[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adiradu
Forum Index » Profile for adiradu » Messages posted by adiradu
Message
Fain , fain, totul la superlativ. Imi place cum arata si cum ai aranjat prin el toate cele. Mai ales ca ai in dotare si una din speciile mele favorite la un moment dat: P.Milomo...

Imi place si lumina, scoate bine in evidenta coloratia pestilor. Eventual, cand ai vreme, ne dai niste detalii legate de partea asta?
koala wrote:Da' diagonale nu-i pui?


Nu i-am mai pus ca e gata deja... Sudat, vopsit, numa' bun de carat si pus pe pozitie.

O sa-l prind in suruburi de celalalt mare si sper sa tina. E din bara de 40 cu grosime de 2 mm, pare indestructibil .
Stiu ca la celalalt am facut ceva calcul de rezistenta si tinea vreo 3 tone. La flambare nu e problema iar in sudor am incredere. Toata sarcina e de vreo 500 de kg pe fiecare tronson.

Nu de suport mi-e mie teama ci de podea, care este placata cu travertin. Probabil ca va trebui sa pun ceva intre suport si piatra asta, nu-mi place cum arata metalul direct pe piatra...

Am dat in lucru completarea pentru suportul care va sustine bazinul: un "cub" de 80 x 80 [cm] pe care-l voi prinde la capatul vechiului suport.
Va fi confectionat din profil patrat de 40 mm, gros de 2 mm.

Costul mini-suportului: 150 lei

image

image

lukitza wrote:Banuiesc ca decorul va fi o noua lucrare minunata a baietilor din Serbia.
Aia pe care doar natura ii poate copia.


Mai mult ca sigur ca acolo va fi...
N-am nici o sansa sa scap, lucrez de prea mult timp cu ei ca sa-i ratez...

Oricum, va iesi ceva fain, mai mult ca sigur. Trebuie sa ma gandesc care-i formatul pe care-l cer pentru hardscape, in principiu nu exista limitari si se poate face orice.
Dar asta, mai incolo...
Tocmai m-a anuntat furnizorul ca sticla jumbo ultraclara nu mai exista in Romania si nici nu va veni prea curand. La dimensiuni normale se poate rezolva dar la 3 metri jumate nici o sansa...

Am dat verde pe float normala, livrarea se va face undeva pe sfarsitul saptamanii viitoare.

Pana atunci ma ocup de stand si voi folosi suportul de la vechiul bazin. Dimensiunile lui sunt de 270 (L) x 80 (l) x 80 (h) [cm] si este confectionat din bara patrata de 40 x 40, grosime 2 [mm] . La acesta voi adauga in prelungire un "modul" de 80 x 80 x 80 [cm] care sa il duca la lungimea totala de 350 cm. Va fi acoperit cu PAL de 18 mm peste care voi pune polistiren extrudat.



Silviu Man wrote:Cred ca a venit timpul sa-l botezi! Un numa potrivit ar fi The Mammoth


No bun, atunci hai sa-l botezam, daca tot am aflat din ce va fi facut...

De azi incolo numele lui sa ramana "Shadows (The Mammoth)"

Multumesc Silviu de sugestie , asta va fi mamutul din seria de umbre. El va avea si 2 frati ceva mai mici, ceva mai incolo, cand lucrurile se vor mai aseza....

Il rog pe seful de la butoane sa faca modificarea in titlul postului. Multumesc !

In plus. la cele scrise de koala si lukitza, adaug eu ca experienta bazinului vechi pe care l-am lipit dupa aceeasi metoda, imi confirma ca sunt sanse mari sa tina. Acel bazin a stat pe pozitie 4 ani si probabil ca ar fi rezistat inca mult timp asa. Mi-am dat seama de asta cand am taiat lipiturile de silicon ca sa-l scot de acolo pe bucati. Nu vreti sa stiti ce inseamna sa tai un Dow Corning dupa 4 ani...

Ideea e ca asezarea acelor foi de sticla de 3.5 m una peste alta, chiar si cu stratul de silicon aferent intre ele, poate creea concentratori de tensiune si forte neprevazute care ar putea duce la probleme mari (...si ude ).

"Principiul" dupa care ma ghidez la lipirea acestui bazin e ca foile de sticla sa nu fie in contact una cu alta decat cel mult pe plan orizontal, prin intermediul celor 3 mm de silicon dintre ele si ca centrul de greutate al fiecarei foi de sticla sa nu cada pe alta foaie de sticla.
Buuun, ideea cu dublarea de intaritoare e buna , ramane sa vad la furnizor daca mai poate face.

Furnizorul este Aquadec.
Preturile cu care iau sticla sunt:
- 372 lei/mp sticla UC de 12 mm
- 239 lei/mp sticla float de 12 mm
- 110 lei/mp sticla float de 10 mm
- 13 lei/ml cantuire la 12 mm
- 10 lei/ml cantuire la 10 mm

Am facut comanda de sticla, mai jos lista de placi si cotele aferente. Voi folosi metoda cu laterale care "imbraca" cele 2 placi de fund pe toate cele 4 laturi, din 2 motive:
- suprafata de lipire intre placile de fund si cele verticale creste la 20 mm (vor fi 2 placi de fund de 10 mm fiecare), in loc de 12 mm - grosimea sticlei
- prefer ca greutatea placilor verticale (69 kg/buc foile mari de front/back, 16 kg/buc foile laterale) sa nu apese pe marginea placilor de fund

Voi lipi cu rost de 3 mm, silicon Dow Corning 881 negru.

Lista:
- 3500 x 650 - front - 12 mm ultraclara - 1 buc
- 3500 x 650 - spate - 12 mm clara - 1 buc
- 770 x 650 - laterale - 12 mm clara - 2 buc, una din placi se gaureste conform cote D=42
- 3470 x 770 - fund - 10 mm clara - 2 buc - se gaureste pentru treceri overflow conform cote D=54
- 620 x 200 - caseta overflow - 10 mm - 1 buc - se gaureste conform cote D=42
- 530 x 500 - caseta overflow - 10 mm - 1 buc - se gaureste conform cote D=42
- 3470 x 120 - intaritor longitudinal - 10 mm - 2 buc
- 770 x 120 - intaritor transversal - 10 mm - 5 buc

Cote gauri placi de fund:
image

Cote gaurire placa laterala:
image

Cote gaurire placi overflow:
image

image
lukitza wrote:Sump-ul cat de mare va fi? Folosesti vechiul bazin?

Pentru sump voi folosi sticla de la vechiul bazin de filtrare. L-am taiat, curatat si-l voi modifica putin.
La momentul lipirii si cand ma mai clarific si eu cu ce vreau sa fac voi da detalii...

Dimensiunea lui va fi 1500(L) x 500(l) x 500(h), dimensiuni in [mm]. Volum brut 375 litri.
Gata cu perioada concediilor, inapoi la treaba...

Am cautat in ultimele saptamani oferte de sticla si am contactat mai multi furnizori. Dimensiunea mare a bazinului pe care vreau sa-l fac, peste lungimea unei foi de sticla normala, a redus mult optiunile pe care le aveam. Am cochetat in paralel si cu varianta construirii unui bazin de sticla acrilica pe dimensiunile dorite dar am renuntat rapid din cauza preturilor extrem de mari de pe piata romaneasca. Am incercat sa iau in calcul si varianta DIY din acril dar si varianta unui bazin gata facut de o firma. Oricum as fi dat-o, costul era de pana la 7-8 ori mai mare decat a a unui bazin de aceleasi dimensiuni, de sticla...

Deci: a castigat varianta "economica", in detrimentul avantajelor oferite de sticla acrilica. Cu parere de rau dar asta e...

Dimensiunea finala a bazinului va fi: 3500 (L) x 800 (l) x 650 (h), dimensiuni in [mm].
Volumul brut va fi 1820 litri.

Imagine de ansamblu a bazinului:
image

Constructia va fi din sticla de 12 mm lateralele si 2x10 mm pentru fund. In partea dreapta-lateral voi face un compartiment interior pentru overflow de dimensiuni 500 x 200 [mm], pe toata inaltimea acvariului. In partea superioara voi lipi 2 ranforsari longitudinale din sticla de 10 mm, latime 120 mm. Acestea vor fi "unite" transversal de 5 fasii de sticla de 10 mm, latime 120 mm.

Detaliu partea din dreapta, zona "overflow":
image

Planurile sunt facute, urmeaza sa dau comanda la materiale si sa ma apuc de lucru efectiv.

Intotdeauna am ramas si voi ramane impresionat de ceea ce inseamna un acvariu marin.
Diversitatea culorilor si dinamica de acolo sunt unice.

Frumos, jos palaria !
lukitza wrote:Cel putin in zona Cluj in ultimul an e mai multa lume cu acvarii de africani decat erau cand m-am apucat eu cu cativa ani in urma.
Cred ca in cazul tau a fost de vina dimensiunea acvariului. Daca ai scoate la donat un acvariu de 4-500l s-ar face coada la tine la usa.
Avand in vedere dificultatile pe care le intampini in achizitionarea sticlei, nu ar fi o idee sa-l pastrezi cel vechi?
Mai ales ca diferenta de volum intre cele doua nu e atat de mare.


Diferenta de volum este de 384 litri... destul de mare totusi, la africani conteaza fiecare litru de apa in plus...

Problema cu acel bazin vechi este ca nu poate fi scos intreg din incaperea in care a fost construit decat pe geam si ca are peste 300 kg... Cineva care, eventual, are cum sa desfasoare acolo niste forte (si ma refer aici la 6-8 oameni) l-ar putea poate scoate pe geam. Am intrebat la niste firme de mutari si nimeni nu prea se baga sau se baga la costuri prea mari. Daca nu-l ia nimeni prefer sa-l "demontez" si sa folosesc ce pot din el.
@melcu: bazinul nu va fi incastrat intre pereti, intentionez sa las in stanga-dreapta putin spatiu de manevra. Din proprie experienta, la un bazin de 80 cm latime si relativ inalt e destul de greu de umblat doar prin partea din fata...

@ocean: probabil datorita "constrangerilor" pe care mi le dau furnizorii de sticla voi "cobori" inaltimea bazinului la 60 cm iar in cazul asta sticla de 12 este relativ ok iar factorul de siguranta este multumitor... Latimea bazinului nu influenteaza presiunea hidrostatica de pe peretii bazinului, singura variabila care dicteaza grosimea sticlei este inaltimea acestuia. Mi-ar place cu sticla de 15 sau 19 dar daca nu e, nu e...

@adivb: da, fara indoiala fata va fi din sticla ultraclara. Intre sticla float normala si cea ultraclara este o mare diferenta...

@Arhitectul: In continuare iau in considerare acrilul (sticla acrilica), in cazul in care preturile sunt accesibile. Am cerut niste oferte de pret si astept sa vedem. Ce stiu sigur e ca in State pretul la acril e mai jos decat cel al sticlei...

Ca o paranteza, cu amaraciune spun ca fata de acum 4-5 ani, interesul pentru acvaristica in general si ciclide in special este mult scazut. Am scos pe piata acum cateva luni, pe forumuri, FB, etc. bazinul meu vechi de 1300 litri nu ca sa-l vand ci ca sa-l dau gratis cuiva interesat si n-am reusit sa-l dau la nimeni. In consecinta zilele urmatoare il voi taia si voi refolosi ce pot de la el: caseta de overflow, tuburile de la Bean Animal, laturile mici de sticla de 800 x 600, suportul.

Ca o concluzie, daca bazinul va fi din sticla, dimensiunile pe care voi merge sunt: 3500 (L) x 800 (l) x 600 (h) mm, care vor da un brut de 1680 litri.
Update in legatura cu "problema" sticlei:

- in Timisoara e pana de furnizori, am vorbit la Lipoplast, lucreaza doar cu coli normale de sticla, maxim 3.21 metri dar nu pot face cant pe latura mica din cauza ca tavanul halei e prea jos...
- tot in Timisoara, Oglinda nu livreaza decat sticla de maxim 10 mm
- sticlarii mici din zona fug de dimensiunile astea
- am gasit furnizor in Cluj, livreaza dimensiunile cerute. Pentru un bazin 3500 (L) x 800 (l) x 700 (h) in mm, sticla de 12 ma costa 2400 lei + transport. Care transport inseamna 1350 lei , e pret pe km.

Cam aspre preturile, mai cercetez. Poate totusi renteaza sa ma uit si in zona Bucurestiului.

Am inceput sa caut si sticla acrilica...
Incep un nou proiect, asta stiu sigur.

Inca nu stiu ce dimensiuni va avea bazinul si cum va arata. Stiu ca va fi pe specific ciclide africane si ca va fi mare. Locul in care va fi sa fie este cel din poza de mai jos. Dimensiunile maxime, date de spatiul din incapere, sunt de 4.50 m lungime si 0.80 m latime. Inaltime, cat o fi de mult. In rest, liber la creativitate...

image

Jos in dreapta se vede ca am tras deja apa si canal, ca sa fie. Stim noi de ce...

Probleme de rezolvat:

- materialul din care construiesc. Sticla sau acril? Aici vor fi constrangeri date de dimeniunile maxime ale placilor. Baziinul va fi foarte lung si se pare ca placile de sticla/acril se opresc la 3050 mm lungime. Acvarii din sticla am mai facut la viata mea, la sticla acrilica inca n-am umblat . Totusi inclin sa merg spre varianta 2, facut de mine sau de cineva care se pricepe.
- furnizori de sticla/acril in zona Timisoara. Aici trebui sa cercetez, la dimensiunile astea nu mai pot merge la geamgiu sa-mi taie niste sticla...
- suportul: din ce va fi construit, ca sa sustina greutatea respectiva. Inclusiv cum va fi "imbracat", ca sa arate si bine...

Deocamdata atat, restul vor veni pe parcurs.

Vand shell dwellers:

- Lamprologus Similis F1 - 4 buc
- Lamprologus Brevis Congo F1 - 2 buc.
- Lamprologus signatus - 2 buc.

Pestii se vand la pachet si se ridica din Timisoara. Costul intregului pachet este 150 lei.

Primul venit, primul servit

Relatii la tel. 0722646012
calin_gherman wrote:Si totusi Adi, pestii....pestii unde au ajuns? Ce s-a intamplat cu ei? Ca sa nu mai intreb de backgroundul ala al tau...


O parte sunt aici:



Alta parte sunt aici:



Ambele sunt ale mele, deci pestii au ramas. Mi-s dragi si vor mai veni si altii, tot Tropheus...

Bazinul mare va fi demontat, inca nu stiu cum dar va fi demontat pentru ca trebuie luat de acolo.
Backgroundul, daca nu se ia odata cu sticla pe care sta, va fi pierdut...


*** EPILOG ***

Orice poveste are un inceput dar si o incheiere. Au trecut mai bine de 4 ani de cand am facut tras prima dunga de silicon ca sa pun pe picioare acest bazin. Pot sa spun ca a fost o perioada frumoasa in care am invatat, m-am inspirat, am folosit ceea ce stiam dar am si nascocit multe, din mers. A iesit ceva frumos, ce m-a bucurat mult si mi-a adus multe impliniri in toti acesti ani.

Ieri a fost sa fie ultima zi: am trecut pe OFF ultimul buton de alimentare si am oprit ultima pompa. Am stins luminile, am oprit controlerul si am taiat alimentarea cu apa. Am golit cei 1300 litri de apa din bazin si am spalat mediile filtrante in speranta ca poate le voi refolosi vreodata. Acum, bazinul e cenusiu si urat iar in zilele urmatoare el nu va mai exista.

Nu vreau sa spun mai multe, am vrut doar sa marchez acest moment aici, asa cum am facut-o cu principalele intamplari din viata acestui proiect.
Mai jos am pus si ultimele imagini ale acestei povesti.

Va salut si va doresc tuturor ape limpezi!




Vand shell dwellers: Lamprologus Similis F1 (colonie reproducatoare, aprox 10 buc.+pui) - 20 lei bucata si Lamprologus Brevis Congo F1 (2 buc. M+F) - 20 lei bucata. Pestii se vand la pachet si se ridica din Timisoara. Primul venit, primul servit...
Relatii la tel. 0722646012
 
Forum Index » Profile for adiradu » Messages posted by adiradu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com