[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lucian Jitaru
Forum Index » Profile for Lucian Jitaru » Messages posted by Lucian Jitaru
Message
Cred ca garnitura e veche...dubios pt ca prefiltrul este nou, nefolosit.
I-am tras o banda d-aia pt teava de gaz/apa, vad ca momentan tine.
O sa iau probabil garnitura noua ca sa dorm linistit
P3
P2
Am revenit si cu poze, totul a iesit ok, problema este ca imi curge un prefiltru daca il misc. Daca sta "la punct fix" nu lacrimeaza neam
Cred ca plange daca il agit
Salutare,

Doar ce am pus in functiune un prefiltru care il aveam de ceva vreme prin casa, si curge pe la garnitura dar doar daca il misc/agit stanga-dreapta, stand el asa frumos pe loc e perfect
Este un prefiltru sun sun hw 603.

O seara faina,
Lucian
Eddy21 da-i un pm colegului Dan P si discuta cu el, daca te poate ajuta sigur o va face !

Fadds am rezolvat si problema cu biofilmul, am avut un spike de amoniac, momentan totul e ok. Ma interesa cauza biofilmului, am aflat-o.

In alta ordine de idei, o sa fac cateva modificari, o sa pun prefiltre la canistra mare, la cea mica ramane prefiltrul ei intern momentan.
O sa le curat mai des, aparent flow-ul nu arata cat de multa mizerie e in canistra.
Am scos azi aproape o galeata de rahat din cele 2 canistre, desi flow-ul era normal. Ceramicele erau colmatate bine, momentan mai bag schimburi de apa cateva zile, pana se stabilizeaza putin.
Partea proasta, am pierdut un papagal , si i-am mutat putin pe restul la "puscarie" ca ii batea nenea roscovanu.
Dar azi schimb pozitiitle, roscovanu ajunge la "puscarie", ca aparent are crize de personalitate si bate pe toata lumea
Puscaria e un geam care separa o parte din bazin
Poze mai pe seara, sa termin si upgrade-ul cu filtrele.
Roscovanul... hmmm, bun nume
Da, e cam bataios, papagalii is albi ca varul toti, cred ca din cauza subiectului de mai sus. O sa-i mut intr-un bazin de 180l momentan, sa vad cum arata/se simt dupaia.
Da, bazinul e mare, dar totusi mic. Tot vizez la casa si la un bazin de macar 2000l, ca sa fie treaba buna
Dar pana la vise ma tin de ce am
dan.pavelescu wrote:In nemarginita mea prostie si uitare.. va pun o intrebare. In timpul ciclarii se fac schimburi de apa? Nuva mai radetz. smilie


Vrei sa hamesesti bacteriile ?
Eu unul schimb apa dupa vreo luna- una jumate, asa "la ochi", ca testele au expirat de multa vreme. Dar in general ciclez cu cory in bazin.
Daca dozezi amoniac atunci poti sa schimbi apa, si dozezi iar.
Cei care stiu sa se exprime
D-aia am intrebat de pareri, ca am tot vazut "teste" de ieseau dubios de bine
Sursele par ok, dar ca orice informatie, pot fi interpretate in fel si chip
Chiar cautam de ceva vreme un asemenea studiu.
Mi se pare prea mare diferenta intre eficienta matrix/lava rock si k1/bureti
Totusi sursele par "legit", si cumva tind sa cred articolul.

Cei mai vechi si mai experimentati, ce parere aveti ?
Feeding frenzy
Filmarea e oleac "tremurata", e prima data cand incerc in acvariu sa filmez, si n-am avut cum sa misc camera cum vreau, mai incerc cand imi vine "teava" pt montat camera pe ea




by koala... am simtit ca fac bube pe inima daca nu rezolv problema cu linku' YT.
Subscriu si eu la spartura de lava, folosesc in filtre de cativa ani si isi face treaba, nu s-a spart/sfaramat.
Greu cu lenea
Imi pare rau pentru pierderile suferite
Cu RT stiu ca e mai veche problema la tine, nu prea stiu daca ai ce face.

Asteptam filmarile cu "piscina"
Filmarea e de acum, pana in schimbul de apa si curatenie, asa arata dupa 8 sau 9 zile.
https://youtu.be/Tlteg0qNlds
Schimburile regulamentare, la 8/10 zile, mancare dau chiar mai putina, nu ramane nimic din ce hranesc.
Alti pesti n-am bagat.
Ma gandesc sa nu fie la limita filtrarea, pestii is totusi mari, si sunt destui.
Filtrele sunt jbl-uri, e1502 si e1902 pline ochi cu ceramice.
Salutare,

Revin si eu cu o dilema. De vreo 2 saptamani mi s-a format un biofilm destul de "gros" pe suprafata apei.
Ca idee, filtrele sunt puse cu retur-urile : unul de la jumatea bazinului, spre dreapta, al doilea filtru din capatul dreapta spre fata bazinului.
Am facut asta sa am cumva un flow ok, in ideea in care tot ce ramane -mizeria, rahat- se aduna langa cioata, si dureaza 1 minut sa aspir totul.
Deci, pe jumatea din stanga a bazinului lipseste agitarea suprafetei.
Acum, sa mut un filtru in capat si unul la jumate ?
Sa pun o pompa de valuri pe capatul neagitat ? Am o koralia nano 1600 libera.
Sa pun un surface skimmer ? Am unul pe undeva.
Am facut 2 schimburi de apa de cand a inceput sa apara, nu a disparut.

Ape limpezi,
Lucian
Incet dar sigur o sa trag si eu cadre mai bune
Urmeaza un update pe partea de hardscape, o sa pun poze cand termin
si inca 2 poze
M-am indurat sa trag cateva cadre, sa se vada mai bine cum sta treaba
Calitatea pozelor lasa putin de dorit, aparatu-i bun, ala de-l manuie nu prea stie ce si cum )
Astronotusul o sa creasca cam cu 2-3 cm/luna, depinde de ce mananca... pana pe la vreun an.


Il vad cum creste zilnic, mi se pare incredibila rata de crestere.... am 3 acare, abia cresc - cei drept is intr-un acvariu minuscul momentan, astept sa le vad in cubul de 125 - dupa 3 sapt a crescut vreo 3cm zic eu. Ii hranesc masiv, si aspir substratul la 2-3 zile, depinde cat ramane din mancare - in general o "rad" in maxim o ora pe toata - .

Eu nu vad pozele alea ca lumea... vrem ceva mai de aproape


scot "scula" si trag ceva poze faine, promit

L-ai "dat la apa"? Felicitari!


dap, toate bune momentan.


Lucian ii facem o surpirza si punem poze amandoi?


Facem, zilele astea dreg background-ul, sa fie cum imi place - adica aliniat- si poate vineri/sambata punem poze "cum trebe"
Ne auzim pe wats, si ne sincronizam
 
Forum Index » Profile for Lucian Jitaru » Messages posted by Lucian Jitaru
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com