[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dexter
Forum Index » Profile for dexter » Messages posted by dexter
Message
nu mai inoata se aseaza pe divese obiecte, se mai muta din cand in cand daca este deranzat de alti pesti sau de jetul de apa.

Ok am inteles nu mai are scapare.


Multumesc mult celor care mi-au raspuns.
http://img707.imageshack.us/f/picture028rz.jpg/

nu mai are nici o sansa ?
Am un mascul de palty bolnav,este umflat de parca ar naste si solzi sunt zbarliti pe el ca un arici.

Ce are ? Ce tratament se poate urma in acest caz?
am cumparat eu 5 frumosi
cred pana acum ti-am dat 3 sau 4 pm si nu ai raspuns !
mai e valabil ?
pe langa cei 10 neoni mai aveam 8 sumatrani dar au ramas doar 7

Nu ii avem din aceasi sursa.

Filtru are "bio bile", burete si un saculet de carbune activ ~ 25- 35 grame are saculetul.

Schimb de apa 10 % .

Hrana: sera vipagran (granule),sera premium (tot granule), fulgi (luati de la obor, la pliculet ) si troco-prim .

Nu am introdus nimic nou iin acvariu.
Ii am de 6 luni.
Nu am observat nici un simptom.
Mi-a murit un sumatran si nu stiu de ce ?
Nu prezenta semne de boala sau ceva.

De curand am vorbit cu un prieten care a patit la fel ,lui i-au murit 2.

Si eu si el i-am gasit la suprafata apei umflati, ce au avut ?

Eu am un acvariu de 100l bine plantat cu temperatura apei 26 grade,filtrare buna 500l/h lumina 10 ore pe zi. Pe langa sumatrani mai am si 10 neoni 4 sanitari si un ancistru, pesti primesc mancare de doua ori pe zi. Schimb de apa la 2-3 saptamani.

Va rog sa ma ajutati.
lupul-sur wrote:In principiu albastru de metil nu este toxic daca se respecta proportiile corecte. Eu folosesc albastru de la farmacie ca este mai concentrat si pun cam trei patru picaturila 60 litri net coloana apa. In general in folosesc pentru culoarea ce o da apei. In ultima vreme nu am mai folosit ca am plantat foarte bine acvariu si am scazut numarul de pesti, nu mai am probleme cu reziduurile.


Da si eu tot albastru de la farmacie folosesc si il pun la 2-3 zile chiqar daca pesti nu mai au gris.
alina_g wrote:Ai facut foarte bine. Albastrul de metil NU e toxic.


Merci, deci pot pune albastru de metil odata la la 2-3 zile pt "dezinfectarea" apei ,sau mai rar ?
Eu acum asa pun am pus si inainte sa se inbolnaveasca de girs.
E prea des la 2-3 zile ?
alina_g wrote:1. Fara verde de malachit ! Primii care mor din cauza acestei substante sunt betta, hoplo si cory (dureaza intre 4 si 24 de ore). Toti pestii sunt afectati, iar unii dintre ei sub forma ireversibila.

2. Costapur, ca medicatie, daca pestii sunt foarte afectati.

3. Temperatura de 28-29 de grade, aerare maxima, sare o lingurita la 10 litri de apa.

4. Schimburi partiale de apa, odata la 2 zile, cu medicatie proportionala cu apa pe care o schimbi.


Suporta mai bine neoni albastru de metil ?
Sau e la fel de toxic ?
Eu am folosit la gris doar albastru de metil (am pus 2-3 pic. la 2 zile la acvaiu de 100l) si temperatura ridicata si au scapat toti.
unde se gases la noi ?

http://digital.planetq.org/akvarij_filter/IMG_8866
Acum sa va mai zic ceva de variatile de temp ,la servici am un acvariu de 30l in care am si 1 ancistrus de vreo luna si acolo nu am incalzitor,pe perioada de iarna e ok ca e caldura non stop si apa are 26-28, vara iarasi e bine dar in perioada asta e cam frig e mai rece in cladire decat afara si apa e rece ~20. Si in weekend mai las cate un bec de 100w aproape de geamul acvariului,cand vin din weekend apa are ~ 32-34 ! de parca vreau sa fac ciorba din ei, si ancistrus nu are nimic chiar a crescut maricel destul de repede.

Deci nu cred ca temperatura sau variatile de temp. e cauza mortii.
nu ne consoleaza

Intrebare e de ce mor ?
Nu sunt la fel de rezistenti ca pleco ?
Pleco e un peste mai rezistent sau nu ?
cristi_ionescu_79 wrote:intr-un acvariu de 30 de litri aveam o pereche adolescenta de ancistrusi. aseara masculul a inceput sa innoate haotic, preponderent la suprafata acvariului, iar cand se oprea pe un perete de sticla era inert (practic puteam sa-l ating/prind cu mana). cand era in starea asta am observat ca nu prea respira si de vreo doua/trei ori a scos o bula de aer. dupa cateva minute a inceput sa-si "piarda echilibrul" avand momente in care se intorcea cu burta in sus. a fost momentul in care l-am bagat in frigider .....

precizez ca in tot acest timp femela nu avea nici o problema, facandu-si de lucru cu o bucata de castravete .... iar azi dimineata isi facea de lucru pe o buturuga.

schimburi de apa fac o data la 2 zile, cate 5 litrii, apa fiind tinute cam 4 zile in sticle de plastic inainte de schimb. singurul test pe care l-am putut face a fost testul de NO2 care a iesit bine spre f. bine.

ce se intampla? va avea si femela aceiasi soarta in cateva zile?

acvariu are un filtru aquael care merge non-stop iar temperatura din acvariu este de 26 grade

multumesc anticipat,
Cristi


Cam aceeasi problema am avut-o si eu cu trei ancistrusi :aaa: mici puii
sai au murit toti 3.

Praticti stateau lipiti pe sticla(retrasii,ascunsi) fara semne de viata nu mai respirau nu mai
mancau erau incremeniti pe sticla. Unul dinte ei a stat 2-3 zile in acelas loc. Il puteam prinde cu mana.
Au murit pe capete primi doi la o diferenta de 2 zile unu de altu :aaa: ultimul a trait un pic mai mult,dar ce am observat la el e ca avea burtica umflata.

-Acvariu 96L
-filtrare permanenta 500l/h
-lumina 10 ore
-schimb apa 15l la 1 saptamana
-temperatura 26-28,30 (temperatura variaza in functie de temp camerei) incalzitor 150w.
- aer in total 20 ore.

Pestii:

- 5 sumatrani
-10 neoni
-2 sanitari
PLOAIE84 wrote:La inceput sa ai grija cand bagi neonii,asta daca acvariul este deja populat de tetrazone, ca sunt sanse foarte mari sa fie alergati ,asta depinde si de marimea neonilor,dar dupa nu mai sunt probleme.Mai ai grija si cu ce fel de mancare ii hranesti k la inceput neonii sunt cam timizi,dar dupa o perioada chiar capata putin din obiceiul tetrazonelor,devin niste mici piranha,asta ti-o spun din propria experienta .bafta


Acvariul este populat de neonii si vreau sa bag tetrazone.
Am vazut ca la inceput neonii sunt timizi la mancare, iar acum se "bat" pe ea care mai de care sa fure mancarea altuia.

Deci in principiu nu sunt probleme intre neoni si tetrazoni ? (neonii sunt adulti)
Cum se inpaca neoni cu sumatranii ?
Se lasa cu victime ?

Multumesc.
Recipiente etanse se gases la Cora,Carrfoure la recipiente pt alimente sunt cutiile cu "click" care au o garnitura in capac. Eu cel mai mare pe care l-am vazut avea 3l, sunt de diferite forme si sunt facute la turci si cel mar costa in jur de 30ron.

Pun aici un link ca sa aveti idee cum arata.
(sper ca nu imi i-au ban :-) )
http://www.ucsan.com.tr/urunler_eng.php?anakatid=1&katid=14

la turci pe site sunt si de 10l :-) dar in magazin nu se gasesc.
Atentie doar cele cu" FOOD SAVER WITH LOCK " sunt perfect etanse restul nu !

Eu am cumparat o cuite ( M-494 - FOOD SAVER WITH LOCK cu grilaj,1.8l) pt. un filtru exter dar din lipsa de chef nu m-am apucat de el.

Si inca un link: http://www.petfrd.com/forum/articles.php?action=viewarticle&artid=87&page=1
Cativa din neoni albastri au ramas fara "codita" si au aparut mai multe puncte albe pe ei.
In schimb neoni nergri si-au mai revenit sunt mai voi si au pofta de mancare.

Si inca o chestie, am vazut chisturi albe si pe geam , si inca o ciudatenie care arata ca un vierme mic, alb(are aceasi culoare ca chisturile) si subtire ~2mm lungime care se "taraste" pe geam. Ce este ?
si temeratura cat o tin ridicat doar 5 zile ?
 
Forum Index » Profile for dexter » Messages posted by dexter
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com