[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Sfarsitorul
Forum Index » Profile for Sfarsitorul » Messages posted by Sfarsitorul
Message
Mamaaa...
M-ai lasat masca cu ordinea si aranjamentele de sub acvariu :masca: .
Sper sa pui si niste pesti disciplinati acolo. Sa bata pas de defilare!
Eu am Terralit de cca. un an (la o scara mult mai mica) si destule plante (nu pretentioase) si nu da semne de oboseala. Raportul calitate/pret mi se pare f. bun. La dimensiunile astea cred ca pentru un substrat Dupla tre' sa faci credit la banca (parerea mea).
Apropo, iluminatul cum il faci?
Spor la treaba in continuare si tine-ne la curent!
F. interesant, da' gagicile....?
(Nu-i corect sa nu exemplifici si celelalte specimene de care pomenesti)
Cam multi pesti pt 200l.
Lotusul o sa-ti ia toata lumina pt. celelalte plante.
Totusi cam putina lumina (60W:200l=0.3W/l)
Parerea mea!
Si in plus cand le vine de depus scalarilor si sunt f. irascibili tetrazona ii sacaie continuu.
Eu am recoltat Elodeea dintr-un lac din Buzau si dupa ce am tinut-o in sol. de hipoclorit si in carantina vreo 2 sapt. am pus-o in acvariu. Mai am si acum (dupa 3-4 ani) numai ca se-nmulteste ca dracu' si trebuie luata cu bratul dupa 2-3 sapt.
Da' un flex, un biax, un bomfaier ceva n-ai avut la-ndemana ca m-a apucat mila cand am auzit de cutitul incins in foc
Piesele de la jocul ala (parca Mecano ii zicea pe vremea mea) sunt din inox? Ca altfel...
Mai bine ca ai scapat de plasticul ce acoperea neonul ca oprea din lumina si oricum nu era etans. Eu am de vreo 2 ani niste tuburi in socluri de neon normale si sunt la 5 cm deasupra apei si n-au facut nici un scurtcircuit (si am un turbat de Hoplo care le stropeste zilnic)
Eu as vrea, dar cum le trimiti pana la Bz. ca e drumu' lung?...
Astia de unde provin? Greu de ingrijit?
Avand in vedere dimensiunile mici ti-as recomanda panelul acela de PVC de 8-10 mm grosime. E usor, simplu de lucrat si nu e afectat de apa in timp. Mai sunt si alte variante, bineinteles, si daca citesti forumul gasesti si planuri si indicatii.
Drosere electronice gasesti de la 4-5 lei buc. (chinezesti) la 50-60 lei buc. de la firme serioase precum Philips sau Osram.
Buzunarul tau, alegerea ta!
Pune-mi si mie 1L+0,5L deoparte. Vin in Buc. in 1-2 sapt. Daca vrei iti trimit banii prin mandat anticipat si cand ajung in Buc. ne intalnim. Da-mi un PM sau SMS la 0721213101. Mersi
In privinta acvariilor marine cred ca trebuie sa vorbesti cu g.g. (preturi si sfaturi).
Cu sistemul audio, sfatul meu e sa-l pui in alta camera. Pestii mei o cam iau razna la metale grele si manele (ultimele cand ma supar pe ei ). Nu stiu de ce, da' nu le place Guta si Salam
Bineinteles ca "se pot creste in acvariu acasa" cu conditia ca acel acvariu sa fie unul marin.
Si daca mai sus spuneai ceva de
Scalari ... (aici problema, frumosi dar pretentiosi si nu cred ca o sa-i tin in vita cu experienta mea)

cred ca
Mult prea multi pesti (si mari) pt 70 litri. E normal sa se bata, fiecare vrea teritoriul lui.
Catfish e un nume generic: cuprinde multe familii si probabil zeci de specii. Pune o poza!
E clar ca porcu' (ooops , am vrut sa spun ca vaca). Cele 2 geamuri de 4 suprapuse: daca sunt intim lipite intre ele se apropie de rezistenta unuia de 8 (dar lipite f. bine si cu un adeziv care sa aiba elasticitatea sticlei) - dar astea sunt teorii, in schimb, daca ai si un micron distanta intre geamuri (ceea ce nu prea poti evita lipind la capete cu silicon) rezistenta este a unui geam de 4 (hai 4 si ceva ). Parerea mea smilie !
Neoanele alea de 8W sunt din acelea cu suport si partea electronica inglobata in suport? Daca e asa e chestie de bafta (sunt chinezesti). Eu am avut vreo 4-5 de-astea si unul a rezistat 2 ani, unul a crapat dupa o zi, iar celelalte intre 6-9 luni. O problema este si temperatura de culoare (care nu e scrisa pe nicaieri), dar ochiometric este Daylight. Pana la urma am renuntat si am pus tuburi de 15W T5 (la tine e o problema ca acvariul e prea scurt) avand si avantajul ca la dimensiunea asta gasesti si neoane dedicate acvaristicii de la firme serioase.
Poti sa le pui intercalate: unul aliniat la un capat al capacului, urmatorul la celalalt capat. Alta varianta, daca vrei lumina multa la capete, ar fi sa pui in capete tuburi de 45 cm perpendicular pe cele de 120. Sper ca ai inteles (mi-e lene sa fac un desen).
Mie chestia cu orele diferite de la zi la zi mi se pare cam chinuitoare pt. pesti, in general organismele superioare functioneza dupa ciclul zi-noapte care se modifica treptat de la zi la zi. Iar algele nu cred ca vor sesiza...
Parerea mea...
Parerea mea este sa-ti iei de la inceput componente de calitate (daca iti permiti financiar) pentru ca in felul asta e mai usor sa-l echilibrezi. TetraTec mi se pare o alegere buna in privinta raportului calitate/pret. In privinta neoanelor e mai bine sa folosesti de 120 cm (36 W): sunt mai usor de gasit si poti sa le pui in capac mai usor (cele de 150 trebuie sa le inghesui cumva in dimensiunile tale). Bafta !
Din proprie experienta iti spun ca AC nu e o solutie pt racirea apei. Mai sunt pe-acolo si neoanele care incalzesc apa si oricat de rece ai tine in camera nu poti tine apa la o temp rezonabila (ai o scadere de 2-3 grade).
Atentie!!! Azbestul (ma rog fibrele microscopice care se desprind) zice-se ca ar fi cancerigen, asa ca mai bine nu.
 
Forum Index » Profile for Sfarsitorul » Messages posted by Sfarsitorul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com