[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cotty
Forum Index » Profile for cotty » Messages posted by cotty
Message
Vand acvariu 80 L - pesti, plante , substrat , filtru, termometru , neoane;
Pt , detalii cu privire la specii sau firma va rog dati un mesaj la 0720546333 (Cluj Napoca)
deocamdata le merge bine la puiii de scalari,de o saptamana papa artemia,le dau de cel putin 2 ori pe zi.Parintzii stau cu ei in acvariul de 20 de L .Azi le-am curatzat fundul acvariului pentru prima data cu un furtun subtire de perfuzie.am scos cam 1.5 L de apa si am completat.Mi-a fost frica sa scot mai multa apa ca sa nu schimb brusc temperatura.
Nu stiu cam cat sa ii mai tin pe parintzi cu ei.Am deja 2 acvarii in casa si plus asta cu puiii( ,altu nu mai am.Poate are cineva din Cj vreun acvariu care nu il foloseste pentru 2-3 luni
Au inceput sa inoate puiiii. :jumpers: azi o sa le dau artemia.
Vreau sa intreb daa vreau sa scot parintzii de la ei cam in cat timp pot sa o fac.?
Puii sta intr-un acvariu de 15-20 de L si am citit pe forum ,cam o luna trebuiue tinuti asa si dupaia mutati in alt acvariu.
Este corect asa?
puiiutii de scalari inca traiesc,in maxim 2 zile ar trebui sa inoate calumea...sper sa fie bine.Acuma stau mai tot timpul grupatzi ca un ghemotoc pe fundul acvariului.
pereche de scalari inca are grija de puii care inca nu par sase fi format calumea si sa fi scapat de sacu vitelin...a mutat puii de 2 ori pana acuma odata pe sticla acvariului si dupaia iarasi pe fund.
Cat timp pot sa ii tin cu puiii?mi-e frica sa nu incepa sa isi curete alt loc ca sa depuna si sa omoare puiutziii
salutare....pana la urma tot stresul si toata frustrarea ...au disparut deocamdata ...scalarii au depus un efort si au reusit sa ingrijeasca icrele ca sa iasa pui.Mentionez ca a trebuit sa ii scot din acavriu de 80 L desi erau singuri si acolo intr-unul de vreo 15-17 L.
Vreau sa va intreb la cat timp dupa ce au eclozat puii trebuie hraniti(am artemia sa le dau)Puii au eclozat la mine sambata seara.....Deja am pus artemia la eclozat.. Va multumesc :jumpers:
buna ,am o problema mareeeee,perechea mea de scalari a tot depus in ultimul timp si nu au iesit niciodata pui.De 2 zile au inceput sa se bata rau de sar solzii de peei si is distruse aripioarele si au buzele umflate.
Ce credetzi ca este da facut?Ii am numai pe ei doi i acavriu,2 cory si un ancistrus(acvariu de 80 deL)
As vrea sa intreb daca se poate sa eclozeze icrele si sa iasa pui de la perechea mea in acvariul comunitar.De mentionat ca pe langa perechea de scalari care imi depune la 10 zile mai am in acvariu 2 ancistrusi si 2 cory care acum i-am scos ca sa nu mai manance icrele si ca sa incerc sa vad daca fac pui.Temperatura este de 27 C si Ph undeva in jur la 7,nu stiu nimica de Kh.
Dar este posibil sa iasa pui?????) deoarece am mai citit alte articole in care zicea ca trebuie sa am neparat un alt acvariu gata sa primeasca icrele si in care apa sa aiba eaxct aceleasi proprietatzi ca si apa din acavariul comunitar...ori eu am un acvariu mult mai mic (de 15 L) in care nush daca o sa isi pastrze apa aceleasi proprietatzi nici daca scot apa din acvariul; mare deoarece acolo as pune alt filtru ,nu ar fi substrat deloc,nu ar fi buturuga,ar fi doar apa si frunza cu icrele.
Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi as aprecia pareri de la persoane care au reusit sa obtina pui in conditiile in care le-am mentionat mai sus in primul alineat :p
Va multumesc!!!
AM o intrebare....de fapt nelamurire .Am doua exemplare de corydoras de vroe 2 ani stau impreuna in acvariu comunitar.Am citit un link despre ei si despre inmultire ,pentru ca am observat de vreo luna ca aveau un comportament ciudat.SE jucau oarecum dasnand si inotand unul pe langa altul si unul dupa altul.Citind am aflat ca acestea sunt semne ca se pot inmultzi.Acuma intrebarea mea este :
II pot inmulti daca sunt numai 2 pentru ca nu am cum sa mai aduc inca 2 masculi ca sa fie 2-3 la o femela (nu au dimensiune mare sunt normali).Un singur mascul poate fecunda macar jumate din icre?
cumpar sistem CO2 cu tot ce trebuie sa functioneze bine.
mail:cotty2poli@yahoo.com
ar trebui sa itzi cumperi cat de repede niste teste de apa de la un pet pentru a afla duritatea apei si altele.Eu am patit acest lucru nu mi-am dat seama ....si dupa perioada in care melcii stateau inactivi am observat ca erau gaurite cochiliile...si mi-au murit.
am pus o poza cu femela de scalar ,la galerie la last aditions o putetzi vedea (femela neagra...iar ata se poate vedea pe fundalul maro de la buturuga)....Inca nu i-a trecut s i-am facut tratament cu baktopur solutie.Nu stiu ce sa ii mai pot face.......Va rog mai venitzi cu sugestii
am o problema cu un caras ,are un ochi unflat iesit din orbita putin si este si rosu in jurul ochiului.Putetzi sa imi spunetzi daca este vorba despre vreo boala sau este batut de ceilaltzi 3 carasi din acvariu.Acavriu este de 100 de l si am 4 carasi in el din care unul este mai mare aproape dublu fata de ceilaltzi 3.
image sper sa fi pus bine poza.Daca te uitzi atent vei observa o pata alba putin iesita in relief pe mijlocul aripoarei
salutare ,am o problema cu o femela de scalar -a aparut o pata alba pe o aripioara,de curand a depus .... Acvariu meu este de 80 L (substrat pietris 3-4 mm ,o buturuga,plante echinodorus,anubias,valisneria,temperatura 26 de grade,Pesti:o pereche de scalari,o pereche corydoras,si 2 ancistrusi)Schimb o data la saptamana regulat cam 22 25 de L.
Mentionez ca de curand am pus in apa o solutie antialge Algumin de la Tetra aqua,2capacele jumate la 80 de L,inainte sa pun solutia nu cred ca avea pata.Cand am observat am pus n apa METIFISH(albastru) am lasat o zi am schimbat apoi 20 de L de apa si in dimineatza asta am pus verde de malachit...erau singurele chestii care le aveam .As aprecia daca m-atzi putea,tin foarte mult la perechea de scalari si nu as vrea sa moara femela
filtrele aqua el fan ce mediu filtarnt au n afar de un burete?.... au cumva s ceva carbuni?....
zi si tu ce putere au L/h sau ceva raport sa imi dau seama .Eu am acvariu de 80 de l.... si unu de 67 si aas avea nevoie de amandoua
superbe ..... cand vezi asa ceva ramai fara cuvinte.
Cumpar scalari(neaparat pereche varsta aprox 12 luni de preferat dar merge si mai mult numa sa nu fie trecutzi) sau ofer altzi pesti la schimb plus diferenta....Deci cine nu are spatiu destul sa-i tina pentru ca are mai multe perechi sau nu mai vrea sa-i tina as fi eu interesat.Anuntul este pentru cei din judetele Cluj ,ALba ,Brasov(daca credeti ca rezista 5 ore pe tren)
vedetzi problema forumului cineva cere ceva iar cei care se baga sa posteze se cearta apoi intre ei si uita ce da fapt eu am cerut niste linkuri si niste poze.Daca ma intreaba cineva de ce nu caut eu....pentru ca sunt n sesiune si nu imi permit prea mult timp sa citesc pe forum zilele astea avand examene grele....Find o urgentza astept sfaturi mai practice pentru cineva care in situatia mea este in criza de timp....I
 
Forum Index » Profile for cotty » Messages posted by cotty
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com