[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De unde se pot cumpara plante ?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
anboserv
Junior member

Joined: 28/03/2008 22:14:17
Messages: 6
Location: Focsani
IP:
Offline

Salut tuturor!

As vrea sa stiu daca plantele se pot cumpara si din alta parte decat din pet-shop-uri sau daca se pot gasi pe undeva(lacuri,balti). Eu sunt din Focsani si pe aci rar gasesti cate o planta.

Va multumesc!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
crstn_savu
Junior member

Joined: 27/03/2008 19:25:20
Messages: 73
Location: Oradea
IP:
Offline

cea mai mare problema o reprezinta faptul ca la noi in tara plantele sunt de apa rece, nerezistand in acvariile in care temperatura este de 28 C. totusi in unele regiuni ale tarii se gasesc unele plante de acvariu comune. unii acvaristi au zis ca au vazut elodeea sau cabomba, dar nu am vazut si nu pot sa confirm acest lucru.

O alta problema o constituie faptul ca o data cu aducerea plantelor direct din natura in acvariu, vei aduce si bacterii, microbi, virusuri periculoase pentru pesti.

Personal nu iti recomand sa apelezi la aceasta varianta
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Incearca pe la magazinele on-line. De exemplu la Urbanpets (nu fac reclama, dau doar un exemplu) au plante de vanzare. Nu cunosc insa taxele de transport (daca se percep). Atata stiu ca se transporta prin curier rapid, pentru ca altfel, pana ar ajunge cu Posta Romana ar fi uscate de tot.
anboserv
Junior member

Joined: 28/03/2008 22:14:17
Messages: 6
Location: Focsani
IP:
Offline

Singura problema e ca cei de la UrbanPets nu mai onoreaza comenzile on-line pe o perioada nedetrminata de timp. Erau mai de incredere
[Email] [WWW] [Yahoo!]
crstn_savu
Junior member

Joined: 27/03/2008 19:25:20
Messages: 73
Location: Oradea
IP:
Offline

nu cred ca ar ajunge neaparat uscate prin posta romana... daca sunt ambalate corespunzator ar trebui sa ajunga in stare buna... acuma adevarul este ca depinde si cine din posta romana le manipuleaza
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

anboserv wrote:Singura problema e ca cei de la UrbanPets nu mai onoreaza comenzile on-line pe o perioada nedetrminata de timp. Erau mai de incredere

Ei pai asta nu inseamna ca nu sunt de incredere acuma. Isi schimba sediul si iti dai seama ce harababura inseamna asta. O sa revina lucrurile la normal pana la urma (si eu astept, ca vreau sa comand una alta de pe acolo).
anboserv
Junior member

Joined: 28/03/2008 22:14:17
Messages: 6
Location: Focsani
IP:
Offline

M-am exprimat eu gresit m_3. Nu am vrut sa spun ca cei de la UrbanPets nu sunt de incredere, ci ca sunt printre putinii de incredere, de unde si ...."erau mai de incredere"!
[Email] [WWW] [Yahoo!]
wolfilas
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2008 16:47:51
Messages: 17
Location: Suceava
IP:
Offline

crstn_savu wrote:cea mai mare problema o reprezinta faptul ca la noi in tara plantele sunt de apa rece, nerezistand in acvariile in care temperatura este de 28 C. totusi in unele regiuni ale tarii se gasesc unele plante de acvariu comune. unii acvaristi au zis ca au vazut elodeea sau cabomba, dar nu am vazut si nu pot sa confirm acest lucru.

O alta problema o constituie faptul ca o data cu aducerea plantelor direct din natura in acvariu, vei aduce si bacterii, microbi, virusuri periculoase pentru pesti.

Personal nu iti recomand sa apelezi la aceasta varianta


da, cabomba am vazut in iazuri cand mergeam la pescuit. de elodeea nu-mi aduc aminte sa fi vazut sau poate era da n-am bagat de seama...
[Yahoo!]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Nu onoreaza fiindca sunt in curs de mutare cu magazinul.
[Email] [WWW]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

anboserv wrote:M-am exprimat eu gresit m_3. Nu am vrut sa spun ca cei de la UrbanPets nu sunt de incredere, ci ca sunt printre putinii de incredere, de unde si ...."erau mai de incredere"!

A..imi cer scuze...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Plantele (majoritatea, sint si exceptii) ambalate corect - intr-un recipient ermetic inchis si fara apa (e suficienta putina umezeala) rezista cel putin o saptamina .
Am indoieli ca rezista Cabomba in lacurile noastre in sezonu' rece.
Plantele autohtone ar merge in acvariu cu precizarea ca au nevoie de mult mai multa lumina decit cele tropicale. Ziua in perioada lor de vegetatie e mai lunga decit ziua tropicala.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sfarsitorul
Member
[Avatar]

Joined: 15/05/2006 03:19:24
Messages: 114
Location: Buzau
IP:
Offline

Eu am recoltat Elodeea dintr-un lac din Buzau si dupa ce am tinut-o in sol. de hipoclorit si in carantina vreo 2 sapt. am pus-o in acvariu. Mai am si acum (dupa 3-4 ani) numai ca se-nmulteste ca dracu' si trebuie luata cu bratul dupa 2-3 sapt.

Nil mortalibus ardui est. (Horatiu, "Ode")
[Email]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

anboserv wrote:Salut tuturor!

As vrea sa stiu daca plantele se pot cumpara si din alta parte decat din pet-shop-uri sau daca se pot gasi pe undeva(lacuri,balti). Eu sunt din Focsani si pe aci rar gasesti cate o planta.

Va multumesc!


Vezi ca gasesti la magazinul de pe Independentei .Astazi am fost acolo si aveau vreo 10 15 specii .
Deasemenea pot sa-ti mai dau eu citeva plante in 2 sau 3 saptamini (nu prea multe ca am facut curatenie in acvariu acum o saptamina si am aruncat o juma de galeata )
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Daca vrei ceva plante da un pm .Nu cer nimic pe ele dar momentan nu am decit citiva pui de echinodorus si citeva criptocorine de care ma pot lipsi
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com