.php/products_id/2734 ??
astept raspuns... (acvariul este cel de ~20 litrii)

depinde de pesti...unii rezista, altii nu..
eu de exemplu am bagat o pereche de guppy din prima zi...femela a murit "cipita" de mascul...insa masculul traieste si acum...alaturi de 3 xipho (1m, 2 f)
acel excrement...va iesi singur...nu trebuie facut nimic... cel putin ai mei asa fac (am tot xipho...mai pe scurt... banuiesc ca si pestii dumneavoastra sunt tot asta..din cele spuse)
este normal la pesti..sa se intample asta
mai este de actualitate?
mai este de actualitate?
daca da...il vreau imediat
astept raspuns
as putea sa fac un moonlight cu un incarcator de telefon si LED-uri de la brichete?
??
o sa incerc...daca imi iese... o sa pun o schema/poza

@EDit:
mi-a iesit...am pus un LED de la o bricheta... si o alimentez de la o baterie de telefon (la incarcator isi schimba spectrul...prea puternic curentul) de 3.6V si 850mA...
LED-ul este pus orizontal pe suprafata apei...si lumina tot acvariul....probabil ca o sal inclin putin...dar este ok si asa...lumina tot acvariul...si se vede superb...
multumesc mult
si tot nu stiu concret care sunt..
acum care e mascul si care e femela?...
uita-ti o poza
exact 26 grade am.........si cred ca asa o sa ramana...
fetitele care trebuiau sa-i tine companie guppy-ului meu....nu sunt de gasit....(or sa aduca la petshop saptamana viitoare)...
deci am decis sa iau xipho...(1 m si 2 f)...
din cate stiu...sunt compatibili...facand parte din aceeasi familei (vivipari)..
intrebarea: or sa se inmulteasca la fel ca si guppy? sau intr-un ritm mai lent? si care ar fi temperatura ideala pentru ei?
recomandati-mi ?i mie un site romanesc, pentru comenzi legate de acvaristica...preferabil sa lucreze cu Posta Romana, nu prin curierat..vreau sa-mi fac comanda de un filtru..
astept sugestii
curier da.....
daca nu se poate prin posta......asta este...
imi doream foarte mult...
mai caut...poate gasesc
multumesc oricum
o seara buna
vreau eu.......
ai PM
e posibil sa am drum saptamana viitoare prin bucuresti
daca mai ai pestii...as vrea si eu..macar vreo 2-3 perechi....
 
Forum Index » Profile for Lucian Jitaru » Messages posted by Lucian Jitaru
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com