[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: David Andrei
Forum Index » Profile for David Andrei » Messages posted by David Andrei
Message
Clar , am primit de primit diverse mesaje, toti ca l vrea ca asa de unde l pot lua si dupa nu au mai zis nimic, nici n au mai raspuns..... oamenii din ziua de azi ...
Pai le dau cadou , dau tot... si din pacate probabil le vor mai multi decat pe cele naturale deoarece multi le fac copiilor un acvariu si nu se ocupa chiar asa .. si 180 lei cu cadouri si restul mi se pare deja pomana....
N-are cineva nevoie de un acvariu de 54L? am ajuns sa l pun de la 250 lei la 180 si tot nu l vrea nimeni, cu cateva sute de vizionari + decoratiuni si restul...
ai naiba de si mai fac oamenii acvarii...
Vand bazin + capac 54L.

Dimensiuni: 60X30X30

Marca: Marina

Grosime sticla: 4MM

---> Acvariul se regaseste intr-o stare ireprosabila , nu are crapaturi si nici alte feluri de probleme. In pretul din anunt intra si termometrul cu cristale JBL de pe sticla.

---> Capacul contine un neon 15W - T8 GLO la fel , in stare impecabila.

!! Se vinde cum am precizat doar bazinul + capacul !!

Cadou: un filtru intern prodac (nu cel extern) + plante artificiale / castel decoratiune + barca/ pietre necalcaroase de rau + piatra sansibar (de la Horbanch) calcaroasa + cateva kg. de substrat negru si alb combinat (OPTIONAL) - toate acestea gratuit impreuna cu acvariul

PRET: 200 lei (usor negociabil)

- Negocieri DECAT in limita bunului simt, nu trimit in tara decat Bucure?ti Sector 4.

Mesaj in privat DOAR pt. interesati

!! Rog seriozitate!!
Ok, mersi! Slow-down la ce, ce sa incetinesc..? Ce n-am inteles: daca nu conteaza prea mult duritatea apei dupa cum ziceti voi / nu trebuie sa mi fac griji de ce mi-ati spus atunci sa scot piatra calcaroasa?
Pai nu trebuie sa fac ceva? Nu pot muri pestii? Si ce trebuie sa fac sa scad duritatea apei..?
Revin cu un mesaj, am fost si am facut teste de apa (de curiozitate fiindca n am facut in viata mea unul - gratis la HB) , nici n am vazut valorile .. au fost facute cu JBl PROAQUATEST 7in1 , dar dna. de acolo mi a spus ca s toate valorile ok mai putin duritate care este f. mare (aproape de maxim sau ceva acolo la culori) si sa am grija... sa fie de la piatra aia cu calcar pe care am scos o acu' destul timp zic eu..? Ce pot face, cu ce afecteaza ?
Ok, mersi. O sa l las in pace atunci.
Inafara de a renunta la pesti (a-i dona), alte sfaturi pentru acvariu? Ce as mai putea sa fac / sa cumpar / etc..?
.... pur si simplu da... am fost putin influentat practic.. putin sau mai mult
Am facut o prostie.. cel putin cred... (dupa cum ati zis voi) , sa va povestesc:
Am avut drum prin Horbanch azi cu ceva treaba si am mers si pe la zona de Acvaristica.. si desi stiam ce mi ati zis voi si cu ce mi au mai bagat in cap cei de acolo (desi pareau sa aiba experienta ca ne cunoastem reciproc deja la cat de des vizitez eu HB u ) vazandu le si ieftine 10 lei am luat un Echinodorus (cel cu frunzele groase care nu cresc asa lungi parca..) si daca nu ma insel un hygrophila guanensis ... am zis sa le strecor pe acolo sa maschez buretele de la filtru etc... (m au influentat si ei "cred" putinel.. ca mi au zis ca mai ar merge in 25L ca e ok.. (dar au zis ca i maxim, sa nu l mai incarc mai mult)... merit certat astept posibilele 100% replici , imi asum incapatanarea... sper sa le fie ok acum, le am luat pe cele mai frumusele (cica azi le au primit, radacinile si ele arata super) , maine le plantez , in seara asta am aruncat ghivecele in apa doar
Ok, o sa astept
Stiu ca mi-ai mai zis, dar pana acu nu am obsv. nimic special inafara ca luidgwia isi mai tot pierde uneori frunze ) , le fertilizez cu 3 pompe de AIO pe sapt. de la Dan si aia e , nici de crescut nimic n am obsv. momentan, decat ca arata superb in acvariu .
Deci raspuns, mai pot lua sau nu niste plante?
Eu as mai fi vrut niste plante frumoase, d asta intrebam... sa stiu daca mai pot lua ceva
Am uitat ca prostul sa repet idea in postarea anterioara si acum iar fac spam aiurea..... :// , voiam sa spun: despre plante, mai pot sa iau si daca da din cele de am zis mai sus gen mossball etc... uitati va un piculet mai sus
Da, intr adevar nu i chiar super ok fin cauza spatiului dar si eu consider ca i radical schimbat pe langa cel vechi ma refer la conditiile de viata (inafara de spatiu.. plante etc adica) apreciez ce zici si tu.
Gata, asa l numesc , Dan daca mai vizualizeaza macar topicul meu , The Lost World - Chapter I il cheama
Foto show: image
p.s: ma spiona gouramiu....
Ne intoarcem in trecut, p?' timpurile cand artificiale erau in floare...
Acuuummmm, batalia finala!! "The Lost World - Chapter I" V.S "The cocina de porci" image
Nu mi ati spus concret parerile despre aquascaping ul reusit in nea' borcan , e ce trebuie, arata super, ma clasez macar pe locu' 100 in competitia juniorilor acvaristi sauu..?
Hmmm.... o sa incerc , sper sa mearga, cat despre plante.. un raspuns?
Sa o fi dat o dintr o nebunie urata de plante din plastic intr una cu plante naturale? Tot ma mananca n fund' sa mai imi cumpar ceva plante naturale frumoase, as putea sa mai cumpar?
Ce am in lista: 1-2 mossball / cambomba aquatica (nu prea stiu ce sa zic daca e asa frumoasa si ok..) / Hygrophila polysperma / (asta chiar as dori) -> Luwidgia Repens Red / Acorus am mai vazut o groaza , idea e , sunt bune pentru acvariul si experienta mea? (sa nu necesite supliment de co2 doar.. si usor de ingrijit...) alte recomandari personale de ceva frumoase / ok pt. mine?
Unde vreau sa duca nebunia mea? Simplu, la proiectul numit "The Mini Lost World - Chapter I" mi au venit niste idei luate de pe YouTube de va speriati si voi, sa fac rost de un templu d ala de incasi / sau de statuia lui Buddha si s o pun intre plante ascunsa frumos .
 
Forum Index » Profile for David Andrei » Messages posted by David Andrei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com