[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lucian Jitaru
Forum Index » Profile for Lucian Jitaru » Messages posted by Lucian Jitaru
Message
atunci o femela o sa fie de ajuns....:X o sa caut una superba..:X...
cory sunt albino... si 2 sunt pui mici....iar gurami sunt destul de mari...o sa iau totusi o femela de betta....sau sa iau un mascul?...
in 40 litrii am 2 gurami de cca 6 cm si 3 cory mici (2 cm)...pot pune langa ei si 2 betta? sau macar o femela?..:-?
filtrul? mai este de actualitate?
stiu... de aceea il si dau inapoi la pet shop......
buna ziua din nou.
N-am mai postat de ceva vreme..
Au aparut schimbari majore..
Am un acvariu de 40 litrii (volum util) care a stat la ciclat o saptamana cu cativa cory in el, acum adaposteste 3 cory, 2 tetra, 2 gourami.
Iar acvariul de 20 litrii adaposteste un pirania mic.....(nu m-am putut abtine sa nu-l cumpar)...
Intrebare: sa fie prea multi pesti in acvariul mare; as vrea sa mai cumpar 2 tetra....si sa vorbesc la pet shop sa schimb gourami cu ceva plante..pentru ca sunt prea mari..:...circa 6-7 cm...si 4-5 cm...???
Bun venit in comunitate!
Citeste cu atentie toate informatiile...acesti oameni chiar te ajuta...si vor vrea tot binele pentru pestii tai..si pentru tine.
Ape limpezi
da..corect
am revenit...cu o poza cu masculul de gardneri, pe care il detin...femela nu am reusit s-o prind in poza....
acvariul a suferit modificari drastice...din pacate...plantele au murit...si am scos tot odata si substratul...o sa-l inlocuiesc cu ceva gen ADA...sau ceva destul de bun...dorind sa fac un aquascape cu un nano cube de aprox 30l....care va gazdui perechea de gardneri...si vreo 2-3 cory....
off topic: hai ca ne auzim sambata, cand revin..
pana atunci..sper sa-mi traiasca kilie...si sa nu am probleme cu ei...
cand revin fac si niste poze de calitate
o zi buna tuturor.. si o saptamana si mai buna
citind pe link-ul primit mai sus, trag concluzia ca nu le trebuie incalzitor pestilor mei (ma refer la gardneri)
de saptamana viitoare cand sunt acasa o sa incep fertilizarea cu sera florena si lumina este data de 2 becuri eco 15w/6400 k
intrebarea este: o sa am nevoie de incalzitor pentru plante ?
I know english, not very well, but I'm doing my best...;)
aceea am folosit-o ca si etalon....ca sa exprim forma si faptul ca in acea structura fizica este si perechea mea..
ei arata asa image
deci nu cred ca sunt gold....(dupa nume gold=aur=> auriu, galben, alta culoare fata de cea care o au pestii mei..)
multumesc foarte mult!
image
exact ca acesta sunt
am primit o pereche de pesti, si nu stiam ce specie sunt...sau ce-i cu ei...
dupa ceva mai multa documentare...
am gasit poza aceasta
pesti mei sunt exact ca acest cuplu, diferind culoarea (ai mei sunt cu pete rosii, si au o culoare de baza, un fel de albastru-verde)
deci sunt sau nu kilie?
astept raspuns
Buna seara in primul rand!
Dupa ce o vreme am fost plecat...postez din nou
In primul rand...2 femele xipho mi-au murit (nu stiu de ce, nu am fost acasa)...
Apoi... am renuntat la xipho si guppy...(i-am donat)... pentru ca am primit de la un unchi o pereche de pesti (nu stiu ce specie sunt...sunt cam de talia guppy-lor, insa au pete rosii pe tot corpul si foarte rapizi....chiar foarte).. si un cory...
Mi-am luat sera florena pentru plante... si vreau sa stiu daca o sa pun in apa...de fiecare data cand schimba din apa sau doar cand fac schimbul de ~40% din apa?
Ce ar putea fi acei pesti? (o sa pun o poza cat de curand...)


iata si poza cu unul dintre ei (imi cer scuze pentru calitatea foarte proasta...)
http://img717.imageshack.us/img717/7503/image117s.jpg
eu acu l-am luat....adica i-am dat dw... o sa fie la seed toata saptamana, cand va fi gata, 6-7 mbps up o sa fie fara probleme....deci rabdare ..
M-ar interesa acvariul... cam in cat timp ar ajunge prin fan curier si cam cat ar fi transportul?....(asta daca trimiti prin curier)...
Daca nu se vinde pana revin eu (circa 2 saptamani) il vreau......
O seara buna.
viviparii rullz(guppy, xipho, molly, platy)... usor de intretinut..se reproduc repede.. sunt ieftini si frumusei si nu necesita cine stie ce ingrijire..
ok...
sa vad cum ma incadrez in spatiu...pentru ca pot maxim de 80 de lung..dar il fac la 100 si vad cum il incadrez..
 
Forum Index » Profile for Lucian Jitaru » Messages posted by Lucian Jitaru
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com